Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Estetik Cerrahi Göğsü büyük olan kadınlar kas ve iskelet ağrısı yaşıyor!

    Genetik faktörlerin, hormonal değişiklikler ve bazı hastalıkların aşırı büyük memelere neden olabildiğini söyleyen Op. Dr.İlgi Güler, "Aşırı büyük memeler omuz ve sırt ağrılarına, kamburluğa, memelerin altında ve aralarında sürtünmeden dolayı ortaya çıkan pişik ve yaralara, sutyenin sinirlere bası yapması nedeniyle kollarda uyuşukluklara neden olabilir. Nefes almada güçlük ve günlük fiziksel aktivitede kısıtlanma görülebilir. Ayrıca kişinin kendini beğenmemesi, giydiklerini kendine yakıştırmaması nedeniyle sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir" dedi.

    Meme küçültme ameliyatı ile memelere doğal bir görünüm kazandırılırken tüm bu sorunların da engellenmiş olacağını anlatan Op. Dr. İlgi Güler, "Meme küçültme ameliyatı memenin gelişimini tamamladığı 17 yaştan itibaren uygulanabilir, emzirmeye ve cinsel ilişkiye engel olmadığı için bekarlara ve çocuk sahibi olmayı planlayanlara da uygulanabilir" diye konuştu.

    MEME KÜÇÜLTME ÖNCESİ DÖNEM

    Op. Dr. İlgi Güler, ameliyat öncesi, sonrası ve tekniği konusunda yaptığı değerlendirmelerde ise şunları kaydetti; "Ameliyat öncesi dönemde mamografiniz veya meme ultrasonunuz çekilir. Genel anestezi altında operasyon için gerekli tetkikler yapılır. Ameliyattan bir süre önce ve sonra sigara ve kanamaya eğilimi artıran aspirin ve benzeri ilaçlar kullanılmaması önerilir.

    MEME KÜÇÜLTME TEKNİĞİ

    Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3 saat kadar sürer. Memenin büyüklüğü, şekli ve derinizin durumu, vücut ölçüleriniz, ek hastalıklarınız, yaşınız, emzirme planınız ve cinsel aktifliğiniz göz önünde bulundurularak operasyon tekniğine karar verilir. Tüm teknikler fazla cilt dokusu ile beraber meme dokusunun da çıkarılmasını içerir. Çoğu teknikte meme başının sinirleri, damarları ve süt kanalları korunur. Çok büyük memelerde ve ileri yaş hastalarda meme dokusu meme ucuyla beraber alındıktan sonra meme ucu deri yaması şeklinde yeni yerine adapte edilir. Bu ameliyatlarda ya 'lolipop' şeklinde meme ucu çevresinden aşağı meme altı oluğuna uzanan ya da 'ters T' şeklinde meme altı oluğunu da içerecek şekilde kesiler yapılır. Bu bölgelerde iz kalabilir. Bu izler hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlı olarak zamanla görülemeyecek kadar azalabilir.

    Ameliyat ameliyathane şartlarında genel anestezi altında yapılır ve 2-3 saat kadar sürer. Deri altında kalan eriyebilen dikişlerle kesiler kapatılır ve toplanan kanı dışarı alması için her iki memeye dren konur, cerrahi sutyen takılarak ameliyat sonlandırılır.

    MEME KÜÇÜLTME SONRASI DÖNEM

    Ameliyat sonrasında ödem, morluk ve basit ağrı kesicilerle giderilebilen ağrılar olabilir. Hastalar genellikle 1 gün sonra drenler çekilerek taburcu edilir, 2 gün sonra banyo yapabilir, 7-10 gün sonra işine dönebilir. 2 ay süre ile ağır sporların ve aktivitelerin kısıtlanması önerilir. Ortalama 4 hafta cerrahi sutyen kullanılması uygundur. Meme ucu koruyucu tekniklere yapılan ameliyatlar sonrası meme ucu duyusu bozulmaz, emzirme meme dokusu çıkarıldığı için azalmakla beraber süt kanalları korunduğundan mümkündür.

    MEME KÜÇÜLTME AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

    Kanama ve enfeksiyon her cerrahi girişimde görülebilen komplikasyonlardır. Kanama ek hastalık sahibi olunmaması ve titiz cerrahi teknikle genellikle görülmez. Enfeksiyon gelişimi antibiyotik tedavi il kontrol altına alınır. Kanama ve enfeksiyon nadirdir. Meme uçlarında his kaybı olabilir bu durum doğaldır ve 1 yıla kadar kendiliğinden düzelir. Yara izleri kişiden kişiye değişir ve 6 ay sonra farkedilmeyecek durumdan tedavi gerektirebilecek kadar geniş bir yelpazede olabilir. Yara iyileşme problemleri nadirdir, kişinin medikal hastalıklarına, sigara içimine göre olasılığı artar. Genellikle kendiliğinden düzelirken nadiren ek cerrahi gerektirebilir. Meme küçültme ameliyatları kişinin fiziksel olarak rahatlamasının yanında özgüvenini oldukça olumlu etkileyen ameliyatlardır."

    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa