Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Eskişehir'de aç bırakılan ve eziyet edilen Elif Nur Tiftik davasında karar - Son dakika haberleri

    Eskişehir'in Tepebaşı ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi'nde oturan Sibel-Gökhan Tiftik çifti, geçen yıl çeşitli suçlardan tutuklandı.

    ÇOCUKLAR, BABAANNESİ VE HALASINA BIRAKILDI

    O dönemde çocukları Elif Nur (6) ile Y.T. (10) ve M.T. (13) ise halası Deniz Tiftik, amcası Sezer Tiftik ve babaannesi Cihangül Kurumlu'nun yaşadığı aynı mahalledeki eve bırakıldı.

    HASTANEYE KALDIRILDI KURTARILAMADI

    DHA'da yer alan habere göre Elif Nur, 14 Aralık 2022'de evde rahatsızlandı. Solunum yetmezliği ve kusma şikayetiyle ambulansla Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Elif Nur, kurtarılamadı.

    ÇOCUĞUN AKRABALARI TUTUKLANDI

    Elif Nur'un şüpheli görülen ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı. Çocukların yaşadığı evin sahibi olan hala Deniz Tiftik ile amca Sezer Tiftik, 'çocuklara kötü muamele' iddiasıyla gözaltına alınıp, tutuklandı. Elif Nur'un babaannesi Cihangül Kurumlu da 4 gün sonra yakalanıp, tutuklandı.

    "ÇOCUĞU CANAVARCA HİSLE EZİYET ÇEKTİREREK ÖLDÜRME"

    Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamenin ardından Eskişehir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 şüpheli hakkında dava açıldı. İddianamede, Elif Nur'un halası Deniz Tiftik, amcası Sezer Tiftik ve babaannesi Cihangül Kurumlu hakkında Elif Nur'a yönelik 'çocuğu canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, devlet korumasına alınan diğer 2 kardeşe yönelik de 'eziyet' suçlamasıyla 6 yıldan 16'şar yıla kadar hapis cezası istendi.

    AMCASI BERAATİNİ TALEP ETTİ

    Davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Cihangül Kurumlu, Deniz Tiftik ve Sezer Tiftik yer aldı. Sezer Tiftik, suçsuz olduğunu belirterek, “Bu olayla uzaktan yakından alakam yok. Beraatimi talep ediyorum, ben suçsuzum. Bana iftira atıyorlar” dedi.

    BABAANNESİ VE HALASI SUÇLAMAYI REDDETTİ

    Cihangül Kurumlu da suçlamayı kabul etmeyerek, “Çocukların kaldığı evde ben kalmıyordum. Bana iftira atıyorlar, çünkü ben bakmadım. Olayla bir alakam yoktur. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” dedi. Deniz Tiftik de çocuklara eziyet iddiasını kabul etmeyip, “Ben bu suçlamaları hak etmedim. Çocuklara çok iyi baktım. Suçlamayı kabul etmiyorum, hakkındaki suçlamalar yalandır. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.

    ANNESİ VE KIZ KARDEŞİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

    Mahkemede Elif Nur’un babası Gökhan Tiftik, Sezer Tiftik’in öz kardeşi olduğunu ve kendisinden şikayetçi olmadığını ifade ederek, “Sezer'den şikayetim yok. Deniz ve Cihangül'ü de Allah'a havale ediyorum, şikayetçiyim. Cezalandırılmalarını istiyorum” dedi.

    BABAANNE VE HALASINA CEZA ÇIKTI

    Mahkeme heyeti, aç bırakılarak ölüme terk edildiği belirlenen Elif Nur'un babaannesi Cihangül Kurumlu’ya ‘kasten öldürme’ suçundan verilen 23 yıl hapis cezasını iyi hal indirimiyle 19 yıl 2 aya düşürdü. Ayrıca heyet, diğer kardeşler Y.T. (10) ve M.T.’ye (13) yönelik eziyet suçundan 10 yıl hapse hükmetti.

    BABAANNEYE 29, HALAYA 26 YIL HAPİS VERİLDİ

    Cihangül Kurumlu toplam 29 yıl 2 ay hapis cezası almış oldu. Diğer tutuklu sanık Elif Nur’un halası Deniz Tiftik ise kasten öldürme suçundan verilen 22 yıllık hapis cezası iyi hal indirimiyle 18 yıl 4 aya indirildi. Deniz Tiftik ayrıca diğer iki kardeşe eziyet suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Toplamda ise Deniz Tiftik 26 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

    AMCA BERAAT ETTİ

    Amca Sezer Tiftik ise Elif Nur’un ölümü ve diğer iki kardeşe yönelik eziyet suçlarından beraat etti. Mahkeme heyeti amca Sezer Tiftik’e Elif Nur’un ölümünün ardından çıkan tartışmalarda akrabalarını tehdit ettiği gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Kararının okunmasının ardından sanıklar Cihangül Kurumlu, Deniz Tiftik ve Sezer Tiftik birbirlerine sarılarak ağladı. Cihangül Kurumlu, salondan çıkarılırken, "Ben suçsuzum ben hiçbir şey yapmadım" diye bağırdı.

    İDDİANAMEDEN DETAYLAR

    İddianamede yer alan İstanbul Adli Tıp Kurumu 1'inci Adli Tıp İhtisas Kurulu raporuna göre, Elif Nur'un fiziksel istismarın yanı sıra ölümünün uzun süreli beslenme yetersizliğine bağlı meydana geldiği belirlendi. Ayrıca şüphelilerin çocuklara bakmak için sosyal yardım parası aldığı belirtilen iddianamede, şu ifadeler kullanıldı:

    "Şüphelilerin Elif Nur Tiftik ve mağdurlar M. ve Y.'nin bakımını üstlendikleri, hatta bakımları nedeniyle sosyal yardım aldıkları, ancak maktul ve mağdurların insani şartlarda ve insani koşullarda yaşamadıkları, çatı arasında, soğuk bir ortamda, eşyasız, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimine uygun olmayan koşullarda yaşadıkları, ayrıca odadan ayrılmalarına engel olacak şekilde kapıya çan bağlamak suretiyle kapının açılmasından şüphelilerin haberdar oldukları mağdur çocukların ve maktulün günlerce ve hatta haftalarca herhangi bir besin maddesi yemeden çatı arasında kaldıkları tespit edildi."

    YAŞANTILARINA DEVAM ETMİŞLER

    Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Adli Tıp Kurumu Bölümü'nden alınan raporda, diğer 2 kardeşin de yaşıtlarına göre yeterince beslenmedikleri ve gelişim geriliklerinin olduğu bilgisine yer verilen iddianamede, "Şüphelilerin çocukların durumuna aldırış etmeyen yaşantılarına devam ettikleri, kendileri uygun ortamda ve yeterli beslenme imkanı bulmuş iken maktul ve mağdurları bu imkanlardan bilerek mahrum ettikleri, işledikleri suç nedeniyle şüphelilerin kanunda öngörülen cezanın en üst sınırından cezalandırılmaları gerektiği, yine şüphelilerin maktulün kardeşleri mağdurlara karşı ise çocuğa eziyet suçlarını işlediklerine ilişkin haklarında kamu davası açmaya yeterlilikte delil ve kanaat oluştuğu" ifadeleri yer aldı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa