Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Yeni ekonomi politikaları borsaya nasıl yansıyor? - İş-Yaşam Haberleri

    Yatırımcı Rehberi programının bu haftaki konuğu Phillip Capital Yurt İçi Piyasalar Grup Başkanı Üzeyir Doğan oldu. Borsa İstanbul'daki yükselişi değerlendiren Doğan, ekonomi politikalarındaki değişimin Türkiye'nin risk pirimi üzerinde yarattığı etkiyi değerlendirerek bu durumun borsaya nasıl yansıyabileceğine dair görüşlerini paylaştı. Borsa İstanbul’da yukarı yönlü trendin ana nedenlerinin masaya yatırıldığı programda Doğan, yükselişin nereye kadar süreceğine dair tahminlerini aktardı.

    FAİZ NE KADAR ETKİLİYOR?

    Politika faiz artırımları ile mevduat faizi arttıkça borsanın olumsuz etkileneceğine dair görüşlerin tartışıldığı Yatırımcı Rehberi'nde faizdeki yükselişin halihazırda borsayı olumsuz etkileyip etkilemediği ve artışın devam etmesi halinde neler olabileceğine dair fikir alışverişinde bulunuldu. Doğan rasyonel ekonomi politikalarının önemli amaçlarından birisi olan yabancı yatırımcıların borsaya şu andaki ilgisinin ne olduğunu ortaya koyarak hangi şartlarda orta ve uzun vadeli yatırım yapma kararı alabileceklerine dair değerlendirmelerde bulundu.

    YENİ POLİTİKA HANGİ SEKTÖRÜ OLUMLU ETKİLER?

    Halka arz edilen şirketlere ilişkin düşüncelerini de paylayan Doğan, halka arzlarla birlikte borsa ile tanışan yerli küçük yatırımcının borsayı sürükleme gücü olup olmadığına dair görüşlerini aktardı. Doğan diğer yandan yeni ekonomi politikalarının hangi sektörleri öne çıkarmasını hangi sektörleri olumsuz etkilemesini beklediğini de açıkladı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa