Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Ankara Son dakika: 9 Ekim 1923 Ankara'nın başkent oluşunun 100'üncü yıldönümü! 13 Ekim 1923'te ne oldu, önemi nedir? | Son dakika haberleri
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    13 Ekim 1923'ten 13 Ekim 2023'e... Milli Mücadele'nin merkezi olan Ankara'nın başkent oluşunun 100'üncü yılı...

    Ankara 13 Ekim 1923’de Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile Türkiye’nin başkenti olarak kabul edildi. 20 Nisan 1924’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce benimsenen Anayasa’nın 2. maddesinde Türkiye devletinin başkentinin Ankara olduğu belirtildi.

    Ankara’nın yeni devletin başkenti olması için İsmet İnönü ve 14 milletvekilinin, 9 Ekim 1923'te Meclis'e verdiği kanun teklifinin gerekçesinde "Antlaşma ile Boğazlar için kabul edilen hükümler, Yeni Türkiye’nin esas varlığını, ülkenin güç kaynaklarının gelişmesini, Anadolu’nun merkezinde kurmak lüzumunu göstermektedir. Ülkenin güvenliği Ankara’nın coğrafi ve stratejik durumu bunu gerektirmektedir" denilmişti.

    REKLAM

    ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 100. YILI KUTLANDI

    Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılında şehir meydanlarında ve Anıtkabir’de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

    13 Ekim 1923’de 1. TBMM Meclisi’nde Ankara’nın Başkent ilan edilmesinin ardından 100 yıl geçti. Bu süre zarfında Türkiye’nin nabzının attığı şehir olan Ankara’da, başkent oluşunun 100. yılı şehrin meydanlarında kutlandı. Ankara Valiliği organizasyonunda gerçekleştirilen kutlamalar Anıtkabir’e çelenk konulma töreniyle başladı. Ankara Valisi Vasip Şahin’in Misak-ı Milli Kulesi’nde Şeref Defteri’nin imzaladı. Törene Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş da katıldı.

    Anıtkabir’de biten törenin ardından 1. TBMM’ne geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleşti. Vali Şahin, burada yaptığı konuşmada, Milli Mücadele döneminde sevk ve idarenin Ankara olmasının büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

    Jeopolitik konumu nedeniyle Ankara’nın Kurtuluş Savaşı’nda büyük rol oynadığını kaydeden Şahin, “Savaş cephelerine eşit uzaklıkta ve işgale uğramamış olması, aynı zamanda haberleşmenin kolay sağlanabileceği, halkının da milli mücadele yanlısı olması gibi savaşın rahatlıkla yönetilebileceği düşünüldüğü Ankara, kurtuluş savaşının merkezi haline gelmesi oldukça önemli ve stratejiktir” diye konuştu.

    Kurtuluş Savaşı’nda dönüm noktaların yaşandığını söyleyen Şahin, “Kurtuluş Savaşında en kritik savaşlara sahne olan Ankara’da 23 Ağustos ve 13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi sonucunda Yunan birlikleri püskürtüldü. Polatlı yakınlarında gerçekleşen zorlu mücadele kurtuluş savaşının dönüm noktası oldu” dedi.

    Şahin’in konuşmasının bitirmesinin ardından Ankara’nın Ulus Meydanı’nda Seğmenler Folklor ekibi gösteri yaptı. Vatandaşlar, hep beraber gösteride alkış tuttu.

    NUMAN KURTULMUŞ: ANADOLU'NUN KALBİ ANKARA

    TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Ankara'nın başkent oluşunun 100. yıl dönümünü kutladı.

    Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, "Milli Mücadele'mizin merkezi, Anadolu'nun kalbi Ankara'nın başkent oluşunun 100. yıl dönümü kutlu olsun." ifadelerine yer verdi.

    Kurtulmuş, Ankara'nın başkent oluşuna ilişkin TBMM kararına ait belgeyi de paylaştı.

