Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Çevre ÇANAKKALE YANGIN SON DAKİKA | Çanakkale'de orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor! 23 Ağustos 2023 Çanakkale yangınında son durum ne?
    • 1

     Çanakkale’de dün başlayan ve halen devam eden orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor. Rüzgarın etkisiyle kontrol altına alınmaya çalışılan yangında alevler yeniden yükseliyor.

    • 2

     Gündüz havadan ve karadan müdahale edilirken, havanın kararmasıyla birlikte gece görüşlü helikopterlerle müdahale sabaha kadar sürdü.

    • 3

     Çanakkale'de dün saat 11.30 sıralarında başlayan ve yaklaşık 9 köyü etkileyen orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ediyor. 

    • 4

     Çanakkale'de dün başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları sürerken; Yağcılar, Ulupınar ve Okçular köylerinin bulunduğu bölgede alevler, öğle saatlerinde yeniden yükseldi. Bu bölgelere havadan uçak ve helikopterler ile karadan iş makineleri ile müdahale başlatıldı. 

      

    • 5

     Ayrıca görevliler, yangında zarar gören elektrik direklerinin kaldırılması için çalışma yürütüyor.

    • 6

     ÇIKIŞ NOKTASI TESPİT EDİLDİ

     Çanakkalede 26 saati aşkın süredir devam eden orman yangının başladığı anlar, insansız hava aracı (İHA) kamerasıyla görüntülendi.

    • 7

     Merkeze bağlı Damyeri mevkisinde başlayıp rüzgarın da etkisiyle 15 kilometrelik hatta yayılan alevlerin kontrol altına alınması için havadan ve karadan müdahale sürüyor.

      

    • 8

     Orman Genel Müdürlüğü ekiplerince, bölgede 800 hektarı orman olmak üzere 1500 hektar alanda etkili olan yangının başlamasına ilişkin İHA ile çekilen görüntüler paylaşıldı.

      

    • 9

     Kayıtlarda, Damyeri mevkisinde yerleşim alanı yakınında bir arazide yükselen dumanlar görülüyor.

      

    • 10

     BAZI YERLEŞİM YERLERİ BOŞALTILIYOR

     Çanakkale Valiliği, merkeze bağlı köylerdeki ormanlık alanlarda devam eden yangın nedeniyle, Aşağıokçular köyü Salavat ve Andıktaşı mahalleleri, Elmacık köyü ve bağlı olan Değirmendere Mahallesi ile Çiftlikdere köyünün tedbir amacıyla boşaltılacağını bildirdi.

    • 11

     Valilikten yapılan açıklamada, orman yangınını söndürme çalışmalarının havadan ve karadan devam ettiği belirtildi.

      

    • 12

     Çanakkale merkeze bağlı Kayadere köyü civarında çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edilmesine rağmen, yangının rüzgarın da etkisiyle büyüme eğilimi gösterdiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

      

    • 13

     "Aşağıokçular köyü Salavat ve Andıktaşı mahalleleri, Elmacık köyü ve bağlı olan Değirmendere Mahallesi ile Çiftlikdere köyü, tedbir amacıyla boşaltılacak olup vatandaşlarımız Terzioğlu Kız Öğrenci Yurdu'nda misafir edilecektir. 

    • 14

     Rüzgarın kuvvetli olması sebebiyle yangının büyüme riski olduğundan yangın mahalline yakın civardaki köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın da teyakkuzda olmaları da önemlidir."

      

    • 15

     TSK 65 SORTİ YAPTI

     Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Çanakkale'deki orman yangınının söndürülmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait 5 helikopterin 65 sortiyle 117 tondan fazla su atımı yaptığını bildirdi.

    • 16

     MSB'nin sosyal medya hesabından Çanakkale'deki orman yangınına ilişkin yapılan açıklamada, "Çanakkale'deki yangın söndürme çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de rezerv güç kapsamında aralıksız destek sağlamaya devam ediyor.

    • 17

     Bölgede bulunan 3 adet AS-532 tipi helikopter ve 2 adet CH-47 tipi helikopter şu ana kadar 65 sorti yaparak 117 tondan fazla su atımı yaptı." bilgisi paylaşıldı.

    • 18

     Açıklamada, helikopterlerin yangın söndürme çalışmaları sırasında çekilen görüntülerine de yer verildi.

    • 19

     BAKAN YUMAKLI'DAN AÇIKLAMA

     Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da "Gece görev yapabilen 4 helikopterimiz gün ağarana kadar sorti yaptı. Şu an itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 yangın söndürme helikopteri ile havadan müdahalemiz sürüyor. Kara gücümüzün cansiparane mücadelesi de aralıksız devam ediyor" dedi.

    • 20

     "ÇANAKKALE BOĞAZI ÇİFT YÖNLÜ TRAFİĞE KAPATILDI"

     Bakan Yumaklı son yaptığı açıklamada şunları söyledi: "2 bin 700'ye yakın personelle sahada mücadelemize devam ediyoruz. Gece boyunca köylerdeydik. Köylerde toplamda 7 ev hasar gördü. 83 kişi hastanelere sevk edildi. Sadece 8'i müşahade altında. Bu vatandaşlarımız da kronik hastalığı olanlar ile yaşlı olan hastalarımız. Hayati bir tehlikesi olan yok." 

    • 21

     "DÜNE GÖRE DAHA İYİ VE AVANTAJLIYIZ"

     "Çanakkale Boğazı çift yönlü trafiğe kapatıldı. Bölgede rüzgar 40 km hızla esiyor ve öğleden sonra 60 km'ye çıkacak. Ancak düne göre daha iyiyiz, daha avantajlıyız. Yangının ilerleme alanında önü kesilmiş durumda. Şu anda yangının ilerlemesini gösterecek bizim açımızdan tehlike arz edecek bir durum yok. Ayrıca başka tahliye planı olan herhangi bir köy yok. Yangının etrafı yani bin 500 hektarın neredeyse tamamı çevrilmiş durumda. Öğleden sonra genel resmi daha net göreceğiz. Bu alanda söndürme faaliyetleri sürüyor. "

    • 22

     METEOROLOJİ'DEN RÜZGAR UYARISI

     Meteoroloji'den elde edilen bilgilere göre, Marmara ve kuzey Ege'de kuvvetli poyrazın etkili olması bekleniyor. Rüzgarın Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

    • 23

     BAKAN YERLİKAYA'DAN SON DURUM AÇIKLAMASI

     İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yangına ilişkin X'ten son durumu paylaştı. Bakan Yerlikaya şunları söyledi:

    • 24

     "Damyeri mevkiinde meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Bölgeye; AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, Milli Savunma Bakanlığı, belediyeler ve özel idarelerden toplam; 2.659 personel, 8 uçak, 26 helikopter,  240 arazöz, 71 su tankeri, 328 araç ve iş makinesi sevk edilmiştir.

      

    • 25

     Orman yangınında 81 vatandaşımız dumandan etkilenmiş olup, 72 vatandaşımızın tedavisine devam edilmektedir. Bölgedeki 9 köyde toplamda 337 hane - 1.251 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Çanakkale Boğazında tek taraflı olarak deniz ulaşımı yapılmaktadır."

      

    • 26

     YANGINDAN ETKİLENENLERİN SAYISI ARTTI

     Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Çanakkale'deki orman yangınında 95 kişinin dumandan etkilendiğini bildirdi.

     Bakan Koca, sosyal medya hesabından Çanakkale'deki orman yangınına ilişkin bilgi verdi.

    • 27

     Yangından 95 kişinin etkilendiğini ifade eden Koca, 8 kişinin müşahade altında olduğunu kaydetti. 

    • 28

     Tedbir amaçlı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nden 13 palyatif bakım hastası ve göğüs hastalıkları servisinden 8 kişi olmak üzere, 21 hastanın ambulanslarla naklinin sağlandığını aktaran Bakan Koca, "Olay yerine 74 adet ambulans ve 4 UMKE aracı görevlendirilmiştir. Çanakkale ilinde 32 hizmet aracı şoförleriyle beraber görevlendirilmiştir. Yangın söndürme çalışmaları devam etmektedir. Çanakkale halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

    • 29

     BAKAN YUMAKLI BÖLGEDE

     Çanakkale'de devam eden orman yangını bölgesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangın yönetim aracından İHA görüntülerini izleyerek yangın hakkında bilgiler aldı ve sonrasında yangından etkilenen köyleri ziyaret ederek vatandaşlar ile bir araya geldi.

    • 30

     Rüzgarın azalması ile birlikte ekiplerin yangınla mücadelesi hızlanırken Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise 4 evin yandığı Yağcılar, 3 evin yandığı Ulupınar köyleri ile Aşağıokçular ve Sarıcaeli köylerinde incelemelerde bulundu. Kalabaklı köyünde konuşlanan yangın yönetim aracında son duruma ilişkin bilgi aldı.

    • 31

     GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPERLER MÜDAHALE ETTİ

     Çanakkale'de dün başlayan orman yangınına gecede havadan müdahaleye aralıksız devam edildi.

    • 32

     Yarasa helikopter olarak adlandırılan gece görüşlü 4 helikopter sabahın ilk saatlerine kadar görev yaptı.

    • 33

     Özel donanımlı helikopter, pilotların kasklarındaki geçe görüş sistemleri ile yangın bölgesinde 24 saat görev yapabiliyor. 

    • 34

     YANGININ BOYUTU SABAH ORTAYA ÇIKTI

     Çanakkale'de orman yangınında hasarın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı. Yanan alanlar havadan görüntülendi.

    • 35

     Çanakkale'de dün saat 11.30 sıralarında çıkan ve yaklaşık 19 saattir devam eden orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

    • 36

     Ekipler günün aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahaleye başladı. Yanan alanlar drone ile görüntülendi. 

    • 37

     Görüntülerde yangının geniş bir alanda devam ettiği ve helikopterlerin havadan yangına müdahale ettiği görülüyor.

    • 38

     BİR YANGIN DA GELİBOLU'DA ÇIKTI

     Çanakkalenin Eceabat ilçesinde de makilik alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor. İlçeye bağlı Küçükanafarta köyünde İsmailoğlu Tepe mevkisindeki makilik alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın başladı.

    • 39

     BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

     İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çanakkale orman yangınıyla ilgili olarak son durumu, sosyal medya platformu X üzerinden paylaştı. 

     Yerlikaya paylaşımında şu ifadelere yer verdi: 

     Çanakkale'de  meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

     Bölgeye; #AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Savunma Bakanlığı, belediyeler, Kızalay, STK'lar ve özel idarelerden toplam; 3084 personel, 8 uçak, 30 helikopter, 240 arazöz, 81 su tankeri, 375 diğer araç ve iş makinası sevk edilmiştir. 

     Merkeze bağlı Kayadere, Fevzi Çakmak (Damyeri Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular (salavat mahallesi, Andıktaşı mahallesi), Sarıcaeli, Elmacık (Değirmendere Mahallesi), Çiftlikdere köylerinden ve 18 Mart Üniversitesi kampüsünden toplam 394 hane 428 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Taşlıtarla ile Kızılcaören köyünün risk altında olduğu değerlendirilmekte ve takip edilmektedir.

     Orman yangınında 97 kişi dumandan etkilenmiş olup, 37 vatandaşımızın tedavisine devam edilmektedir.

     Tahliye edilen Yağcılar Köyü'nde 4 ev, Ulupınar Köyü'nde 5 ev hasar görmüştür.

     Sarıcaeli Köyü yaşlı bakım evinden 54 vatandaşımız tahliye edilmiş olup toplamda 74 vatandaşımız Terzioğlu KYK yurduna yerleştirilmiştir.

     Tedbir amaçlı Çanakkale-Çan Karayolu sivil araç trafiğine kapatılmıştır.

     Çanakkale Boğazı çift taraflı deniz ulaşımına kapanmıştır.

     Afet psikososyal destek grubu, 11 personel ile görev yapmaktadır.

    • 40
    • 41
    • 42
    • 43
    • 44
    • 45
    • 46
    • 47
    • 48
    • 49
    • 50
    • 51
    • 52
    • 53
    • 54
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa