Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diplomasi Derin diplomat devrede, ABD başkanları Richard Nixon ve Gerald Ford döneminde Rusya ile Soğuk Savaş'ın “yumuşamasında” rol oynayan ABD’li “derin” diplomat Henry Kissinger, Obama ve Putin için bir kez daha devrede

    ABD ile Rusya arasında başta Suriye olmak üzere Ukrayna ve diğer küresel çekişme ve rekabetler soğuk savaş dönemini andırırken çatışmayı göze almayan iki ülke “uzlaşı” yollarını arıyor.

    ABD’nin eski Dışişleri bakanlarından, “ABD’nin karakutusu” lakaplı ünlü diplomat Henry Kissinger, uzmanlık alanlarından biri olduğu üzere yine Moskova-Washington arasında mekik dokuyor. Bloomberg’ün haberine göre Kissinger “iyi anlaştığı” Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le, ABD Başkanı Barack Obama’nın isteği üzerine görüşüyor.

    MEDVEDEV'LE BULUSTU

    Rusya, Ukrayna krizi nedeniyle ABD ve AB’nin yaptırımlarına maruz kaldığı için ciddi bir ekonomik darboğazdan geçiyor. Kissinger’ın “uzlaşı” konusunda son derece isteksiz olmasına rağmen Putin’i ikna için çaba sarf ettiği belirtiliyor.

    Kissinger 2009'da da Washington-Moskova arasındaki ilişkilerin “geliştirilmesi” için devreye girmiş, Moskova'ya giderek dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le gizlice bir görüşme gerçekleştirmişti

    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa