Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve Asbaşkan Abdurrahim Albayrak basının karşısına çıktı.

Mustafa Cengiz'in açıklamaları şöyle:

"Seçildiğimiz günden beri bizim için her gün her saat dolu. Şunu da söyleyeyim biz enkaz falan almadık. Bir önceki yönetimin sonu değil. Bu bir dizi film ve bize denk geldi. Olumluya dönüşün ilk parçası olmak istiyoruz. Toplam 588 milyon TL hasılat elde ettik. 5.5 ayda 10 bin TL zarardayız. İnşallah onu da gidereceğiz."

BORÇ-ALACAK FARKI 1 MİLYAR TL

"Şu an borç-alacak farkımız 1 milyar TL. Son 9 yılda sadece amatör şubelere harcadığımız para 200 milyon dolar, yani borç buradan çıkıyor. Asla küçülmeye gidip şube kapatmayacağız, tüm olimpik branşlarda şampiyonluk için elimizden geleni yapacağız. 13 branşta faaliyet gösteriyoruz. Camianın verdiği kuruşların şampiyonluk yolunda harcanması için de elimizden geleni yapacağız."

"Basketbolla ilgili çok üzücü söylemler gördük. Sosyal medyada birçok şey izliyoruz. Sosyal medya çok değer verdiğimiz bir medya türü, yazılı ve görsel medyayla birlikte. Hakaret ve küfür içermeyen her eleştiriye açığız, bunlar bizi mutlu eder. Bizim avantajımız hesaplara kolay ulaşabilmek ve kontrol edebilmek. Lütfen çifte teyit almadığınız bilgileri ham halde yazmayın, insanlar yanlış anlıyor."

"Gazetelere futbolla ilgili üzücü, yıkıcı, yalan, yanlış haberlerle doldurursak insanları spordan soğuturuz. İnsanların ülkemizdeki güvenli limanı futbol. Türkiye'de %9'luk kitlenin futbolla ilgisi yoktur, geri kalan kitle futbolla ilgilidir.  UEFA'ya insanların yüzde 90'ının futbol ile ilgilendiğini söyledim. Lütfen çifte teyit alınmayan bilgileri yazmayın."

ÖYLE BASKETBOLCULAR VAR Kİ...

"Basketbola 34 milyon TL borcumuz vardı. Yüzde 30-40 kur artışına rağmen şu anda 22 milyon TL. 12 milyon TL ödeme yapmışız. Kadınlar Avrupa şampiyonu, erkekler maalesef kötü sezon geçirdi. 6 yabancı transfer edilmiş, bunlar 9. oldu. Keşke hepsi Türk oynasaydı da 10. olsaydık. Öyle basketbolcular var ki 'Amerika'da benzin istasyonundan Türkiye'de basket sahasına çıkıyor' denildi. Davalık olduklarımız var. Keşke tamamı yerli oyuncularla oynasaydık da paramız da ulusal sermaye içinde kalsaydı."

"UEFA bize 'futboldan kazandıklarınızı futbol dışında harcayamazsınız' dedi. 

"Yapılacak çok iş var. Geçmişten gelen şeyler bir önceki veya ondan önceki herhangi bir yönetimin suçu değil. Bir dizi film var, biz bunun bir parçasıyız, umarız bize de kötü şeyler denk gelmez."

OKTAY MAHMUTİ'DEN İNDİRİM İSTEDİK, KABUL ETMEDİ

"Oktay Mahmuti'ye "devam et" dedik. 1.2M$ alacağı ücret var. Yüzde 25'inden fazla borcumuz hocaya. İndirim istedik ya da ödeme planı talep ettik. Sevgili hocamız "Hayır, ben elimden geleni yaptım, Galatasaraylı değilim, indirim için nedenim yok" dedi. Haklı, elinde kapı gibi kontrat var."

"Prandelli'ye ödememiz gereken 2.5 milyon lira borcumuz var. Bunu da ödeyeceğiz. Biz insanlarla hep kötü ayrılmışız. Çok güzel evlenip, çok kötü ayrılmışız."

ÜNAL AYSAL, BASKETBOL ŞUBESİNE SPONSOR OLACAK İDDİALARI...

"Freddie'nin laneti gibi bu sorular bana hep soruluyor. Ben Ünal Başkan için bir tane söz söylemedim. Gazeteci arkadaşlarımız daraltmak ve kısaltmak durumunda, onu da suçlamıyorum. Ünal Aysal bizim değerli bir başkanımız, onun döneminde iki şampiyonluk kazandık."

"Ünal Aysal bize sponsorluk vaadinde bulunmadı. Siz başkan seçilir ve Basketbol A.Ş.'yi kurarsanız dedi. Bunu demesindeki amaç nedir? Paranın çarçur edilmemesi. Ben de böyle isterim ama bize güvenmesi gerekir. Ünal Aysal büyüğümüzdür. Kendisine teşekkür ederim. İsterse yardım eder, istemezse etmez. Bir camia bir kişiye muhtaçsa o camiaya yazıklar olsun. Buna ben de dahilim."

"NE KADAR EKMEK, O KADAR KÖFTE..."

"Oktay Mahmuti'ye zaten devam etmesini söyledim. Asla ayrılmasını söylemedik, para zaten ödenecek. Sağlam sözleşmesi var, tebrik etmek gerekir. Vallahi bizim menajerler bunu yapamamış."

"₺34M borçlanmışım, hiçbir sponsor yok, hiçbir gelir yok, tüm sponsorluk gelirleri kırdırılmış, kullanılmış, 5.5 ayda ₺12M ödemişim. Biz de Bayern Münih gibi devam edelim, basketbolda da rakibimiz gibi gidelim isteriz. Ama ne kadar ekmek, o kadar köfte..."

"Salon için sponsor arıyoruz. Arayıp bulacağım bir şey değil. Galatasaray kendi başına bir dünya markasıdır. Sponsor olmak isteyen varsa zaten gelir. Ülkedeki mali sıkıntı ve fanatizm bunu geri itiyor. Rakip taraftarın tepkisinden çekiniyorlar."

"Fırsat yarattıkça, Abdurrahim Florya'da iyi performans gösterdikçe diğer branşlara, basketbola desteğimizi esirgemeyeceğimizi taahhüt ediyorum."

DONK'UN SÖZLEŞMESİ

"Donk konusundaki eleştiriler rakamsal olarak baktığımızda haklı. UEFA ile imzaladığımız anlaşmada gelir-gider dengesini tutturmak zorundayız. Oyuncu satmadan asla yeni transfer yapamıyoruz."

"Şampiyonluk için 3.5 milyon euro prim ödedik. Dinamo Kiev, Manchester City kulüplerine ve oyunculara ödedik. Donk'un parasındaki ev kirası, uçak paraları bunları yok ettik. Emre Çolak'ın 4 milyon euro'ya transfer olduğu gibi Donk'a da teklifler geldi. Son 6 aylık performansını göz önünde bulundurarak Donk ile sözleşme imzaladık. Donk asla sakatlığını bahane etmedi, 'Ayağım kireçli, 6 hafta oynamam' demedi. Ben çok büyük saygı duyuyorum."

"Gelirlerimiz Türk lirası, giderlerimiz Euro. Bunu berber falan da kurtaramayız. Muğdat'ı TL olarak aldık. Abdurrahim'in başarısıdır. 2M TL imzaladı diye adam küçük görüldü. İspanya'dan futbolcu alsaydık ve euro üzerinden para verseydik kimse bir şey demezdi. Sadece kiralık, takas ya da elinde bonservisi olan futbolcu transfer edebiliyoruz."

UEFA AÇIKLAMASI

"UEFA'ya göndermek üzere 4 sayfalık yazı yazdık, durumu tekrar izah ettik. Finansal Kontrol Komitesi’ne hitaben yazdık. PSG de tekrar verildi ama durumumuz farklı. Biz 222 milyon Euro'ya Neymar'ı almadık.

Ocak ayında Galatasaray'a men geleceğini resmi olarak söyleniyordu. Bu durumu düzelttik. Ben Superman olarak görülmeyi de sevmem. Şansımız da iyi gitti şampiyon olduk. Taraftarımızın desteğini görünce şok oldular. UEFA bunlardan çok etkilendi ve bize saygı duydu. 

Tarihinde ilk defa bir kulüp ile ikinci defa yapılandırma anlaşması yaptı. Rakiplerimiz şoka girdi, haklılar. Ben olsam ben de şaşırırım. 12 Haziran'da kapı gibi katılım belgesini aldım, bitti. Islak imza attık. Bitti artık bu iş. Bu artık UEFA'nın sorunudur, benim değil. Şu anda UEFA çok dürüst, sağlıklı bir kurum. Men gibi tersi bir durumu düşünemiyorum, düşünmek istemiyorum."

"Şampiyonluk kutlamalarında 1 milyon lira kazandık. 2.4 milyon euroya Cavanda'yı sattık. Milli problem değil miydi Cavanda?"

NAGATOMO TRANSFERİ

"Nagatomo'ya 5.5 milyon Euro dediler. En başından 2,5 verdik ve teklifi hiç değiştirmedik. İtalyanlar 4,5'tan açtı kapıyı 2,5'a kadar düştü. Hatta bize 'Türkiye'den teklif var bakın' diyerek teklifi gösterdiler ama yine de fiyatı artırmadık. Bu adamlar ticaretin babası. Çingene pazarlığı yaptık ve işi bitirdik."

CAVANDA TRANSFERİ

"Standard Liege kendini uyanık sandı. Biz İtalyanlardan işi öğrendik... Biz 5,5 aydır icralığız Cavanda ile... Liege'de oynarken parasını da biz ödüyorduk. 20 Mayıs'ı bekledik Belçika takımından. Kullanmadılar opsiyonu. 1 Haziran'da Liege 1.1 milyon Euro teklif verdi. 'Hayır' dedik. Cavanda, 2 Temmuz'da tam CAS'a gidecekken 2.4 milyon euro istemiştik. 1.2  milyon euro'yu peşin aldık. Belgelerini isterseniz veririm, 100 bin euro açığımız var. 1 saat içinde CAS'taki davaları geri çektik Cavanda ile birlikte. Biz Cavanda'yı 2.4 milyon euro'ya sattık. Milli problem olmuştu bu oyuncu artık."

"Devşirmeyle ve geçici yabancılarla elde edilen şampiyonlukların branşlara katkı sağlayacağını düşünemiyorum. Biz kendi çocuklarımıza ve gençlerine güveneceğiz ancak asla yabancı düşmanı olmayacağız, uygun maliyetli yabancılar getireceğiz."

MUSLERA, TREZEGUET, EMRE AKBABA, BADOU NDİAYE, TOLGA CİĞERCİ...

- Scout ekibi yardımıyla radar gibi dolanıyoruz. Nerede kiralık, bonservisi uygun diye. Türkiye için kötü imaj var. Oyuncular fazla istiyor, eski günler artık geçti. "Veremeyiz" diyoruz. Muslera için öyle bir teklif gelmeli ki herkesin kabul edeceği bir şey olmalı, Muslera istemeli. Bugün Fransa Büyükelçisi geldi, 'We are sorry' dedik. Biz Uruguay'ı destekliyoruz. "

- Trezeguet bir takımın sözleşmeli futbolcusu. Biz mali yapımızı zora sokmayacak şekilde transferi bitirmek istiyoruz. Takas veya kiralık olarak transferi düşünüyoruz. Emre Akbaba ve Ahmed Musa için de aynı şey geçerli.

- Badou Ndiaye şu anda 3.5M€ civarı alıyor, biz bu parayı ödeyemeyiz, nokta.

- Tolga Ciğerci ile 20.30'a kadar beraberdik. Sakattı, iyileşince 1 yıl daha futbolcumuzdur. Yılda 2 milyon euro alıyor onu değerlendirmemiz lazım. Her gün tedavi oluyor.

- Gomis ve Belhanda'ya teklif yok.

Abdurrahim Albayrak söz aldı: 

"Ryan Donk'a çok ciddi teklifler vardı. 2.5 milyon Euro seviyesinden buralara geldi. Bizi pazarlıklarda hiç üzmedi. Donk, Fatih Terim ile birlikte bize çok önemli başarılar yaşattı. Fatih hoca da onun kalmasını çok istiyordu. Donk da başka teklifler olmasına rağmen bize hiç zorluk çıkartmadı."

AYRILIK RESMEN AÇIKLANDI! SABRİ SARIOĞLU GERÇEK DIŞI...

"Kaleci Eray İşcan ile yollarımızı ayırdık. Vedalaşmaya geldi, kulüp arıyor. Tarık Çamdal ile uzun uzun konuştum. 200 bin euro tasarruf ettim, mutluyum. Kulüp arıyorum, oynaman lazım diyorum. İnşallah benim de yardımımla kulüp bulacağız. Sabri Sarıoğlu konusu gerçek dışı..."

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(15)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2018-08-11 17:20:32 satmadan alamıyoru demeyin yeter ya maykon feguli gomis carol satın emreyi alın
  • Misafir 2018-07-07 09:07:55 sabri reyiz candır can
  • Misafir 2018-07-07 01:32:27 eğer başkan bu iş bitti diyorsa bitmiştir.nokta
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(15)