Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Soma'da 301 madencinin ölümüyle ilgili davada, tutuklu yargılanan 8 sanığın tahliye istemi reddedildi.

Duruşmanın 13 Ekim gününe ertelendiği davada Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik tutuklu yargılanmaya devam edecek. (DHA)

Soma maden faciası duruşmasında sanık avukatlarının facianın sabotajdan meydana gelmiş olabileceği yolunda yaptığı savunma, şehit madenci yakınlarını isyan ettirdi.

Hep birlikte ayağa kalkan ve avukatların bulunduğu alana yaklaşmak isteyen madenci aileleri, yanlarındaki çocuklarını da gösterip, "Mezarlığa baksınlar, deliller orada", "Eğer bir kişi hapisten çıksın, kendimi bu salonda, mahkemenin ortasında asarım", "Delil bu küçük çocuk" sözleriyle tepkilerini ifade edince salon boşaltıldı.

Bu arada Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, şirketin mali durumu hakkında bilgi verirken, "Tüm bankalarla geçen ay konsorsiyum paketi yapıldı. Kredi borcu ödemeleri, bir yıl süreyle ertelendi" dedi.

Soma'da geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen faciada, 301 madencinin yaşamını yitirmesi ardından başlatılan adli soruşturmada, haklarında 'Olası kastla öldürme', 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma', 'Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 8'i tutuklu toplam 46 sanığın yargılanmasına, kaldığı yerden devam edildi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında, tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik'in yanı sıra tutuksuz sanıkların bir bölümü hazır bulundu.

TARTIŞMA ÇIKTI

Ölen işçilerin aileri de 9 gündür devam eden dava serisinin son günü olduğu için duruşmanın yapılacağı Akhisar'a toplu olarak geldi. Aileler bir süre yürüyüp kontrol noktasından geçerek salona girdi. Duruşma serisinin son günü olduğu için sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de duruşmanın görüldüğü salonun çevresinde toplandığı görüldü. Bu arada duruşma başladıktan sonra polis dışarıda bekleyenlerin kullanması için sivil toplum örgütleri tarafından açılan bir gölgeliği kaldırmak isteyince gerginlik yaşandı. Bu sırada polis bir kişiyi gözaltına aldı. Bunu duyan duruşmadaki mağdur avukatları da dışarıya çıkıp polisle tartıştı. Gözaltına alınan kişi serbest bırakılırken arbede güçlükle önlendi.

TUTUKSUZ SANIKLAR İÇİN ADLİ KONTROL İSTENDİ

Yoklamanın ardından duruşmada alınan ara karar doğrultusunda duruşmalarda yapılanlar, mahkeme üyesi hakim Songül Yenigün tarafından okundu. 9 gündür süren duruşma serisinin son gününde, Hakim Aytaç Ballı, tarafların taleplerini de alacağını açıkladı. Ardından da talepler için ilk olarak mağdur ailelerin avukatları söz aldı. Aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın da bulunduğu, sanıkların tutukluluk halinin devamını talep eden avukatlar, hala ocakta çalışan tutuksuz sanıkların delil güvenliği gerekçesiyle tutuklanmasını, aksi halde bu bölgeye girmelerinin engellenmesi için ocağa yaklaşmamalarını içeren adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını istedi.

Şirketin önceki yönetim kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın, olayın ardından düzenlediği basın toplantısında “Görevimden çekilmem, patron olmadığım anlamına gelmez" yönündeki açıklamasını da hatırlatan avukatlar, Alp Gürkan hakkında mahkemece suç duyurusunda bulunulmasını, soruşturma dosyasının da dava dosyasıyla birleştirilmesini, üye işçiler adına DİSK'in davaya müdahillik isteğinin kabul edilmesini, TKİ ve MİGEM'den ise, işletmeyle ilgili bazı belgelerin istenmesini talep etti.

Duruşma savcısı Burak Kocaoğlu da, sanıkların tutukluluk hali ile tutuksuz sanıkların bu hallerinin devamını, doğrudan zarar görme durumu olmadığı gerekçesiyle sendikanın katılma talebinin reddi yönünde görüşünü açıkladı.

CAN GÜRKAN, “BORÇLARIMIZI BİR YIL ERTELEDİK"

Bunun sonrasında tek tek söz alıp taleplerini aktaran tutuklu sanıklardan, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, kendisine yöneltilen “Şirketin kredi ödemeleri yaptığı sırada, işçilerin tazminatlarını ödemediği" yönündeki suçlamayla ilgili açıklama yaptı. Can Gürkan, “Bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Tüm bankalarla geçen ay konsorsiyum paketi yapıldı. Kredi borcu ödemeleri, bir yıl süreyle ertelendi. Tazminat ödemeleri ise, belli miktarlarda taksitlendirme yapıldı ve ödenmeye başlandı" dedi. İşletme Müdürü Akın Çelik de bilirkişi raporunun yanlış olduğuna yönelik suçlamalarını sürdürdü.

SANIK AVUKATININI SAVUNMASI SALONU İSYAN ETTİRDİ

Sanıkların talep işlemlerinin tamamlanmasıyla son olarak sanık avukatlarının taleplerine geçildi. İlk sözü alan Akın Çelik'in avukatı Yusuf Koçyiğit'in, savunmasının önemli bir bölümünde sabotaj iddiasını yinelemesi üzerine, mağdur aileler ile avukatları tepki gösterdi.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın uyarılarına rağmen madenci ailelerinin tepkileri sürdü. Bu sırada, savunma yaptığını söyleyen Avukat Yusuf Koçyiğit'in yardım istediği madenci avukatları, “Sabotajı bu kadar konuşursan, salondakiler de tepki gösterir" sözleriyle karşılık verdi. Yusuf Koçyiğit'in bu kez de avukatlara, “Neden bu kadar tepki gösteriyorsunuz ki" sözü gerilimin daha da artmasına neden oldu. Hep birlikte ayağa kalkan ve avukatların bulunduğu alana yaklaşmak isteyen madenci aileleri, yanlarındaki çocuklarını da gösterip, “Mezarlığa baksınlar, deliller orada", “Eğer bir kişi hapisten çıksın, kendimi bu salonda, mahkemenin ortasında asarım", “Delil bu küçük çocuk" sözleriyle tepkilerini ifade etti.

Araya giren mağdur avukatları ve ailelerin gelişlerine yardım eden Sosyal Haklar Derneği üyeleri, sakinleşmeleri için ailelerin salondan çıkmalarını sağladı. Bu sırada bazı çocukların ağladıkları gözlendi. Salonun tamamen boşalmasından sonra sanık avukatları taleplerini iletmeye devam etti.

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ DE DESTEK VERDİ

Duruşmayı izleyen HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de, çıkışta açıklama yaptı. Ailelerle de konuşan Ertuğrul Kürkçü, “İçeride sanıkların savunmalarına tanık olduk. Çirkin bir savunma stratejisi izliyorlar. Bütün suçu işçilerin üzerine atıyorlar. Sabotaj yapılmak istendiği sırada büyük bir facia yaşanmış savunmasına umarım mahkeme, itibar etmeyecektir" dedi. (DHA)

OTURUM POLİS MÜDAHALESİYLE BAŞLADI

Halk Evleri, Sosyal Haklar Derneği ve KESK üyelerinin davanın başından beri salonun girişinde bulunan parkta açtıkları çadırın polis tarafından kaldırılmak istenmesi arbedeye neden oldu. Polis ve STK temsilcileri arasında yaşanan gerginlik sonrası Halk Evlerinden Mehmet Akif isimli şahıs polis tarafından gözaltına alınmak istendi. Yaşanan arbede sonrası STK temsilcileri Mehmet Akif'i polisten geri alırken STK tarafından kurulan çadır söküldü. Emniyet güçleri ortamın daha fazla gerilmemesi için Mehmet Akif'i bırakırken araya avukatların girmesiyle polis STK temsilcilerinin olduğu alandan geri çekildi. STK'lar polis müdahalesine tepki gösterirken çadırın 10 gündür aynı yerde olduğunu neden kaldırılmak istendiğine anlam veremediklerini belirttiler.

Dün madenden yaralı kurtulan 5 tanığın dinlendiği mahkemede bugün 6 tanığın daha dinlenmesi bekleniyor. Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyetinin müdafi ve müşteki avukatlarının yazılı taleplerini aldıktan sonra ara kararı açıklaması bekleniyor.Geçen yıl 13 Mayıs'ta 301 işçinin hayatını kaybettiği, 162 işçinin yaralandığı Soma maden faciasının ceza davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor. Şehit madenci aileleri yoğun güvenlik önlemleri altında duruşma salonuna alındı. Yürüyüşle mahkeme salonuna gelen maden şehidi yakınlarının bugünkü duruşmaya daha fazla ilgi gösterdikleri gözlemlendi. (İHA)


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!