Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık "Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi'nin hayata geçirilmesi son derece önemli"
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Koca, Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı'nın açılışına katıldı.

    Bakan Koca konuşmasına, "Biz, Ayasofya ile güzelliğine ayrı bir güzellik katan İstanbul'uz, Hazar Denizi'nin rüzgarının serinlettiği Bakü'yüz, Ulukayın ağacını sembol eden Bayterek'in gölgesindeki Astana'yız, Tanrı Dağları'nın heybetini yansıtan Bişkek'iz, Türk- İslam medeniyetinin kültür başkenti Semerkant'ız. Kültürümüzü ilmek ilmek halısına dokuduğu Aşkabat'ız, Tuna Nehri'nin şehirleri birleştirdiği Budapeşte'yiz, Akdeniz'in ortasında açan çiçek Lefkoşa'yız. Biz, binlerce yıllık geçmişi ile beş bin yıllık bir halıya bağdaş kurmuş ulu bir çınarın dallarıyız" ifadeleriyle başladı.

    REKLAM

    "DÜNYA MEDENİYETİNE YÖN VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türk vatandaşlarının selamlarını ileten Koca, "Bizler, Türkistan coğrafyasının çetin şartlarında, önce bölgemize sonrasında tüm dünyaya bilim ve medeniyet alanlarında yön vermiş aynı ataların torunlarıyız. Nasıl ki binlerce yıl önce bu topraklardan canlanıp vücut bulan asil bir milletin fertleri olarak tarihe yön vermiş isek bugün de aynı aşk ve düşünce ile yine yan yana, kol kola dünya medeniyetine yön vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

    Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı'nın geçen yıl Türkiye'de yapıldığını anımsatan Koca, bu yıl Semerkant'ta gerçekleştirilen toplantıya katılmaktan duyduğunu memnuniyeti dile getirdi.

    Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk-İslam medeniyetinin sarsılmaz temelini oluşturan sahabelerin, İmam Buhari'nin, İmam Maturidi'nin, İmam Tırmizi'nin, Muhammed Bahauddin Şah-ı Nakşibendi Hazretlerinin manevi sıcaklığını ruhumuzda hissetmek, bizlere derin bir huzur veriyor.

    Ülkelerimiz ve vatandaşlarımız arasındaki kardeşliğin ne kadar içten ve samimi olduğunu, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de meydana gelen ve 11 şehrimizi etkileyen 'asrın depremi' olarak isimlendirdiğimiz zor günlerimizde bir kez daha yakından hissettik. Olayın vuku bulmasından hemen sonra gerek telefon ile arayarak gerek kurtarma ekibi, sahra hastanesi, sağlık personeli, ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz, temel ihtiyaç malzemeleri göndererek gerekse dualarında bizlere yer vererek acımızı yakından hisseden tüm kardeşlerime ülkem adına bir kez daha şükranlarımı arz etmek istiyorum."

    REKLAM

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, 16 Mart 2023'te Ankara'da "Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım" teması altında önemli bir zirve gerçekleştirildiğini hatırlatan Koca, zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgız Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkmen halkının milli lideri, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev'in katılım sağladığını söyledi.

    Koca, "Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirve Bildirisi"nde yer alan üye ve gözlemci devletlerin, "ulusal tıbbi kurtarma ekipleri arasında işbirliğini güçlendirmeye ve ortak kapasite geliştirme faaliyetlerinde bulunmaya hazır olduklarını" ifade etmelerinin, sağlık bakanlarına yeni bir misyon yüklediği değerlendirmesinde bulundu.

    Bakan Koca, şöyle devam etti: "Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi'nin hayata geçirilmesini son derece önemli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu kapsamda her türlü ulaşım, konaklama, eğitim ve diğer masrafları ülkemizce karşılanmak üzere Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkelerden ilk etapta üçer kişinin katılım sağlayacağı eğitici eğitimi programını 9-17 Eylül 2023 tarihleri arasında İzmir Urla Afet ve Simülasyon Eğitim Merkezi’nde düzenlemeyi planlıyoruz."

    Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak, başta kısa süreli mesleki kapasite eğitimleri olmak üzere her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurgulayan Koca, var olan potansiyeli daha da ileriye götürmek için hem bilimsel hem de karşılıklı sağlık pazar payını artıracak ticari aktiviteler olmak üzere daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini ifade etti. Koca, "Tüm bu konuların takibi için Bakanlığım Uluslararası İlişkiler Bölümü sizlerle temas halinde olmaya ve yoğun mesai harcamaya devam edeceklerdir" dedi.

    İKİ ÖNEMLİ ETKİNLİK AYNI ANDA DÜZENLENİYOR

    Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı ile Sağlık İş Forumu ve Fuarının aynı anda düzenlenmesi için yaklaşık 4 aydır yoğun mesai harcayan Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterliği ile Özbekistan ve Türkiye Sağlık bakanlıkları çalışanlarına teşekkür eden Koca, Özbekistan Sağlık Bakanı Amrillah İnayetov'a da misafirperverlikleri için şükranlarını sundu.

    Konuşmasının sonunda, toplantıların ve Sağlık İş Forumu'nun başarılı geçmesini dileyen ve Türk yurtlarını selamlayan Koca, şunları kaydetti: "Selam olsun azadlığa erişmiş Karabağ'a, Şuşa'ya, can Azerbaycan'a, selam olsun Manas destanının toprakları Kırgızistan'a, selam olsun Hoca Ahmet Yesevi'nin ocağı Kazakistan'a, selam olsun sahabeler, alimler, evliyalar yurdu Özbekistan'a, selam olsun iki kıtayı birleştiren Türkiye'ye, selam olsun 'Türk'ün Kanadı' Ahal Teke'nin dörtnala koştuğu Türkmenistan'a, selam olsun Gül Baba'nın ışık verdiği Macaristan'a, selam olsun barışın ve özgürlüğün sembolü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne, selam olsun Kul Şerif Camii ile taçlanan Tataristan'a, selam olsun Balkanlara, nice Türk yurtlarına."

    “SAĞLIK TURİZMİNİN YOĞUNLAŞTIĞI 3’ÜNCÜ ÜLKE OLMAYA DOĞRU GİDİYORUZ”

    “İlgili firmaları burada ziyaret edip görüşmüş olduk. Bundan sonraki dönemde de karşılıklı iş birlikleri için görüşmeler yapılmaya devam edilecek. Özellikle sağlık turizminde son dönemde Türkiye merkezi olmaya başladı. Ve sağlık turizminin yoğunlaştığı üçüncü ülke olmaya doğru gidiyoruz. Yoğun bir ilgi olduğunu hepimiz biliyoruz. Health Türkiye markasını her geçen gün farklılaştırıp sağlık turizmiyle ilgili Türkiye'nin daha önde bir pay almasını sağlamak istiyoruz. Bunun tanıtımını da burada özellikle yapmış olduk. Health Türkiye markasıyla hem kamu hem üniversitelerimiz hem de özel sektörün yer aldığı portalda hepsinin bulunduğu ve ulaşımın kolay olduğu bir sistemden bahsediyoruz. Önümüzdeki süreçte yoğun tanıtımların olabileceği özellikle hedeflediğimiz bazı ülkelerde bu tanıtımları yoğunlaştıracağımız bir dönem olacak.”

    TÜRK DÜNYASI ACİL MEDİKAL KURTARMA BİRİMİ EĞİTİMLERİ BAŞLAYACAK

    “Bunun dışında uluslararası bizim bir UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma) yapımız var biliyorsunuz. UMKE Medikal Kurtarmayı Türki devletlere de taşımak üzere, orada da bu yapıyı kurmak üzere de bir adım attık. ‘Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi’ ve bununla ilgili de her ülkeden temsilcilerle birlikte ilk eğitimini de Türkiye'de Urla'daki tesislerimizde yapıyor olacağız. Bu özellikle devletler arasında, Türki devletler arasında UMKE'nin her ülkede kuruluyor olması, ‘Türk Dünyası Acil Medikal Kurtarma Birimi’ olarak bundan sonraki süreçte organizasyonun yapılıyor olması Allah göstermesin, olabilecek felaketlerde her zaman için aktif olan bir yapıyı bu ülkelerde de oluşturmak üzere bir çaba içindeyiz. Eğitimle de dediğim gibi tarihi de belirlendi. Urla'da UMKE merkezimiz tarafından, yetkililerimiz tarafından bu eğitimler veriliyor olacak.”

    SAĞLIK İŞ FORUMU EYLÜL AYINDA LONDRA’DA YAPILACAK

    “Özellikle bu toplantıları, sağlık iş forumlarını diğer ülkelerde de yaparak daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde Eylül ayında İngiltere'de Londra'da da yapıyor olacağız. Bizim hedeflediğimiz ülkelerde bu sağlık iş forumlarını, daha yoğunlaştırarak

    hem ‘Health Türkiye’ markasını tanıtmak hem Türkiye sağlık sistemini hasta bazlı, bilişim bazlı ve tıbbi malzeme, cihaz ve ilaç bazlı tanıtmak için önemli bir yaklaşım olacak.”

    ÖZBEKİSTAN’LA SAĞLIK ALANINDAKİ İŞBİRLİĞİ

    “Özbekistan'la ilgili biliyorsunuz eğitim boyutuyla da birtakım ilişkilerimiz var. Burada hem Sağlık Bilimleri Üniversitesi altında Sağlık Bilimleri Fakültemiz de var. Tıp Fakültemiz de var. Hemşire ve öğrencilerin eğitimiyle ilgili de video gösterimi yaptık. Türkiye'de bu eğitimlere katkı sağlıyoruz. Hatta öğrencilerin Türkiye'de eğitim almalarını ve uzmanlık eğitimi dahil olmak üzere Türkiye'yle yakın bir işbirliği içinde olduklarını biliyoruz. Sayın Bakanım (Özbekistan Sağlık Bakanı), dünyanın birçok sistemini incelediklerini ama Türkiye'nin sağlık sistemini kendilerine daha yakın bulduklarını ve önemsediklerini, bununla ilgili bilişim dahil olmak üzere sağlık sistemini Özbekistan'a örnek almak istediklerini belirttiler, her türlü iş birliğine açık olduğumuzu da söyledik. Üzerimize düşeni yapıyor olacağız.”

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa