SIRADAKİ HABER

Galatasaray Kulübü Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda kulüp başkanı Mustafa Cengiz'in konuşması sırasında gerginlik yaşandı. Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını başkan Mustafa Cengiz yaptı.

Yoğun bir gündemle toplandıklarını aktaran Cengiz, "Bazı çevreler toplantıyı 'Torba yasa' olarak lanse etti. Galatasaray Kulübü, Dernekler Yasası'na göre yönetiliyor. İnsanlar birtakım şeyleri unutmuş. Onayınıza sunulacak 4. madde içindeki 10 adet devasa görünen tablo neden birikti merak ettiniz mi? Benim bir boş anım yok. Oturup bunları düzenliyoruz. Günlerce tartıştık. İçinizin rahat etmesi için maddeleri tek tek açıklayacağım. Fakat kalbi temiz olanların içinin rahat etmesi için açıklayacağım. Kalbi, bize gadir, düşmanlık, rövanş alma, intikam alma duygusuyla olanlara asla hitap etmeyeceğim." diye konuştu.

Bu sözlerinin üyelerden tepki alması üzerine başkan Cengiz, "Ben sözümü bitirdiğimde kürsüye gelin ve bindirilmiş kıta gibi görüntüyü yok edin." ifadesini kullandı.

Tepkilerin sürmesi üzerine Mustafa Cengiz, şunları kaydetti:

"Kusura bakmayın. Çok özür dilerim. Ben size bunu demedim. 'Gibi' dedim. Benim de bir sinirim var. Taştan yapılmadım. Bazı sözcüklere dayanamıyorum. Biraz önce konuşan arkadaşlarımın sözcükleri beni rahatsız etti. Ters bir şey söylediğimi düşünmüyorum ama özür dilerim. İçimi dökeceğim, derdimi anlatacağım tek yer sizlersiniz. Her sözüm doğru değil, her sözüm yanlış da değil. Lütfen irdeleyin, sakin olun, 'Bu adam neden böyle diyor?' diye dinleyin."

"YENİDEN YETKİ ALMAMIZ GEREKİYOR"

Mustafa Cengiz, genel kurul gündemindeki bazı maddelerin eski yönetimlerin aldığı yetkilerin devamı olduğunu söyledi.

Ocak ayında göreve ani bir şekilde geldiklerini vurgulayan Cengiz, şöyle devam etti:

"Göreve çok ani geldik. Eski yönetimin Mayıs 2018'de bitmesi gereken dönemini devraldık. Kendi dönemimiz içinde gelmedik. Şampiyon olsak bile seçime gideceğimizi söyledik. Dört aylık süre içinde, 4. maddedeki 10 fıkranın 5'i Mayıs 2018'de sonlanıyordu. Yeniden yetki almamız gerekiyordu. İlk 5 fıkra, bir önceki yönetim tarafından alınan ve Mayıs 2018'de sona eren yetkiler. Diğerleri de yeni oluşan durumlar. Ben hiçbirini istemedim. Eski yönetimden gelen hakların devam ettiğine inanıyordum. Dernekler Masası'na yazı yazdık. Bize gelen yanıtta açıkça 'Siz eski yönetimin aldığı kararları devam ettirebilirsiniz. Yönetim süreli bir yetki aldıysa, süre bittiğinde yenilemek durumundasınız.' diyordu."

Bazı yetkilerin Ünal Aysal ve Dursun Özbek yönetimlerine verildiğini anlatan sarı-kırmızılı kulübün başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geldiğimizde kaçmaktan kovalamaya vakit bulamadık. Mali zorlukları biliyorduk ama günlük ihtiyaçların bile kısıtlandığı mali ortamda mücadeleye girdik. Transfer yasakları, sermaye artışları, UEFA için mücadele ettik. Bir günümüz yoktu. Mayıs 2018'e kadar getirmemiz gereken ilk 4 maddeyi getiremedik. Hukuken bunu yapmak durumundayız. Yetki vermezseniz yine yürütmeye çalışırız. Ters bir şey olduğunda da benim hiçbir sorumluluğum kalmaz. Bunu alamazsam, imarla ilgili kulüp zarar görürse ben sorumlu olmam. Bize karşı neden bu kadar öfke var? Bunu anlamıyorum. Niye bu tepki? İki başkana verilen yetkiyi benden esirgemenizi de saygıyla karşılarım ama iş yapamazsam beni suçlamayın."

GALATASARAY ADASI İÇİN TAAHHÜT

Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz, Galatasaray Adası'nda herhangi bir satış veya ipotek uygulamayacaklarına dair genel kurul divan başkanlığına yazılı taahhüt verdi.

Diğer yönetimlerin aldığı yetkilerle kendi istedikleri yetkileri kıyaslayan Cengiz, "Otel için Duygun Yarsuvat başkanın döneminde verilen yetkide satış var. Bizde yok. Getirdiğimiz maddelerde tek bir yerde satış yok. Bütün çevrelerde 'Mustafa Cengiz ve yönetimi, bütün malımızı, mülkümüzü satacak.' dediler. Bunu diyenler Riva ve Florya giderken neredeydi?" diye konuştu.

Galatasaray Adası'nı satacağı, herhangi bir ortaklık için ayni sermaye olarak kullanacağı veya ipotek ettireceği şeklindeki iddialara sinirlendiğini aktaran Cengiz, şu ifadeleri kullandı:

"Satacağım, kiralayacağım, gizli olarak devletin veya belediyenin bir birimiyle yapacağım yer var ya... Beni sinirlendiren bunlar. İtham edilen suç, karakterime, kodlarıma, yaradılışıma, eğitimime, fıtratıma ve DNA'ma aykırı. Ben ekmek parası bulamadım, katrilyon yönetirken tenezzül etmedim. 'Dürüstüm' demek çok çirkin ama özür diliyorum. Ada bizim her şeyimiz. Bizim namusumuz. Ben sizin emanetçinizim. O emaneti onurla taşırım. Biz irtifaka çalışıyoruz. Bu davaları mutlaka kazanacağız. Er geç bu dava Galatasaray'ın lehine sonuçlanacak. 15 yıllık sorun 4 aylık yönetim tarafından çözülsün isteniyor. Çözeriz ama biraz zaman verin. Çocukluk aşkımızın peşinde Mecnun gibi koşturuyoruz. Davayı kazandığımızda bize irtifak gerek. Fakat sözlerim yetmiyor. Çok dedikodu yapılıyor. Algı yönetimi ile adayı satacağımız söyleniyor. Biz de bunu uzatmamak için divan başkanlığına taahhütname takdim ediyorum. Sadece irtifak istiyoruz. Davayı kazandığımızda orayı en güzel hale getirmek istiyoruz."

Florya'da araziden çıkmak için Kemerburgaz'daki tesisin yapımında 120 milyon liraya ihtiyaç olduğunu anlatan Mustafa Cengiz, "Kemerburgaz Tesisi'ni yapabilmek için 120 milyon liraya ihtiyaç var. Şu anda bu para olsa da yapamayız. Arazide maden ruhsatı var. Sadece kamu yararı varsa bedelini ödemek suretiyle ruhsat iptal edilebilir. Mevcut yasada arazideki arkadaşı çıkarmanız ve tesis yapmanız mümkün değil. Bizden hava parası olarak 30 milyon lira. Şimdi 54 milyon liraya tekabül ediyor. Galatasaray Kulübü olarak bunu ödeyemeyiz. Bununla ilgili bir kurul toplandı. Kurul umarım 15-20 gün içinde lehimize bir karar verir." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Cengiz'in konuşmasının ardından olağanüstü genel kurulda maddelerin görüşülmesine geçildi.

ELEŞTİRİLER ÜZERİNE YENİDEN KÜRSÜYE ÇIKTI

Genel olarak eleştirilerin ve olumsuz görüşlerin dile getirilmesi üzerine sarı-kırmızılı kulübün başkanı Mustafa Cengiz söz aldı.

Eleştirilere cevap veren Cengiz, Riva'daki okul alanı ile önemli birkaç maddeye olumlu oy kullanılmasını istedi.

Eski yöneticilerden Sedat Doğan'ın istenen yetkileri Mondros Mütarekesi'ne benzetmesine sinirlenen Cengiz, şöyle konuştu:

"Sinirlerimi çelik gibi bilirdim ama bazen lastik gibi olduğunu görüyorum. Sedat Doğan'ın söyledikleri çok ağrıma gitti. 'Mondros Mütarekesi'nden ağır, Galatasaray'ı teslim etmek üzereyiz, Mustafa Kemal'e borcumuz yok mu?' dedi. Benim adım Mustafa, küçük kardeşimin adı Kemal. Adını aldığım dedem Çanakkale'den sonra Filistin'de Mustafa Kemal'in ordusunda şehit oldu. Mondros Mütarekesi'nde taraf kim? Biz İtilaf Devletleri miyiz? Vahdettin'in paşası kim? Ben onu ararım. Eğer biz İngilizler isek, İtilaf Devleti isek Vahdettin'in sadrazamı kimdi? Bunlar çok ayıp."

Üyelerden Metin Ünlü'nün, "Hayatımda fişlenmedim. Galatasaray'da fişleneceğiz." şeklindeki ifadesine yanıt veren Mustafa Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim televizyonda söylediğim kamera lafıma taktılar. Kendilerini demokrasi şehidi yaptılar. İnsan hak ve özgürlükleri, faşizme karşı mücadele edenlere benzettiler. Züğürt Ağa filminde ağaya bir oy çıkıyor. Herkes 1 oyun kendisi olduğunu söylerken ağa, 'Benim oyum nereye gitti.' diyor. Riva ve Florya kararı verilirken, ortada proje yokken hiç kimse 145. madde demedi. Onayladınız. 45 kişi 'hayır' dedi. Ben kiminle konuşsam 'Ben Riva ve Florya'ya karşı çıktım' dedi. Aynen Züğürt Ağa. O zaman 3-4 bin kişi nerede. Bana oy vermeyince fişlenip ceza evine mi gideceksin Metin Ünlü? Allah aşkına belden aşağı vurmayın. Ayıptır, günahtır. Hayatımın önemli bölümü demokrasi için mücadele ile geçti. Hayatımda iki darbe gördüm. Hem 12 Eylül hem de 12 Mart'ın darbesini şahsen yemiş insanım."

"HEPSİNE 'HAYIR' DEYİN AMA 3-4 TANESİNE ONAY VERİN"

Mustafa Cengiz, kritik öneme sahip birkaç maddeye özellikle onay istedi.

Riva'daki okul alanının önemine değinen Cengiz, "Lütfen özgür iradenizle cevap verin. Size kızmam. Bir tek şey için rica ettim. Riva'daki okul arazisi. Riva'dan ötürü geçen hafta 33 milyon lira faiz borcu geldi. Hızla harekete geçip Riva'da satışlar gerçekleşmezse 342 milyon liranın üzerine en az 100 milyon da faiz öderiz. Bana kızın. Yetkilerin hepsine 'hayır' deyin ama 3-4 tanesine onay verin. İnsanın gözünü kan bürümesin, intikam duyguları belertmesin. O zaman ağacın kurdu bedeninde oluyor." ifadelerini kullandı.

Mustafa Cengiz, görevde oldukları bölümde kar yaptıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"24 Ocak'tan bu yana 22 milyon lira kardayız. Bunlar bağımsız denetim kurumlarının rakamları. Bol keseden atma değil. 31 Temmuz kuru itibariyle 380 milyon lirayı yapılandırdık. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu bu günlerde bunu kim alabilir? Elde ettiğimiz karlılık 111 milyon lira. 'Battı, bitti' denilen Galatasaray'a bunları sağladık. Kime verirler? Galatasaray'a verdiler. Galatasaray'ın düzelen mali tablolarına, en yüksek doluluk oranına kavuşmasına, taraftarın desteğine, küçük görülen kampanyalara, 30 bin kişinin sadece antrenmanına 1,5 milyon lira ödediği takıma verdiler. Bu ruh nasıl oluşturuldu. Hamasetle, Mondros'la veya fişleyerek oluşturulmadı. İşte size iş. Yüzde 64 olan kısa vadeli kredileri uzun vadeye yaydık."

"SERMAYE ARTIŞI YAPMAM LAZIM, ELDE AVUÇTA YOK"

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, UEFA'dan 2 yıl men cezası yememek için sermaye artırımı yapması gerektiğini dile getirdi.

Kulübü doğru yönettiklerini vurgulayan Cengiz, "Yıl sonuna kadar 29 milyon avroya ihtiyacımız var. UEFA Finansal Fair Play ilkesi gereği söz verdik. Şubatın ilk haftasında bize 'Masadaki 14 kulüp içinde en sorunlu sizsiniz.' dediler. Zaman istedik. Allah utandırmadı. Siz taraftarların desteğiyle bunları aştık. Biz de azıcık doğru yönettik. UEFA'ya bir söz verdik. Yaklaşık 4 takım bizi şikayet etti. 25 milyon avro ya nakit koyacağız ya da sermaye artışı yapacağız. Buna naktim yok. Futbolcuların temiz kağıdını yen aldım. Kimisine bitmeyen eylül maaşını ödedik. UEFA'dan 2 yıl men yememek için sermaye artışı yapmam lazım. Elde avuçta yok." değerlendirmesinde bulundu.

Cengiz, gayrimenkulleri ayni sermaye olarak kullanmanın satmak anlamına gelmediğini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"UEFA Şampiyonlar Ligi'nde şimdiye kadar elde ettiğimiz gelir 200 milyon lira. Bu para için bu ülkede 50 cinayet işlerler. Önümüzü kesmek için her şeyi yapıyorlar. Borçlar öde öde bitmiyor. Ölümüne kadar götüreceğiz. Sermaye artışında Hasnun Galip'i, Kemerburgaz'ı ayni sermaye için kullanacağım. Bizi neredeyse ihanetle suçluyorlar. Yine de bir şey demiyorum. İsterseniz hiçbirini vermeyin. Adada irtifak lazım. Ada hariç ayni hak doğacak Kemerburgaz dahil her şeyi sermaye artışına koyabilirim. Sermaye artışına koymak satmak değil. Satmazsanız satılmaz. Her satışta sizden yetki isterim. 2003'ten beri ada sorunlu. Neden sormadınız da benim 4 aylık yönetimimi neredeyse ihanetle suçluyorsunuz. Asla Galatasaray'ı satmam, başınızı yere eğdirmem. Özgür iradenizle istediğiniz gibi oy verin."

Üyelerden gelen daha sık genel kurul düzenlemesi önerisine yanıt veren Cengiz, "Birisi 'her ay genel kurul yap.' dedi. Buranın kirası 250 bin lira. 12 ayda 3 milyon lira yapar. Öde bunu yapayım. Her genel kurul, divan kurulu, her hafta yönetim kurulu toplantısı yapayım. İnsaf edin. Lütfen dediğimiz lafların maliyetini hesaplayalım. Ağdalı lafların bir de faturası var. Köfteler." diye konuştu.

Başkan Cengiz'in "Köfteler" ifadesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Olağanüstü genel kurul, gündem maddeleri hakkında görüşlerle devam ediyor.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(4)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2018-09-29 16:34:16 Aziz Yıldırım'dan duygusal konuşmaAziz Yıldırım'dan duygusal konuşma
  • Misafir 2018-09-29 13:47:41 bu adama verin yetkiyi iyi adam
  • Misafir 2018-09-29 13:19:39 Başkan haklı, dağılın!Başkan haklı, dağılın!
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(4)