Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Estetik Cerrahi Selfie estetiği nedir?

    Hayatımızın her alanına giren sosyal medya, estetiğe olan talebi artırdı. Sosyal medya ağlarındaki fotoğraflarında daha güzel ve çekici görünme isteği kullanıcıların yönünü plastik cerrahlara çevirdi. Estetik Cerrahi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tevfik Şatır, “Özçekim modası geçen yıla kıyasla estetik oranlarını yüzde 25 artırdı. Bu çerçevede burun estetiği yüzde 10, saç ektirme talepleri yüzde 7 ve göz kapağı ameliyatı yüzde 6 yükseldi” dedi.

    Özçekim modası, dünyanın dört bir yanında estetik operasyonların artmasına neden oldu. Estetik Cerrahi, Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Şatır, özçekim (selfie)lerde kişilerin özellikle yüzlerinde bazı bölgeleri kusurlu bulduklarını ve bunları zaman içerisinde takıntı haline bile getirebildiklerini ifade etti. Fotoğraflar nedeniyle ortaya çıkan estetik kaygının tüm dünyada yaş sınırı olmaksızın herkesi etkilediğini belirten Op. Dr. Şatır, “Amerikan Yüz Estetiği ve Rekonstrüktif Akademisi 2 bin 700 estetik cerrahın katıldığı bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmaya göre; özçekim modası geçen yıla kıyasla estetik oranlarını yüzde 25 artırdı. Bu çerçevede burun estetiği yüzde 10, saç ektirme talepleri yüzde 7 ve göz kapağı ameliyatı yüzde 6 yükseldi. Araştırmaya göre her üç hastadan ikisi özçekim pozlarının 'mükemmel' olması için estetik cerrahlara başvurdu” dedi.

    ÖNCE BURUN, SONRA SAÇ, ARDINDAN GÖĞÜSLER!

    Özçekimler nedeniyle özellikle fotoğraflarda gülünce burun ucunun düşük çıkması ya da kemerli burun rahatsızlığı ile her cinsiyet ve yaş grubundan kendilerine başvuru yapıldığını söyleyen Op. Dr. Şatır, “Fotoğraf karelerinde ağırlıklı olarak yüz ve saçlar göründüğünden, yüz güzelliğine yönelik işlemler, burun ameliyatı, kepçe kulak ameliyatı ve saç ekimi uygulamaları talep ediliyor. Erkekler ağırlıklı olarak saç ekimini tercih ederken kadınlar önceliği burun ameliyatına veriyor. Yüz bölgelerinden sonra da kadınlarda göğüs büyültme ve dikleştirme isteği her geçen gün artıyor” şeklinde konuştu.

    HER BAŞVURANA ESTETİK YOK!

    Estetik görünmenin sosyal yaşamdan iş hayatına kadar pek çok pozitif etkisi olduğunu ve özçekim yaparken daha iyi görünmeyi istemenin temelinde bu nedenlerin bulunduğunu ifade eden Op. Dr. Şatır, “Günümüzde sadece gerçek yaşamda güzel, fit ya da yakışıklı olmak yetmiyor. Kişiler her açıdan estetik ve güzel görünmek istiyorlar. Özellikle gençler ellerinde akıllı telefonlarıyla gelip, çektikleri selfie'leri gösteriyor. Daha sonra yüzlerinde kusurlu olduğunu düşündükleri bölgeleri tarif ediyorlar. Ama sadece sosyal medyada iyi görünmeleri için kimseye estetik ameliyatı yapmıyoruz. Estetik operasyonunun gerçekleştirilmesi için uyguladığımız bir takım psikolojik testler var. Testlerde hastanın ameliyat için uygun olduğu sonucunun çıkması gerekiyor” diye konuştu.

    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa