Fenerbahçe Kulübü Olağan Mali Genel Kurul toplantısında, denetleme kurulu, 220 milyon 120 bin YTL olan 2007 tahmini bütçesinin gelirler kısmının 210 milyon 539 bin 492 YTL 47 YKr, giderler kısmının da 216 milyon 249 bin 111 YTL 17 YKr olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde, başkan Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantı, Talat Yılmaz'ın başkanlık divanı başkanlığına seçilmesiyle başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Yılmaz, zaman kazanmak açısından, üyelere gönderilen 2007 yılı faaliyet raporunda yer aldığı için yönetim kurulu ve yüksek divan kurulu faaliyet raporlarının okunmadan geçilmesini oylamaya sundu ve oy birliği ile raporlar okunmadı.

Denetleme Kurulu'nca okunan raporda 220 milyon 120 bin YTL olan 2007 tahmini bütçesinin gelirler kısmının 210 milyon 539 bin 492 YTL 47 YKr, giderler kısmının da 216 milyon 249 bin 111 YTL 17 YKr olarak gerçekleştiği açıklandı.

Kurul, 2007 dönemini içeren bilanço ve gelir-gider tablolarının defter kayıtlarına uygunluk sağladığı ve 2007 dönemi için genel kurul tarafından kabul edilen bütçenin, kulüp tüzüğüne uygun olarak gerçekleştirildiğini belirterek, yönetim kurulunun faaliyet ve hesaplarından dolayı ibra edilmesi yönünde öneride bulundu.

1 MİLYON ÜYE PROJESİ

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 1 milyon üye projesinin bir devrim olduğunu ifade etti.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'ndeki olağan mali genel kurul toplantısının son bölümünde söz alan Yıldırım, Fenerbahçe'yi daha da büyütmek için bu projenin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bazı yerlerden bu projeyi sanki sadece kendisinin düşündüğü ve hayata geçirmek istediği gibi tutum gördüğünü anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

''Ya Fenerbahçe'yi çok büyüteceğiz ya da Fenerbahçe olduğu durumda kalıp devam edecek. Büyümek değişim ister, devrim ister. Bu benim söylediğim devrimdir. Çok büyük sancılar doğuracak bir çalışmanın neticesinde ortaya çıkacak bir projedir. Kolay bir şey değil. Bunları gelip burada hazırlayacağız, sizlere sunacağız. Belki de ben burada olmayabilirim o zaman, bunu da bilin. Biz bu projeyi destekliyoruz. Fenerbahçe'yi büyütmek için her türlü organizasyonu yapmaya hazırız ve yaparız.''

-AVRUPA TESELLİSİ-

Aziz Yıldırım bu sezon Turkcell Süper Lig'de şampiyonluğu kaçırmalarına çok üzüldüğünü ancak, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde elde ettikleri başarılı sonuçla bir nebze sevindiklerini ifade etti.

Futbolun yanı sıra birçok amatör branşta Avrupa'da başarıyla mücadele ettiklerini anlatan Yıldırım, ''Bütün amatör branşlarda Avrupa'da söz sahibi durumundayız'' dedi.

-''GELECEĞE YÖNELİK ÇALIŞMALAR ORTAYA KOYAN BİR GRUBUZ''-

Fenerbahçe'nin son 10 yılının Aziz Yıldırım ve arkadaşları dönemi olarak ele alınmaması, bunu bir süreç olarak düşünmek gerektiğini ifade eden Yıldırım şunları kaydetti:

''Fenerbahçe son 10 yılda Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının dönemi olarak ele alınmamalı. Bir süreç olarak ele alınmalı. Biz bugünün şartlarında yapılması gerekeni yaparak, bu seneyi kurtaralım anlamında değil, geleceğe yönelik çalışmalar ortaya koyan bir çalışma grubuyuz. Bundan da hepimiz mutluluk duyuyoruz. Biz her şeyden önce Fenerbahçeyiz. Hepimiz amatörüz, profesyonel değiliz. Bize verdiğiniz yetkiden dolayı Fenerbahçe'nin haklarını korumaya çalışan bir ekibiz.''

10 yıl önce 25 milyon dolarlardan gelip bugün 301 milyon YTL'lik bütçeye ulaştıklarını anlatan başkan Yıldırım, 2008 yılı bütçesini yaparken gerçek bir bütçe olması için dikkat ettiklerini kaydederek şöyle devam etti:

''Kontrolleri yaparken şuna dikkat ettik; Bu gerçekleşir mi? Gerçekleşmez mi? Biz bunu gerçekleştiremezsek o zaman iş kötü olur. Bütün gelir kalemlerinin hepsi geçen yıldan alınmıştır. Neler yapılacaksa gerçek olarak konulmuştur. Bu gerçek bir bütçedir ve tutacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bugün için Türkiye şartlarında çok büyüktür.''

Transfer çalışmaları doğrultusunda bazı yöneticilerin kulüplerle görüşmek üzere Avrupa'ya gidip geldiğini kaydeden Yıldırım, kulüp bütçelerinin Avrupa'da da büyümeye başladığını gördüklerini, bugün ulaştıkları rakamların Avrupa için yetersiz olduğunu ifade etti.