    MSB: KAHRAMANLARI ŞÜKRANLA ANIYORUZ

    Milli Savunma Bakanlığı da Ankara'nın başkent oluşunun 100'üncü yıldönümü vesilesiyle, "Millî Mücadelemizin ve Türkiye Cumhuriyetimizin merkezi olan Ankara’nın başkent oluşunun 100’üncü yılı kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Millî Mücadele kahramanlarımızı, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz" mesajını paylaştı.

    DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: MİLLİ MÜCADELEMİZİN KARARGAHI

    Dışişleri Bakanlığı'ndan X'ten yapılan paylaşımda, "Milli Mücadele’mizin karargahı, Cumhuriyet'in kalbi Ankara’nın başkent oluşunun 100. yıl dönümü kutlu olsun! Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz" denildi.

    MANSUR YAVAŞ: TÜRK MİLLETİNİN DESTANSI KARARGAHI

    Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, "Ankara, başkent olmasının yanı sıra ülkemizin hürriyetinin ve bağımsızlığının sembolü olan kadim ve muazzez bir duygunun ta kendisidir. Çünkü Ankara, betonlaşmalarla yapılaşmış bir kent değil; bir fikrin, bir iddianın ve inancın muzaffer olduğu hikayedir. 100 yıllık bir asil duruşun gelecek yüzyıllara yansıması, Türk milletinin destansı karargahıdır Ankara" dedi.

    REKLAM

    ABB Başkanı Yavaş ve eşi Nursen Yavaş, Başkanlık Konutu'nda, Ankara'nın başkent oluşunun 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon düzenledi.

    Resepsiyonda konuşan ABB Başkanı Yavaş, Ankara'nın tarihi önemine değinerek, "Bugün burada, Ankara'nın başkent oluşunun 100'üncü yılını kutlamak için sizlerle bir araya gelmekten dolayı büyük bir kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Ankara, yalnızca cumhuriyet dönemimizin merkezi olan bir kent değildir. Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Perslerin hüküm sürdüğü Ankara; Galatlar, Romalılar, Osmanlılar için de büyük bir öneme sahip oldu. Kentimiz 1290 yılında, Ahi Cumhuriyeti'nin başkenti oldu. Kökenini kardeşlik, eli açıklık, cömertlik sözcüklerinden aldığı bilinen Ahilik, Anadolu'da dayanışma dürüstlük, misafirperverlik, şefkat ve merhamet kavramlarını uygulamayı ödev bilen ahlaki bir sosyoekonomik model oluşturdu. Ne mutlu ki Ankara'mız 64 yıl süren Ahi Cumhuriyeti özelliklerini hala taşımaktadır. İşte tüm bu nedenlerle şüphesiz ki tarih boyunca önemli bir merkez olan Ankara'nın kaderinde ve nihayetinde başkent olmak vardı. Ankara, Kurtuluş Savaşı'mızda sadece ülkemizi askeri açıdan savunmanın değil; fedakarlığın, aydınlık yarınların, umudun da kenti haline geldi. Yine Ankara, bir milletin millet olması için en temel hakkı olan toprak bütünlüğü adına verilen mücadelesiyle dünyadaki tüm mazlum milletlere de yol gösterici oldu. Bir milletin varını yoğunu ortaya koyarak kazandığı bağımsızlık mücadelesi, bugünümüzü de aydınlattığı gibi geleceğe de bir ışık oldu" dedi.

    REKLAM

    "TÜRK MİLLETİNİN DESTANSI KARARGAHIDIR ANKARA"

    Mansur Yavaş, konuşmasının devamında, "Farklı milletlerden kıymetli katılımcıların bulunduğu bu davette, hepimiz birbirimizden farklı derecelere sahip olsak da farklı dillerde konuşsak da aynı duyguları yaşadığımız kesindir. Bu duyguların en değerlisi de insanların ülkesi ve vatanları için arzuladıkları bağımsızlıktır. Ankara, başkent olmasının yanı sıra ülkemizin hürriyetinin ve bağımsızlığının sembolü olan kadim ve muazzez bir duygunun ta kendisidir. Çünkü Ankara, betonlaşmalarla yapılaşmış bir kent değil; bir fikrin, bir iddianın ve inancın muzaffer olduğu hikayedir. 100 yıllık bir asil duruşun gelecek yüzyıllara yansıması, Türk milletinin destansı karargahıdır Ankara. Kurtuluş mücadelesiyle dünyadaki tüm mazlum milletlerin rol modeli, gelişimiyle muasır medeniyetlerin komşusu, insanıyla dayanışmanın, alçak gönüllülüğün ve cömertliğin vesikasıdır" ifadelerinde bulundu.

    "ULUS'UN DEMOGRAFİSİNİN DEĞİŞECEĞİNE VE HAK ETTİĞİ GÜNLERİNE YENİDEN KAVUŞACAĞINA İNANIYORUZ"

    Ankara'nın gelişmesi için çok çalıştıklarını vurgulayan Yavaş, devam eden projelere ilişkin ise şunları söyledi:

    "Bu duygunun hakim olduğu bir kentte Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak biz de üzerimize düşen görevleri yerine getirmek için çok çalışıyoruz. Yeni yeşil alanlar, yollar, alt yapı hatları inşa ediyoruz. Kırsal kalkınmada üreticilerimize çok büyük destekler veriyoruz. Öğrenci dostluğu uygulamalarımızla kentimizi geleceğe taşıyor, kadın istihdamı konusunda önemli projelere imza atıyoruz. Bir yandan Roma Tiyatrosu ve Arkeopark restorasyonuyla Ankara'nın 2 bin yıllık tarihini yeniden hayata geçirirken bir yandan da Cumhuriyet Dönemi eserlerimizi ve tarihi Ulus bölgesini ayağa kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ankara Kalesi'nin restorasyon çalışmalarında sona yaklaştık. Yüzüncü Yıl Çarşısı'nın yerine yeni bir kent meydanı yapıyoruz. Ulus Çarşısına Bilkent ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle teknoloji merkezleri açıyoruz. Oradaki boş binaya EGO Genel Müdürlüğü'müzün, eski Gençlik ve Spor Müdürlüğü binasına taşınmasıyla Ulus'un demografisinin değişeceğine ve hak ettiği günlerine yeniden kavuşacağına inanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki böyle tarihi bölgeler, kentlerin hafızasıdır. Bu bilinçle tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmaya devam edeceğiz. Tüm bunları yaparken toplumumuzun dezavantajlı kesimlerinin yanında olmayı da ihmal etmiyoruz, onların sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Çünkü geçmişimizden gelen dayanışma ve kardeşlik kültürü bizim de en değerli hazinemiz olmaya devam ediyor. Bu duygu ve düşüncelerle başta cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Ankara'nın başkent olmasında emeği geçen devlet adamlarımızı, kurtuluş kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi şükranla anıyorum. Ankara'mızın başkent oluşunun 100'üncü yıl dönümünde mutluluğumuzu ve heyecanımızı paylaşmak için aramızda bulunan siz değerli dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah geleneksel hale gelen bu davetimizi gelecek yıl da hep birlikte kutlamak bizlere nasip olur. Örnek bir başkent olma arzusuyla Ankara’mızın başkent oluşunun 100'üncü yıl dönümünü kutlamaktan dolayı kıvanç duyduğumu bir kez daha belirtiyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Nice 100 yıllara."

    REKLAM

    PTT'DEN "ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 100. YILI" KONULU ANMA PULU

    PTT AŞ, "Ankara'nın Başkent Oluşunun 100. Yılı" konulu anma pulu ve ilk gün zarfını tedavüle sundu.

    Şirketten yapılan açıklamaya göre, "Ankara'nın Başkent Oluşunun 100. Yılı" konulu 15 lira bedelli anma pulu ve söz konusu pula ait 30 lira bedelli ilk gün zarfı, PTT iş yerlerinde, kuruma ait "www.filateli.gov.tr" internet adresinde ve filateli cep uygulamasında satılmaya başlandı.

    Söz konusu filatelik ürünlerin satışıyla birlikte "PTT Pul Müzesi Hacıbayram Mahallesi Atatürk Bulvarı No:13 Ulus Altındağ/ANKARA" adresinde "Ankara'nın Başkent Oluşunun 100. Yılı 13.10.2023 ANKARA" ibareli ilk gün damgası kullandırılmaya başlandı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa