Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Son dakika: Metro çalışması sırasında bina çöktü!

    Ümraniye'de yolda meydana gelen çökmenin ardından tahliye edilen bitişik haldeki iki bina çöktü.

    AA'da yer alan habere göre Elmalıkent Mahallesi'ndeki biri 2 katlı, biri 3 katlı binanın önündeki yolda metro inşaatı çalışması nedeniyle çökme oluştu.

    Bunun üzerine olay yerine sevk edilen ekipler, çevrede güvenlik şeridi çekerek önlem aldı.

    Alınan önlemler kapsamında tahliye edilen bitişik haldeki iki bina daha sonra çöktü.

    Çökme nedeniyle bölgeye takviye ekipler sevk edildi.

    VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

    İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada "18 Ocak 2024 Günü Göztepe - Ümraniye Metro hattında meydana gelen kısmi göçük nedeniyle Ümraniye Elmakent Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzerinde bulunan ve kullanılmayan üç katlı binada çökme meydana gelmiştir. Binanın boş olması nedeniyle olayda herhangi bir ölü ya da yaralı bulunmamaktadır. Bina çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır" ifadeleri yer aldı.

    REKLAM

    "KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE YIKIMINI GERÇEKLEŞTİRECEKTİK"

    İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Ceyhun Avşar, Ümraniye´de metro çalışmaları sırasında çöken bina hakkında yaptığı açıklamada, "Boşalttığımız binada, çeşitli esnaf faaliyetleri görüldü, kendileri uyarıldı. Bulunmamaları gerektiği iletildi ve bina tahliye edildi. Hiçbir şekilde vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Metro çalışmamıza çevre güvenliği alındıktan sonra devam edeceğiz" dedi.

    Olay yerine gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Ceyhun Avşar, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Avşar, vatandaşların mağdur edilmeyeceğini ve çalışmaların gerekli güvenlik önlemlerinin ardından devam edeceğini vurguladı.

    "BİNANIN TEKNİK ZORUNLULUK NEDENİYLE BOŞALTILMA GEREKÇESİ VARDI"

    "YAPI STOĞUNUN ZORLUĞU TÜNEL ÇALIŞMALARIMIZDA BİZİ ÇOK KISITLIYOR"

    Avşar, "Bu esnada boşalttığımız binada da, çeşitli esnaf faaliyetleri görüldü, kendileri uyarıldı. Bulunmamaları gerektiği iletildi ve bina tahliye edildi. Sadece bu bina değil, çevrede tünel etki alanında olan ve risk gördüğümüz iki binada da hızlı bir şekilde boşaltma işlemi yapılarak, alanda da gerekli güvenlik önlemleri alarak hızlı bir şekilde mobilize olmaya başladık. Fakat çevredeki yapı stoğunun zorluğu tünel çalışmalarımızda bizi çok kısıtlıyor. Yapı stoğunun da etkisiyle bizim herhangi bir müdahale durumumuz oluşmadan yapıda kendiliğinden bir göçme gerçekleşti. Bu göçmenin kendiliğinden gerçekleşmemesi durumunda biz bunu kontrollü bir şekilde yıkımını gerçekleştirecektik. Bugün içerisinde bulunduğumuz durumun sosyal gerekliliği neyse, yine vatandaşlarımızla da görüştük, herhangi bir mağduriyet oluşturmayacak şekilde bütün gerekli sosyal destekler de kendilerine verilecektir" diye konuştu.

    İçeride esnafların bulunmasıyla ilgili olarak Avşar, "O konu sıcak bir konu, biz de anlık olarak bütün alanları takip edemiyoruz. Bir protokolümüz var, protokoller kapsamında zaten bu binaları boşaltıyoruz. Bunun karşılığında gerekli sosyal desteklerimizi yapıyoruz. Sıcak bir konu, arkadaşlarımız inceleyecekler" dedi.

    "ÇEVRE GÜVENLİĞİ ALINDIKTAN SONRA METRO ÇALIŞMAMIZA DEVAM EDECEĞİZ"

    Avşar, "Tünellerde ve metro inşaatlarında öngöremediğimiz tek şey, kazılar esnasında karşılaşabileceğimiz riskler. Bu kazılar tamamlanmadan hiçbir şekilde siz herhangi bir binada oluşacak bütün teknik, mevcut durumun ne olacağının adını koyamıyorsunuz. Burada da bizim kazımıza 5 metre kala bu hadise yaşandı. Kazımızın tamamlanması durumunda tekrar binada ilk tespit raporlarımız var, son tespit raporları yine incelenip, üniversite hocalarıyla beraber gerekli bilgi verilecektir. Bundan sonraki süreçte, bizim geçmiş yıllarda da metro kazıları esnasında veya yeraltı kazıları esnasında tünel bina etkileşimleri dolayısıyla benzer hadiseler gerçekleşti. Orada olduğu gibi ve burada da olacağı gibi biz vatandaşımızın en ufak şekilde hak kaybını oluşturmayacak gereklilikler neyse, yaptığımız ara protokoller, ilave protokollerle bunları sağlayacağız. Hiçbir şekilde vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Metro çalışmamız çevre güvenliği alındıktan sonra metro çalışmamıza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa