Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'yı resmi törenle karşıladı.

    Resmi karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Rama, ikili görüşmeye geçti.

    Erdoğan ve Rama, Türkiye-Arnavutluk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

    "ARNAVUTLUK'TA 3,5 MİLYAR DOLARI AŞAN YATIRIMIMIZ VAR"

    Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

    "Geçtiğimiz sene Türkiye ve Arnavutluk arasındaki diplomatik ilişkilerinin tesisinin 100. yıldönümünü idrak ettik. Çok yönlü ilişkilerimiz Başbakan Rama ile birlikte Ankara'da ilan ettiğimiz stratejik ortaklık temelinde gelişmeye devam ediyor.

    REKLAM

    Türkiye'nin Arnavutluk'un kalkınmasına verdiği önemi, Arnavutluk halkının refahının artırılmasına yönelik desteği bir kez daha vurguladım. Ticaret hacmimizi 1 milyar dolar seviyesine çıkardık, yeni hedefimizi 2 milyar dolar olarak belirledik.

    Özel sektörümüzün gayretleriyle bu rakama kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum. Türkiye 3,5 milyar dolara ulaşan yatırımlarıyla Arnavutluk'ta yer alıyor. 600'ü aşkın Türk firması Arnavutluk halkına istihdam sağlıyor. Karşılıklı yatırımlarımızı artırmak, iş çevrelerimizdeki bağları daha da güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

    TİKA'nın Tiran Koordinasyon Ofisi'ne ilişkin olarak az önce imzalanan anlaşma bu alandaki işbirliğimize güç katacaktır. Arnavutluk'ta 3 ay içinde bir hastane inşa edeceğimizin müjdesini ve sözünü vermiştik. Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.

    Arnavutluk'un her bölgesinden gelen hastaların şifa bulduğu bu hastaneyi birlikte işletmeye devam edeceğiz. Sayın Başbakanın FETÖ ile mücadele konusundaki hassasiyetini biliyor ve bunu takdirle karşılıyoruz. İlişkilerimizi zehirlemek için her yolu deneyen bu şer şebekesinin amacına ulaşmasına fırsat vermeyeceğiz.

    Örgütle mücadelemizi karşılıklı anlayış çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye Maarif Vakfı'na sağladığı katkılar için sayın Başbakana müteşekkiriz.

    Sayın Başbakanla bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Türkiye ve Arnavutluk Balkanların barış ve istikrarına katkı sağlayan iki NATO müttefiktir. Savunma sanayi ve askeri alandaki yakın işbirliğini derinleştirmek arzusundayız. Askeri Çerçeve Anlaşması bu irademizin en somut tezahürüdür.

    Arnavutluk'u başarıyla tamamladığı BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğinden ötürü tebrik ediyoruz. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na Arnavutluk önemli katkılar yapacaktır.

    Görüşmelerimizde Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İsrail zulmünü de ele aldık. 4 ayı aşkın süredir devam eden mezalimin durdurulması ve Filistinli kardeşlerimizin güvenli ve müreffeh geleceklerinin teminat altına alınmasında uluslararası camianın sorumlulukları ortadadır. Uluslararası Adalet Divanı ve BM'de izlenilen süreçler bu konudaki tutumumuzun haklılığını ortaya koymuştur. Arnavutluk oylamadaki tutumuyla tarihin doğru yanında yer almıştır.

    Dostum Rama'yla önümüzdeki süreçte yapılacak girişimler kapsamında temasımızı sürdüreceğiz.

    Aldığımız karar ve imzaladığımız anlaşmaların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

    "TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ"

    Arnavutluk Başbakanı Rama ise şu ifadeleri kullandı:

    "Sıcak sözleriniz için teşekkür ederim. Bizimkisi özel bir dostluktur. Bir açıklama yapmak istiyorum. Hastane konusu iddia değil; çünkü iddialar Türkiye'de kanuni olarak yasaktır. Bizde sadece online olarak izin veriliyor iddialara. Ben size 'iddiaya giremem' demiştim. Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. O hastane Türkiye'nin yapmış olduğu çok önemli yatırımdır.

    Siz gerçekten Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum. Tekrarlamak istiyorum ki, Türkiye ile olan ilişkilerimiz konusunda her görüştüğümüzde Arnavutluk, Kosova, Arnavutlar üç önemli şeydir. Bence bizim milli hafızamızda bu önemli 3 şey bugün de yarın da kalacaktır.

    Öncelikle sizin ve hükümetiniz sayesinde Kosova bağımsız cumhuriyet olarak tanındı. Kendi parlamentosunda bağımsızlığı ilan edildikten birkaç dakika sonra sizin devletiniz tarafından tanındı. Arnavutluk çok ağır sonuçları olan bir depremle sarsıldığında siz bizimle iletişime geçen ilk kişiydiniz.

    Bana dediniz ki 'Türkiye ayakta olduğu sürece Arnavutluk yalnız olmayacaktır'. Önemli girişimlerde bulundunuz. 500 dairenin inşaatı için hemen işe başladınız. Arnavutluk ve Arnavutluk halkı Balkanların diğer halkları ile birlikte sudan çıkmış balık gibi hissettiler kendilerini. Dünya koronavirüs tarafından sarsıldığında.

    Televizyon ekranlarında gördüğümüz gibi Avrupa'da aşılamalar başlamıştı. Eğer Türkiye olmasaydı ve siz olmasaydınız kim bilir kaç kişi hayatını kaybetmiş olurdu.

    "KURDUĞUNUZ HASTANE BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ"

    Bunlar üç önemli andır bizim için. Arnavutluk'un hayat ve ölüm arasında verdiği mücadelede yaşandığı anlar bunlar. Çok rekor bir zamanda hastane kuruldu. Ama bu sizin kırdığınız tek rekor değildi bildiğim kadarıyla. En önemlisi olan da şu; bugün o hastane Arnavutluk vatandaşları için öncelikli olarak tercih edilen hastanedir.

    Hem Arnavut hem Türk hekimlerden oluşan bir takım orada çalışmaktadır. O hastanede sağlık sisteminin transformasyonun öncülüğünü temsil etmektedir. Sağlık alanında Türkiye'nin tecrübesi sayesinde, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından iletilen bir tecrübedir. Bu şekilde otonom hastane modelleri üzerinde çalışılmaktadır. Bu da bizim sağlık sistemi reformunu teşkil edecektir.

    Mutluyuz ki, sizin de söylediğiniz gibi Maarif Vakfı'nı yapmış olduğu çalışmaları görmek bizi mutlu ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Tiran'daki projesinin bir an önce hayata geçirilmesini arzu ediyoruz. Hem Arnavutluk'taki hem Balkanlar'daki öğrencilerin dünyaca ünlü olan bir üniversiteye giriş fırsatını sağlayacaktır. Savunma ve güvenlik alanında işbirliğimizi geliştireceğiz.

    Geçen yıl Arnavutluk yaklaşık 10 milyon turist tarafından ziyaret edildi. Türkiye'den gelen turistlerin sayısı yüzde 30 artış gösterdi. Türkler turist olarak bize geldiğinde üzülmezsiniz. Eminim ki sizin Turizm Bakanınız turizm alanındaki yatırımları da cesaretlendirecektir. Türkiye bu alanda çok mükemmel bir seviyeye ulaşmıştır. Türk yatırımları her zaman Arnavutluk'ta beklenir. Türkiye'nin yaklaşık 3.7 milyar yatırımı vardır. Potansiyelimiz daha yüksektir.

    Ticaret potansiyelimizi 1 milyarın üzerinde gerçekleşmesi gerekecektir. Araç kullanım ehliyetlerini tanıdığınız için teşekkür ederim. Artık Arnavutlar kendi arabalarıyla kolaylıkla Türkiye içinde hareket edecek. Bizim için her zaman onur olmuştur ki, Cumhurbaşkanının fikirlerini dinlemek. Bölge ile ilgili sorunlar konusunda fikirlerinizi dinledik. Dünyadaki sorunlar konusunda fikirlerinizi dinledik. Sayın Cumhurbaşkanı her zaman kalbiyle bu konularda ilgilenmiştir. Kosova ve Sırbistan konusunda ilgili davranmıştır.

    Sayın Cumhurbaşkanı her zaman bölgedeki gelişimin, istikrarın, barışın daha çok güçlendirilmesi için istekli olmuştur. Özellikle Ukrayna savaşı konusunda kendisine önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Zelensky ile yüksek düzeyli toplantı gerçekleştireceğimizle ilgili kendisine bilgi verdim. Kendileri de davetlidir. Çok yoğun bir gündemi olduğu halde sayın Cumhurbaşkanı bu daveti kabul etmiştir. Doğrudan bağlantı kurarak bir mesaj gönderecektir.

    "İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYORUZ"

    Gazze'de olanlar için acımızı ifade etmek isteriz. Eminiz ki, ateşkesin zamanı gelmiştir. Rehinlerin serbest bırakılması gerçekleştirilmeli. Bunu Ortadoğu'nun 5 ülkesi ve Türkiye ile yapılan işbirliği sayesinde gerçekleştirebiliriz. Türkiye vazgeçilmez bir aktördür. Yarının güvenliğini sağlamak için önemli bir aktördür.

    Tabii ki aynı bakış açısına sahibiz. İki devletli çözümü destekliyoruz. Ama bu çözümün de garantileri olmalıdır. Tabii ki Arap ülkelerin Türkiye ile işbirliği yaparak güvenlik sağlama açısından bir teminat sağlayabilir.

    İsrail'de suçsuz insanlara yapılan suçlar, meydana gelen katliamlar bir çözümü gerektirecektir. Mantığa dönmemiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanına, hükümetin bütün üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Yapısal ve verimli işbirliği sayesinde gelecekten iyimseriz, teşekkür ederim."

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa