Çalışma hayatında ihbar tazminatı olarak adlandırılan tazminat, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun “Süreli fesih” başlıklı 17. maddesinde düzenleniyor. Kanuna göre, belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun karşı tarafa bildirilmesi gerekir. İş akdini kim feshedecek ise bildirimi onun yapması gerekiyor. Belirsiz süreli iş sözleşmesi, en yaygın sözleşme türüdür. Sadece, süresi belli olan sözleşmelerde, örneğin 6 ay, 1 yıl süreli olarak yapılan sözleşmelerde önceden bildirimde bulunulması gerekmiyor.

Bildirimin ne kadar süre önce yapılacağı da yine kanunla düzenlenmiş bulunuyor. Bildirim süreleri, işçinin çalışma süresine göre değişiyor.

İş sözleşmesi, işi altı aydan az sürmüş işçi için, bildirimin karşı tarafa yapılmasından başlayarak 2 hafta sonra feshedilmiş sayılır. İşi 6 aydan 1.5 yıla kadar sürmüş işçi için dört hafta; 1.5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için altı hafta; 3 yıldan fazla sürmüş işçi için de sekiz hafta önce bildirim yapılması zorunlu. Bu süreler asgari sürelerdir. Sözleşmelerle bildirim süresi uzatılabilir.

YA BİLDİRİM YA TAZMİNAT

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorunda. Buna ihbar tazminatı deniliyor. Demek oluyor ki, ya iş akdini feshetmeden önce yasada öngörülen süre içinde karşı tarafa bildirim yapılacak, ya da tazminat ödenecek.

Yeni bir işe girmek için işten ayrılırken önceden bildirimde bulunmayan çalışan, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. Çalışanların, böyle bir tazminat ödemek durumunda kalmamak için bildirim sürelerine mutlaka riayet etmesi gerekir.

İşveren ise bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İhbar tazminatının taksitle ödenmesi söz konusu olamaz.

İHBARIN ÖDENMESİ KIDEM TAZMİNATI HAKKINI ORTADAN KALDIRMAZ

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi, işvereni diğer sorumluluklarından kurtarmaz. İşverenin iş akdini geçerli bir sebebe dayalı olarak feshetmemesi halinde işçinin işe iade hakkı doğar. Geçerli sebep ile haklı sebebi karıştırmamak gerekiyor. Örneğin işçi ağır bir kusur işlemiştir, işverenin güvenini istismar etmiştir vs. Bu tür durumlarda işveren açısından haklı fesih sebebi doğar. Ama işveren işyerinde küçülme kararı almıştır, işçinin çalıştığı pozisyonda istihdama ihtiyaç kalmamıştır, işçi yetersizdir. Bu gibi durumlarda geçerli sebeple iş akdini feshedebilir. Haklı fesihte kıdem tazminatı ödemez ama geçerli sebeple fesihte kıdem tazminatı ödemek zorundadır.

ASKERLİK VE EMEKLİLİKTE İHBAR TAZMİNATI ÖDENMEZ

İşçi askerlik ve emeklilik dolayısıyla iş akdini sona erdirirken ihbar sürelerine uymak zorunda değil. Uymadığı için işverene ihbar tazminatı ödemesi de söz konusu olmaz.

İŞÇİ HAKLI NEDENLE FESHEDERSE İHBAR TAZMİNATI ALAMAZ

İşçi de kimi zaman haklı nedenle iş akdini feshedebiliyor. Örneğin ücretleri zamanında ve eksiksiz yatırılmıyorsa işçi açısından haklı fesih sebebi ortaya çıkar. Bu durumda istifa eden işçi kıdem tazminatını alır. Ancak, işçinin haklı bir nedenle iş akdini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep etme hakkı bulunmuyor.

KÖTÜ NİYET TAZMİNATI

İş Kanunu uyarınca, 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

İşçi sayısı 30’un altında olan işyerlerinde işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda ise işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. İşveren ayrıca, ihbar süreleri kadar tazminat öder.

İHBAR ÜCRETİNE NELER DAHİLDİR?

İhbar tazminatının hesabında, normal ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün olan menfaatler de göz önünde bulundurulur. Yemek, ulaşım, yakacak gibi düzenli ödemelerin de ihbar tazminatına dahil edilmesi gerekiyor.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!