Yıldırım konuşmasını, Dereağzı Tesisleri'nde yapımı tamamlanan havuzun 15 Haziran'dan itibaren sadece kulüp üyelerinin kullanımına açılacağı müjdesini vererek tamamladı.

-ÜYE AÇIKGÖZ'ÜN ''YALAKA'' TABİRİ TEPKİ ALDI-

Faaliyetlerle ilgili görüşlerin açıklandığı bölümde kongre üyesi Kemal Açıkgöz'ün konuşmaları başkanlık divanından ve üyelerden tepki aldı.

Daha önce de dile getirdiği Fenerbahçe Tatil Köyü projesiyle ilgili yeniden konuşan Açıkgöz, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde içkinin yasak olduğunu belirterek, sitem etti.

Ardından, Asbaşkan Murat Özaydınlı'ya daha önce kendisine yönelttiği bazı sözler nedeniyle çıkışan Açıkgöz, başkanlık divanından ve üyelerden tepki aldı.

Alkışlarla protesto edilen Açıkgöz, kendisine tepki verilen bölümde salondaki üyelere yönelik ''yalaka'' kelimesini kullandı.

Talat Yılmaz, Açıkgöz'e tepki vererek, ''Genel kurul üyelerine yalaka dediniz. Sözünüzü geri alınız. Yoksa ihraca sebep olur. Bir Fenerbahçeli'ye yakışmayacak sözdür bu. Burada kimse yalaka değildir. Herkes birer şerefli Fenerbahçe üyesidir. Kimseye yalaka demeye hakkınız yok'' dedi.

Açıkgöz, özür diledikten sonra tepkilere dayanamadı ve kürsüden indi.  

-TÜRKİYE KUPASI'NA YABANCI HAKEM ÖNERİSİ-

Üyelerden Ünal Erdoğan, Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası'nı alamamasının nedeninin hakemler olduğunu savunarak, kupa maçlarını yabancı hakemler yönetmediği taktirde genç takımla katılma önerisinde bulundu.

Erdoğan, ''Türkiye Kupası'nı uzun süredir alamamamız bir şeyi gösteriyor. Demek ki teke tek maçlarda işi hakemler belirliyor. Türkiye Kupası yabancı hakemlerle oynanmadığı sürece, buraya genç takımla katılalım ve kupanın değerini sıfıra indirelim. Ya da yabancı hakemler gelsin, 25 sene Fenerbahçe nasıl üst üste şampiyon oluyor herkes görsün'' şeklinde konuştu.

-''YILDIRIM'I 80 YAŞINA KADAR KULÜBÜN BAŞINDA TUTALIM''-

Arda Harmankaya isimli üye, Aziz Yıldırım'ın 80 yaşına kadar kulübün başında tutmaları gerektiğini ifade etti.

Yıldırım'ı çok sevdiklerini belirten Harmankaya, ''Aziz bey şu anda 56 yaşında. Madem biz Aziz beyi çok seviyoruz, yapacağımız şey onu 80 yaşına kadar bu kulübün başında tutmak'' dedi.

KAMP YERİ AVUSTURYA

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, 2008-2009 sezonu için geçen sezona göre çok daha güçlü bir kadro kuracaklarını ifade etti.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'ndeki olağan mali genel kurulda, üyelerin faaliyet raporları üzerine görüş ve sorularına yanıt vermek üzere söz alan Özdemir, transfer çalışmalarını sürdürdüklerini ve gerektiğinde açıklamaları yaptıklarını belirterek, ''Yeni sezon için hem Şampiyonlar Ligi'ni hem Süper Lig'i düşünerek daha güçlü bir kadro kuracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın'' diye konuştu.

Sarı-lacivertli ekibin 2008-2009 futbol sezonu hazırlıkları için kamp yapacağı yerin Avusturya olduğunu kaydeden Özdemir, ''Kamp yerini Fenerbahçe yönetim kurulu tespit eder. Hocanın önerisi ve alternatifleri içerisinden bu tespit edilir. Yönetim kurulu olarak kamp yerini Avusturya olarak kabul ettik. Gerekli rezervasyonlar yapıldı, tarihler tespit edildi. Bunun hoca tayini ve hocanın gelmesiyle ilgisi yoktur'' şeklinde konuştu.

Takımın yeni sezon için Avusturya Tirol'de 6-21 Temmuz tarihleri arasında kamp yapacağı öğrenildi.

Üyelerin konuşmalarında, yönetim kuruluna yönelttiği bazı sorulara yanıt veren Özdemir, 2008 yılı bütçesinde Şampiyonlar Ligi geliri olarak ayrılan 33 milyon YTL'lik kalemde, geçen sezon ''Devler Ligi''ndeki mücadeleden dolayı 2008 yılı içinde organizasyondan gelen 14 milyon YTL'nin de olduğunu bildirdi.

Sarı-lacivertliler, 2007-2008 sezonunda ''Devler Ligi''ndeki mücadelesinden kasasına 2007 yılında 18,5 milyon YTL girmişti.

Özdemir, Kemal Açıkgöz'ün içki yasağı sitemine de yanıt vererek, kanun gereği Fenerbahçe Kulübü'nün lokallerinde içki içmenin yasak olduğunu ancak birer ticari işletme olan Fenerbahçe Faruk Ilgaz ve Todori Tesisleri'nde bu yasağın bulunmadığını hatırlattı. 

A.A.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(19)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!