Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya SON DAKİKA HABERİ: İsrail-Gazze hattında gerilim! Dünyadan peş peşe 'Aksa Tufanı' açıklaması

    Hamas'ın silahlı kanadı İsrail'e karşı 'Aksa Tufanı' operasyonu başlattı. İsrail ordusu ise, sabah saatlerinden itibaren roketlerin fırlatıldığı Gazze Şeridi'ne doğru saldırı başlattığını duyurdu.

    Gerilim sürerken dünyadan ise peş peşe açıklamalar geldi.

    CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TARAFLARI FEVRİ ADIMLARDAN UZAK DURMAYA ÇAĞIRIYORUZ

    Cumhurbaşkanı Erdoğan 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde "Türkiye olarak bu sabah İsraildeki hadiseler ışığında tarafları itidalle hareket etmeye, gerilimi tırmandıracak fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı

    REKLAM

    ABD

    Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, ABD'nin Hamas'ın İsrailli sivillere yönelik saldırılarını kınadığını ve İsrail hükümeti ile halkının yanında olduklarını söyledi.

    CNN International, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile görüştüğünü de bildirdi.

    İsrail Başbakanı Netanyahu, Joe Biden ile konuştuğunu ve ABD Başkanı'nın İsrail'in kendini savunma hakkına tam destek verdiğini söyledi.

    ABD Dışişleri Bakanı Blinken da ABD'nin İsrail halkı ve hükümetiyle dayanışma içerisinde olduğunu, İsrail'in kendini savunma hakkını desteklediklerini açıkladı.

    MISIR: AZAMİ İTİDAL GÖSTERİLMELİ

    Mısır, Filistin ile İsrail arasındaki gerilimin riskleri konusunda uyarıda bulunarak taraflara "azami itidal" çağrısı yaptı.

    Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Mısır Arap Cumhuriyeti, Filistin kentlerine yönelik bir dizi saldırının ardından Filistin ile İsrail tarafları arasında devam eden gerilimin korkunç tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu.” ifadeleri kullanıldı.

    Bölgedeki gelişmeler karşısında “azami itidal gösterilmesi ve sivillerin daha fazla riske maruz bırakılmaması” çağrısına yer verilen açıklamada, gerilimin tırmanmasının ateşkes çabalarını olumsuz yönde etkileyebilecek olası ciddi yansımaları konusunda uyarıda bulunuldu.

    REKLAM

    Açıklamada Mısır, barış sürecini yeniden başlatma çabalarını destekleyen uluslararası aktörleri, İsrail-Filistin arasındaki gerilimi durdurmak için derhal müdahale etmeye çağırdı.

    Öte yandan İsrail’e, Filistin halkına yönelik saldırı ve provokatif eylemlerini durdurması ve uluslararası insani hukuk kurallarına uyması çağrısında bulunuldu.

    SUUDİ ARABİSTAN

    Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "İki taraf arasındaki gelişmeleri takip ediyoruz. İsrail ile Filistin arasındaki şiddetin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz" denildi.

    FRANSA

    Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'e yönelik saldırıları güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı.

    REKLAM

    Macron, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te "Şu anda İsrail'i vuran terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Kurbanlar, aileleri ve onlara yakın olanlarla tam dayanışma içinde olduğumu ifade ediyorum" dedi.

    UKRAYNA

    Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Hamas'ın İsrail'e son yılların en büyük saldırısını başlatmasının ardından "Ukrayna, Kudüs ve Tel Aviv'deki sivil halka yönelik roket saldırıları da dahil olmak üzere İsrail'e

    yönelik devam eden terör saldırılarını güçlü bir şekilde kınıyor" dedi.

    ALMANYA

    Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Gazze'den İsrail'e yönelik saldırıları kınıyoruz. İsrail'in kendini teröre karşı koruma hakkına sahip" denildi.

    İSPANYA

    İspanya Dışişleri Bakan Vekili Jose Manuel Albares Cumartesi günü sosyal medya platformu X'te "Gazze'den İsrail'e yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu ayrım gözetmeyen şiddet karşısında şaşkına döndük. Bütün dayanışmamız kurbanlarladır" dedi.

    İNGİLTERE

    İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise İsrailli "sivillere yönelik saldırıların kendisini şoke ettiğini" belirtti. Sunak, "İsrail'in kendisini savunma hakkı mutlaktır" ifadesine yer verdi.

    Belçika, İtalya, İsviçre, İrlanda, Hollanda, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan, Çekya, Slovenya, Finlandiya, Polonya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Kosova yetkilileri de Hamas'a tepki gösteren ve İsrail'e destek veren mesajlar yayımladı.

    İRAN

    İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in üst düzey askeri danışmanı Yahya Rahim Safevi, Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı 'Aksa Tufanı Operasyonu'nu desteklediklerini söyledi.

    İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in üst düzey askeri danışmanı Yahya Rahim Safevi, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail'e yönelik başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu'na dair açıklamalarda bulundu. İsrail'i hedef alan operasyonlar nedeniyle Hamas'ı tebrik eden Safevi, "Biz bu operasyonu destekliyoruz ve direniş cephesinin de bu operasyonu desteklediğinden eminiz. Filistin ve Kudüs özgürleşene kadar Filistinli mücahitlerin yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

    RUSYA

    Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Filistin-İsrail arasındaki durumdan derin kaygı duyulduğunu ifade ederek, “75 yıldır devam eden şiddet içeren bir çözüm değil yalnızca siyasi ve diplomatik olarak çözülebilecek bu çatışmanın, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarıyla bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını destekleyen uluslararası yasalar temelindeki müzakere süreciyle çözülebileceğine yönelik ilkeli ve istikrarlı duruşumuzu teyit ediyoruz” dedi.

    Zaharova, açıklamasını "Şu anki çatışmanın tırmanması, ilgili kararları yerine getirme konusundaki BM ve Güvenlik Konseyi'nin kronik başarısızlığı ve Batı'nın; Rusya, ABD, AB ve Birleşmiş Milletler’den oluşan Orta Doğu dörtlüsünün çalışmalarının engellemesinin bir sonucudur. Filistin ve İsrail taraflarını acilen ateşkese çağırıyoruz" diyerek tamamladı.

    MISIR'DAN DİPLOMATİK TEMASLARIN ARTIRILMASI ÇAĞRISI

    Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Filistin ile İsrail arasındaki gerilimin düşürülmesi ve bölgedeki durumun kontrol altına alınması için “diplomatik temasların artırılması” talimatı verdi.

    Mısır Cumhurbaşkanlığı, Hamas ile İsrail'in karşılıklı saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

    Açıklamada, Cumhurbaşkanı Sisi’nin, Gazze’deki gelişmeleri “Stratejik Kriz Yönetim Merkezi”nde bizzat takip ettiği belirtildi.

    Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Sisi durumu kontrol altına almak ve taraflar arasındaki gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemek için Mısır temaslarının yoğunlaştırılması talimatı verdi.” ifadeleri kullanıldı.

    Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Filistin ile İsrail arasındaki gerilimin düşürülmesi için uluslararası yetkililerle yoğun temaslarda bulundu.

    Bakan Şukri, bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile telefonda görüştü.

    Şukri ve Al Nahyan, bölgedeki gelişmelerin ciddiyeti çerçevesinde güvenlik durumunun kontrolden çıkmasını, sivillerin daha fazla risk ve tehdide maruz kalmasını önlemek için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiği konusunda mutabakata vardı.

    Mısır Dışişleri Bakanı'nın Ürdünlü mevkidaşıyla görüşmesinde ise, olayların tehlikeli biçimde kötüleşmesiyle ilgili derin endişe duyulduğu belirtildi. Şukri ve Safedi, ilerleyen saatlerde istişare ve koordinasyonun sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

    Mısırlı Bakan Şukri, bölgedeki son gelişmelerle ilgili Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile de telefonda görüşmüştü.

    FAS

    Fas’ın başkenti Rabat’ta düzenlenen gösterilerde toplanan kalabalık Filistin halkı ile dayanışma ve Fas-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi sürecinin durdurulması çağrısı yaptı.

    Fas’ın başkenti Rabat’ta “Filistin-Fas Ulusal Çalışma Derneği”nin çağrısı ile yüzlerce Faslı parlamento önünde toplandı. Aileleri ile gelen Faslılar “Aksa Tufanı” operasyonunu destekleyip, İsrail aleyhine sloganlar attı. Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu beyan eden topluluk, Fas’ın İsrail ile ilişkilerinin durdurulmasını ve Fas ile İsrail arasında 2020'de imzalanan normalleşme anlaşmasının iptalini istedi. Atılan sloganlar ve açılan dövizlerde normalleşme sürecinin iptali üzerinde durulurken, normalleşmenin ihanet olduğu vurgulandı. Filistin-Fas Ulusal Çalışma Derneği adına konuşan Aziz Hanevi, Filistin direnişinin meşru olduğunu, İsrail ile normalleşmenin ihanet olduğunu söyledi. “Aksa Tufanı”nın meşru direnişin önemli bir halkası olduğunu ifade etti. Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteriye, Fas Adalet ve Islah Hareketi eski Başkanı Abdurrahim Şeyhi de katıldı.

    TUNUS

    Tunus, Filistin halkıyla tam ve koşulsuz dayanışma içerisinde olduğunu, Filistin halkının işgal altındaki topraklarını geri alma hakkının bulunduğunu açıkladı.

    Tunus Cumhurbaşkanlığının sosyal medya hesabında, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail’e yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yayımlandı.

    Açıklamada, "Tunus, işgal altındaki Filistin halkıyla tam ve koşulsuz dayanışma içerisinde olmaya devam edecek. Filistin halkı, işgal altındaki topraklarını tekrar alma hakkına sahiptir." ifadelerine yer verildi.

    Filistin'in bağımsız devlet kurma hakkının bulunduğu vurgulanan açıklamada, "Tunus, dünyadaki tüm vicdanlı insanların, siyonist düşmanın Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği yüzlerce katliamı hatırlamalarını ve Filistin halkının yanında yer almalarını temenni ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

    Açıklamada, uluslararası camiaya, İsrail’in Filistinlilere yönelik “vahşi saldırısını” durdurması için sorumluluk alma çağrısı yapıldı.

     İsrail ordusu Gazze'ye saldırı başlattığını duyurdu
    İsrail ordusu Gazze'ye saldırı başlattığını duyurdu Haberi Görüntüle
     "İsrail-Hamas Savaşı..."
    "İsrail-Hamas Savaşı..." Haberi Görüntüle
     Aksa Tufanı - Demir Kılıçlar'a nasıl gelindi?
    Aksa Tufanı - Demir Kılıçlar'a nasıl gelindi? Haberi Görüntüle

    * Haberin görselleri Associated Press'ten servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Haberi Hazırlayan: İrem Kuşoğlu
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa