Eğer iyi bir yolculuk geçirdiyseniz devamında tatiliniz de mutlu ve huzurlu devam edecek demektir. Uçakta yanınızda seyahat edeceğiniz yolcular uçuş kalitenizi ya arttırır ya da azaltır. Bu nedenle koltuk ve sınıf seçimi gibi yanımızdaki yolcuyu da seçme şansımız olsa, güzel olurdu değil mi? Ancak bu maalesef mümkün değil. Eğer uçakla seyahat edenlerin yanındaki koltukta uçan yolcuyu seçme ve ona göre fiyatlandırma imkanı olsaydı, hangi yolcuların yanındaki koltukların daha ucuz olabileceğini düşündünüz mü? Belki biraz ütopik bir düşünce, ama neden olmasın. Zira uçakta kimsenin yanında olmasını istemediği ilginç yolcu tipleri var. Sadece yolcular değil, kabin personelinin ve havayollarının da istemediği yolcu tiplerini merak ediyor musunuz? Buyurun. 

1-ALKOLÜ FAZLA KAÇIRANLAR

Uçakta yanında oturmak istenmeyen yolcu tipinin ilk sırasında yüksek seviyede alkol almış olanlar geliyor. Çok alkol alıp, havacılık kurallarının tümünü alt üst ederek, yolcuları rahatsız edenler, hatta uçuş güvenliğini tehlikeye atanlar bile var. Yaklaşık 3 yıl önce Türk Hava Yollarının İstanbul-Kazablanka seferini yapan uçağı, alkollü bir yolcunun uçakta çıkardığı huzursuzluk sebebiyle Cezayir’e zorunlu olarak indiğini hatırlatmakta yarar var. Alkollü yolcular sadece yolcuların değil, aynı zamanda havayollarını da rahatsız olduğu tiplerin başında yer alıyor. Bu sebeple uçağa biniş esnasında alkollü olduğu ve sorun çıkaracağına dair emareler gösteren yolcuları şirketler uçağa almayabilir. Peki siz bu tarz bir yolcuyla seyahat etmek ister misiniz? Bu yolcuların yan koltukları fiyatlandırılma imkanı olsaydı, kuşkusuz en ucuz koltuklar, alkollü yolcuların yanındakiler olurdu.2- KOLTUĞA SIĞMAYAN KİLOLU YOLCULAR

Tayland Havayollarının (Thai Airways) Nisan ayında aşırı kilolu yolcular için aldığı karar tartışmaya sebep olmuştu. Havayolu, filosuna dahil ettiği Boeing 787-9 uçaklarının business sınıfında bel çevresi 142 santimetreden daha geniş olan yolcuları uçurmayacağını açıklamıştı. Bazı havayolları ise yolcunun kilosuna göre biletleme yapılabileceğini gerekirse kilolu bir yolcuya iki koltuk satılabileceği bile açıklanmıştı. Dolayısıyla kilolu yolcularda ağırlıkları yüzünden havayollarını ve kapladıkları alan sebebiyle de yolcuları rahatsız ediyor. Kilolu, geniş omuzlu veya spor yapıp vücut genişliği normal insana göre fazla olan yolcularla yan yana oturmak bir çiledir. Böyle bir yol arkadaşınız varsa seyahatiniz boyunca koltuğunuzda bulunan ve sizin alanınızı oluşturan kol dayama kolçağını kullanmanız bile mümkün olmaz. Sürekli kollarınızı önde tutmanız gerekir. Kolunuzu dayayamazsınız rahat uçamazsınız. Cam kenarında oturuyorsanız pencereye yapışık gitme ihtimalini de unutmayın. Tuvalete giderken yapılı bir insanı kaldırmak daha zordur. En korkutucusu ise her iki tarafınızda böyle yolcularla seyahat etmenizdir.

3- BEBEKLİ YOLCULAR

Bebekle uçmak aileler için de kolay bir durum değil. Özellikle uzun uçuşlarda sıkıntılar daha da artabiliyor. Aileler bebekleriyle seyahate iyi hazırlanmadıkları zaman hem kendilerine hem etraflarında bulunan yolculara da sorun yaşatabiliyorlar. Uçuşu keyifli geçen bebekler ise diğer yolcuların da stresini alabiliyor. Eğer yanınızdaki bebek sürekli ağlıyorsa, ailesi bezini koltukta değiştiriyorsa yandınız. Ortalama 10 saatlik uzun bir uçuşun 5 saatinde ağlayan, etrafa koku saçan veya cam kenarında oturup sürekli koridorda gezmek isteyen bir bebekle nasıl seyahat edilir? Böyle bir koltuk arkadaşınız varsa ilk yapacağınız gürültü kesen kulakları takmak ya da yüksek sesle müzik dinlemek, film seyretmek veya kulak tıkacı kullanmaktır. Fakat koku için ne yapacaksınız? Bu durumda en ideal çözüm ise uçağın en uzak kısmında boş bir koltuk bulmayı çalışmaktır.

4- YANINDA YEMEK GETİRENLER

Uçaktaki ikramlar ne kadar güzel, mönüler ne kadar zengin olursa olsun, değişmeyen tek şey kişinin kendi damak tadıdır. Son yıllarda havayollarının ikramları ücretli yapması, yolcuları yanında yemek getirmeye alışkanlığını da artırdı. Ayrıca baharat ağırlıklı yiyeceklerle beslenen bazı ülke vatandaşları, dini kaygı taşıyanlar da yolculuklarında kendi yiyeceklerini getirebiliyor. Fakat uçakta kabin basıncından dolayı tat almak zor olsada, ağır yemek kokusu hemen yayılır. Yanınızda oturan yolcunun beraberinde getirdiği yemekte sizi rahatsız edebilir. Uçuş süresi uzadıkça çileniz de artar.

5- KÖTÜ KOKAN YOLCULAR

Uçakta kokuların hızlı yayıldığı bilinen bir durum. Sevmediğiniz yemeğin kokusunun yanı sıra kötü kokan yolcular da konforsuz seyahatin en önemli sebebidir. Bu tarz yolculara ilk örnek olarak ayakkabısını çıkarıp kötü koku yayanları verebiliriz. Ayakkabılarını çıkartan yolcular kötü koku yaymalarının yanı sıra koltuk altından veya pencere kenarından ön koltuktaki yolcuyu da rahatsız ederler. Uçuş esnasında ayakkabıları çıkarmamak gerekir. Çünkü ayakta vücudun her tarafından çok daha fazla ter bezi bulunuyor ve her gün çeyrek litreye yakın ter salgılanır. Bu nedenle uçuş sırasında ayakkabıları çıkarmak yerine rahat ayakkabı giymek tercih edilmelidir. Veya uçakta verilen çorapları giymelisiniz. Ayrıca yanınızda oturan yolcunun çok yoğun ve ağır kokan bir parfüm sıkması da sizi bunaltabilir. Bu koku sadece yanında oturan değil çevresindeki yolcuları ve kabin ekibini de rahatsız eder.

6- SÜREKLİ TUVALETE GİDENLER

Özellikle uzun uçanlara uzmanlar tarafından hiç olmazsa saatte bir kalkıp yürümeleri tavsiye edilir. Ancak bazı yolcular vardır ki, sürekli tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. Bu tür yolcuların orta koltuk veya cam kenarında oturmaları yanında seyahat edeni adeta çileden çıkarır. Tabi bu durumu uçuş öncesi bilemediğiniz için tamamen şansınıza kalmıştır. Uyumak istersiniz ama bu imkânsızdır. Uçuş süresi uzadıkça bu kalkmalar her seferinde sinir katsayınızı yükseltir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız yolcuya koridor tarafında oturmasını teklif edilebilirsiniz.7- ÇOK KONUŞANLAR

Çok yorgunsunuzdur ve uçakta yolculuğunuzu uyuyarak geçirmek istersiniz. Daha havalimanındayken uçağa biner binmez uyumanın hayalini kurarsınız. Kendinizi bu duruma şartlandırmış olsanız bile yanınızda oturan yolcunun uçuşunuz boyunca susmayacağını tahmin edemezsiniz. Kimileri vardır ve sanki uzun süre kimseyle konuşmamıştır. Bütün hikayelerini sizin uçuşunuza saklamıştır. Uçağa bindiğinizde siz sohbet etmek istemeseniz bile yanınızda oturan diğer yolcuyla sohbet eder. Sohbet başladıktan sonra eğer çok konuşkan bir yolcuya soru işaretiyle biten cümleler kurarsanız planlarınız bozulabilir. Uçağa bindiğinizde uyumak istediğinizi davranışlarınızla belli etmeniz en uygun yöntemdir. Uçakta çok konuşan yolcular da tercih edilmez.

8-SÜREKLİ GAZ ÇIKARANLAR

Bu yılın başında Dubai-Amsterdam seferini yapan Hollanda menşeli uçakta sürekli gaz çıkaran yolcu kavgaya neden olmuş, uçak Viyana’ya acil iniş yapmıştı. Uçakta gaz meselesi hassas konu. Bazı yiyecek ve içeceklerin havayoluyla seyahatte etkileşimi de farklı oluyor. İkram şirketleri, uçakta verilen yiyecek ve içecekleri bu hususları dikkate alarak hazırlamaları sorunu ortadan kaldırmıyor. Çünkü yolcuların seyahat öncesi aldıkları yiyecek ve içecekler kontrol edilemiyor. Kabin içindeki uçak motorlarının uğultusu sebebiyle de bazı yolcular oturdukları yerde rahatlıkla gazlarını çıkarabiliyorlar. Hatta tuvalete gitme zahmetinde bile bulunmadan gaz çıkarmaktan imtina etmiyorlar. Yanlarındaki yolcuların vay haline. Çözümü olmayan ve kimden geldiği tahmin edilse bile müdahalesi zor bir durum. Uçakları kapalı büyük bir tüpü gibi düşündüğünüzde her yolcudan etrafa saçılan farklı kokulara bir de gaz kokusu eklendiğinde özellikle uzun uçuşlar çekilmez olabiliyor. Bu sebeple uzun uçuşlarda uçaklar, vardıkları havalimanlarında temizlik personeli girmeden önce iyice havalandırılır. Zaten uzun uçuş sonrası limana yeni varmış bir uçağa yer hizmetleri görevlileri de girmekten çekinirler. 

THY LONGUE'LARI KIRMIZI-SİYAH KONSEPTLİ OLACAK

İstanbul Yeni Havalimanı (İHY) 29 Ekim’de açılmak için artık gün sayarken, kapasitesinin yaklaşık % 70’ini kullanacak Türk Hava Yolları (THY) da bir çok yenilikle yolcuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Önceki hafta İHY CEO’su Kadri Samsunlu ile A’adan Z’ye yeni terminali gezdim, inceledim. Terminalde çok sayıda yenilik var. Fakat özellikle de üst segment yolcular için havayolları ve meydanı işletmecisi şirketin hazırladığı özel yolcu salonları (lounge) dikkat çekiyor. THY, yeni meydanda lounge tasarımı için Slade Architecture şirketi ile yaptığı anlaşmanın en önemli detayı ise tasarım konseptin kırmızı-siyah olması. Ödüllü şirketin THY için hazırladığı yeni meydandaki özel yolcu salonları (CIP Lounge) 5 yıldızlı otel kategorisinde, kırmız-siyah renklerinin hakim olduğu bir atmosferde hizmet sunacak. THY’nin yaklaşık 6 bin metrekarelik lounge alanlarında transit yolcular için yatak odaları, sinema, çocuk oyun parkları, Türk ve dünya mutfaklarından çeşitler, özel çalışma alanları, içecek bölümleri, kütüphane ve duş gibi imkanlar olacak.

SANCAK DA YENİ HAVALİMANINA İKRAM TAŞIYACAK

Türkiye’nin Turkish – Do&Co’dan sonra ikinci önemli havayolu ikram markası Sancak Catering, İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki yeni ikram tesislerini açılıştan 6-7 ay sonra hizmet sokmayı planlıyor. Bu zamana kadar ise Atatürk Havalimanı’ndaki tesislerde hazırlanan ikramları, yeni havalimanına taşıyarak, hizmet verdiği havayollarını uçaklarına yükleyecek. Bu amaçla geçici süreyle uydu mutfak kurarak, Atatürk’ten yeni havalimanına günde 3 sefer ikram nakliyesi yapacak. Lufthansa, Gulf, Katar, Umman, Atlas ve Sunexpress gibi havayollarına hizmet vererek ikram pazarının %10’unda etkin olan Sancak, Atatürk Havalimanı’nda günde yaklaşık 20 bin tepsi ikram üretiyor.

Öte yandan 4 Ağustos’ta 235 bin 996 adet yemek üretimiyle tarihi rekora imza atan Turkish – Do&Co da yeni meydanda tesislerini hizmete soruncaya kadar, Atatürk Havalimanı’ndan ikramları taşıyarak hizmet verecek.

 

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(1)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2018-08-19 12:04:46 bakakim 870 ucak siparişi verdik fiyatlara yansiyacak mi