Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Bilişim ABD, Çin'e uyguladığı yapay zeka çipleri ve araçları üzerindeki ihracat kısıtlamalarını güncelledi - Teknoloji Haberleri

    Biden yönetimi, Pekin'in çip yapım endüstrisini ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle engelleme çabasının bir parçası olarak, Çin'in ABD yapay zeka (AI) çiplerine ve çip yapım araçlarına erişmesini zorlaştırmayı amaçlayan kuralları revize etti.

    Ekim ayında yayınlanan kurallar, Washington'un ilerleyen teknoloji sektörünün Çin'in ordusunu güçlendirmeye yardımcı olabileceği endişeleri üzerine Pekin'e baskı yaparken, Nvidia ve diğerleri tarafından tasarlanan daha gelişmiş AI çiplerinin Çin'e sevkiyatını durdurmayı amaçlıyor.

    PERŞEMBE GÜNÜ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

    166 sayfa uzunluğundaki yeni kurallar Perşembe günü yürürlüğe girecek. Örneğin, Çin'e çip sevkiyatlarına ilişkin kısıtlamaların bu çipleri içeren dizüstü bilgisayarlar için de geçerli olduğunu açıkladılar.

    İhracat kontrollerini denetleyen Ticaret Bakanlığı, önlemleri güçlendirmeye ve ince ayar yapmaya çalışırken Çin'e teknoloji sevkiyatları üzerindeki kısıtlamalarını güncellemeye devam etmeyi planladığını söyledi.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa