Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Emlak Dünyada Emlak Dünyayı sallayan Türkler - Emlak Haberleri

    Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerinden ENKA, SUMMA ve ONUR dünya inşaat liginde 3 büyük başarıya imza attı ve 3 ayrı kategoride “Dünyanın En İyi Projesi” ödüllerini kazandı. Türkiye Müteahhitler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, “Dünyanın En İyi Projesi” ödüllerine ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş “Enerji/Endüstri Yapıları” ile “Otoyollar ve Yollar” kategorilerinde, SUMMA Turizm Yatırımcılığı A.Ş. ile ONUR Taahhüt ise “Kültürel Tesisler” kategorisinde layık görüldüler.

    Engineering News Record (ENR) dergisi tarafından organize edilmiş olan “Küresel En İyi Proje Ödülleri - 2013” (Global Best Projects Awards - 2013) yarışmasında tüm dünyadaki projeler inşaat ve mühendislik alanında ulaşılan mükemmeliyet açısından değerlendirildi. “2013 Dünya’nın En İyi Projesi” yarışmasını kazananlar, geniş uluslararası tecrübeye sahip, sektörün tanınmış profesyonellerinden oluşan 7 kişilik bağımsız bir jüri tarafından belirlendi. Toplam 20 kategoride ödül verilen bu yarışmadaki seçim kriterleri; emniyetli çalışma, yaratıcılık, estetik kalite, işçilik, küresel topluma katkı ve proje ekibinin küresel anlamdaki çeşitliliğinden oluştu. Farklı kategorilerde yarışan projeler, proje esnasında zorluklara karşı gösterilen stratejiler ile inovasyon çalışmaları ve tasarımdaki başarı açısından da değerlendirildi.

    PROJELER RUSYA, KOSOVA VE EKVATOR GİNESİ’NDE

    ENKA, “Enerji/Endüstri Yapıları” kategorisinde kazandığı ödüle Rusya’da gerçekleştirdiği 411 MW kapasiteli Yajva Bölgesi Enerji Santrali Projesi’ni emniyetli, orijinal süresi ve bütçesi içinde, Rusya’daki yerel standartlar ve mevzuatın yanısıra uluslararası standartlara da uygun olarak tamamlamaktaki başarısı nedeniyle layık görüldü. ENKA bu projeyi Temmuz 2008’de üstlenmiş ve anahtar teslimi (EPC) yüklenici olarak Ağustos 2011’de tek başına tamamladı.

    ENKA’nın, Bechtel firmasıyla ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu Kosova Otoyolu Projesi ise “Otoyollar ve Yollar” kategorisinde “Dünyanın En İyi Projesi” ödülünü aldı. SUMMA ve ONUR ise Ekvator Ginesi Cumhuriyeti'nin başkenti Malabo'da yer alan SIPOPO Kongre Merkezi Projesi ile “Kültürel Tesisler” kategorisinde “Dünyanın En İyi Projesi” ödülünü kazandı. Bu ödül tasarımda ve inşaatta küresel ölçekte ulaşmış olduğu mükemmeliyet nedeniyle verildi.

    ENKA, SUMMA ve ONUR’a ödülleri 6-7 Haziran 2013 tarihinde New York’ta düzenlenecek olan “ENR 2013 İnşaat Zirvesi (Construction Summit)” sırasında gerçekleştirilecek olan ödül töreni sırasında verilecek. “Küresel En İyi Projeler Ödülleri 2013” yarışmasında ödül alan projeler ve bu projeleri üstlenen firmalara ilişkin ayrıntılı bilgiler Engineering News Record (ENR) dergisinde yayınlanacak.

    “GURUR DUYDUK”

    Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, ise konuya ilişkin açıklamasında, üyelerinin dünyanın 100 ülkesine yayılmış olan 7 bini aşkın projesi ile gurur duyduklarını ifade ederek, “ENKA, SUMMA ve ONUR’u başarılarından dolayı kutluyoruz” dedi.

    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa