Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya İsrail hapishanelerindeki en eski tutuklu kadın Cibali, Hamas ile İsrail arasındaki esir takasında serbest kaldı "7 Ekim'den sonra zor günler yaşadık"
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    İsrail ile Hamas arasında yapılan esir takası mutabakatı kapsamında İsrail hapishanelerindeki 33'ü çocuk 6'sı kadın 39 Filistinli esir gece saatlerinde serbest bırakıldı.

    AA'da yer alan habere göre İşgal altındaki Batı Şeria'nın Beytullahim kentinde 1995'te dünyaya gelen Cibali, 29 Haziran 2015'te kent yakınlarındaki bir kontrol noktasında İsrailli bir kadın askeri yaralama suçundan tutuklanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

    İsrail hapishanelerindeki en eski tutuklu kadın olarak bilinen Cibali, özgürlüğüne kavuşmasının ardından AA'ya değerlendirmelerde bulundu.

    İsrail'in 7 Ekim'den itibaren hapishanelerdeki Filistinli tutuklulara farklı davranmaya başladığına işaret eden Cibali, "İsrail makamları, 7 Ekim'den sonra Filistinli tutuklu kadınları her şeyden mahrum bıraktı. Kadınlar darp ve gaz bombalarına maruz kalmalarının yanı sıra tek kişilik hücrelere konuldular." dedi.

    REKLAM

    Kadın mahkumların daha fazla baskıyla tehdit edildiklerini kaydeden Cibali, "Hatta gardiyanlar, Filistinli tutuklulara istediklerini yapabilecekleri yönünde yetki aldıklarını söylediler." diye konuştu.

    Serbest bırakılan Filistinli kadın, dışarıda yaşananlar konusunda fazla bilgi alamadıklarını ifade ederek, "7 Ekim'den sonra zor günler yaşadık." dedi.

    Cibali, kendilerine gönderilen yemeklerin dahi kısıtlandığını vurgulayarak, 80 kadın esir için 10 kişilik yemek gönderildiğini dile getirdi.

    Hapishanede lisans diplomasını almayı başardığını söyleyen Cibali, büyük hayalleri olduğunu belirterek, eğitim hayatını sürdürmeyi hedeflediğini kaydetti.

    Filistinli genç kadın, İsrail Gazze saldırılarında çoğu çocuk ve kadın binlerce kişinin öldürülmesine dair ise "Kana bulanmış bu kadar ağır bir bedelle hapishaneden çıkmak istemezdik." ifadelerini kullandı.

    Cibali ve 30'dan fazla Filistinli esir, İsrail hapishanelerinden serbest bırakıldıktan sonra Batı Şeria'nın El-Bire kentinde yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

    Karşılamaya gelen Filistinliler, Filistin bayraklarının yanı sıra Hamas ve Fetih hareketlerinin bayraklarını taşıdı.

    REKLAM

    İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti

    Uzlaşıya göre Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

    Şu ana kadar abluka altındaki Gazze Şeridinden 26 İsrailli kadın, çocuk, İsrail hapishanelerinde tutuklu 78 Filistinli kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

    Hamas ile İsrail'in uzlaştığı "çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı" kapsamında İsrail hapishanelerinden dün ikinci aşamada serbest bırakılan 39 Filistinli esirin isimleri yayımlandı.

    Filistinli Esirler Cemiyetinden konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, serbest bırakılanlar 2005 ile 2007 doğumlu, 6'sı kadın 33'ü çocuk.

    Paylaşılan listedeki esirlerin isimleri şöyle sıralanıyor:

    Çocuklar

    Enver Safi Ata / Ramallah

    Ömer Muhammed Abdurrahim Şuveyki / Kudüs

    Muhammed Yasin Teysir Sabah / Beytullahim

    İbrahim Velid Taamra / Beytullahim

    REKLAM

    Ahmed Ali Muhammed Sabah / Beytullahim

    İbrahim Samir Sabah / Beytullahim

    Murad Fuad Abdullatif / Ramallah

    Ahmed Velid Muhammad Haşşan / Cenin

    Şakir Ali Salim Ballut / El Halil

    Vail Bilal Şakir / Nablus

    Tarık Ziyad Abdurrahim Davud / Kalkilya

    Abdurrahman Muhammad Salih Havrani / Kalkilya

    Muruh Yasir Ratib Huzemiyy / Kabatiya

    Abdulhadi İsam Muhammed Kamil / Beytullahim

    Saddam Emced Macid / Beytullahim

    Cihad Tevfik Cihad Yusuf / Ramallah

    Muhammed Eymen Abdurrahman Uveysi/ Nablus

    İzzeddin Anan Hasan Sudani / Nablus

    Mustafa Mazin Hüseyin Şehade / Kudüs

    Şadi Muhammed Dib Ebu Adi / Ramallah

    Yasin Ömer Ebu Hanefiyye / Eriha

    Yusuf Mahmud Salim Sebbatin / El Halil

    Abdulkerim Enver Dahir es-Sadi / Cenin

    Muhammed Tarık Selim Havaşin / Cenin

    Samid HAlid Mahmud Halef / Nablus

    Ahmed Garib Ahmed Halil / Ramallah

    Visam Mervan Abdusselam Temimi / Ramallah

    Muhammed NAsr Fevzi Sevalime / Nablus

    Yezin Cebr Abdulcabbar Hasenat / Beytullahim

    Muhammed Nizar Nemr Ebu Avn / Tulkerem

    REKLAM

    Kasem Sair Musarive / Cenin

    Reca Esad Rece Ebu Kayyas / Cenin

    Hamede Said Mustafa Ebu Semra / Cenin

    Kadınlar

    Meysun Musa el-Cibali / Beytullahim

    İsra Ceabis / Kudüs

    Aişe el-Afgani / Kudüs

    Şuruk Duveyyat / Kudüs

    Nurhan Avvad / Kudüs

    Fedva Hamade / Kudüs

    İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

    Uzlaşıya göre Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

    Şu ana kadar abluka altındaki Gazze Şeridinden 26 İsrailli kadın, çocuk, İsrail hapishanelerinde tutuklu 78 Filistinli kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa