Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Prof. Dr. Atatüre'den büyük başarı
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Prof. Dr. Mete Atatüre, Cambridge Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yer alan Cavendish Laboratuvarı'nın bölüm başkanı olarak atandı.

    Cambridge Üniversitesi'nin resmi sayfasında Prof. Dr. Mete Atatüre'ye hosşgeldin denildi.

    Göreve getirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mete Atatüre ise yaptığı açıklamada "Bu rolde bana duyulan güvenden ve Cavendish Laboratuvarı'nı bugünkü haline getiren herkesin ayak izlerini takip etmekten inanılmaz onur duyuyorum. Geçmişteki başarılar bugünümüzü şekillendirdiği gibi, bugünün meraka olan bağlılığı da yarının atılımlarını ortaya koyacak" dedi.

    Mete Atatüre, Lisans derecesini 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nden aldı. Doktora çalışması için Boston Üniversitesi'ne gitti. 2002'den 2007'ye kadar İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nde Araştırmacı olarak çalıştı. Cambridge Üniversitesi Cavendish Laboratuvarı'na Haziran 2007'de Öğretim Görevlisi olarak giren Atatüre, 2015'te profesörlüğe terfi etti.

    REKLAM

    "NOBEL'E GİDEN YOL" OLARAK BİLİNİYOR

    Cambridge Üniversitesi Cavendish Laboratuvarı aynı zamanda fizik alanında Nobel'e giden yol olarak da biliniyor.

    Cavendish Laboratuvarı'nda yapılan çalışmalarda bugüne kadar 30 tane Nobel ödülü kazanıldı. Son olarak 2019 yılında Cambridge Cavendish Laboratuvarı Astrofizik Grubu'ndan Didier Queloz Nobel ödülüne layık görülmüştü.

    * Haberin görseli Cambridge Üniversitesi'nin resmi hesabından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa