Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresini düzenliyor - Son Dakika Haberleri

    AK Parti'de bugün kongre heyecanı yaşanıyor. "Türkiye Yüzyılı" vurgusu ile yapılan kongrede, partinin MKYK üyeleri belirlenecek. Kongre ile yerel seçim için de start verilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasa konusunda "Sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasayı ülkemize kazandıracağız" dedi. Terörle mücadeleye de değinen Erdoğan, "Dökülen her damla kanın hesabını sormaya kararlıyız" ifadelerini kullandı. Erdoğan yerel seçimlere için ise "Türkiye Yüzyılı muştusunu cümle aleme beraber ilan etmeye hazır mıyız?" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4. Olağanüstü Büyük Kongrede 1399 geçerli oyun tamamını alarak AK Parti Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

    Ankara Spor Salonu'ndaki kongreye 3 Cumhurbaşkanı, 27 ülkeden siyasi parti temsilcileri, 127 büyükelçi ile 150 sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Kongreye 10 siyasi parti de davet edildi.

    "Türkiye Yüzyılı" vurgusuyla yapılacak kongre için salona "Türkiye Yüzyılı için hep yeni, hep ileri" ve "Cumhuriyetin yüz akı, Türkiye'nin ortak aklı" pankartları asıldı.

    Kongrede, AK Parti MKYK'nın yeni üyeleri belirlendi. 75 kişi içinden de MYK yani genel başkan yardımcıları belirlenecek. Partinin A Takımı olan MYK ise, MKYK üyelerinden oluşturulacak. AK Parti'nin yerel seçim hazırlıkları da kongre ile başlayacak.

    REKLAM

    SALONA GİRİŞLER BAŞLADI

    Kongre dolayısıyla ülkenin değişik yerlerinden başkente gelen partililer, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Spor Salonu önünde toplandı. Salonun çevresi bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapatılırken, kongreye katılacaklar için güvenlik noktaları oluşturuldu. Partililer ve davetliler, detaylı üst aramasından geçirildikten sonra salona girişlerine izin verildi.

    Ankara Spor Salonu, sabah erken saatlerde uzman ekipler tarafından arandıktan sonra görevlilere teslim edildi.

    Salona giremeyenler de kongreyi dışarıda kurulan dev ekranlardan takip etti. Kongre salonunda davetliler, partililer ve gazeteciler için ayrı platformlar kuruldu.

    Salonun orta bölümünde Parti kurucuları, MYK ve MKYK üyeleri, parti kurul üyeleri, TBMM Başkan Vekili, TBMM Grup Başkanı ve vekilleri, eski TBMM başkanları, eski bakanlar, Genel Merkez Kadın ve Gençlik kolları üyeleri ile davetliler için oturma düzeni oluşturuldu.

    Arka planda led ekranların yerleştirildiği sahne hazırlanırken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafları ve Türk bayraklarının yer aldığı salon içerisinde, AK Parti ve Türkiye Yüzyılı logoları öne çıktı.

    CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: YENİ SESLERLE, YENİ YÜZLERLE...

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Spor Salonu önünde bekleyenlere seslendi. Erdoğan şunları söyledi:

    "Yeni seslerle, yeni yüzlerle partimizi daha da güçlendireceğiz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar 3'ü olağanüstü olmak üzere toplam 10 büyük kongre yaptık. Bu kongrelerin tamamını da birileri gibi sandalyelerin havalarda uçuştuğu atmosferde değil, büyük bir coşkuyla kardeşlik ve uhuvvetle icra ettik. Her bir kongremizden güçlenerek çıktık. Bugün de aynısını yapacağız. Cumhuriyetin yüzakı, Türkiye'nin ortak aklı olarak bundan sonra geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğiz. Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

    14 ve 28 Mayıs seçimlerini büyük bir zaferle başardık. 22 yıllık tarihimizde 17'nci seçim zaferimize imza atmış olduk. Hep beraber yürüdük. Şahsımızı ve partimizi hedef alan saldırıya, iftiraya, bedhahlara rağmen milli iradeye gölge düşürmedik. Bu topluluk birbirinden kopmadı, ihanet edenler oldu, onlar yoluna biz yolumuza. Onlar burada da dikiş tutturamayacaklar, biz de yolumuza devam edeceğiz. Her iki seçimde de desteğini esirgemeyen aziz milletimize teşekkür ediyorum.

    Altılı Masa dediler. Onaltılı Masa dediler, Onaltılı Masa dediler, ne oldu? Şimdi o masadan parlamentoda kimse var mı? Başkanlarının parlamentoda olmadığı Altılı Masa. Cumhur İttifakı Parlamento'da. Türkiye Yüzyılı'nın inşası için çalışmalara başladık. Türkiye'yi hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız. Bizi yıldırmak isteyenlere aldırmıyoruz. Aba altından sopa gösterenlere izin vermiyoruz. Terör örgütlerini kullanarak bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanlara boyun eğmiyoruz. Türkiye'nin güvenliği için ne gerekiyorsa yapmaktan geri durmuyoruz. Türkiye Yüzyılı'nı gerçeğe dönüştürmek için tüm samimiyetimizle, enerjimizle, birikimimizle çalışmayı sürdürüyoruz.

    AK Parti olarak bizler çok büyük bir aileyiz. Bu aile farklı. Bu aile, ailenin kutsiyetine inanmış bir aile. Hepimiz bu davanın birer neferiyiz. Bu dava ülkeye ve millete hizmet davasıdır. Bizim her başarımız ülkemizin, milletimizin başarısıdır.

    AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak biz ne kadar güçlü olursak Türkiye geleceğine o denli güçlü bakacaktır. Yorulma, gevşeme, rehavet gibi lüks yok. Sorumluluğumuzun sadece kendimize ve partimize değil, 85 milyona olduğunun bilinciyle çalışmalarımızı yürütmemiz gerekiyor."

    AK PARTİ MKYK LİSTESİ BELLİ OLDU

    AK Parti'nin 4'üncü Olağanüstü Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesi belli oldu. Listede Merkez Disiplin Kurulu üyeleri, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu üyeleri ortaya çıktı.

    AK Parti'nin yeni MKYK listesinde önceki dönemde yer alan Binali Yıldırım, Jülide Sarıeroğlu, Nurettin Canikli ve Mehmet Ali Zengin yer almadı.

    CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRKİYE YENİ BİR ÇAĞIN EŞİĞİNDE

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 4'üncü Olağanüstü Kongresi'nde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

    "Kuruluşundan bu güne AK Parti'nin temsilcisi olduğu davaya, çalışmalara, mücadeleye destek olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

    YEREL SEÇİM VE ANAYASA MESAJI

    31 Mart 2024'te yapılacak mahalli idareler seçiminde kararlı tutumu sergileyerek Türkiye Yüzyılı muştusunu cümle aleme beraber ilan etmeye hazır mıyız?

    Yeminli İslam ve Türk düşmanlarının ne dediğine bakmadan, durmadan, yorulmadan, usanmadan yolumuza devam edeceğiz. Güven ve istikrarı tahkim etmek için tüm sözleri yerine getireceğiz.

    Cumhuriyeti gerçek demokrasiyle kucaklaştıracak sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasayı ülkemize kazandıracağız.

    Deprem tehdidi altındaki tüm yerleşim yerlerini ihya edeceğiz. Siyasi, sosyal sapkın akımları destekleyerek aile kurumlarımızı yıkmayı hedefleyen sinsi faaliyetlerin kökünü kurutacağız. Biz LGBT tanımıyoruz.

    TERÖRLE MÜCADELE: HESABINI SORACAĞIZ

    Yarısı yalan, yanlış haberler ve beyanlarla gençlerimizi karamsarlığa sürüklemek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Sınırlarımız içinde ve dışında tek bir insanımızın burnunun kanamasına rıza göstermeyeceğiz. Terörü kaynağında kurutma stratejimizi uygulayacak; PKK'sından FETÖ'süne ve marjinal örgütlere kadar döktükleri her damla kanın hesabını soracağız. 'Bir gece ansızın gelebiliriz' ikazımızın alçakların yüreklerine saldığı korkuyu eksiltmeyeceğiz. Terörle mücadelemizi sürdürürken bölgemizde barış, huzurun tesisi için diplomatik çabaları yoğunlaştıracağız.

    İSRAİL-HAMAS MESAJI

    Mescid-i Aksa'ya yönelik her türlü işgalin karşısında durmaya devam edeceğiz. İsrail'de meydana gelen hadiseler ışığında tüm tarafları itidale, fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.

    "TÜRKİYE YENİ BİR ÇAĞIN EŞİĞİNDE"

    AK Parti kadrosuyla, teşkilatıyla, programıyla, eser ve hizmetleriyle milletimizi hayalleriyle buluşturan siyasetiyle ülkemizi bugünlere getirdi. Türkiye yeni bir çağın eşiğinde. Son 2 asırdır bize dayatılan sınırlara teslim olmayacağız.

    Son 21 yıldır enflasyona ezdirmediğimiz işçi, memur ve emeklilerimize inşallah önümüzdeki dönemde yeni müjdeler vereceğiz.

    Bazıları partimizin birinci çıkabildiğini bir türlü anlayamıyor. Halbuki ülkenin kalkınma ve demokrasi gelişmesine baksalar cevabı kendileri anlayacak.

    Emekli ve memura yeni müjde vereceğiz. İlk kabine toplantısında açıklayacağız.

    "BİZ BU DAVADAN GERİ DÖNMEYİZ"

    Büyük ve güçlü Türkiye'nin doğuşuna engel olamayacaksınız, Türkiye Yüzyılı'nın yükselişine engel olamayacaksınız. Asırlardır süren sömürge ve zulüm düzeninin çöküşüne engel olamayacaksınız. Cumhur İttifakı dimdik ayaktadır. Dünya yıkılsa, alem üstemize gelse Allah'ın izniyle biz bu davadan, bu mücadeleden asla geri dönmeyiz.

    AK Parti Türkiye'nin kendi iradesiyle kendisi sürekli yenilemeyi başarabilen en büyük siyasi organizasyonudur. Kuruluş yıllarımızda ve daha sonraki dönemlerde görev alan arkadaşlarımızın serencamını yakından takip ettim. Bu arkadaşlarımız sorumluluk üstelendikleri teşkilat kademelerinde hep daha üst basamaklara yürüdüler.

    Bu seçimde yine yeni bir değişimi AK Parti'de göreceksiniz. Geniş dağılımı olan parlamentodaki yapısıyla parti yapısının çok farklı olduğu bugünkü kongremizde MKYK'mızla aynı heyecanı tekrar yaşayacağız. AK Parti olarak kendi içimizdeki değişim ruhuna sahip çıktıkça daha nice zaferlerin, başarıların bizi beklediğine inanıyorum."

    ERDOĞAN YENİDEN GENEL BAŞKAN

    AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, parti Genel Başkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan yeniden aday gösterildi.

    Ankara Spor Salonu'nda toplanan kongre, çalışmalarını sürdürüyor.

    Delegelere parti yönetimini belirleyecek aday listesinin okunduğu kongrede, partinin Genel Başkan Adayı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu için aday isimler de listede yer aldı.

    Kongrede, listenin okunmasının ardından genel başkan ve yönetim organları için oylamaya geçildi.

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4. Olağanüstü Büyük Kongrede 1399 geçerli oyun tamamını alarak AK Parti Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

    TEŞEKKÜR KONUŞMASI: YEREL YÖNETİMDE DE YENİ DÖNEMİ BAŞLATACAĞIZ

    Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "CHP zihniyetinin elinde bakımsızlığa, hizmetsizliğe, adeta çürümeye terk edilen illerimizi gerçek belediyecilikle buluşturmak, boynumuzun borcudur." dedi.

    Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti 4'üncü Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa yeniden seçilmesinin ardından teşekkür konuşması yaptı.

    Kongreye yurt dışından gelen misafirleriyle görüşmeler yaptığını belirten Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın misafirleri ağırlamaya devam edeceğini söyledi.

    Kongreyi alınlarının akıyla, partilerine yaraşır bir coşkuyla tamamladıklarını dile getiren Erdoğan, kongrenin ülke, millet ve parti için hayırlara vesile olmasını Allah'tan niyaz etti.

    Kendisini bir kez daha genel başkanlık görevine layık gördükleri için herkese şükranlarını sunan Erdoğan, Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna, Merkez Disiplin Kuruluna, Demokrasi Hakem Kuruluna, Siyasi Erdem ve Etik Kuruluna asil ve yedek olarak seçilen tüm arkadaşlarını kutladı.

    Erdoğan, Türkiye Yüzyılı ülküsüyle çıktıkları bu kutlu yolculukta çok ağır bir sorumluluk üstlendiklerini belirterek bir taraftan ülkeyi hedefleriyle buluşturmaya çalışacaklarını diğer taraftan da vatandaşların sorunlarına, sıkıntılarına çözüm üreteceklerini bildirdi.

    Gelecek hafta 7 kişilik Yüksek İstişare Kurulunu açıklayacağını belirten Erdoğan, bu kurulun ağırlıklı olarak daha önce TBMM'de başkanlık görevi yapanlardan oluştuğunu anımsattı.

    Terörden savaşa kadar bölgede çok ciddi krizler yaşanırken kendilerinin hep birlikte omuz omuza vererek Türkiye Yüzyılı'nı inşa edeceklerini kaydeden Erdoğan, sadece 85 milyonun değil, yönünü Türkiye'ye çevirmiş yüz milyonların da umudu olan bir parti olduklarını söyledi.

    "MÜCADELEYİ DEVAM ETTİRECEĞİZ"

    Kendi insanlarıyla birlikte gönül coğrafyalarındaki insanların da emanetini taşıdıklarını ifade eden Erdoğan, her zamankinden daha çok çalışarak, koşturarak, daha fazla sayıda gönle girerek mücadeleyi devam ettireceklerini belirtti.

    "İki günü birbirine eşit olan ziyandadır." tavsiyesine uygun şekilde, özellikle 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerine kadar tempolarını biraz daha artırmaları gerektiğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

    "CHP zihniyetinin elinde bakımsızlığa, hizmetsizliğe, adeta çürümeye terk edilen illerimizi gerçek belediyecilikle buluşturmak, boynumuzun borcudur. Cumhur İttifakı olarak, başta İstanbul, Ankara olmak üzere bu illerimizle birlikte deprem bölgesinin 11 vilayetini de kucaklayacak şekilde büyük oranda büyükşehirlerimizi masaya tam manasıyla yatırıp gece gündüz demeden, yoğun bir çalışmayla durmak yok, yola devam diyeceğiz. CHP karanlığının karabasan misali çöktüğü tüm vilayetlerimiz, buralarda yaşayan vatandaşlarımız sabırsızlıkla 31 Mart'ı bekliyor. '31 Mart gelsin de biz bunlardan kurtulalım' diyorlar. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde elde ettiğimiz kritik başarıyı, 31 Mart'ta tekrarlayarak yerel yönetimlerde de yeni bir dönemi başlatacağız."

    Bunun için yapmaları gerekenlerin belli olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

    "Kapısı çalınmadık hane, hali hatırı sorulmadık vatandaş bırakmayacağız. Çarşıda, pazarda, sokakta, kahvede daima insanımızla beraber olacağız. Tevazudan taviz vermeyeceğiz. Zira AK Parti'nin mensupları tevazu ehlidir. Gurur, kibir abidesi değildir. Buna çok dikkat edeceğiz. Kibre kesinlikle kapılmayacak, hangi görüşten, kökenden olursa olsun vatandaşlarımıza karşı her zaman tevazuyla yaklaşacağız. Muhalefetin bizi bölmesine, aramıza nifak tohumları ekmesine, bizi kendi sığ gündemiyle oyalamasına fırsat vermeyeceğiz. Özellikle gençlerimizin muhalefetin bir türlü bitmeyen koltuk kavgalarına bakıp da siyasete küsmesine, siyasetten uzaklaşmasına mani olacağız. Bunları yaptığımızda Allah'ın izniyle 31 Mart'ta da çok büyük bir zaferin bizleri beklediğine inanıyorum. Sizlerden davamıza, partimize ve ittifakımıza sahip çıkmanızı bekliyorum. Sizlerden omuzlarınızdaki ağır yükün bilinciyle gece-gündüz demeden çalışmanızı istirham ediyorum. Sizlerden evlatlarımıza bırakacağımız en büyük miras olan Türkiye Yüzyılı'nın inşasına tüm kuvvetinizle omuz vermenizi özellikle rica ediyorum. Sizlere güveniyorum, inanıyorum."

    Bu seçimde farklı bir uygulama yaptıklarına işaret eden Erdoğan, "Nedir bu farklı uygulama? Parlamentoyu çalışmalarımızın içerisinde hemen hemen hiç değerlendirmedik. Yeni, geniş, kapsamlı bir ekiple partimiz teşkilatını oluşturduk. İstedik ki çok daha farklı çalışma ekibiyle parti teşkilatını oluşturalım, yayılmacı bir yapımız olsun ve onlarla çalışmamızı sürdürelim." ifadelerini kullandı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa