Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Diğer 2027 Avrupa Oyunları İstanbul'da - Diğer Haberleri

    Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin (EOC) 2012'de aldığı bir kararla, 4 yılda bir yapılan, kıtanın en büyük olimpik organizasyonu olan Avrupa Oyunları'na 2027 yılında İstanbul ev sahipliği yapacak.

    İstanbul Büşükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bugün sporumuz, İstanbul'umuz ve ülkemiz adına tarihi bir günün coşkusunu yaşıyoruz" diyerek paylaştığı 2027 Avrupa Oyunları evsahipliği konusunda şunları söyledi:

    "Bugün, dünyanın en güzel kentine, adına yaraşır bir spor organizasyonunu kazandırmanın müjdesini vermek üzere, burada 16 milyonun evi olan, tarihi Saraçhane binasında bir aradayız. Bugün buradan Saraçhane'den İstanbul'a ve ülkemize 2027 Avrupa Oyunları'nı getirmenin gururunu tüm milletimizle paylaşmak istiyoruz. İnanıyorum ki, bu büyük başarı, sadece kentimizin değil, spor camiamızın, ülkemizin, milletimizin ve devletimizin ortak bir zaferi olarak tarihteki yerini alacak.İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri olarak, 2027 Avrupa Oyunları'nı çok titiz bir süreci geride bırakarak ülkemize kazandırdık.

    REKLAM

    Aslında 2023'ün ortalarında Avrupa Olimpiyat Komiteleri nezdindeki başladığımız temaslar kısa sürede sonuç vermiş ve İstanbul'un 2027'de oyunları düzenleyici şehir olması yolunda ön onayları birer birer almıştık. Buradan, ilk olarak gösterdikleri sıcak ilgi ve yapıcı yaklaşım için değerli EOC - Avrupa Olimpiyat Komiteleri Başkanı Spyros Capralos nezdinde tüm Olimpiyat yetkililerine 16 milyon İstanbullu adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. EOC ile görüşmelerimiz sürerken, bir yandan da ülkemizdeki çeşitli otoriteleri ikna çalışmalarımızı sürdürdük. Türkiye'nin büyük organizasyon düzenleme konusundaki kaslarını yeniden harekete geçirmek biraz zamanımızı aldı. Tüm büyüklüğüne rağmen ve bugüne kadar 5 kere olimpiyat oyunlarına aday olmasına rağmen bugüne kadar çok branşlı bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmamış İstanbul için çok önemli bir gelişme için çalıştık.

    Sonuçta kısa bir süre önce toplanan EOC yönetim kurulu, oybirliğiyle İstanbul'un 2027 Avrupa Oyunlarının ev sahibi kenti olduğunu resmi olarak bize bildirdi. Sizlere bu güzel sonucu duyurduğumuz şu dakikalarda, EOC - Avrupa Olimpiyat Komiteleri Yönetim Kurulu da aynı duyuruyu tüm dünyayla paylaşıyor. Bu hafta sonu ülkemizde yapılacak olan yerel seçimler nedeniyle resmi imza törenini önümüzdeki haftalara erteledik. Hiç kuşkusuz, bu kadar büyük ve ciddi bir organizasyonu gerçekleştirmek için büyük bir koordinasyon ve dayanışma gerekiyor. Bunu da yoğun uğraşlar sonucunda sağlamaktan dolayı çok memnunuz. Universiade'dan Formula 1'e, Şampiyonlar Ligi Finalleri'nden Dünya Basketbol Şampiyonası'na kadar yüksek dikkat ve özen gerektiren sayısız spor organizasyonunu eksiksiz düzenleyebilen bir ülkeyiz. Tüm bu tecrübelerimiz ve heyecanımızla hedefini 2036 Olimpik ve Paralimpik Oyunları olarak koymuş ve objektif bir gözle değerlendirildiğinde tüm rakiplerimizden de önde olan bir kentiz. 2027 Avrupa Oyunları'nı el ele vererek, tarihin en iyisi olarak gerçekleştireceğimizden hiç şüphem yok. Hem de İstanbul olarak bu özel organizasyona çok büyük değer katacağımızı düşünüyorum. İstanbul Avrupa Oyunları 2027, konuya katkı sağlayan herkes için büyük bir başarı hikayesi olacak."

    Avrupa Oyunları, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden sporcuların katılımıyla gerçekleştirilen çok sporlu bir etkinliktir. Bu oyunlar, Yaz Olimpiyat Oyunları gibi farklı spor dallarının yer aldığı bir organizasyondur, ancak sadece Avrupa ülkelerinden sporcuların katılımına açıktır. Avrupa Oyunları, ulusal ve uluslararası spor federasyonları tarafından tanınan bir etkinlik olup, genellikle dört yılda bir düzenlenir.

    REKLAM

    İlk Avrupa Oyunları 2015 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirildi. Bu oyunlar, 20 spor dalında yarışmalara ev sahipliği yapmıştır. Avrupa Oyunları'nın amacı, Avrupa'daki sporcular arasındaki rekabeti artırmak, sporun gelişimine katkıda bulunmak ve genç sporcuları teşvik etmektir.

    Avrupa Oyunları, katılan ülkeler arasında uluslararası düzeyde dostluk ve işbirliği ruhunu teşvik etmeyi de amaçlar. Bu etkinlik, Avrupa'daki sporcular için önemli bir platform sağlayarak, onların uluslararası alanda tanınmasına ve kariyerlerinin gelişmesine yardımcı olur.

    2023 Avrupa Oyunları kapsamında 26 spor dalında ve 29 disiplinde, 48 Avrupa ülkesinden yaklaşık 7300 sporcunun katılımıyla, 253 madalya yarışması düzenlendi.

    AVRUPA OYUNLARI HAKKINDA

    Avrupa Oyunları, Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin (EOC) 2012'de aldığı bir kararla, 4 yılda bir yapılan, kıtanın en büyük olimpik organizasyonudur.

    REKLAM

    Asya, Pan-Amerikan, Afrika, Pasifik Oyunları’nın ardından beşinci kıta Olimpik organizasyonu oldu ve böylece dünya üzerindeki tüm kıtalar kendilerine ait Olimpiyatlar’a sahip oldu. Düzenlendiği ilk günden itibaren tüm Avrupa ülkelerinin yakın ilgisiyle karşılaştı ve tüm kıtadan atletler oyunlarda yer aldı. Avrupa’daki 50 ülkenin tamamı (Birleşik Krallık tek bayrak altında katılıyor.) oyunlarda boy gösteriyor.

    ADAYLIK VE SEÇİM SÜRECİ

    EOC, her üye ülke komitesine bir davet mektubu göndererek süreci başlatıyor. Aday ülkeler, taleplerini EOC'ye aktarıyor. Komitenin görevlendirdiği isimler tarafından gerekli teftişler yapılıyor. EOC Genel Kurulu'nda adaylıklar görüşüldükten sonra ev sahibi seçiliyor.

    ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

    Organizasyondaki sporlar genel olarak olimpik dallardır. Ülkelerin talepleri de değerlendiriliyor. Avrupa Oyunları, belirli dallarda Olimpiyat Elemesi hüviyetini taşıyor. Bu yüzden üst düzey atletler katılıyor. Bazı küçük dallar da Avrupa Şampiyonaları'nı oyunların bir parçası olarak gerçekleştiriyor. Olimpiyatlardan bir yıl önce olduğu için sporcular ciddi bir hazırlık olarak görüyor. Dünya ve Avrupa Şampiyonaları takvim çakışmalarına karşı özel çalışma yapılıyor.

    3x3 Basketbol ve karate gibi sporlar ilk olarak Avrupa Oyunları'nda denendikten sonra Olimpiyat Oyunları'na davet edildiler.

    REKLAM

    ÖNE ÇIKAN DERECELER VE SPORCULAR

    Ülkemizin ortalama 200 sporcuyla temsil edildiği oyunlarda geleceğin olimpik yıldız adayları da mücadele ediyor. Örneğin İngiliz Ella Gibson, okçulukta mümkün olan en yüksek puan rekorunu 795 ile Krakow 2023'te kırdı. Olimpiyat Şampiyonu kürekçi Jade Jones, Ritmik cimnastik tarihinin en önemli isimlerinden Yana Kudryavtseva, kadın boksunun en önemli ismi İngiliz Nicola Adams gibi olimpiyat şampiyonları ilk çıkışlarını Avrupa Oyunları'nda yaptı. Gönüllüler Avrupa Oyunları’nın önemli ayrıntılarından biri de gönüllü programı. Dünyanın dört bir yanından ortalama 9000 gönüllü genç organizasyonda yer alıyor. Bu gençlerin ülkelerine dönüp deneyimlerini aktarması, ülkelerin imajına olumlu etki sağlıyor. Krakow 2023’te 111 ülkeden gönüllü gençler çeşitli görevlerde yer aldı.

    TESİSLER

    Ev sahibi ülkeler ve kentler oyunlar için ortalama 25 spor tesisine ihtiyaç duyuyorlar. Bu tesisler sporcular ve gelecek kuşaklar için de spor hayatlarını sürdürebilmek için kritik önem taşıyor. 2015 oyunlarının ardından ev sahibi Azerbaycan çok daha fazla uluslararası spor organizasyonu düzenlemeye başladı. Krakow da oyunların hemen ardından Dünya Satranç Şampiyonası’nı ülkesinde düzenledi.

    TURİZM ETKİSİ

    Azerbaycan, Bakü 2015’te ekstradan 500 bin spor turistini ülkesinde ağırladı. Krakow’da bu rakam kentin nüfusu ve olanakları küçük olduğu için 150 binde kaldı. Etkinlikleri izlemek için gelecek insan sayısı kentin olanakları ve tesislerin büyüklüğüne göre artacaktır. İstanbul gibi büyük bir kentte bu etki 1 milyona kolaylıkla ulaşabilir.

    GEÇMİŞ OYUNLAR

    Bakü 2015

    Ülke: 50

    Sporcu: 5898

    Spor Sayısı: 21

    Müsabaka Sayısı: 253

    Bugüne kadar en başarılı Avrupa Oyunları olarak gösteriliyor.

    Oyunlar 145 ülkede yayınlandı ve 832 milyon haneye ulaştı. Üretilen toplam 1000 saatlik içerik kümülatif olarak 1.7 milyar insan tarafından izlendi.

    Organizasyon Azerbaycan’ın dünya spor haritasında etkin bir pozisyona getirdi. Birçok yeni dalda madalya kazanan Azeri sporcular ülkenin gençlerine rol model oldular.

    Minsk 2019 (Belarus)

    Ülke: 50

    Sporcu: 4082

    Spor Sayısı: 15

    Müsabaka Sayısı: 200

    Minsk, daha az spor dalına sahip olduğu için TV izleyici sayısı biraz daha düşük kaldı. Oyunlar kümülatif olarak 500 milyon kişi tarafından izlendi. Ancak sosyal medyada rekorlar kırıldı.

    812 milyon izlenmeye ulaşan Minsk 2019 yayınları milyonlarca olumlu yorum aldı.

    Etkileşimin %41 oranının Belarus dışındaki ülkelerden gelmesi ev sahibi ülkelerin tanıtımına ne kadar etki ettiğini gösteren bir rakam.

    Krakow-Malopolska 2023 (Polonya)

    Ülke: 50

    Sporcu: 4082

    Spor Sayısı: 15

    Müsabaka Sayısı: 200

    Hazırlık sürecinde sınırlarındaki savaş nedeniyle sorunlar yaşansa da başarıyla tamamlandı. Krakow’un TV ve dijital rakamları henüz açıklanmamış olsa da rekorların kırılması bekleniyor. Kümülatif olarak 2,5 milyar rakamının aşılması beklenirken dijital izlenmelerde de 1,5 milyar civarında bir rakam bekleniyor.

    YAYIN KAPSAMI

    Oyunlar, 40 kanal tarafından 50 bölgede yayınlanıyor ve Avrupa'nın tamamına ulaşıyor. Toplam 1000 saatlik TV içeriği üretilirken, online platformlar için de 1500 saat yayın yapılıyor.

    Oyunları TV ve online mecralardan günü gününe takip eden insanların sayısı Avrupa içinde 320 milyon, Avrupa dışında ise 111 milyon olarak hesaplanıyor.

    Oyunlarda özellikle elit sayılabilecek sporların ilgi görmesi bu kitlenin A, B, C1 SES gruplarına mensup olduğunu gösteriyor. Kısacası Avrupa Oyunları yayın açısından bakıldığında ev sahibi ülkeye önemli erişim ve imaj değerli sağlıyor.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa