HABERTURK.COM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, NATO-Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında imzalanan mutabakatı eleştirirken, "İktidarın attığı bu imza ülkemizin çıkarlarıyla bağdaşmayan bir tavizdir. Üçlü mekanizma İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olduktan sonra devreye girecek. Böyle durumlara Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının imza attığı başka mutabakatlara da şahit olduk. Aldanmak ve aldatılmak sıradan alışkanlıkları olsa da bu Türk milleti için kabul edilebilir değildir" dedi.

Akşener, "PYD/YPG'ye yönelik mali yardımlar mutabakat dışında bırakılmış oluyor. Üst perdeden atılan nutuklar müzakere masasında verilen tavizlerle taçlandırılmış gözüküyor. İYİ Parti olarak süreci takip etmeye devam edeceğiz. Atılan geri adımın Sayın Erdoğan ile Biden arasındaki görüşmeyi de değerlendireceğiz" diye konuştu.

EK BÜTÇE ELEŞTİRİSİ

"Sayın Erdoğan inatla kafasının dikine gitmeye ülkemizdeki ekonomik krizi derinleştirmeye devam ediyor" diyen İYİ Parti lideri, "Bütçe kanunu enflasyonun 9,8 doların da 9 olmasını öngörüyordu. Bugün enflasyon TÜİK'le bile yüzde 73,5 dolar kuru ise 17 liraya dayandı. Bunlara öngörü değil dilek diyebiliriz. Dünyanın hiçbir yerinde enflasyon 70 puan, kur oranı ise yüzde 100 sapan bir ülke göremezsiniz. Böyle bir rezalete imza atmak bay krize nasip oldu" dedi.

Akşener, "Bu teklif ek bütçe değil, ikinci bütçe teklifidir" diye konuştu. Akşener, "Fatura enflasyon vergisiyle milletimize kesilecek. Bay kriz ve ekibinin beceriksizliğini yine milletimiz çekecek. Böyle bir faturanın enflasyonla boğuşan, artık sadece hayatta kalabilen milletimize kesilmesi zulümdür. Kriz o kadar derinleşti ki iktidar için milletin cebine el uzatmak da yetmiyor" dedi.

BDDK KARARI: SERMAYE KONTROLÜDÜR

BDDK'nın aldığı kredi kararına değinen Akşener, "Şirketler ya kredi kullanmaktan vazgeçecekler ya da enflasyona direnmekten vazgeçecekler. Şirketler TL'nin her gün daha da eridiği ortamda işleri döndürebilmek için elinde döviz tutar. Sorunun kaynağı kendisi ama o kendisini değiştirmek yerine kendisi dışında ne varsa değiştiriyor" diye konuştu.

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu karar bir sermaye kontrolüdür. Bu karar 1989'dan beri var olan sermayenin serbest dolaşımını kaldırmaktır. Bu karar ambargodur. Bazı dış güçler gelip, Türkiye'ye yatırımı engellemeye, ülkemizi döviz krizine sokmaya çalışsalardı böyle bir karar alırdı. Bu kararı hükümet aldı. Gerçekten ibretlik. Tam sermaye kontrolüne doğru gidiyoruz. Küçük yatırımcısına, vatandaşlarına kumpas kuran, güvenirliğini yitiren bu ekonomi yönetiminin ülkemize verebilecek hiçbir şeyi kalmamıştır.

Belli ki saraydaki lüks gözünü kör etmiş. Sen milletin verdiği yetkiyle oradasın. Senin bu millete 'Satın dövizleri kredi vermem' deme gibi bir hakkın yok. Çünkü Merkez Bankası da bu milletin. Bunların hiçbir senin babanın malı değil. Bu millete parmak sallayamazsın. Çok dövize sıkıştıysan 500 milyon dolarlık uçağı sat. Bir kere de sen tasarruf etsen ne olur? Millete dövizini sat diyorsun, milletin sattığı dövizleri yandaşın cebine koyuyorsun. Döviz garantili ihaleleri TL'ye çevir.

Eğer dövize çok sıkıştıysan Nebati Bakan ile birlikte Edi ile Büdü gibi yönettiğiniz ekonomiyi işi ehline bırak. Merkez Bankası'nın görevini yapmasına izin ver, ekonomiye burnunu sokma. Sen bunları yapamazsın, o yüzden bir an önce seçim kararı al biz de kur nasıl düşermiş, faiz nasıl inermiş, enflasyon nasıl tek haneye inermiş sana gösterelim. 20 yıldır alamadığın dersi sana 1 yılda öğretelim."

ŞEKERE ZAM

Şeker fiyatlarına yapılan zamma tepki gösteren İYİ Parti lideri, "Geçtiğimiz hafta çayın ardından şekere de zam geldi. Türk Şeker'in açıkladığı zam kararıyla birlikte 50 kg'lik şekerin fiyatı 390 liradan 650 liraya, diğer marketlerde 550 liradan 750 liraya çıktı. Demek ki şeker fabrikalarını satar, ithalat yaparız demekle olmuyormuş. Devletin fabrikalarını üç kuruşa satınca ekonomide istikrar kalmıyormuş. Biz seni 4 sene önce 'Şeker vatandır' diye uyarmıştık. Kıskançlığının, Cumhuriyet'e düşmanlığının bugün memleketi getirdiği noktadan mutlu musun, huzurlu musun?" diye sordu.

Akşener, "Tatlı satan esnafların kaçının iflas edeceğini, kaçının dükkanını kapatacağını düşündün mü? Sen smoothy içmeye devam et" dedi.

ERZİNCAN'DA SİYANÜR FACİASI

Erzincan İliç'te altın madeninde siyanür barajının nehre karışması gündemine taşıyan Akşener, "Bay kriz ve arkadaşlarının basiretsiz yönetimiyle yaşdığımız kriz çevre felaketleriyle de karşımıza çıkıyor. Erzincan İliç'te siyanür sızıntısı hepimizi dehşete düşürdü. Kirliliğin tespiti için bağımsız kurumların yapacağı testlerin sonuçlarını bekliyoruz." dedi.

Akşener şunları söyledi:

"Altın madeni de bunlardan birisiydi. Geçen sene heyetimiz bölgeye gitti. Milletvekilimiz soru önergesi verdi. İktidar uyarılarımızı dikkate almadı ve korkulan oldu. Nasıl oluyor da Fırat Nehri'nin yanı başında siyanürle altın aramaya izin veriliyor? Bu gruplar yol ve köprü, enerji, maden ihalelerinde var. İliç'te yaşanan felaketin kapısı yine 5'li çeteye çıkıyor. Vatan toprağını kupon arazi olarak gören zihniyetin siyanürle altın çıkarılmasına ses etmemesi doğaldır. Bu iktidar doların yeşilini doğanın yeşiline tercih eden rant iktidarıdır. Bu iktidar bir sömürge valiliği iktidarıdır. Haram, yalan, yolsuzluk düzenidir."

TEKİRDAĞ ZİYARETİ

Tekidağ'a yaptığı ziyaret hakkında açıklama yapan Akşener, "Bu güzel ilimizde ne sanayi ne tarım kalmış. Tekirdağlı vatandaşarımızın sabrı tükenmiş. Bir vatandaşımız 'Bu halkın tamamı icralık. Elektrik, su, doğalgaz hep icralık' diyor. Bir kasap 'Mezbahada bir haftada 600-700 kesim yapılırken şimdi 150'ye düştü. Lokantalara hizmet ederek ayakta durmaya çalışıyoruz' diyor. Malkaralı emekli bir hanım 'Tek maaşım var, açız' diyerek bağıra bağıra ağladı" diye konuştu.

Akşener, "Bir taraftan Türk vatandaşı olarak kıymet görmediğini söyleyen kardeşimiz, diğer taraftan 'Ölüyoruz' diyen bir hanım. Bu artık devlet kadınların omuzlarına basılarak yönetiliyor demek. Bu artık AK Parti Türkiye'yi yönetemiyor demek, Sayın Erdoğan bu millete hizmet edemiyor demektir. Bu iktidar artık bu millete sırtını dönmüş demektir. Bu durumun açtığı yaraları, krizleri, sorunları her alanda görüyoruz" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK SİSTEMİNDEKİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Pandeminin zorluk sürcini atlatan sağlık sistemimiz gittikçe derinleşen bir krizin içinde sürükleniyor. Her şeyi bilen Sayın Erdoğan, sağlık alanında uzman oldu doktorları kovdu. Bu krizin izleri de sokaklardan anlaşılıyor. Her ilde bir vatandaşımız 'Nerede bu devlet' diye soruyor. Hastaneden randevu alamadıklarını, doktor bulamadıklarını, ilaçlara ulaşamadıklarını söylüyor. Zincirin ilk haklası randevu sistemi. Sanal kuyruklar oluşturmuşlar. Randevu alabilenler birbirini tebrik eder hale gelmişler. Hasta vatandaşlarımız, doktoru evde bekliyor. AK Parti sorunu çözmek yerine, sorunun şeklini değiştirmeyi tercih ediyor" dedi.

Akşener doktor yetersizliğine vurgu yaparak şunları söyledi:

"Alınan randevular sorunun görünen yüzü. Sağlık sistemimizdeki sorunlar zincirinde doktor yetersizliği. 100 bin kişiye 195 hekim ve 240 hemşire düşüyor. Almanya'da 100 bin kişiye 450 hekim düşüyor. Hani Almanya bizi kıskanıyordu? Bay krize göre giderlerse gitsinler.

Randevu alındı, doktor bulundu bu sefer muayene süresi çıkıyor. Bir hastanın muayene süresi 5 dakika. İktidarın gözünde milletimizin araba lastiği kadar değeri yok. Muayene sürelerini 5 dakikaya indirmek ve hekimlerin 90 hastaya bakması yapılacak en büyük kötülüktür. Buradan Sağlık Bakanlığı'na çağrı yapıyorum; bu uygulamadan vazgeçin. Gelin biilimsel gereklere uygun olarak, DSÖ'nün öngördüğü çerçevede gerekli önlemleri alın.

Randevuyu aldık, doktur bulduk, 5 dakika da olsa muayene olduk diyelim. Bu sefer de ilaç yokluğu çıkıyor. Avrupa kapsamında yapılan çalışmada ilaca erişim yüzde 49 iken, Türkiye'de yüzde 12. Nadir hastalık ilaçlarında AB ortalaması yüzde 41 iken, Türkiye'de yüzde 6. Bunun sebebi sabit ilaç kuru. Sabitlenen kurla, gerçek kur arasındaki makasın açılması nedeniyle ülkemize yeni ilaç gelmiyor.

Sağlıktaki kiriz derinleşirken bay kriz şov yapmakla meşgul. doktorların dertlerinde bihaber, sağlık sistemi sorunlarından bihaber, vatandaşımızın çilesinden bihaber. O işler öyle olmaz. Aynı cahilliği eğitimde yaptın. İçinde bilim, hoca olmayan binalarda gençlerimzin geleceğini heba ettin. Şimdi de sağlığı bina dikmeye indirgeyerek milletimizin sağlığını tehlikeye atıyorsun.

Sağlık çalışanlarını küstürmeyeceğiz. Performans sistemine son vereceğiz. Daha az yük, daha çok gelir sağlayacak sistem kuracağız. Kadrolu ve güvenceli iş sağlayacağız. Sevk zincirinin etkin çalışmasını sağlayacağız. Birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendireceğiz. Aile hekimliğini amacına uygun hale getiereceğiz. Tele-tıp uygulamasını getireceğiz. Yap-işlet-hüplet sistemine son verip, yandaşlara akan rant musluklarını kapatacağız."

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!