Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika AK Parti’nin İstanbul adayı kim oldu? Son dakika: Murat Kurum'dan ilk açıklama geldi

    AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı için yarın gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına çevrildi.

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12’si büyükşehir olmak üzere 28 belediye başkan adayını İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek toplantıda açıklayacak.

    Açıklanacak isimler arasında İstanbul adayının da olması toplantıya dikkatleri daha da artırırken bu ismin kulislere yansıdığı gibi Murat Kurum olması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul adaylığını Kurum’a tebliği etti.

     AK Parti’nin 3 büyükşehir adayı belli oldu
    AK Parti’nin 3 büyükşehir adayı belli oldu Haberi Görüntüle

    MURAT KURUM KİMDİR?

    1976 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı.1999 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek Lisansını Okan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Kentsel Dönüşüm üzerine 2017 yılında tamamladı.

    REKLAM

    1999 - 2005 yılları arasında çeşitli özel kuruluşlarda çalıştı. 2005 – 2006 yılları arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı’nda Uzmanlık, 2006 - 2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009 – 2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2018 – 2023 yılları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevinin ardından 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

    Evli ve 3 çocuk babası olan Kurum, İngilizce biliyor.

    İLK AÇIKLAMASINI YAPTI

    AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum'un çalışma arkadaşlarına seslenerek yaptığı ilk açıklaması sosyal medyada dolaşıma girdi. Kurum şu ifadeleri kullandı:

    Ekibimizle, tüm arkadaşlarımla birlikte çıkacağız. 16 milyon İstanbullu için çıkacağız. Burada İstanbul'un karmaşışını, düzensizliğini, insanlarımızın deprem riski kaygısını hep birlikte ortadan kaldırmak için tüm ekibimizle, tüm arkadaşlarımızla, ki uzun zamandır benimle beraber çalışıyorsunuz.

    KABAKTEPE'DEN VİDEOLU PAYLAŞIM

    AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Kabaktepe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayının açıklanmasına kısa bir süre kala sosyal medya platformu X üzerinden bir paylaşımda bulundu. Kabaktepe'nin videolu paylaşımında İstanbul görüntülerine yer verilerek seçim kampanyasında kullanılacak "Bu şehrin her sokağında aşkımızın izi kaldı" şarkısı yer aldı.

    *Haberin görseli AA tarafından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa