SIRADAKİ HABER

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk binasına girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Aktay, dünyada olayın ilk kendisi tarafından duyulduğunu söyledi, "Cemal Bey, çıkmazsam Yasin Aktay'ı ara demiş. Toplantıdaydım Hatice Hanım aradı, Suudi Arabistan'dan ortak tanıdıkları arayınca durumu anladım, yetkililere haber verdim" dedi. Aktay, Suudi Arabistan Büyükelçisi'nin kendisine dönüş yapmadığını, aradıpında da açmadığını söyledi. 

Aktay, 'Herkes gözden kaçırıyor' diyerek Suudi Arabistan'dan gelen ekibin rezervasyonuna değindi, "3-4 gün rezervasyon yaptırdılar, 1 gün kalarak apar topar gittiler" diye konuştu. Kaşıkçı'nın muhalif olduğu ve bu yüzden hedef olduğu sözlerine değinen Aktay, "Aslında muhalif değildi. Trump'a muhalifti. Trump'a muhalifliğinden sonra bunlar oldu. Kaşıkçı, bu kadar tehlikeli olsalar beni yurt dışına bırakmazlardı diye düşünüyordu herhalde. Birkaç kez bu konuda konuştuğumuzu anımsıyorum" dedi.

Aktay'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"TELEFON ALIR ALMAZ 5-10 DAKİKADA BİLGİ ULAŞMASI GEREKEN HER YERE BİLGİ VERDİM"

Suudi gazetecinin kaybolmasından nasıl haberi oldu? - "Ofisimdeydim, misafirlerim vardı. Bilmediğim bir numara aradı. 16.41'de aradıklarını kaydettim. Hatice ben dedi. İsimle ilgili bir bağlantı kuramadım. Bir telaş, bir panik... Böyle çok telefon alıyoruz, ama bu sefer farklıydı. Cemal Bey'in nişanlısı Hatice Hanım, Cemal Bey konsolosluktan 5 saat çıkmadı dedi. Girerken de eğer şey yapmazsa sana haber vermemi istedi. Ben neden bana haber veriliyor dedim. Ne yapmalıyız dedi. Kapat ben bir bakayım dedim. Bir dakika falan düşündüm, ne anlama geliyor diye. 5 saattir olmadığına göre ciddi bir şey olması lazım dedim. Ortak tanıdıkları aradım, ne anlama geliyor dedim. Cemal girmiş dedim. Girme dedik ona kaç kere dedi. Ne yapabiliyorsanız yapın dedi. Ben de hemen bütün mercileri haberdar ettim. MİT'i aradım. Hakan Bey'e ulaştım. 5-10 dakikada ulaşması gereken her yere bilgi ulaştı. Bekleyiş başladı."

"SUUDİ ARABİSTAN BÜYÜKELÇİSİ SENİ ARAYACAĞIM DEDİ, TELEFONLARI AÇMADI"

"Suudi Arabistan Büyükelçisi ile özel bir tanışıklığımız vardı. Farklı olduğumuz konularda tartışırdık. Türk medyasındaki Suudi Arabistan ile ilgili haberleri hep bana söylerdi. Ben de Türk medyası özgürdür, yazabilir. derdim. Sizin medyanız ve yetkilileriniz neler neler söylüyor diyordum. Allah'tan Türkiye'de, Arabistan'daki yayınları kimse çok duymuyor. Yoksa sansasyonel şeyler çıkıyor. Ben de bunları Sayın Büyükelçi'ye bunları söylüyordum falan. Böyle bir ilişkimiz vardı. İlk aramamda cevap vermedi. Nişanlısı aradı beni, konsolosluğa girmiş eşi çıkamamış dedim. Birkaç dakika sonra seni arayayım, nasıl olur böyle bir şey dedi. Kapattı, kapatış o kapatış. Aradım yine açmadı."

"TRUMP'A MUHALİFLİĞİNDEN SONRA BUNLAR OLDU"

 "Aslında muhalif değildi. Trump'a muhalifti. Trump'a muhalifliğinden sonra bunlar oldu. Katar konusunda destek istediler. Katar'a yapılanları tasvif etmedi. Sonra sürecin ardından Türkiye'ye geldi. Bu kadar tehlikeli olsalar beni dışarı salmazlardı diye düşünüyordu herhalde. Birkaç kere bunu konuştuğumuzu da hatırlıyorum. Washington Post'ta yazdıktan sonra artık tamamen muhalif görüldü. Sonraki süreci de biliyorsunuz zaten."

"DUYDUĞUM KADARIYLA KRİMİNAL İNCELEME İZNİ ÇIKMADI"

"Duyduğum kadarıyla kriminal balistik incelemeye izin çıkmadı. Teyit etmedim ama böyle duydum. Kriminal incelemeye izin yoksa 9-10 gün sonra gidecek ekip ne yapacak. Bir gazeteye kapısını açtı, bakın burada yok dedi. Bu baya bir mizah konusu oldu zaten."

"KANAATİM ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YÖNÜNDE"

 "Kanaatim öldürülmüş olduğudur. Ama bu delillendirilmiş bir şey değildir. Teorik olarak yaşama ihtimali tamamen tüketilmiş değildir. Araçlardan birinde olabilir. Götürmüş olabilirler. Bir yerde kayıp bir nokta var. Güvenlik güçlerimizin hikayeyi tamamlamış olacaklarını düşünüyorum ama paylaşmadılar soruşturma açısından. Bir ihtimal de tamamlamak üzeredir emniyet güçleri."

3 - 4 GÜNLÜK REZERVASYONA DİKKAT ÇEKTİ

"Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye yaptığı bir yanlıştan bahsedeceğiz böyle bir şey varsa. Şu an isteseniz de istemeseniz de böyle bir töhmet var. 3-4 günlük yapılan rezervasyon... Bir günde çekip gittiler. Kimse buna takılmıyor. Kamera var ama biz kayıt yapmıyoruz diyorlar. Süs kamerası gibi. Para harcamayan esnaf para yokken korkutmak için kamera koyar ya onun gibi. Bu inandırıcı değil. Bir açıklamasının olması gerek."

"SUUDİ YETKİLİLER DE 4 GÜN SIRRA KADEM BASTI"

"Şüpheleri üstüne çeken bir başka konu daha var. Yetkililer de 4 gün sırra kadem basıyor. Bir Büyükelçi'ye ulaşılıyor. Bana müsaade edin, öğreneyim, döneyim diyor. Onun dışında kimseye ulaşamıyorlar. Dünya sizi konuşuyor. Kıtır kıtır kesme ihtimaliniz konuşuluyor. Bir çıkın, gitti diyin ya. Mevzu Suudi Arabistan ile Türkiye arasında olmaktan çıktı."

"Suudi Arabistan'ın içinde bir derin devlet vardır, Suudi Arabistan'ın kötülüğüne çalışıyordur. Böyle bir şey olabilir. Şu aşamada Suudi Arabistan'ı suçlayamam. Hiç hatası yok diyemeyiz.  Genel Başkan Danışmanı'yım, ağzımdan çıkan söz resmi. Şu aşamada suçlayamam. Ben bunu yapamam ki, yetkim sınırları içinde delillere bakarak konuşabilirim. Analizci olarak söyleyebileceğim şu, Suudi Arabistan içinde, kendini devletten üstün gören bir derin devlet var dedim. Sanki bunun arkasında Türk derin devleti varmış dedim gibi yorumladılar. Benim Arapça yazdığım her yorumun altına hakaretler yazılıyor. Böyle bir vaka olmasını istemedim. Biz görevlendirildik, bu emanete canım pahasına sahip çıkarım. Belki de bunun üzerinden Ortadoğu'da bir değişim başlayacak, bunu hissediyorum. Türkiye derin devlet meselesini halletmiştir. Kimse hukukun üstünde kendini göremez"

"MESELE TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN MESELESİ OLMAKTAN ÇIKTI"

Trump'ın 'Bu işi çözmek zorundayım' açıklamasına yorum - "Dediğim gibi artık bu konu Türkiye ile Suudi Arabistan arasında değil. Dünyayı ilgilendiriyor. Konsolosluktan çıktığını bir şekilde ispatlamak zorundalar"

"KAŞIKÇI'NIN ÇEKİNDİĞİ ÖLDÜRÜLMEK DEĞİL, TUTUKLANMAK"

"Kaşıkçı ilk evrak için gittiğinde şaşırmışlar. Hazırlıksızlar, gökte aradıkları adamı yerde bulmuşlar. Sonra evrak için 1 saat bekletmişler. Bu sırada biz sizin haberlerinizi, twitlerinizi okuyoruz falan diye lafa tutuyorlar. Çıkınca Hatice'ye duygulandım, bak benim insanım bana kötülük yapmaz diyor. Sonra salı gününe evrak için sözleşiyorlar. Operasyonu yapanlar Hatice Cengiz'i hesaba katamamışlar. Kaşıkçı'nın çekindiği tutuklanmak, öldürülmek değil. Tutuklansa dünyayı ayağa kaldırır yine kurtarırdık."

"16.41'de beni aradı Hatice Cengiz. İş işten geçmişti. 13.14'te girmiş. 3 saat 25 dakika falan sonra benim haberim oldu. Böyle bir suç kanıtlanırsa Türkiye sessiz kalmaz."

"FBI'ın inceleme yapma istemesine bizimkilerin nasıl bakacağını bilmiyorum. Türkiye kriminal konularda çok iyi. Türkiye bir insanın kaybolacağı bir ülke değil. Arap dostlarımız gelmekten çekinmesinler."

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(2)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2018-10-11 15:53:18 Dava açsınlar Suudi Konsolosluğu'na. Açılmış mı dava?
  • Misafir 2018-10-11 15:33:43 aldıkları temizlik malzemelerine baksınlar asitle temizlemişlerdir