Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel İstanbul'da Whatsapp grubu üzerinden örgütlenen hırsızlık çetesi çökertildi | Son dakika haberleri
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    İstanbul’da çökertilen bir hırsızlık çetesinin yöntemi akıllara durgunluk verdi.

    Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda çete kuran hırsızlık ekibi, önce Whatsapp grubunu kurdu.

    GÖREV DAĞILIMLARINA GÖRE KADIN ÜYELER EŞLİK ETTİ

    Her çete üyesine hırsızlık yapılacak bölgeler verildi. Her grubun yanına dikkat çekmemek için de çete üyesi bir kadın verildi. Hırsızlar girdikleri apartmanlarda evde olmayan kişilerin dairelerinin kapı anahtarını kırarak içeri girerek hırsızlık yapmaya başladı.

    REKLAM

    POLİSE “ZUBİ” TAKMA ADINI KULLANDILAR

    Yüzlerinin kameralara takılmaması için şemsiye kullanan hırsızlar, çakar taktıkları araçları kullandı. Sahte plaka basımı bile yapan hırsızlar, bastıkları sahte plakaları çakarlı araçlarına taktı. Kendi aralarında polise dikkat edilmesi için yapılan uyarılarda polis kelimesi yerine ‘Zubi’ kelimesini kullandılar.

    BAŞARISIZ OLANLARI WHATSAPP’TAN ATTILAR

    Azılı hırsızlardan oluşan çetenin bir diğer özelliği de, başarısız veya iyi hırsızlık işi yapmayan çete üyelerine verilen cezaydı. Bu tür çete üyeleri öncelikle Whatsapp grubundan çıkartılarak çeteden uzaklaştırılıyordu.

    9 KİŞİ TUTUKLANDI

    Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık ve Yankesicilik Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, çetenin izine rastlanıldı. Aralıklı günlerle Sancaktepe, Gaziosmanpaşa, Fatih, Ümraniye, Ataşehir, Sultanbeyli ve Maltepe ilçelerinde peş peşe operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda 14 kişilik hırsızlık çetesi çökertildi.

    Yapılan soruşturmada 24 evde hırsızlık yaptığı belirlenen Whatsapplı hırsızlık çetesi, işlemlerin ardından adliyeye gönderildi. 9 şüpheli tutuklandı. 5 kişi hakkında ise adlı kontrol kararı verildi.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa