Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Ramazanda Sağlıklı Yaşam Dondurmanın faydaları nelerdir?

    Sıcak yaz günlerinin serinleten lezzeti dondurma, ramazan sofralarının da vazgeçilmez tatlısı olmaya devam ediyor. Gazete Habertürk'te yer alan habere göre özellikle Ramazan ayında ağır tatlılardan uzak durmak isteyenler için en lezzetli ve hafif atıştırmalık olmayı sürdürüyor. Adeta bir vitamin deposu olan dondurma, Ramazan ayında formunu korumak isteyenlerin de vazgeçilmez tercihi oluyor.

    EN LEZZETLİ VE HAFİF ATIŞTIRMALIK

    Dondurma oruç tutanların iftar ve sahur arasında tüketebilecekleri sağ- lıklı bir seçenek olmasının dışında hafif ve ferahlatıcı olması sebebiyle oruç tutmayanlar için de güzel bir seçenek. Aynı zamanda da iftardan sonra misafirlere sunulabilecek sağlıklı bir ikram. Yaz aylarına denk gelen bayramlarda da sofraları tatlandıracak bir lezzet olarak sahneye dondurma çıkıyor.

    REKLAM

    Ramazan döneminde uzun süren açlık sürelerinden dolayı metabolizmamız yavaş çalışmaya başlar. Yavaşlayan metabolizmaya bir de tamamen hareketsiz bir yaşam tarzı ve her gün tüketilen yüksek kalorili yiyecekler eklendiğinde kilo artışı kaçınılmaz olur. Bundan dolayı iftardan sonra besinleri zamana yayarak tüketmek ve ara öğünler yapmak en sağlıklı tercihtir. Bu aralarda en iyi atıştırmalık alternatiflerinden biri olan dondurma tüketilebilir. İftar sofralarının olmazsa olmazlarından şerbetli tatlılar, serinletici etkiye sahip glisemik indeksi düşük olan dondurmayla servis edilerek daha hafif ve daha lezzetli bir hale getirilebilir. 100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içeriyor. Normal bir külah ise yaklaşık 20 kalori. Düşük kalori değerine sahip olduğundan kilo artışına da neden olmayan dondurma, tek başına tüketilmesinin yanında geleneksel Türk mutfağının şerbetli lezzetleriyle birlikte iftar sonrası tatlı keyfine keyif katacaktır.

    ADETA VİTAMİN BANKASI

    Dondurma A, B2 ve B12 vitamini içeriyor. A vitamini, sağlıklı cilt, kemik ve bağışıklık sistemi, ayrıca göz fonksiyonları için önem taşıyor. B2 ve B12 vitaminleri ise enerji metabolizmasında görev alıyor. Vücutta depo edilmeyen ve suda eriyen B grubu vitaminlerin yeterli alınması gerekiyor. Dondurmada ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor.

    ZAYIF OLMAK İSTEYENLER İÇİN İDEAL

    Çağımızın en büyük sıkıntılarından bir tanesi olan obeziteyle mücadelede tüketilen gıdaların besin ve enerji değerleri büyük önem taşıyor. Dondurma önerilen şekil ve miktarda tüketildiğinde en düşük kalorili tatlılardan biri. Yani kilo kontrolüne dikkat edenler için en masum tatlı dondurma. Bir porsiyon şerbetli tatlı ortalama 300 kalori içerirken 100 gram dondurma yaklaşık 190 kalori içeriyor. Sütlü ve meyveli seçenekleri de diğerlerine göre daha az kalori içeriyor. Örneğin 2 top light dondurma, 1 porsiyon meyve ile eşit kaloriye sahip.

    REKLAM

    YÜKSEK KALORİLİ HALE GETİREN BİZİZ

    Üzerine ekstradan konulan fıstık, karamel ve krokan gibi malzemelerle normalde 1 porsiyondan alacağımız kalori miktarını farkında olmadan oldukça artırabiliyoruz. Bu hususlara dikkat edildiğinde hem içeri- ğindeki vitamin ve mineral yoğunluğu hem de kilo kontrolüne yardımcı olma özelliğiyle dondurma ramazanın en fit tatlısı olmaya aday diyebiliriz.

    DONDURMA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

    Dondurma, güvenilir ve bilinen marketlerden veya satış noktalarından alınmalıdır. Herhangi bir dondurma son kullanma tarihi geçmiş ve kalitesiz ise kesinlikle tüketilmemelidir. Dondurma satın alındıktan sonra hemen tüketilemeyecekse dondurucuda muhafaza edilmelidir. Yumuşak açık dondurma bekletilmeden yenmelidir. Çözülmüş dondurma tekrar dondurulmamalıdır.

    AÇIKTA SATILANLARA DİKKAT!

    Kapalı kutular içerisindeki dondurmalarda da şekil bozukluklarının bulunmamasına dikkat edilmelidir. Dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi önemli. Süt, mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam sunar. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığı bozucu hale gelebilir.

    REKLAM

    BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI!

    Bilimsel olarak kanıtlandı 2002 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcıların beyinleri zararsız bir yöntemle izleniyor ve dondurma yediklerinde beyinlerinde hangi noktaların aktive olduğu ortaya çıkartılıyor. Sonuç olarak dondurmanın beyindeki keyif bölgelerine dokunduğu, insanların dondurmayı keyif almak ve sosyalleşmek için kullandığı ispatlanıyor. Ancak dondurmanın sağlığa faydalarını maksimum seviyede, zararlarını ise minimum düzeyde tutabilmek için özellikle çikolatalı külahlar, soslar ve kâğıthelva tercih edilmemesi, sade ya da meyveli türlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde çok masum bir besinsel kaynak olan dondurma kalori bombası haline gelebiliyor.

    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa