KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı; Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, dış politikayı Hükümetçe tayin ve tespit edilecek esaslara göre uygulamak ve koordine etmek, Türkiye Cumhuriyetinin yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerini yürütmek ve kuruluş kanununda belirtilen diğer görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Bakanlığın görev ve yetkilerinin tamamı şunlardır:

Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, Hükümet tarafından tayin ve tespit edilen hedef ve esaslara göre dış politikayı uygulamak ve koordine etmek. 

Türkiye Cumhuriyetini ve Hükümetini yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde yetkili makam olaraktemsil etmek, yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla temas ve müzakereleri ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğindebulunmak suretiyle yürütmek, Türkiye Cumhuriyetinin dış ilişkilerini tüm boyutlarıyla ve ilgili kurum ve kuruluşlarlaişbirliğinde bulunmak suretiyle tesis etmek, yürütmek, yönlendirmek, geliştirmek ve ülkenin çıkarlarını korumak.

Devlet organlarının uluslararası temaslarının yürütülmesinde bu organlara yardımcı olmak.

5/5/1969 tarihli ve 1173 sayılı Milletlerarası Münasebetlerin Yürütülmesi ve Koordinasyonu Hakkında Kanunçerçevesinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca dış politika ile bağlantılı olarak yurtdışında yürütülen faaliyetlerin Hükümetçe saptanan dış politikaya uygunluğunu gözetmek, bu faaliyetleri koordine etmek ve bunlara katılım sağlamak.

Hükümeti dış dünyadaki gelişmeler ve değişen şartlar konusunda bilgilendirmek.

Türkiye Cumhuriyeti hakkında yurtdışında bilgilendirici faaliyetler yürütmek.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların hak ve menfaatlerini korumak ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar yürütmek, ülke dışındaki vatandaşlara ve Türkiye Cumhuriyeti uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere destek, yardım ve konsolosluk himayesi sağlamak. 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Milletlerarası Andlaşmaların Yapılması, Yürürlüğü ve Yayınlanması ile Bazı Andlaşmaların Yapılması İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde, diğer devletlerle ve uluslararası kuruluşlarla akdedilen andlaşmalara ilişkin temas, müzakere, yetki belgesi, imza, onay ve tescil süreçlerini ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde yürütmek, bu andlaşmaları veya tescil edilmiş kopyalarını muhafaza etmek ve sicillerini tutmak, andlaşma taslaklarının mevzuata uygunluğunu incelemek ve görüş bildirmek.

Uluslararası hukukun ve uluslararası hukuk içtihadının gelişimine yönelik süreçleri takip etmek ve bu süreçlere iştirak etmek.

Türkiye Cumhuriyetinin tarafı olduğu siyasi nitelikli uluslararası davaları ve Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapmak suretiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davaları ikame ve takip etmek.


Türkiye Cumhuriyetini temsil yetkisine sahip olarak Bakanlar Kurulu kararı ile belli bir geçici görevle görevlendirilen temsilciler ve temsil heyetlerine Türkiye Cumhuriyetini bağlayan hususlarda Hükümetin talimatlarını iletmek, bu temsilci vetemsil heyetlerinin ihtisasa dair hususlarda ihtiyaç duyacakları talimatları ilgili bakanlıklar ile istişare suretiyle tespit edip onlara iletmek, heyetlerin başkanları diğer bakanlıklardan ise bu heyetlerde temsilci bulundurmak.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurtdışı teşkilatı kurulması ve dış temsilcilik açılması konusunda görüş bildirmek.

Mali, iktisadi ve diğer teknik konularda ilgili kurum ve kuruluşlarca yürütülmesi gereken veya statülerinde, üyelerinin ve ortaklarının belirli bakanlık veya merci vasıtasıyla işlem yapacağı belirtilen uluslararası kuruluşlarla yürütülen dış temas ve müzakerelerin dış politikaya uygun olarak yürütülmesini gözetmek, gerekirse bunlara katılmak. 

Türkiye Cumhuriyetinin Devlet ve dışişleri protokolünü düzenlemek ve yürütmek.

Diplomasi ve konsolosluk ilişkilerinin yürütülmesi ile bağlantılı olarak uluslararası andlaşmalardan kaynaklanan iş ve görevleri yerine getirmek.

Uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirmek.

Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak görev alanları içerisindedir.

Dışişleri Bakanlığı İletişim Bilgileri

Telefon: (312) 292 10 00 

Açık Adres: Dr. Sadık Ahmet Cad. No:8 Balgat / ANKARA 06100

Dışişleri Bakanlığı Haberleri

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan, 'Suriye' açıklaması

  Gündem, 13 Temmuz 2020

  Dışişleri Bakanlığı'ndan, 'Suriye' açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı, kuzeybatı Suriye'ye yönelik BM sınırötesi insani yardım mekanizmasının uzatılmasına ilişkin, "Sözkonusu BM mekanizması kuzeybatı Suriye'deki yaklaşık 2.8 milyon ihtiyaç sahibine acil insani yardım götürülmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Bu bakımdan, tek sınır geçişine indirilerek de olsa, mekanizmanın muhafaza edilmiş olması önemli görülmektedir." açıklamasını yaptı.

 • "Türkiye UNESCO yükümlülüklerini karşılamaktadır"

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  "Türkiye UNESCO yükümlülüklerini karşılamaktadır"

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılma kararıyla ilgili "Türkiye, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi'nin getirdiği yükümlülükleri karşılamaktadır." açıklamasında bulundu.

 • Türkiye'den Irak'ın açıklamalarına tepki!

  Dünya, 05 Temmuz 2020

  Türkiye'den Irak'ın açıklamalarına tepki!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak Başbakanlık Sözcüsünün, Pençe- Kartal ve Pençe-Kaplan operasyonlarına yönelik açıklamalarına tepki gösterdi. Aksoy, ""Türkiye, sınırlarına, güvenliğine ve istikrarına yönelik Irak topraklarından doğan her türlü yıkıcı faaliyete karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı temelinde gereken tedbirleri almaya kararlıdır." açıklamasında bulundu.

  Dışişleri'nden ABD'nin Ayasofya açıklamasına tepki!

  Dünya, 01 Temmuz 2020

  Dışişleri'nden ABD'nin Ayasofya açıklamasına tepki!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya'ya yönelik yapılan açıklamayı hayretle karşıladıklarını belirten Aksoy, "Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur." ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Ayasofya'nın statüsünde tek söz sahibi Türkiye Cumhuriyeti’dir." dedi.

  Dışişleri'nden 'Atatürk heykeline saldırı' açıklaması

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Dışişleri'nden 'Atatürk heykeline saldırı' açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin başkenti Washington'da, Türk büyükelçilik konutu önündeki Atatürk heykeline yönelik saldırıya ilişkin açıklamada bulundu. Aksoy, Bu menfur eylemin failleri hakkında soruşturma başlatılması için Washington Büyükelçiliğimiz tarafından ABD makamları nezdinde gerekli girişimler yapılmıştır" dedi.

 • Türkiye Afganistan'daki terör saldırısını kınadı

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Türkiye Afganistan'daki terör saldırısını kınadı

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Afganistan'da bir pazar yerini hedef alan ve 23 sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan terör saldırına tepki gösterildi.

 • Dışişleri'nden Avusturya'ya PKK tepkisi!

  Dünya, 29 Haziran 2020

  Dışişleri'nden Avusturya'ya PKK tepkisi!

  Dışişleri Bakanlığından, Avusturya'da PKK yanlılarınca gösteriler düzenlenmesine tepki gösterilerek bu gösterilere izin verilmesini, "Söz konusu gösteriler aracılığıyla terör örgütü PKK propagandasına müsaade edilmesi, terör örgütünün sembollerinin kullanılmasına göz yumulması ve ülkemizin hedef alınması asla kabul edilemez." açıklamasında bulunuldu.

 • "Irak'tan PKK ile mücadelede iş birliği bekliyoruz"

  Dünya, 26 Haziran 2020

  "Irak'tan PKK ile mücadelede iş birliği bekliyoruz"

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Irak’ın da istikrarını, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK terör örgütüyle mücadelemizde ülkemizle iş birliği ve uyum içerisinde hareket etmesini beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz." ifadelerini kullandı.

  Dışişleri'nden ABD'nin Terörizm Raporu'na tepki!

  Dünya, 25 Haziran 2020

  Dışişleri'nden ABD'nin Terörizm Raporu'na tepki!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2019 Yılı Terörizm Raporu'na tepki gösterdi. Aksoy," Raporda, ülkemizin YPG'yi PKK'nın Suriye'deki kolu olarak değerlendirdiği belirtilerek, YPG'nin PKK ile aynı terör örgütü olduğunun üstü örtülmeye çalışılmaktadır." dedi.

  Dışişleri'nden Macron'a sert yanıt!

  Dünya, 23 Haziran 2020

  Dışişleri'nden Macron'a sert yanıt!

  Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fransa lideri Macron'un Libya'daki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamalar 'akıl tutulması' olarak tanımlandı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise Macron'un açıklamalarına, "Sömürgecilerin Afrika'da elini kolunu sallayarak gezdiği dönemler geride kalmıştır." sözleriyle tepki gösterdi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un belli aralıklarla yinelediği Türkiye eleştirileri, dünyanın yeni dengelerini kavramamaktan ve kolonyalizm nostaljisinden kaynaklanan akıldışı iddialardan ibarettir" dedi

 • Türkiye, PKK ile mücadelede Irak'tan iş birliği bekliyor

  Dünya, 18 Haziran 2020

  Türkiye, PKK ile mücadelede Irak'tan iş birliği bekliyor

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak Dışişleri Bakanlığının TSK operasyonlarını protestolarına ilişkin, "Komşumuz Irak'ın, PKK terörüyle mücadelemizde, ülkemizle iş birliği ve uyum içerisinde hareket etmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

 • BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Volkan Bozkır seçildi

  Dünya, 17 Haziran 2020

  BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Volkan Bozkır seçildi

  Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına Türkiye'nin adayı eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır seçildi

 • Dışişleri'nden Fransa'nın Libya açıklamasına tepki!

  Dünya, 16 Haziran 2020

  Dışişleri'nden Fransa'nın Libya açıklamasına tepki!

  Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın Türkiye'nin Libya'ya yönelik müdahalesine ilişkin iddialarına yanıt verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Libya'daki faaliyetleri meşruyken, Fransa Suriye'de olduğu gibi karanlık işler peşinde koşmakta, bölgedeki bazı ülkelerin taşeronluğunu yapmaktadır." açıklamasında bulundu.

  Dışişleri'nden Nijerya'daki terör saldırılarına kınama!

  Dünya, 14 Haziran 2020

  Dışişleri'nden Nijerya'daki terör saldırılarına kınama!

  Dışişleri Bakanlığı, Nijerya'nın Borno eyaletinde gerçekleşen terör saldırısını kınadı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bu menfur terör saldırılarını kınıyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, Nijerya halkı ve Hükümetine içten taziyelerimizi sunuyoruz” denildi.

  Dışişleri'nden Nijerya'ya başsağlığı mesajı

  Dünya, 10 Haziran 2020

  Dışişleri'nden Nijerya'ya başsağlığı mesajı

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Batı Afrika ülkesi Nijerya'da düzenlenen terör saldırısı kınandı. Açıklamada, "Bu menfur terör saldırısını kınıyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, Nijerya halkına ve hükümetine içten taziyelerimizi sunuyoruz." ifadesi yer aldı.

 • Dışişleri'nden Çekya'nın '1915 olayları' kararına tepki!

  Dünya, 21 Mayıs 2020

  Dışişleri'nden Çekya'nın '1915 olayları' kararına tepki!

  Dışişleri Bakanlığı, Çekya Parlamentosu'nun Senato Kanadı'nda, 1915 olaylarına ilişkin dün alınan karar hakkında yazılı açıklama yayımladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bizim için yok hükmünde olan bu karar, günlük çıkarlar peşinde koşarak tarihi masa başında yazmaya çalışanların beyhude çabalarından başka bir şey değildir" ifadeleri kullanıldı.

 • Dışişleri'nden AB görevlisinin açıklamalarına tepki!

  Dünya, 20 Mayıs 2020

  Dışişleri'nden AB görevlisinin açıklamalarına tepki!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB Komisyonu'nun Avrupa Yaşam Biçimini Geliştirme’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Margiritis Schinas’ın göç konusunda dile getirdiği ifadelere yönelik "Bir AB görevlisinden daha çok Yunan Hükümeti üyelerinin siyasi söylemini andırmaktadır." dedi.

 • Çin'den ABD'ye kınama!

  Dünya, 20 Mayıs 2020

  Çin'den ABD'ye kınama!

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Tayvan liderine "başkan" ifadesini kullanması Çin yetkilileri tarafından tepki çekti. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "ABD’nin mezkur siyasileri Tek Çin ilkesini ciddi şekilde ihlal ederek, Çin’in iç işlerine ciddi anlamda müdahale etmiştir. Çin, bundan güçlü şekilde öfke duyuyor ve bu durumu kınıyor." ifadeleri kullanıldı.

  Bakan Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

  Dünya, 19 Mayıs 2020

  Bakan Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'da siyasi krizin sona ermesinin ardından, bazı Afgan yetkililerle telefonda görüştüğü bildirildi. Afganistan'da siyasi uzlaşının 17 Mayıs'ta sağlanmasının ardından, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin uzlaşıyı memnuniyetle karşıladığı bildirilmişti.