Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya 22 yıl geçti! İkiz Kulelerin yıkıldığı alan hem anma merkezi hem "turistik mekana" dönüştü
    • 1

     11 Eylül'ün üzerinden 22 yıl geçmesiyle saldırıların gerçekleştiği Manhattan Adası'nın şehir merkezindeki "İkiz Kulelerin" yıkıldığı alanda inşa edilen gökdelen, müze ve anıtlar, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

    • 2

     Turistlerin biraz buruk, biraz da merakla ziyaret ettiği kompleks, hem saldırıları anmak için bir merkez hem de bir nevi turistik mekana dönüşmeye başladı.

    • 3

     "MİLLİYETÇİ TURİZM"

     New York'un yanı sıra Washington ve Pennsylvania'da saldırganlar hariç 2 bin 977 kişinin canına mal olan ve dünyanın seyrini değiştiren terör saldırıları, ilk etapta ABD'nin gözde şehri New York'a turizm talebini de etkiledi.

    • 4

     New York'ta 2001'in ardından yaklaşık 3 yıl boyunca azalan turist sayısının eski haline dönmesi yaklaşık 5 yıl sürdü. Bu süreçte Manhattan şehir merkezinin yaklaşık 80 milyar dolarlık kayba uğradığı tahmin ediliyor.

    • 5

     Diğer tarafta saldırılar, "milliyetçi turizmi" tetikledi. Saldırıların ardından Amerikan vatandaşlarının hem New York'u hem de yıkılan "İkiz Kuleleri" görmek için bölgeye akın etmesi bu kapsamda değerlendirildi.

    • 6

     Saldırıların ardından birçok Amerikalı, New York ziyaretini "vatanseverlik" göstergesi olarak görmeye başladı. Şehir merkezinde 2001'de 6 olan otellerin sayısı 40'a yaklaştı.

    • 7

     AMERİKA KITASININ EN YÜKSEK BİNASI

     Yaklaşık 65 bin metrekarelik alanda inşa edilen ve kalabalık şehrin ortasında sessizliğiyle dikkati çeken komplekste en merak uyandıranların arasında "One World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi-1)" yer alıyor.

    • 8

     ABD ve Amerika kıtasının en yüksek, dünyanın da 7. yüksek binası olarak tasarlanan ve 2014'te açılan gökdelen, 541,3 metre uzunluğuyla ziyaretçilerin odak noktalarından oluyor. Yapı, yaklaşık 4 milyar dolarlık maliyetiyle aynı zamanda ABD'nin "en pahalı" gökdeleni olarak ön plana çıkıyor.

     Binanın 102. katındaki gözlemevi de New York'u tepeden görmek isteyen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

    • 9

     "9/11 ANMA MÜZESİ"

     11 Eylül saldırılarının hikayesini, ilk ağızdan hikayeler ve orijinal eserlerle tanıtan "9/11 Anma Müzesi" de komplekste ziyaret edilen noktalardan biri olarak öne çıkıyor.

    • 10

     Günde ortalama 9 bin kişiyi ağırlayan müzeye 170 ülkeden ziyaretçi geliyor.

     Müzenin hemen bitişiğinde ise sadece kurbanların ailelerine ve adli tıp çalışanlarının erişimine açık bir yer altı mezarı bulunuyor.

    • 11

     "9/11 ANITI"

     Komplekste yıkılan "İkiz Kuleler"in bulunduğu alanda ise iki büyük havuz yer alıyor.

     Havuzlarda 1993'te Dünya Ticaret Merkezi bombalandığında hayatını kaybeden 6 kişi ile 11 Eylül saldırılarında yaşamını yitiren 2 bin 977 kişinin isimleri yer alıyor.

    *Haberin görselleri AA tarafından servis edilmiştir.

    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa