KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İran

İran İslam Cumhuriyeti, Arap yarımadasının kuzeyinde yer alan, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Pakistan, Irak, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınıra sahip olan ülkedir.

Milattan Önce 4000'li yıllara kadar dayanan büyük tarihe sahiptir. Dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan biri olan İran, Avrasya'daki konumu nedeniyle tarih boyunca bölgesel güç olarak yer almıştır.

1978 Ocak ayında başlayan Şah karşıtı gösteri ve halk protestoları durdurulamadı. Grev ve gösteriler ekonominin çökmesine sebep oldu ve İran Şah'ı 1979'un Şubat ayında ülkeden kaçtı. Büyük bir halk kitlesinin karşılamasıyla Ayetullah Humeyni İran'a geri döndü.

11 Şubat'ta İran ordusu, gerillalar ve militanlar sokak çatışmaları ve şiddetli savaşlarda Şah'a bağlı olan silahlı güçleri etkisiz hale getirdi ve 1 Nisan 1979'da resmi olarak İran İslam Cumhuriyeti adını aldı ve 1979'un Aralık ayında ülke teokratik bir anayasa ile yönetilmeye başlandı.

İran, günümüzde Birleşmiş Milletler, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üye ülkelerinden birisidir. Başkenti Tahran olan İran'ın resmi dili Farsçadır.

İran Haberleri

 • İran Meclis Başkanı koronavirüse yakalandı!

  Dünya, 02 Nisan 2020

  İran Meclis Başkanı koronavirüse yakalandı!

  Son dakika... İran Meclis Başkanı Ali Laricani'nin Kovid-19 testi pozitif çıktı

 • Ruhani'den koronavirüs açıklamaları!

  Dünya, 02 Nisan 2020

  Ruhani'den koronavirüs açıklamaları!

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Ruhani, koronavirüs salgınının yıl sonuna kadar sürebileceğini bu yüzden ülkedeki kısıtlamaların devam edeceğini söyledi.

 • İspanya'da can kaybı sayısında rekor artış!

  Dünya, 02 Nisan 2020

  İspanya'da can kaybı sayısında rekor artış!

  Son dakika... İspanya'da son 24 saatte 950 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkedeki toplam ölü sayısı 10 bini geçti. Öte yandan İran'da da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 124 artarak, 3 bin 160'a yükseldi.

  Zarif: İran savaş başlatmaz ancak bunu yapanlara ders verir

  Dünya, 02 Nisan 2020

  Zarif: İran savaş başlatmaz ancak bunu yapanlara ders verir

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin savaş başlatan taraf olmayacağını ancak bunu yapanlara ders vereceğini belirtti.

  Pompeo'da Şişli'de öldürülen İranlıyla ilgilli açıklama!

  Dünya, 02 Nisan 2020

  Pompeo'da Şişli'de öldürülen İranlıyla ilgilli açıklama!

  ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "İranlı diplomatların Türkiye'de bir muhalife suikast yaptıklarına dair haberler rahatsız edici."dedi.

 • Trump'tan İran'a sert uyarı!

  Dünya, 01 Nisan 2020

  Trump'tan İran'a sert uyarı!

  ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın Irak'taki ABD askerlerine bir saldırı planladığı bilgisine sahip olduğunu söyledi. Trump, böyle bir saldırıyı karşılıksız bırakmayacaklarını vurguladı.

 • İspanya ve İran'da koronavirüs bilançosu artıyor

  Dünya, 31 Mart 2020

  İspanya ve İran'da koronavirüs bilançosu artıyor

  İspanya'da koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 189'a, vaka sayısı ise 94 bin 417'ye yükseldi

 • Avrupa'dan İran'a tıbbi malzeme ihracatı

  İş-Yaşam, 31 Mart 2020

  Avrupa'dan İran'a tıbbi malzeme ihracatı

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Instex ticaret mekanizması kapsamında İran'a tıbbi ürün ihracatı yapıldığını açıkladı

  ABD'den İran'a nükleer kısıtlama kararı

  Dünya, 31 Mart 2020

  ABD'den İran'a nükleer kısıtlama kararı

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran'ın nükleer programına yönelik uygulanan kısıtlamaları 60 gün daha yenilediklerini duyurdu

  İran'ın 17 kilit ismi koronavirüs mağduru!

  Dünya, 30 Mart 2020

  İran'ın 17 kilit ismi koronavirüs mağduru!

  Koronavirüsün (Covid-19) dünyada yayılmasının ardından en çok vakaların görüldüğü ülkelerden biri olan İran´da rejimin 17 kilit ismi virüs nedeniyle hayatını kaybetti, 13 isimde de virüs tespit edildi.

 • İspanya ve İran'da son rakamlar açıklandı!

  Dünya, 30 Mart 2020

  İspanya ve İran'da son rakamlar açıklandı!

  Son dakika! Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya'da son 24 saatte 812 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, toplam vaka sayısı ise 85 bini buldu. İran'da ise koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 117 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu

 • İran'dan ABD'ye ekonomi ve sağlık terörü suçlaması

  Dünya, 29 Mart 2020

  İran'dan ABD'ye ekonomi ve sağlık terörü suçlaması

  İran Dışişleri Bakanı Zarif, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD'yi ülkesine yönelik ekonomi ve sağlık alanlarında terör uygulamakla suçladı. Zarif, Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yayılırken ABD, sabotaj ve cinayetlerinde ileri giderek İranlılar aleyhine ekonomi ve sağlık terörü uygulamaya başladı." ifadelerini kullandı.

 • 35 günlük bebekte koronavirüs tespiti!

  Sağlık, 29 Mart 2020

  35 günlük bebekte koronavirüs tespiti!

  İran'da 35 günlük bebekte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi. Günabadi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevad Bazeli, "Nefes darlığı nedeniyle hastaneye getirilen 35 günlük bebeğe, Kovid-19 testi yapıldı, sonuç pozitif çıktı" diye konuştu

  Reuters'tan flaş iddia: İstanbul'daki cinayeti İran istihbaratı işledi

  Dünya, 28 Mart 2020

  Reuters'tan flaş iddia: İstanbul'daki cinayeti İran istihbaratı işledi

  Reuters haber ajansı üst düzey iki Türk yetkiliye dayandırığı haberinde, geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul öldürülen İran uyruklu Mesut Mevlevi Vardanjani'nin öldürülmesini diplomatik pasaport taşıyan iki İranlı istihbarat ajanının organize ettiğini yazdı. Reuters'ın konuştuğu İranlı güvenlik kaynakları ise Vardanjani'nin Devrim Muhafızları tarafından insansız hava aracı üreten Türk firmalarıyla çalışmaması için daha önce uyarıldığını söyledi

  İran'da son 24 saatte 144 ölüm!

  Dünya, 27 Mart 2020

  İran'da son 24 saatte 144 ölüm!

  İran Sağlık Banlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 144 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilirken, toplam can kaybı sayısı 2 bin 378'e yükseldi

 • İran’da mahkumlar koronavirüs korkusuyla firar etti

  Dünya, 27 Mart 2020

  İran’da mahkumlar koronavirüs korkusuyla firar etti

  İran’ın batısındaki Kürdistan eyaletine bağlı Sakız ilçesindeki ceza evinde 80 tutuklu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) korkusuyla isyan çıkararak kaçtı.

 • İran'da 157 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti!

  Dünya, 26 Mart 2020

  İran'da 157 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti!

  İran'da etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 157 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Ülkede toplam can kaybı sayısı 2 bin 234'e yükseldi

 • İran'da seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı başladı

  Dünya, 26 Mart 2020

  İran'da seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı başladı

  İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbirler kapsamında ülke genelinde seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı uygulamasının başladığını duyurdu.

  İran'da sahte içki ölümleri artıyor!

  Dünya, 25 Mart 2020

  İran'da sahte içki ölümleri artıyor!

  İran'da yeni tip koronavirüse iyi geldiği söylentileri üzerine kullanılmaya başlayan sahte içkiden zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısı 255'e çıktı. Yetkililer bu sayının Fars eyaletindeki koronavirüs kaynaklı ölümlerden daha çok olduğunu söyledi.