Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Bunları Biliyor muydunuz Asla beraber tüketmemeniz gereken 8 yiyecek! Beraber yenince ekstra zararlı oluyor!
    • 1

     1. MUZ VE SÜT

     Muz ve süt kombinasyonun sağlıksız olduğunu söylemek inandırıcı gelmeyebilir. Ancak bilim insanlarına göre bu iki besin birlikte tüketilmemeli. Yoğun tüketildiği zaman kalori alımını hızlandırıyor ve kilo alımına neden oluyor. Ayrıca bu iki gıdanın beraber tüketilmesi toksik maddelerin oluşmasına neden olabiliyor.

    • 2

     2. ET VE PATATES

     Et ve patates genellikle beraber tüketilir. Ancak uzmanlara göre hem protein hem nişasta birleşimi çeşitli sindirim sorunlarına neden oluyor.

    • 3

     3. PORTAKAL VE SÜT

     Güne başlarken özellikle çocukların gelişimi için verilen portakal suyu ve süt, aslında mideye oldukça zararlı. Portakal suyu asidik yapısı nedeniyle midedeki sindirim enzimlerinin yapısını değiştirirken, süt ise zaten sindirimi zor olan bir besin. Bu nedenle aynı anda içilmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor.

    • 4

     4. DOMATES SOS, MAKARNA VE PEYNİR

     Domates soslu makarna, İtalya'nın vazgeçilmez yemeği. Ancak yüksek karbonhidrat içeren bu yemek kan şekerini çok yükseltiyor ve insülin direncinin düşmesine neden oluyor. Bu durumda yorgunluğu beraberinde getiriyor.

    • 5

     5. PİZZA VE KOLA

     Bu ikiliyi sık sık tüketmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çünkü kolanın şeker oranı zaten çok yüksekken, pizza da aynı şekilde yüksek karbonhidrat içeriyor. Eğer vazgeçemiyorsanız bile pizzayı iyi yapan bir yerden ve kolayı da limonlu veya diyet içmeyi deneyebilirsiniz.

    • 6

     6. HAMBURGER VE PATATES KIZARTMASI

     Fastfood olarak bilinen hamburger ve patates kızartması sık sık tüketilmemeli. Çok fazla karbonhidrat içeren bu iki besin kan şekerini yükseltiyor. Hatta uzmanlara göre hamburgerin yanında patates kızartması yemek yerine bir tane daha hamburger yemek daha sağlıklı.

    • 7

     7. TACO VEYA NACHOS

     Meksikalıların favorilerinden olan Taco ve Nachos, içerisinde hem fasulye hem de peynir bulundurduğu için sindirim sorunlarına neden olabiliyor. İki besinde protein açısından çok yüksek olduğu için sindirilmesi zordur.

    • 8

     8. EKMEK VE REÇEL

     Kahvaltıda vazgeçilmez olabilen ekmek ve reçel ikilisi karbonhidrat ve şeker açısından çok yüksek. Ayrıca reçel hızlı acıkmaya neden oluyor. İşlenmiş reçeller özellikle sindirim sistemi için oldukça zararlı. Ekmek yine sindirildikten sonra şekere dönüşür, bu nedenle çok fazla şeker alarak hızlı acıkırsınız.

     Kaynak: BetterMe, Healthdigest

    Haberi Hazırlayan: Kübra Çorluk
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa