Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya İsrail-Filistin savaşı son dakika: "İsrail'deki saldırılarda 11 ABD'li öldü" - Güncel haberler

    Hamas'ın İsrail'e yönelik başlattığı saldırıların ardından tüm dünyanın gözü İsrail-Gazze sınırında. Filistin ve İsrail'den çok sayıda kişi hayatını kaybederken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'de 9 ABD askerinin öldüğünü doğruladı.

     Netanyahu: Yanıtımız Ortadoğu'yu değiştirecek
    Netanyahu: Yanıtımız Ortadoğu'yu değiştirecek Haberi Görüntüle

    Miller, İsrail'de nerede olduğu bilinmeyen ABD vatandaşlarının olduğunu, bunun için İsrailli yetkililerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

    BBC: 10 İNGİLİZ VATANDAŞI KAYIP

    Diğer yandan BBC'nin bildirdiğine göre, İsrail'de 10'dan fazla İngiliz vatandaşından haber alınamadığı ifade edildi.

     İsrail: Gazze ablukaya alınacak
    İsrail: Gazze ablukaya alınacak Haberi Görüntüle

    BİDEN: 11 ABD'Lİ VATANDAŞ ÖLDÜ

    ABD Başkanı Joe Biden saldırılarda 11 ABD'li vatandaşın öldüğünü bildirdi.

    Biden, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu hafta sonu "İsrail'e yönelik korkunç terör saldırısında" yüzlerce masum sivilin öldürüldüğünü ve bu kişiler arasında en az 11 ABD vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

    Sayısını belirtmediği bazı ABD vatandaşlarının da hala kayıp olduğunu belirten Biden, bu kişilerin nerede olduğu hususunda bilgi edinmek için İsrailli yetkililerle çalıştıklarını aktardı.

    Biden, ABD vatandaşlarının yurt içinde ve yurt dışında güvenliğinin öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayarak, "Teyit etmek için hala uğraşsak da Hamas'ın rehin aldıkları arasında Amerikan vatandaşlarının da olabileceğine inanıyoruz." ifadesini kullandı.

    "Rehine krizinin" her alanında İsrailli yetkililerle birlikte çalışmaları için ekibini yönlendirdiğini kaydeden Biden, İsrail'den ayrılmak isteyen Amerikan vatandaşları için ticari uçuş ve kara yolu seçeneklerine işaret etti. Biden ayrıca bu kişileri yerel yetkililerin yönlendirmelerini dikkate almaları konusunda uyardı.

    Biden ayrıca Yahudilerin ABD'deki merkezlerinin etrafındaki güvenliğin artırıldığını ve İç Güvenlik Bakanlığı, FBI ve diğer ilgili kurumların ilgili "terör saldırısı" ile bağlantılı olabilecek bir tehdidi yakından izlediklerini aktardı.

    İsraillilerle dayanışma mesajı veren Biden, "Amerikan halkının, terörün her türlüsüne karşı çıkma kararlılığında tereddütsüz olduğunu dünyaya göstermeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

    BIDEN VE NETANYAHU İKİ KEZ TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

    ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün ikinci kez telefonda görüştü.

    REKLAM

    Beyaz Saray tarafından görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın bir kez daha saldırılarda hayatını kaybeden İsrailliler için Netanyahu’ya taziyelerini sunduğu belirtilerek, Biden’ın İsrail Hükümetine ve halkına tam destek sözü verdiği aktarıldı.

    ABD'DEN İSRAİL'E DESTEK

    ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in, Hamas'ın başlattığı saldırılarda İsrail'e yardıma hazır olması amacıyla uçak gemi filosunu Doğu Akdeniz'e gönderme talimatı verdiği bildirildi.

    ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin, "Bölgesel caydırıcılık çabalarını desteklemek amacıyla Savunma Bakanlığının bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için adım attığı" kaydedildi.

    Bakan Austin'in, Hamas'ın başlattığı saldırılarda İsrail'e yardıma hazır olması amacıyla uçak gemi filosunu Doğu Akdeniz'e gönderme talimatı verdiği belirtilen açıklamada, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile ona eşlik edecek kruvazör ve saldırı gemilerinin Doğu Akdeniz’e doğru yönlendirildiği vurgulandı.

    *Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa