Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Dünya Futbolu Avrupa Adalet Divanı'ndan Avrupa Süper Ligi flaş karar - Futbol Haberleri

    Avrupa'nın büyük kulüplerinin UEFA organizasyonlarından ayrılıp kulüplerin yönettiği bir organizasyon olan "Süper Lig" projesi için açtığı dava hakkındaki karar açıklandı. Avrupa Birliği Adalet Divanı, UEFA ve FIFA'nın Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasını engelleyerek rekabet yasasına aykırı hareket ettiğine hükmetti.

    REAL MADRID BAŞKANI PEREZ: BU BİR ZAFER!

    SüperLig'in kurucuları arasında yer alan Real Madrid'in başkanı Florentino Perez, kararın ardından kulübün resmi sitesinden bir açıklama yayınladı. Perez yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

    "Real Madrid olarak kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu kararın kapsamını inceleyeceğiz. İlk olarak, Avrupa futbolu artık bir tekel olmayacaktır. İkinci olarak, kulüpler kendi kaderlerinin efendisi olacaklar. Rekabetin teşvik edilmesinin kabul edildiğini görüyoruz. Bugün özgürlüğün, futbolun ve taraftarların Avrupası bir zafer kazanmıştır. Bugün hukuk ve özgürlük hakimdir. 70 yıl önce Avrupa Kupası'nın oluşturulmasıyla zaten temel bir adım attık. Bunu başarmak için modern ve ulusal müsabakalarla uyumlu bir projeyi savunacağız. Bu proje 'finansal fair play'e saygıyı etkin bir şekilde uygulayacaktır. Oyuncuları koruyacak ve taraftarları heyecanlandıracaktır. Kampanyalar bugünden itibaren yoğunlaşacaktır. Kimse bir tekeli sona erdirmenin basit olduğunu söylemedi. Bu, 21. yüzyılın zirvesindeki futbol olacak. Tehditler olmadan, hiçbir şeye ya da hiç kimseye karşı hareket etmeden çalışacağız. Bugünden itibaren bugün ve gelecek kulüplerin ve taraftarlarının elindedir. Futbol ve spor tarihi için büyük bir gün."

    BARCELONA KARARDAN MEMNUN

    İspanya La Liga ekiplerinden Barcelona, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın, UEFA ve FIFA'nın Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasını engelleyerek rekabet yasasına aykırı hareket ettiğine yönelik kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

    Barcelona, Avrupa Süper Ligi’nin futbol dünyasında yaşanan tekele karşı çıkarak, Avrupa’da elit düzeyde yeni bir futbol rekabetinin önünü açacağını da belirtti.

    Karar üzerine konuşan Avrupa Süper Ligi CEO'su Bernd Reichart, "UEFA'nın tekeli bitti, futbol artık özgür kaldı. Kulüpler artık kendi kaderini belirlemekte özgür ve yaptırım tehlikeleri yok. Taraftarlara buradan duyuruyoruz; Avrupa Süper Ligi'nde tüm maçlar ücretsiz olacak. Kulüpler için ise gelirlerin tamamı garanti edilecek." ifadelerini kullandı.

    UEFA: KARAR, SÜPER LİG'İN ONAYLANDIĞI ANLAMINA GELMEZ

    Avrupa Adalet Divanı'nın bu kararının ardından UEFA'dan konuya ilişkin açıklama geldi. Bu kararın, Avrupa Süper Ligi'nin onaylandığı veya doğrulandığı anlamına gelmediğini vurgulayan UEFA'nın açıklaması şu şekilde:

    "Bu karar, sözde Süper Lig'in onaylanması ya da doğrulanması anlamına gelmemekte; daha ziyade UEFA'nın ön izin çerçevesindeki tarihsel bir eksikliği, Haziran 2022'de zaten fark edilmiş ve ele alınmış olan teknik bir hususu vurgulamaktadır. UEFA yeni kurallarının sağlamlığından ve özellikle de ilgili tüm Avrupa yasa ve yönetmeliklerine uygun olduğundan emindir.

    UEFA, toplumun daha geniş çıkarlarına hizmet etmeye devam etmesini sağlayarak Avrupa futbol piramidini sürdürme konusundaki kararlılığını sürdürecek. Avrupa spor modelini ulusal dernekler, ligler, kulüpler, taraftarlar, oyuncular, antrenörler, AB kurumları, hükümetler ve ortaklarla birlikte şekillendirmeye devam edeceğiz.

    Taraftarların ve tüm paydaşların vazgeçilmez modeli olarak ilan ettikleri dayanışma temelli Avrupa futbol piramidinin, Avrupa ve ulusal yasalarla kopma tehlikesine karşı korunacağına inanıyoruz."

    FIFA'DAN KARARA TEPKİ!

    FIFA, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın Süper Lig'e ilişkin verdiği karara basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

    Yapılan açıklamada, "FIFA, tüzüğüne uygun olarak, sportif liyakate dayanan piramit yapısı ve rekabetçi denge ile mali dayanışma ilkeleri de dahil olmak üzere, sporun kendine özgü doğasına sıkı sıkıya inanmaktadır. Futbol, ​​uzun ve başarılı geçmişini, FIFA'nın, konfederasyonların ve üye derneklerin, dünyadaki tüm futbol taraftarlarının yararı için gelecekte de desteklemeye devam edeceği yukarıda belirtilen ilkelere borçludur" denildi.

    B.MÜNİH, A.MADRID VE M.UNITED, SÜPER LİG'İ İSTEMİYOR!

    Avrupa Süper Ligi projesinde yer alıp yer almayacakları tartışılan kulüplerden Bayern Münih, Atletico Madrid ve Manchester United, Süper Lig'e kapıları kapattı. Kulüplerden yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

    Bayern Münih: Bayern için Avrupa Süper Ligi yolu kapalıdır! Bir kez daha çok açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz; UEFA çatısı altında olan organizasyonlara destek veriyoruz.

    Manchester United: Bizim görüşümüz değişmedi. UEFA müsabakalarına katılmaya ve Avrupa futbolunun sürekli gelişimi konusunda ECA aracılığıyla UEFA, Premier League ve diğer kulüplerle olumlu işbirliğine tam olarak bağlıyız.

    Atletico Madrid: Avrupa futbol ailesi Avrupa Süper Ligi'ni istemiyor. Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya (Real Madrid ve Barselona hariç) vb. Süper Lig'i istemiyorlar. Avrupa futbolunun büyük ailesini korumaktan, yerel ligleri korumaktan ve bunlar aracılığıyla her sezon Avrupa müsabakalarına katılma hakkı elde etmekten yanayız.

    AVRUPA KULÜPLER BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA!

    Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), Avrupa Adalet Divanı kararının Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasını desteklediği anlamını taşımadığını duyurdu.

    Avrupa çapında 500'e yakın profesyonel futbol kulübünü temsil eden Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), Avrupa Adalet Divanı'nın kararını değerlendirdi. Açıklamada, "Açıkça söylemek gerekirse karar ne Süper Lig projesini destekliyor ne de tasdik ediyor." denildi.

    KABUL EDEN KULÜPLER

    Öte yandan İspanyol basınından basınından Mundo Deportivo'nun haberine göre; Porto, Benfica, PSV, Feyenoord, Anderlecht, Kızılyıldız ve İtalyan kulüpleri Süper Lig projesinin yeni haline katılmayı kabul etti.

    REKLAM

    - AVRUPA SÜPER LİGİ KURULMADAN DAĞILMIŞTI -

    19 Nisan 2021 tarihinde İngiltere (Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur), İspanya (Atletico Madrid, Barcelona, Real Madrid), İtalya'dan (Milan, Inter, Juventus) 12 kulüp bir araya gelerek "Avrupa Süper Ligi" adıyla hafta içinde oynanacak yeni bir turnuvanın kurulması konusunda anlaşma sağladığını açıklamıştı.

    ​​​​​​​UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayımlayarak Süper Lig projesine karşı çıktıklarını açıklamıştı.

    Avrupa'da yeni bir oluşum olarak yola çıkan Avrupa Süper Ligi'nde dağılmalar ise hızlı olmuştu. Kurucular arasında yer alan İngiliz ekipleri bu projeden çıktığını açıklamıştı. Futbol camiası ve taraftarların da yoğun baskısı üzerine Liverpool, Arsenal, Manchester City, Manchester United, Chelsea ve Tottenham Avrupa Süper Ligi'nden çekilmek için işlemleri başlattığını duyurmuştu.

    Bu kulüplerin ardından Atletico Madrid, Milan ve Inter de Avrupa Süper Ligi'nden çekildiğini duyururken Real Madrid ve Avrupa Süper Ligi'nin başkanı Florentino Perez, "Proje beklemede. Hepimiz beraberiz ve gelecek için düşünüyoruz. 12 kulüp arasında bağlayıcı bir sözleşme imzaladık. Kimse projeden ayrılma bedeli ödemedi. Henüz bitmedi" açıklaması yaptı.

    UEFA, projeden ayrılmayan Barcelona, Real Madrid ve Juventus kulüpleri için disiplin süreci başlattı

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa