Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Son dakika: CHP lideri Özgür Özel Bosna Hersek'te | Son dakika haberleri
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, dün Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'a gelerek Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğini ziyaret edip Büyükelçi Sadık Babür Girgin ile görüştü.

    BECİROVİC İLE GÖRÜŞTÜ

    CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Denis Becirovic ile Saraybosna'da bir araya geldi.

    Bosna Hersek'i ziyaret eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saraybosna'daki Devlet Günü kutlamaları etkinliklerinde Becirovic ile görüştü.

    Becirovic, Sönmeyen Ateş Anıtı'ndaki etkinlik sonrası yapılan görüşmede, Özel'in etkinliklere katılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile Bosna Hersek'in iyi ilişkilere sahip hakiki dost ülkeler olduğunu belirtti.

    Türkiye ile tüm alanlarda güçlü işbirlikleri istediklerine işaret eden Becirovic, iki ülke arasında kardeş belediyelerin sayılarının artmasını umduklarını dile getirdi.

    Becirovic, "Türkiye ile her zaman dayanışma içerisindeyiz. Bu dayanışmayı (6 Şubat'ta) meydana gelen depremlerde en iyi şekilde gösterdik. Hep birlikte işbirliklerimizi daha iyi hale getirmek için çalışacağız." ifadelerini kullandı.

    "BOSNA HERSEK'E İLGİM VE İYİ İLİŞKİLERİ SÜRDÜRMEK İÇİN ÇABAM DEVAM EDECEK"

    CHP Genel Başkanı Özel ise "Ülkenizde çok önemli bir görevdesiniz. Bir siyasi akrabamız olarak bu göreve gelmiş olmanızdan memnuniyet duyuyoruz." dedi.

    Özel, "Önceki genel başkanlarımızın olduğu gibi benim de Bosna Hersek'e ilgim ve iyi ilişkileri sürdürmek için çabam devam edecek. Belediyeler konusuna gelince; Türkiye nüfusunun yüzde 65'ine partimin belediye başkanları hizmet veriyor. Mart ayındaki seçimlerden sonra bunu artırmayı ümit ediyoruz." diye konuştu.

    Özel ayrıca, tüm belediye başkanlarına Bosna Hersek'le kardeş belediye anlaşmalarını artırmaları talimatını vereceğini ifade etti.

    ÖZEL: SAVAŞ SUÇLUSU İLAN ETMEK YA DA GÜNAH ÇIKARMAK YETMİYOR

    CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Sonradan pişman olmak, savaş suçlusu ilan etmek ya da günah çıkarmak yetmiyor. Bugün Filistin'e, gelişmiş dünyanın sessiz kalmamasını bekliyoruz." dedi.

    Bosna Hersek'i ziyaret eden Özel, Saraybosna'daki Devlet Günü kutlamaları etkinlikleri kapsamında, bağımsız Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti.

    Ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özel, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını hatırlattı.

    Özel, "İnsanlık suçlarını ve katliamları unutmayın. Bunlara sessiz kalmayın. Sonradan pişman olmak, savaş suçlusu ilan etmek ya da günah çıkarmak yetmiyor. Bugün Filistin'e, gelişmiş dünyanın sessiz kalmamasını bekliyoruz." dedi.

    CHP Genel Başkanı Özel, Bosna Hersek'in kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu ifade ederek, 1992-1995'te ülkede yaşanan savaşta, bütün dünyanın ve gelişmiş ülkelerin derin ve utanç verici suskunluğu önünde soykırım yaşandığını hatırlattı.

    Türkiye'nin Bosna Hersek'i ilk tanıyan ülkelerden olduğunun altını çizen Özel, "O zaman, önceki Genel Başkanlarımızdan, o dönemin Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in aldığı inisiyatif ve ortaya koyduğu diplomasi çok önemliydi. Yine, katliama dikkat çekmek için o zamanki Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın buraya geldiğini, dünyanın dikkatini buraya çektiğini hatırlatmak isterim. CHP'nin bütün genel başkanları gibi Bosna Hersek ile olan ilişkimiz ve meseleye olan ilgimiz devam ediyor, çok daha da artarak devam edecek." diye konuştu.

    "UNUTULAN KATLİAM TEKRARLANIR"

    Özel, Aliya İzetbegoviç'in "Unutulan katliam tekrarlanır" sözünü anımsatarak, şöyle devam etti:

    "1990-95 arası sessizliğini unutan Avrupa ve dünya, şu anda İsrail'in Filistin'de yaptığı katliamın sorumlusu. Çünkü geçmişte burada bunlar olurken, sessiz kaldılar, izlediler ve büyük katliamlar yaşandı. O dönemdeki katliamı unutursak bugünkü katliam yaşanır. Dünyadaki 120 lidere mektup yolladım. Hepsi sol, sosyal demokrat ya da sosyalist partilerin liderleri.

    Bunların bazıları ülkelerinde cumhurbaşkanı, bazıları başbakan, bazıları ana muhalefet lideri. 120 siyasi akrabamızı; İsrail'in Filistin üzerinde yapmış olduğu mezalimi, soykırıma varan davranışlarını bir an önce durdurmak için hep birlikte harekete geçmeye, bu konuda inisiyatif almaya davet ettim. Önümüzdeki günlerde, bu mektubumuza gelecek cevaplardan sonra hem temsil edildiğimiz uluslararası kuruluşlarda hem de birebir ilişkilerde Filistin'de akan kanı durdurmak için elimizden gelen bütün çabaları göstermeye devam edeceğiz."

    CHP Genel Başkanı Özel, dış politikaya yönelik bir soru üzerine ise Türkiye'nin geçmişte çok önemli dış politika birikimi ve saygınlığı olduğunu vurguladı.

    Türkiye'nin bu iktidar dönemindeki "tutarlı olmayan dış politikası" nedeniyle, fikrine ve diplomasisine güvenilen bir ülke olmaktan çıktığını savunan Özel, "Bunun bir tane sorumlusu var o da Recep Tayyip Erdoğan'dır. CHP iktidarında, hariciyemizin çok önemli ve deneyimli isimlerinin, onların biriktirdiği kültürün bir devamı olan dış politikayı uyguladığımızda, bu özlediğimiz saygınlığı tekrar geri kazanacağız." ifadelerini kullandı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa