Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika 31 MART YEREL SEÇİM - Yerel seçimde oy verme işlemi sona erdi ve oyların sayımına başlandı - Son dakika seçim haberleri

    Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için bugün sandık başına gitti.

    31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, 61 milyondan fazla seçmen, yaklaşık 207 bin sandıkta oy kullandı. 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapıldı.

    Bir seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy verdi.

    OY VERME İŞLEMİ SONA ERDİ

    Yüksek Seçim Kurulu (YSK), doğudaki 32 ilde oy verme işlemi saat 07.00'de başlarken; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis'te ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi saat 16.00'da tamamlandı.

    REKLAM

    Bu illerin dışında kalan diğer yerlerde oy verme işlemi de saat 17.00'de tamamlandı.

    YSK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

    Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, saat 16.00 itibarıyla 32 ilde oy verme işleminin tamamlandığını ve sayım işlemine başlandığını bildirdi.

    Yener, YSK önünde basın mensuplarına açıklama yaptı. "Saat 16.00 itibarıyla 32 ilimizde oy verme işlemi tamamlanmış ve oy sayım işlemleri başlamıştır. Saat 17.00 itibarıyla da kalan diğer ilimizdeki oy verme işlemleri tamamlanacaktır." dedi.

    Fotoğraf: AA

    "SEÇİMLER SORUNSUZ ŞEKİLDE TAMAMLANDI"

    YSK Başkanı Yener saat 17.00'de yaptığı açıklamada da, "Oy verme işlemi bazı münferit olaylar dışında sorunsuz şekilde tamamlanmıştır. Sandık sonuç bilgileri SEÇSİS'e girilmeye başlandı. Sonuçların ülkemize ve siyasi partilerimize hayırlı olmasını diliyorum. " ifadelerini kullandı.

    YAYIN YASAĞI KALKTI

    YSK Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada şunları söyledi:

    "Değerli basın mensuplarımız. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan seçimlerinde sandık görevlilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca yayın yasağına riayet eden arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ancak yayın yasağını delen, sonuçlarına ilişkin veri girişlerinde bulunan yayın kanalları hakkında bulunlardan suç duyurusunda bulunacağız. Şu an itibariyle yayın yasağı kalkmıştır. Hepinize teşekkür ediyoruz."

    "SONUÇLAR HAYIRLI OLSUN"

    YSK Başkanı Yener sandıkların yüzde 51,2'sinin açıldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

    "Şu an itibariyle sandıkların yüzde 51,2'si açılmış durumdadır. Veri akışı devam etmektedir. İl, ilçe seçim kurulu başkanlarımıza, kamu görevlilerine, siyasi parti temsilcilerine özverili çalışmalar için teşekkür ediyorum.

    Veri akışı devam etmektedir. Şu ana kadar açıklanan sonuçların tüm siyasi partilerimize, adaylarımıza, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Yarın sonuçlara göre genel bir değerlendirme yapabiliriz. Seçime katılma oranı, şu anda veri akışı devam ettiği için vereceğimiz rakamlar yanıltıcı olabilir. Tekrar tüm vatandaşlarımıza, siyasi partilerimize sonuçların hayırlı olmasını diliyoruz."

    FAHRETTİN ALTUN: TÜM TEDBİRLER ALINMIŞTIR

    İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dezenformasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini belirterek, "31 Mart seçimleri için de gerekli bütün hazırlıklarımızı yapmış bulunuyoruz. Katılım oranlarıyla adeta bir demokrasi şöleni olan seçimlerimizin işleyişine ve güvenirliğine gölge düşürülmemesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır" dedi.

    İletişim Başkanı Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Milletimiz bugün 31 Mart Mahalli Seçimleri için sandık başında. Tarih boyunca seçime katılım oranının oldukça yüksek seyrettiği ülkemizde seçimler adeta bir demokrasi bayramı havasında geçmiştir. Halkımızın yoğun teveccüh gösterdiği bu seçimlerin her biri ayrı bir öneme sahip olmuş; ülkemiz ve milletimiz için yeni imkan ve fırsatlara kapı aralamıştır. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin de yurt içi kamuoyunda olduğu gibi uluslararası kamuoyunda da yoğun bir ilgiyle takip edildiğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

    SEÇİM GÜVENLİĞİ

    İletişim Başkanlığı'nın seçimlerin sıhhatli bir iletişim ve enformasyon ortamında geçmesi için yoğun gayret içinde olduğunu belirten Altun, "Zira son yıllarda dünya çapındaki tecrübeler göstermiştir ki; seçimler dezenformasyon faaliyetlerinin en yoğun yaşandığı süreçlerin başında gelmektedir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak, içeriden ve dışarıdan yürütülen; seçim süreci öncesinde vatandaşlarımızın kararlarını etkilemeyi, seçim güvenliğine gölge düşürmeyi, hatta kamuoyunu yanlış yönlendirerek oyların geçersiz sayılmasını hedefleyen dezenformasyon kampanyalarını bertaraf etmek için etkin bir çalışma yürütüyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dezenformasyonla mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. 31 Mart seçimleri için de gerekli bütün hazırlıklarımızı yapmış bulunuyoruz. Katılım oranlarıyla adeta bir demokrasi şöleni olan seçimlerimizin işleyişine ve güvenirliğine gölge düşürülmemesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Unutmayalım ki seçimlerde millet iradesinin tecellisi ancak sıhhatli enformasyon faaliyetliyle mümkündür. Bu sıhhatli iklimi bozacak her teşebbüs anında tespit edilecek ve hakikat tüm yönleriyle milletimizin dikkatine sunulacaktır" açıklamasında bulundu.

    İletişim Başkanlığı olarak, Mahalli İdareler Genel Seçimlerini takip etmek isteyen ulusal ve uluslararası basın mensuplarına yönelik Ankara ve İstanbul'da basın merkezleri kurduklarını da aktaran Altun, "Basın merkezleri ile ulusal ve uluslararası basın mensuplarının seçime ilişkin gelişmeleri sağlıklı ve hızlı bir şekilde takip etmelerine katkı sunmayı amaçlıyoruz. Seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz" dedi.

    RTÜK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

    Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, aksi bir düzenleme duyurulmadığı sürece seçim sonuçlarının saat 21.00'den önce verilmesinin yasak olduğunu belirtti.

    Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarına göre seçim sonuçlarının saat 21.00'den önce verilemeyeceğini hatırlattı.

    Kurulun bu saati erkene çekme yetkisinin olduğuna dikkati çeken Şahin, "Aksi bir düzenleme duyurulmadığı müddetçe seçim sonuçlarının ekranlara getirilmemesi kanuni bir zarurettir." paylaşımında bulundu.

    SİYASİ LİDERLER VE ADAYLAR OYLARINI KULLANDI

    BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

    Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullandı.

    Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclisi üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verildi. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy verildi.

    Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli oldu. Oy pusulaları tek zarfa konuldu.

    REKLAM

    1004 SEYYAR SANDIK OLUŞTURULDU

    Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için 1004 seyyar sandık oluşturuldu. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda oylarını kullandı.

    OY SAYIMI BAŞLADI

    Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00'den sonra oy sayımı başladı.

    Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

    REKLAM

    SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

    Bugün saat 06.00'dan gece saat 00.00'e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

    Oy verme süresince bütün kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.

    Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinde belirtilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

    Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

    Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

    Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa