KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fransa

Fransa, 843 yılında Verdun Anlaşması ile kurulan, günümüzde yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Batı Avrupa'da yer alır ve dünyanın bir çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Akdeniz'de bulunan Korsika adası da Fransa'ya aittir.

Fransa, 17. yüzyıldan itibaren dünya genelinde uluslarası ilişkiler konusunda diğer ülkelerden önde olan bir ülke olmuştur. 18 ve 19. yüzyıllarda Fransa, dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurarak sınırlarını batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar genişletmiştir.

Sömürge olarak bulunduğu bölgelerde, topluma kültür ve siyasi anlamda belirgin izler bırakmıştır.

Fransa, 1789'da gerçekleşen Fransız Devrimi'ne kadar krallık sistemiyle yönetilmiştir. Devrimin ardından Fransa Kralı, kraliyet ailesi ve onlara yakın olan yüzlerce kişi öldürüldü ve 1799'da Napolyon Bonapart cumhuriyetin kontrolünü ele alarak kendisini devletin imparatoru olarak ilan etti.

1815'te Waterloo Savaşı'nda Napolyon'un son yenilgisinden sonra Fransa'da krallıkla yönetim biçimi yeniden geri döndü fakat kralın yetkilerine anayasa ile kısıtlamalar getirildi.

1830'da çıkan Temmuz Devrimi adlı sivil ayaklanmada Bourbon Hanedanı tümüyle yok edilerek anayasal krallığa dayanan Temmuz Monarşisi getirildi fakat 1848'e kadar sürdü. İkinci Cumhuriyet ise çok kısa sürdü ve 1852'de III. Napolyon İkinci İmparatorluğu kurulunca yıkıldı.

1870'de başlayan Fransa - Prusya Savaşı'nda kaybeden III. Napolyon, tahttan indirildi ve bu yönetim rejimi de Üçüncü Cumhuriyet'in kurulmasıyla fesh edildi.

1930'lu yıllarda Halk Cephesi Hükümeti'nin yapmış olduğu reform ve yenilikler, Fransa'ya damga vurmuş ve kalkınmasında etkili olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Dördüncü Cumhuriyet kurulmuş ve ülkenin mevcut durumu korunmaya çalışılmıştır.

1958'de istikrarsız ve zayıf durumda bulunan cumhuriyetin yerine, yeni bir anayasa oluşturulması teklif edilmiş ve cumhurbaşkanının yetkilerinin arttırılmasına karar verilerek günümüzde devam eden Beşinci Cumhuriyet kurulmuştur.

Fransa Haberleri

 • Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölümlerde artış

  Dünya, 31 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölümlerde artış

  Son dakika... Fransa'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 499 artarak 3 bin 523'e yükseldi

 • Grip dediler, korona çıktı!

  Sağlık, 31 Mart 2020

  Grip dediler, korona çıktı!

  Avustralyalı 30 yaşındaki model Intan Clement, Fransa'da koronavirüse yakalandı. Nefes almakta zorluk yaşadığını kaydeden Clement, şikayetleri nedeniyle bir doktorla telekonferans yöntemiyle görüştüğünü, ancak doktorun 'gripsin' dediğini ve kendisine ilaç reçete ettiğini kaydetti

 • Fransa'da koronavirüs kaynaklı can kaybı 3 bini aştı!

  Dünya, 30 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs kaynaklı can kaybı 3 bini aştı!

  Fransa Sağlık Genel Müdürü Salomon, düzenlediği basın toplantısında, son 24 saatte 418 kişinin hayatını kaybetmesiyle koronavirüs kaynaklı ölümlerin 3 bin 24'e ulaştığını bildirdi. Bu sayının Fransa'da bir günde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı olduğu açıklandı.

  Fransa: Salgın Evanjelik Kilisesi'nden yayıldı

  Dünya, 30 Mart 2020

  Fransa: Salgın Evanjelik Kilisesi'nden yayıldı

  Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) geçen ay Mulhouse kentindeki Evanjelik Kilisesi'nde yapılan ayinlerden yayıldığını kabul etti.

  Fransa'da koronavirüs kiliseden yayıldı iddiası

  Dünya, 29 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs kiliseden yayıldı iddiası

  Fransa'da koronavirüsün geçen ay Mulhouse kentindeki Evanjelik Kilisesinde yapılan ve 2 binden fazla kişinin katıldığı ayinlerde yayıldığı belirtildi. France Info'nun haberinde, Mulhouse'daki Evanjelik Kilisesinde 17-21 Şubat tarihlerinde yapılan ayinlere katılan en az bin kişide virüs tespit edildiği kaydedildi.

 • Eski Fransız bakan koronadan yaşamını yitirdi!

  Dünya, 29 Mart 2020

  Eski Fransız bakan koronadan yaşamını yitirdi!

  Fransa'da eski Bakan ve Hauts-de-Seine bölgesi başkanı Patrick Devedjian, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 75 yaşında hayatını kaybetti.

 • "Werner ve Sane beni grip etti!"

  Futbol, 29 Mart 2020

  "Werner ve Sane beni grip etti!"

  Futbol hayatını Fransa 2. Lig takımlarından Le Havre'de sürdüren Bursaspor'un eski oyuncusu Ertuğrul Ersoy açıklamalarda bulundu. Dünyaca ünlü yıldızlar Timo Werner ve Leroy Sane ile ilgili de bir anısını paylaşan Ersoy, "Ümit Milli takımdayken Almanya ile karşılaştık. Werner yanımdan geçe geçe grip etti adeta beni. 15-20 dakika sonra bu defa Sane geldi, o daha fena" ifadelerini kullandı

 • Fransa en ağır gününü yaşadı

  Dünya, 28 Mart 2020

  Fransa en ağır gününü yaşadı

  Son dakika haberine göre Fransa'da koronavirüsten ölenlerin sayısı son 24 saatte 319 artarak 2 bin 314'e yükseldi. Ülkede bugün, bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. Tedavi edilerek hastalığı atlatan kişi sayısı 6 bin 624 oldu

  Hangi ülke hangi önlemleri alıyor?

  Dünya, 28 Mart 2020

  Hangi ülke hangi önlemleri alıyor?

  Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüse karşı hemen hemen dünyanın dört bir yanındaki ülkeler önlemlerini almaya devam ediyor. Salgının yeni merkezinin Avrupa ve ABD olduğu konuşulurken, vakaların en çok görüldüğü ABD, İtalya, Çin, İspanya, Almanya, İran'da alınan önlemlerin ne olduğunu derledik.

  "Nisanın ilk 15 günü, geçen 15 günden daha zor olacak"

  Dünya, 28 Mart 2020

  "Nisanın ilk 15 günü, geçen 15 günden daha zor olacak"

  Fransa Başbakanı Edouard Philippe, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin, "Mücadele yeni başlıyor. Nisan ayının ilk 15 günü, geçen 15 günden daha zor olacak." dedi.

 • Fransa'da serbest dolaşıma 2 hafta daha kısıtlama!

  Dünya, 27 Mart 2020

  Fransa'da serbest dolaşıma 2 hafta daha kısıtlama!

  Koronavirüs salgını sebebiyle serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandıran Fransa, bu süreyi 2 hafta daha uzattı. Fransa Başbakanı Phillppe, uygulamanın 15 Nisan'a kadar geçerli olacağını belirtti.

 • Fransa Başbakanı: Gelecek günler zor olacak

  Dünya, 27 Mart 2020

  Fransa Başbakanı: Gelecek günler zor olacak

  Fransa'da koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 1696'ya yükselirken, Fransa Başbakanı Philippe açıklamalarda bulundu. Philippe, "Gelecek günlerde durum zor olacak" ifadelerini kullandı.

 • Fransa'da koronavirüse karşı sıtma ilacına izin!

  Dünya, 27 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüse karşı sıtma ilacına izin!

  Fransa'da sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin koronavirüse karşı kullanımına izin verildi. İlacın ihracatı ise yasaklandı...

  Trump ve Macron'dan Kovid-19 görüşmesi

  Dünya, 27 Mart 2020

  Trump ve Macron'dan Kovid-19 görüşmesi

  ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptıkları telefon görüşmesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede iş birliğinin önemini vurguladı

  Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artıyor!

  Dünya, 26 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artıyor!

  Çin'de ortaya çıkan ve dünyada yayılmaya devam eden koronavirüs etkilerini Avrupa'da sürdürmeye devam ediyor. Açıklanan son bilgilere göre Fransa'da son 24 saatte 365 kişi daha yaşamını yitirdi. Bu sayının, ülkede bir günde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı olduğu belirtildi. Fransa'da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1696'ya yükseldi.

 • Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 1331'e yükseldi

  Dünya, 25 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 1331'e yükseldi

  Açıklanan son verilere göre, Fransa'da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1331'e yükseldi. Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Salomon, virüsü atlatan 3 bin 900 kişi olduğunu söyledi.

 • Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artıyor!

  Dünya, 24 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artıyor!

  Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Salomon düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 110'e yükseldiğini açıkladı. Salomon bir günde 240 kişinin yaşamını yitirdiğini, bu sayısının kaydedilen en yüksek ölüm sayısı olduğunu belirtti.

 • Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölü sayısında artış!

  Dünya, 23 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs kaynaklı ölü sayısında artış!

  Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, düzenlediği basın toplantısında koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 860'a çıktığını, vaka sayısının ise 19 bin 856'ya yükseldiğini söyledi. Veran, koronavirüs sebebiyle 5 doktorun da yaşamını yitirdiğini belirtti.

  Fransa'da koronavirüs sebebiyle bir doktor hayatını kaybetti

  Dünya, 22 Mart 2020

  Fransa'da koronavirüs sebebiyle bir doktor hayatını kaybetti

  Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, koronavirüse yakalanan 68 yaşındaki bir doktorun hayatını kaybettiğini açıkladı. Veran, doktorun koronavirüsün ilk sağlık çalışanı kurbanı olduğunu söyledi.