KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fransa

Fransa, 843 yılında Verdun Anlaşması ile kurulan, günümüzde yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Batı Avrupa'da yer alır ve dünyanın bir çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Akdeniz'de bulunan Korsika adası da Fransa'ya aittir.

Fransa, 17. yüzyıldan itibaren dünya genelinde uluslarası ilişkiler konusunda diğer ülkelerden önde olan bir ülke olmuştur. 18 ve 19. yüzyıllarda Fransa, dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurarak sınırlarını batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar genişletmiştir.

Sömürge olarak bulunduğu bölgelerde, topluma kültür ve siyasi anlamda belirgin izler bırakmıştır.

Fransa, 1789'da gerçekleşen Fransız Devrimi'ne kadar krallık sistemiyle yönetilmiştir. Devrimin ardından Fransa Kralı, kraliyet ailesi ve onlara yakın olan yüzlerce kişi öldürüldü ve 1799'da Napolyon Bonapart cumhuriyetin kontrolünü ele alarak kendisini devletin imparatoru olarak ilan etti.

1815'te Waterloo Savaşı'nda Napolyon'un son yenilgisinden sonra Fransa'da krallıkla yönetim biçimi yeniden geri döndü fakat kralın yetkilerine anayasa ile kısıtlamalar getirildi.

1830'da çıkan Temmuz Devrimi adlı sivil ayaklanmada Bourbon Hanedanı tümüyle yok edilerek anayasal krallığa dayanan Temmuz Monarşisi getirildi fakat 1848'e kadar sürdü. İkinci Cumhuriyet ise çok kısa sürdü ve 1852'de III. Napolyon İkinci İmparatorluğu kurulunca yıkıldı.

1870'de başlayan Fransa - Prusya Savaşı'nda kaybeden III. Napolyon, tahttan indirildi ve bu yönetim rejimi de Üçüncü Cumhuriyet'in kurulmasıyla fesh edildi.

1930'lu yıllarda Halk Cephesi Hükümeti'nin yapmış olduğu reform ve yenilikler, Fransa'ya damga vurmuş ve kalkınmasında etkili olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Dördüncü Cumhuriyet kurulmuş ve ülkenin mevcut durumu korunmaya çalışılmıştır.

1958'de istikrarsız ve zayıf durumda bulunan cumhuriyetin yerine, yeni bir anayasa oluşturulması teklif edilmiş ve cumhurbaşkanının yetkilerinin arttırılmasına karar verilerek günümüzde devam eden Beşinci Cumhuriyet kurulmuştur.

Fransa Haberleri

 • Fransa'da yeni kabinedeki iki bakana protesto!

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Fransa'da yeni kabinedeki iki bakana protesto!

  Fransa'da yeni Başbakan Jean Castex'in kurduğu kabinede yer alan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti kadınlar tarafından protesto edildi.

 • Fransa’da eski Başbakan ve Sağlık bakanına soruşturma!

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Fransa’da eski Başbakan ve Sağlık bakanına soruşturma!

  Fransa'da Covid-19 krizinin yönetimine ilişkin eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Agns Buzyn ve Olivier Veran hakkında soruşturma açıldı.

 • Macron yeni hükümeti onayladı!

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Macron yeni hükümeti onayladı!

  Fransa'da Edouard Philippe ve hükümetinin istifa etmesinin ardından Başbakanlık görevine getirilen Jean Castex'in kurduğu kabineyi duyurdu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Castex'in kurduğu hükümeti onayladığı aktarıldı

  Fransa eski Başbakanına Kovid-19 soruşturması

  Dünya, 04 Temmuz 2020

  Fransa eski Başbakanına Kovid-19 soruşturması

  Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yönetimine ilişkin eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma açılacak

  Fransa Başbakanı istifa etti!

  Dünya, 03 Temmuz 2020

  Fransa Başbakanı istifa etti!

  Son dakika... Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in istifa ettiği açıklandı.

 • Fransa ile Libya arasında kritik görüşme!

  Dünya, 02 Temmuz 2020

  Fransa ile Libya arasında kritik görüşme!

  Libya hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile Libya Başbakanı Serrac telefonda görüştü. Görüşmede, Libya'da ateşkesin sağlanması ve siyasi sürece geri dönülmesi çağrısının yapıldığı belirtildi

 • Fransa'dan AB'ye Türkiye çağrısı!

  Dünya, 01 Temmuz 2020

  Fransa'dan AB'ye Türkiye çağrısı!

  Son dakika... Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, AB Dışişleri Bakanlarına Türkiye'yi görüşmek üzere 13 Temmuz'da toplanma önerisinde bulundu

 • “Fransa, Libya konusunda Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyor”

  Dünya, 29 Haziran 2020

  “Fransa, Libya konusunda Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyor”

  İngiliz The Independent gazetesi, Fransa'nın Libya'da Hafter'e destek vermesinin kötü sonuçlarıyla karşılaşmaya başladığını yazdı. Gazetede yer alan yazıda, Fransız yetkililerin Libya politikalarını savunmak için Türkiye'i suçlayarak komik duruma düştüğü ifade edildi.

  Fransa eski Başbakanı Fillon'a hapis cezası!

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Fransa eski Başbakanı Fillon'a hapis cezası!

  Fransa'nın eski Başbakanı François Fillon ve eşi Penelope Fillon'a yolsuzluk ve usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle açılan dava bugün görüldü. Eski Başbakan Fillon 5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Fillon'a 375 bin euro para cezası verildi

  Macron'un partisi yerel seçimlerde hezimete uğradı

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Macron'un partisi yerel seçimlerde hezimete uğradı

  Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yerel seçimlerde hezimete uğrayarak iki yıl sonra düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde büyük yara aldı.

 • Fransa'da ağır yenilgi!

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Fransa'da ağır yenilgi!

  Fransa'da yerel seçimlerin ikinci turunun kaybedeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kurucusu olduğu iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) oldu

 • Türk siyasetçi Fransa'da belediye başkanı seçildi

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Türk siyasetçi Fransa'da belediye başkanı seçildi

  Fransa'da Türk siyasetçi Metin Yavuz, yerel seçimlerin ikinci turunda, başkent Paris'in banliyölerinden Valenton'da belediye başkanı seçildi. Paris'te mevcut Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise, oyların yüzde 48,7'sini alarak yeniden belediye başkanı seçildi

 • Uluslararası medya, Türkiye'nin Libya'daki başarısını yazdı

  Dünya, 28 Haziran 2020

  Uluslararası medya, Türkiye'nin Libya'daki başarısını yazdı

  ABD merkezli Bloomberg'de "Türkiye Macron'un hayallerini suya düşürdü" başlıklı bir yazı kaleme alındı. Bobby Ghosh tarafından kaleme alınan yazıda, Libya'da elle tutulur bir şeyler yapan tek kişinin, Ulusal Mutabakat Hükümetine verdiği destekle Hafter güçlerinin geri çekilmesini sağlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu vurgulandı.

  Putin, Macron ile Libya'yı görüştü

  Dünya, 26 Haziran 2020

  Putin, Macron ile Libya'yı görüştü

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğü ifade edildi. Görüşmede, Libya, Suriye ve Ukrayna meselelerinin ele alındığı aktarıldı

  Fransa'da kupa finalleri oynanacak

  Futbol, 26 Haziran 2020

  Fransa'da kupa finalleri oynanacak

  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle futbol liglerinde 2019-2020 sezonunun iptal edildiği Fransa'da, ertelenen kupa finalleri temmuz ayında oynanacak.

 • Almanya, Fransa ve İtalya'dan ortak Libya açıklaması!

  Dünya, 26 Haziran 2020

  Almanya, Fransa ve İtalya'dan ortak Libya açıklaması!

  Almanya, Fransa ve İtalya, Libya’daki taraflara "çatışmaları durdurma" çağrısında bulundu.

 • Almanya ve Fransa'da DSÖ'ye destek

  Dünya, 25 Haziran 2020

  Almanya ve Fransa'da DSÖ'ye destek

  Almanya Sağlık Bakanı Spahn ve Fransa Sağlık Bakanı Veran ile bir araya gelen DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ'ye finansal ve politik sözü aldı. Alman Sağlık Bakanlığı, DSÖ'ye bu yıl 500 milyon avrodan fazla para sağlayacaklarını belirtirken, Fransa'da 140 milyon avro katkıda bulunacaklarını açıkladı

 • Eyfel Kulesi uzun aranın ardından açıldı

  Dünya, 25 Haziran 2020

  Eyfel Kulesi uzun aranın ardından açıldı

  Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Eyfel Kulesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 3 aylık aranın ardından yeniden açıldı.

  Çavuşoğlu'ndan Macron'a sert tepki!

  Dünya, 24 Haziran 2020

  Çavuşoğlu'ndan Macron'a sert tepki!

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye hakkındaki tartışılan açıklamalarına ilişkin, "Fransa eski sömürgeci Fransa’ya dönmek istiyor. Tam bir akıl tutulması yaşıyor. Macron, Libya konusunda çok tehlikeli bir oyun oynuyor.” ifadelerini kullandı