KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

NATO

NATO, uluslararası olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunan 28 ülkenin birleşmesiyle 4 Nisan 1949'da imzalanan anlaşmayla kurulan ittifaktır.

NATO'nun kuruluşu, 17 Mart 1948'te Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanan Brüksel Antlaşması'na dayanmaktadır. Yapılan bu anlaşma Batı Avrupa Savunma Organizasyonu'nun kurulmasını sağladı ancak birliğe Amerika'nın katılımı, Sovyetler Birliği'ne karşı koymak ve milliyetçi militarizmin yeniden hayata geçmesini önlemek için oldukça önemliydi.

NATO'nun ilk genel sekreteri olan Lord Ismay, yaptığı bir açıklamada NATO örgütünün "Rusları dışarıda, ABD'yi içeride ve Almanları aşağıda tutmak" için kurulduğunu belirtti.

Anlaşmanın imzalanması her ülke tarafından olumlu karşılanmadı. Üye ülkeler, yaptıkları anlaşmada herhangi bir üyeye yapılan silahlı saldırının tüm ülkelere yapılmış olduğuna yönelik de anlaştılar. Böylece NATO'ya bağlı bir üye ülkeye yapılan bir saldırı tüm NATO ülkelerine yapılmış anlamına geliyor.

Soğuk Savaş'ın sonlanmasıyla 1990 ve 1991'de NATO'nun ilk askeri operasyonu Irak'ın Kuveyt'i işgal edilmesiyle yapıldı. Türkiye'nin güneydoğusundan bölgeye gönderilen uçaklar savaşa müdahale etti.

İkinci bir askeri operasyon da Bosna Savaşı esnasında gerçekleşti. 1992'de başlayan Bosna Savaşı'nın kötüye gitmesiyle 12 Ağustos 1993'te Uçuş Yasağı Harekatı ve Yugoslavya'ya karşı alınan silah ambargosu ve ekonomik yaptırım kararları uygulandı. 28 Şubat 1994'te ise NATO, uçuşa yasak olan bölgeyi ihlal eden 4 Bosnalı Sırp uçağını düşürdü.

2001'de ABD'de meydana gelen İkiz Kuleler Saldırısı (11 Eylül saldırıları), NATO tarihinde ilk defa Atlantik Antlaşması'ndaki 5. maddenin uygulanmasına yol açtı. Maddeye göre bir üyeye yapılan saldırı tüm üyelere yapılmış demekti. 16 Nisan 2003'te NATO, 42 ülkenin askerlerinden oluşmuş bir Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nü kendi komutasına alarak 31 Temmuz 2006'da Afganistan'ın güneyindeki ABD yönetiminde bulunan terör karşıtı koalisyon gerçekleştirdi.

2011'de Libya'daki iç savaşın başlamasıyla 17 Mart 2011'de ateşkes ilan edilmesi yönünde çağrı yapıldı ve kabul edildi. Savaşla ilgili oluşturulan bir koalisyon, Libya'da uçuşa yasak bölge kuralını uygulamaya başladı ve 20 Mart 2011'de NATO üyelerinin gemi ve denizaltılarıyla Libya'ya silah ambargosu uygulanmaya başlandı.

NATO ÜYESİ ÜLKELER

Amerika Birleşik Devletleri

Almanya

Arnavutluk

Belçika

Birleşik Krallık

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Fransa

Hırvatistan

Hollanda

İspanya

İtalya

İzlanda

Kanada

Letonya

Litvanya

Lüksemburg

Macaristan

Norveç

Polonya

Portekiz

Romanya

Slovakya

Slovenya

Türkiye

Yunanistan

Nato Haberleri

 • Vucic'ten NATO açıklaması

  Dünya, 04 Şubat 2023

  Vucic'ten NATO açıklaması

  Kosova sorununun çözümüne ilişkin önerilen Alman-Fransız Planı'nıyla ilgili açıklamalarda bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin AB yolunda ilerlediğini ancak NATO'ya girmek istemediğini söyledi

 • İsveç ve Finlandiya'dan Türkiye ve NATO mesajı

  Dünya, 03 Şubat 2023

  İsveç ve Finlandiya'dan Türkiye ve NATO mesajı

  İsveç'te 21 Ocak'ta gerçekleşen Kur-an'ı Kerim'in yakıldığı provokatif eylemin ardından tansiyon yükselirken, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin ayrı ayrı değerlendirmesi konusu gündeme gelmişti. Ancak, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson birlikte yaptıkları açıklamada, bu süreci birlikte neticelendirmek istediklerini söyledi. Marin, "Hem Türkiye'nin hem de Macaristan'ın başvurumuzu bir an önce onaylamasını istiyoruz." ifadelerini kullanırken, Kristersson provokasyonlara değinerek, "Bu eylemlerin yol açtığı hayal kırıklığını anlıyor ve paylaşıyoruz" dedi

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İsveç gereğini yaparsa...

  Dünya, 02 Şubat 2023

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İsveç gereğini yaparsa...

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN International'da gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İsveç ve Finlandiya'nın NATO sürecinin Türkiye'ye F-16 satışının engelleyeceği yönündeki açıklamayı değerlendiren Kalın, "Amerikan Kongresi, NATO sürecini F-16 programı için bir ön şart olarak koyuyorsa uzun süre bekleyebilirler. Biz bu iki süreci birbirine bağlamıyoruz." dedi. Kalın, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin, "Sözlerini yerine getirirse ve haziran ayındaki son NATO Zirvesinde üzerinde anlaştığımız maddelerin gereğini yaparsa İsveç'in NATO'ya girmesini destekleyeceğiz." yanıtını verdi.

  İsveç Başbakanı Kristersson: Eylemleri yapanlar kullanışlı aptal

  Dünya, 01 Şubat 2023

  İsveç Başbakanı Kristersson: Eylemleri yapanlar kullanışlı aptal

  İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinde son haftalarda Türkiye ve İslam karşıtı eylemler düzenlenmesini eleştirerek, "Eylemlerin dezenformasyon kampanyasına dönüşerek İsveç'in dünyadaki imajı ve yurt dışındaki İsveçlilerin güvenliği için nasıl riskli sonuçlar doğurabileceğini gördük" dedi. Kristersson, eylemleri düzenleyenler için "kullanışlı aptallar" ifadesini kullandı

  İsveç ve Finlandiya NATO'ya ayrı ayrı üye olur mu?

  Dünya, 30 Ocak 2023

  İsveç ve Finlandiya NATO'ya ayrı ayrı üye olur mu?

  İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya ayrı ayrı üye olması durumunu değerlendiren Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, "İsveç ile aynı zamanda NATO'ya katılma yönündeki güçlü isteğimiz devam etmektedir" dedi

 • Bakan Çavuşoğlu: Türkiye'nin endişelerinin karşılanması gerekiyor

  Dünya, 30 Ocak 2023

  Bakan Çavuşoğlu: Türkiye'nin endişelerinin karşılanması gerekiyor

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin, "Biz NATO'nun genişlemesine karşı değiliz, Finlandiya ve İsveç ile kategorik olarak sorunumuz yok, onların güvenlik endişelerine anlıyoruz ama Türkiye'nin endişelerinin karşılanması gerekiyor" ifadelerini kullandı

 • İsveç'ten NATO açıklaması: Süreç durakladı

  Dünya, 28 Ocak 2023

  İsveç'ten NATO açıklaması: Süreç durakladı

  İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, NATO sürecinin 'geçici olarak durakladığını' söyledi.

 • NATO savunma bakanları 14 Şubat'ta toplanacak

  Dünya, 26 Ocak 2023

  NATO savunma bakanları 14 Şubat'ta toplanacak

  NATO ülkelerinin savunma bakanları 14 Şubat'ta Brüksel'deki NATO karargahında Ukrayna ağırlıklı gündemle bir araya gelecek

  Stoltenberg'den İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklama

  Dünya, 24 Ocak 2023

  Stoltenberg'den İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklama

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in NATO üyeliğinin engellenme tehdidini reddettiğini ifade etti

  İsveç ve Finlandiya'dan peş peşe Türkiye açıklaması

  Dünya, 18 Ocak 2023

  İsveç ve Finlandiya'dan peş peşe Türkiye açıklaması

  İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecinde Türkiye ile görüşmeleri sürerken, iki taraftan da açıklama geldi. İsveç Dışişleri Bakanı Billstrom ise iki İskandinav ülkesinin de Türkiye'nin taleplerini yerine getirdiğini söyledi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüşmesinin sürece olumlu katkı sağlayacağını dile getirdi

 • Türk öğrenciye 'NATO' reddi: Üniversite özür diledi

  Dünya, 17 Ocak 2023

  Türk öğrenciye 'NATO' reddi: Üniversite özür diledi

  İsveç'te bulunan Stockholm Üniversitesi'nde bir profesörün Türk öğrencinin staj başvurusunu, "Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya girişini engellediğini" iddia ederek reddetmesi üzerine üniversitenin özür dilediği bildirildi

 • Stoltenberg’den Türkiye, İsveç ve Finlandiya açıklaması

  Dünya, 10 Ocak 2023

  Stoltenberg’den Türkiye, İsveç ve Finlandiya açıklaması

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik süreçlerinin Türkiye'nin de onayıyla tamamlanacağına inandığını söyledi.

 • Kosova'da KFOR’dan "silah sesleri" açıklaması

  Dünya, 26 Aralık 2022

  Kosova'da KFOR’dan "silah sesleri" açıklaması

  Kosova'da bulunan NATO'nun Barış Gücü KFOR, ülkenin kuzeyinde devriye gezen askerlerin yakınında silah sesleri duyulduğunu bildirdi

  NATO'dan kritik 'Patriot' açıklaması

  Dünya, 01 Aralık 2022

  NATO'dan kritik 'Patriot' açıklaması

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO üyesi Polonya'nın bir diğer üye Almanya'dan aldığı Patriot hava savunma füzelerini Ukrayna'ya taşıma talebi hakkında henüz bir karar verilmediğini söyledi.

  "Rusya'yı hafife almamalıyız"

  Dünya, 01 Aralık 2022

  "Rusya'yı hafife almamalıyız"

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin yaptığı açıklamada Rusya'nın hafife alınmaması gerektiğini söyledi

 • İsveç'ten Türkiye açıklaması

  Dünya, 30 Kasım 2022

  İsveç'ten Türkiye açıklaması

  İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğine dair görüşmelerde Türkiye ile ilerleme kaydettiklerini açıkladı.

 • NATO Ukrayna'ya askeri destek istedi, Rusya uyardı

  Dünya, 29 Kasım 2022

  NATO Ukrayna'ya askeri destek istedi, Rusya uyardı

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ve Ukrayna arasında barışın sağlanabilmesi için Rusya'nın savaşı kazanamaması gerektiğini belirterek Ukrayna'ya askeri destek istedi. Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev ise NATO'yu Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi sağlamaması konusunda uyardı.

 • NATO: Geri adım atmayacağız

  Dünya, 29 Kasım 2022

  NATO: Geri adım atmayacağız

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Rusya ile savaşında Ukrayna'ya desteğinin devam edeceğini belirterek "Rusya kazanırsa kalıcı barış olmaz." dedi.

  NATO: Putin kış mevsimini silah olarak kullanıyor

  Dünya, 28 Kasım 2022

  NATO: Putin kış mevsimini silah olarak kullanıyor

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın kış mevsimini Ukrayna'ya karşı silah olarak kullandığını ve Ukrayna'nın elektrik şebekesine, gaz altyapısına ve halk için temel hizmetlerine saldırmaya devam edeceğini söyledi.