Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu Komutanlığı Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni'nde konuştu.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; "Bu önemli yıl dönemlerini milletimizin maziden maziye giden yolculuğunun kilometre taşlarından biri haline getirmeliyiz. Gelecek asırdaki yol haritamızı şekillendirmemiz önem arz ediyor. Milletimizin, karşılaştığı onca badire ve ihanete rağmen asırlardır olan vasfı birliğine ve kardeşliğine sahip çıkmasıdır. 15 Temmuz'da hep birlikte bir kez daha gördük.

    "TÜRKİYE OLARAK ORTAK PAYDADA BULUŞABİLMELİYİZ"

    Her konuda aynı düşünmesek dahi aynı yöne bakmayı başarabilmeliyiz. Türkiye olarak ortak paydada buluşabilmeliyiz. Deniz Harp Okulu'muzun bugünlere gelmesinde emeği olan herkesi şükranla anıyorum. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hayata geçirdiğimiz reformlar burada da hamd olsun meyvesini vermiştir.

    REKLAM

    "VATANA HİZMET GÖREVİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPARAK OLUR"

    Geçmişte hem demokrasimize hem de ordumuzun imajına zarar veren durumlarla karşılaşmıştık. Bunların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerimizi aldık alıyoruz. Türkiye'nin ne 27 Mayıs ne 12 Eylül ne de 15 Temmuz benzeri vakalara tahammülü yoktur. Vatana hizmet görevini en iyi şekilde yaparak olur. Devlet kurumlarının artık başarılarıyla gündeme geldiğini görüyoruz.

    "GEREKTİĞİNDE ALEYHİMİZE OLAN OYUNLARI DA BOZAN BİR ÜLKEYİZ"

    Rusya-Ukrayna arasında patlak veren anlaşmazlıkla dünyanın gözü Karadeniz'e çevrildi. Türkiye stratejik coğrafyada, diplomasi, ekonomi ve siyasi hamleleriyle kendinden söz ettirmektedir. Şu anda kendi savaş gemisini inşa ve idame edebilen 10 ülkeden biriyiz. İHA, SİHA ve taarruz uçaklarımızın iniş ve kalkış yapabileceği bir gemiye sahip olduk. Sadece oyun kuran değil, gerektiğinde aleyhimize olan oyunları da bozan bir ülkeyiz.

    KKTC AÇIKLAMASI

    Milli güvenliğimize yönelik her türlü girişimi boşa çıkarırken bölgemizde barış ve güvenin tesisi için çaba sarf ediyoruz. Ne baskılar karşısında uysal bir koyun olacağız ne de gereksiz maceralar peşinde koşacağız. Türkiye'ye ve necip Türk milletine yakışan ne ise onu yapacağız."

    Konuşmasında KKTC'deki BM ile yol gerilimine de değinen Erdoğan, "KKTC'de Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin Akdeniz'deki hukukunu sonuna kadar savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

    HAVA HARP OKULU DİPLOMA TÖRENİNDE KONUŞTU

    Daha sonra Hava Harp Okulu diploma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

    Hamd olsun savunma sanayiindeki atılım sayesinde teknolojide eksikliklerimizi önemli ölçüde giderdik. Dostlarımızın hak ve hakkaniyet mücadelesinde hep yanlarında yer aldık. Kimseye husumet beslemeden kendi ihtiyaçlarımızı karşılamanın gayreti içindeyiz. Harp okullarımızda olduğu gibi teknolojide de elimizdeki birikimi ve imkanı dostlarımızla paylaşma konusunda asla hasislik göstermiyoruz. Son 7 yılda pekçok örneğiyle ispatladığımız gibi dostlarımızın hak ve hakkaniyet mücadelesinde hep yanlarında yer aldık. Bu ilkeli yaklaşımımız sayesinde siyasi ve askeri olarak elde ettiğimiz konumumuzu yumuşak güç denen diplomasi ve insani ilişkilerde tahkim ettik.

    Önümüzdeki yıllarda kendi vizyonumuzu hayata geçirmeyi sürdürdükçe tüm dünya medeniyet güneşimizin adalet güneşiyle daha çok tanışacaktır. Kendini sığ geçmişlerini büyütmek için Türk tarihini dar bir aralığa sığdırmaya çalışanlara tarihimiz ile cevap vermeliyiz. Bu büyük medeniyet iddiamızı harp okullarında ve eğitim birimlerinde en güzel şekilde genç dimağlara nakşedilmesidir. Bin yıl önce Malazgirt'te olduğu gibi bu toprakları kendine vatan yapmak, tıpkı 1 asır önce Çanakkale ve milli mücadelede olduğu gibi bu toprakları vatan olarak tutmak. Tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi vatanını her türlü sinsi tehlikeden korumak. İstiklali ve istikbali için gözünü kırpmadan canlarını verecek nesilleri ancak böyle yetiştirebiliriz.

    Görev süreniz boyunca ve özel hayatınızda böyle büyük bir mirası asla aklınızdan çıkarmayacağınıza inanıyorum. Dün milli mücadelenin en büyük zaferi olan Büyük Taarruzun ve Başkomutanlık Meydan Muhaberesinin 100. yılını coşkuyla kutladık. Milli mücadelenin her bir safhasında görev yapan kahraman ordumuzun tüm mensuplarını rahmet ve tazimle yâd ediyorum.

    Dünyanın geçmişle kıyaslamayacak kadar karmaşık ve tehlikeli bir yola gittiği gerçektir. Bu ortamda biz ecdadın emanetine halel getirmeden dünyanın yeni düzeninde ülkemizin hak ettiği yere çıkarmasının mücadelesini veriyoruz. Ülkemizin ve dünyanın eski düzenden bugünkü düzene geçiş sürecinin her safhasını bedeller ödeyerek yaşamış bizler için bu tablo ne şaşırtıcı ne de korkutucudur. Kendi köhne dünyalarını ülkenin ve yer küreğinin yegane gerçeği sananlar ise en büyük zararı milletimizin Türkiye Yüzyılı idealine veriyor.

    Gençler hayallerinize ket vurmayın, ufkunuza sınırlar çizmeyin. Kendinize olan güveninizden şüphe duymayın. Oku, düşün, uygula, neticelendir. Okuyacaksınız ki, insanlığın binlerce yıllık kadim birikimine vakıf olabilesiniz. Düşüneceksiniz ki, bu birikimi kendi özgün değeriniz haline dönüştürebilirsiniz. Uygulayacaksınız ki sahip olduğunuz bilgi ve becerinin karşılığını görebileceksiniz. Neticelendireceksiniz ki kendinize, ailenize ve tüm insanlığa hayırlı katkılar yapabilesiniz. Bunu başardığınızda içinizden nice Alparslan, Süleyman Şah, Fatih, Mustafa Kemallerin çıktığına şahit olacaksınız.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa