KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı; Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, dış politikayı Hükümetçe tayin ve tespit edilecek esaslara göre uygulamak ve koordine etmek, Türkiye Cumhuriyetinin yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerini yürütmek ve kuruluş kanununda belirtilen diğer görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Bakanlığın görev ve yetkilerinin tamamı şunlardır:

Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, Hükümet tarafından tayin ve tespit edilen hedef ve esaslara göre dış politikayı uygulamak ve koordine etmek. 

Türkiye Cumhuriyetini ve Hükümetini yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde yetkili makam olaraktemsil etmek, yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla temas ve müzakereleri ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğindebulunmak suretiyle yürütmek, Türkiye Cumhuriyetinin dış ilişkilerini tüm boyutlarıyla ve ilgili kurum ve kuruluşlarlaişbirliğinde bulunmak suretiyle tesis etmek, yürütmek, yönlendirmek, geliştirmek ve ülkenin çıkarlarını korumak.

Devlet organlarının uluslararası temaslarının yürütülmesinde bu organlara yardımcı olmak.

5/5/1969 tarihli ve 1173 sayılı Milletlerarası Münasebetlerin Yürütülmesi ve Koordinasyonu Hakkında Kanunçerçevesinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca dış politika ile bağlantılı olarak yurtdışında yürütülen faaliyetlerin Hükümetçe saptanan dış politikaya uygunluğunu gözetmek, bu faaliyetleri koordine etmek ve bunlara katılım sağlamak.

Hükümeti dış dünyadaki gelişmeler ve değişen şartlar konusunda bilgilendirmek.

Türkiye Cumhuriyeti hakkında yurtdışında bilgilendirici faaliyetler yürütmek.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların hak ve menfaatlerini korumak ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar yürütmek, ülke dışındaki vatandaşlara ve Türkiye Cumhuriyeti uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere destek, yardım ve konsolosluk himayesi sağlamak. 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Milletlerarası Andlaşmaların Yapılması, Yürürlüğü ve Yayınlanması ile Bazı Andlaşmaların Yapılması İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde, diğer devletlerle ve uluslararası kuruluşlarla akdedilen andlaşmalara ilişkin temas, müzakere, yetki belgesi, imza, onay ve tescil süreçlerini ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde yürütmek, bu andlaşmaları veya tescil edilmiş kopyalarını muhafaza etmek ve sicillerini tutmak, andlaşma taslaklarının mevzuata uygunluğunu incelemek ve görüş bildirmek.

Uluslararası hukukun ve uluslararası hukuk içtihadının gelişimine yönelik süreçleri takip etmek ve bu süreçlere iştirak etmek.

Türkiye Cumhuriyetinin tarafı olduğu siyasi nitelikli uluslararası davaları ve Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapmak suretiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davaları ikame ve takip etmek.


Türkiye Cumhuriyetini temsil yetkisine sahip olarak Bakanlar Kurulu kararı ile belli bir geçici görevle görevlendirilen temsilciler ve temsil heyetlerine Türkiye Cumhuriyetini bağlayan hususlarda Hükümetin talimatlarını iletmek, bu temsilci vetemsil heyetlerinin ihtisasa dair hususlarda ihtiyaç duyacakları talimatları ilgili bakanlıklar ile istişare suretiyle tespit edip onlara iletmek, heyetlerin başkanları diğer bakanlıklardan ise bu heyetlerde temsilci bulundurmak.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurtdışı teşkilatı kurulması ve dış temsilcilik açılması konusunda görüş bildirmek.

Mali, iktisadi ve diğer teknik konularda ilgili kurum ve kuruluşlarca yürütülmesi gereken veya statülerinde, üyelerinin ve ortaklarının belirli bakanlık veya merci vasıtasıyla işlem yapacağı belirtilen uluslararası kuruluşlarla yürütülen dış temas ve müzakerelerin dış politikaya uygun olarak yürütülmesini gözetmek, gerekirse bunlara katılmak. 

Türkiye Cumhuriyetinin Devlet ve dışişleri protokolünü düzenlemek ve yürütmek.

Diplomasi ve konsolosluk ilişkilerinin yürütülmesi ile bağlantılı olarak uluslararası andlaşmalardan kaynaklanan iş ve görevleri yerine getirmek.

Uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirmek.

Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak görev alanları içerisindedir.

Dışişleri Bakanlığı İletişim Bilgileri

Telefon: (312) 292 10 00 

Açık Adres: Dr. Sadık Ahmet Cad. No:8 Balgat / ANKARA 06100

Dışişleri Bakanlığı Haberleri

 • Dışişleri'nden ABD'ye ifade özgürlüğü yanıtı

  Gündem, 14 Haziran 2019

  Dışişleri'nden ABD'ye ifade özgürlüğü yanıtı

  Dışişleri Bakanlığından, "Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün anayasanın teminatı altında olduğu ancak bu hakkın gazetecilik kisvesi altında yasalara aykırı hareket edilmesine cevaz vermeyeceği" bildirildi.

 • Dışişleri: Gemilere saldırıyı kınıyoruz

  Gündem, 13 Haziran 2019

  Dışişleri: Gemilere saldırıyı kınıyoruz

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı: Umman Körfezi'nde iki petrol tankerine yapılan saldırıyı kınıyoruz. Son bir ay içinde körfez bölgesinde ticari gemilerin ikinci defa hedef alınmasından endişe duyuyoruz...

 • Dışişleri'nden kınama

  Gündem, 13 Haziran 2019

  Dışişleri'nden kınama

  Türkiye; Kamerun’da terör örgütü Boko Haram'ın düzenlediği terör saldırısını, Suudi Arabistan'daki havalimanı saldırısını ve Burkina Faso'daki terör saldırısını kınadı

  Türkiye'den cami saldırılarına tepki!

  Dünya, 12 Haziran 2019

  Türkiye'den cami saldırılarına tepki!

  Dışişleri Bakanlığı, İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının her geçen gün daha da endişe verici boyutlara ulaştığına, derhal çözüm bulunması gereken bir mesele haline geldiğine dikkat çekti.

  Dışişleri'nden Hollanda'ya sert tepki!

  Dünya, 12 Haziran 2019

  Dışişleri'nden Hollanda'ya sert tepki!

  Dışişleri Bakanlığınca, Hollanda Temsilciler Meclisinde Türkiye aleyhtarı kabul edilen kararlar şiddetle reddedilirken, bu kararlarda öne sürülen iddiaların asılsız ve iftira dolu olduğu vurgulandı

 • Türkiye'den ABD'ye 'ittifak endişeleri' tepkisi

  Dünya, 11 Haziran 2019

  Türkiye'den ABD'ye 'ittifak endişeleri' tepkisi

  Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi´nde kabul edilen "ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi" başlıklı kararın müttefik ilişkileriyle bağdaşmadığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kararda, Türkiye'nin dış politikası ve yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların kabul edilmesi asla mümkün değildir" denildi.

 • Türkiye'den Moldova açıklaması!

  Dünya, 10 Haziran 2019

  Türkiye'den Moldova açıklaması!

  Türkiye, Moldova'daki siyasi krize ilişkin sağduyu ve itidal çağrısı yaparak, hükümet kurulma sürecinin halkın iradesi doğrultusunda neticelenmesi temennisinde bulundu.

 • ABD-Türkiye ittifakı mesajı! Endişeye mahal yok

  Dünya, 23 Mayıs 2019

  ABD-Türkiye ittifakı mesajı! Endişeye mahal yok

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesinde kabul edilen “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” için endişeye mahal olmadığını belirtti

  Dışişleri Bakanlığı'ndan S-400 açıklaması

  Gündem, 23 Mayıs 2019

  Dışişleri Bakanlığı'ndan S-400 açıklaması

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, ABD’nin S-400 sistemlerinin alımı ile ilgili Türkiye’ye haziranın başına kadar süre tanıdığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kıran, "Bize resmi olarak böyle bir şeyin intikal etmesi söz konusu değil." diye konuştu

  Dışişlerinden Yunanistan'a 19 Mayıs tepkisi

  Dünya, 21 Mayıs 2019

  Dışişlerinden Yunanistan'a 19 Mayıs tepkisi

  Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da 19 Mayıs 1919'u gölgelemeye yeltenen bazı radikal grupların, Türk tarihine yönelik hayal ürünü iddialarını, Türkiye'ye yönelik nefreti körüklemeyi hedefleyen etkinliklerini ve Yunanistan'daki bazı siyasetçilerin iç politika saikleriyle tarihi olguları çarpıtan açıklamalarını kabul etmenin mümkün olmadığını bildirdi.

 • Çavuşoğlu'ndan "FETÖ soruşturması" açıklaması

  Gündem, 21 Mayıs 2019

  Çavuşoğlu'ndan "FETÖ soruşturması" açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığı personeli 249 şüphelinin göz altı kararı" hakkında, “Göz altına alınan şüphelilerin yüzde 95’i bakanlığımızdan aynı gerekçeler, şüpheler ve bazı somut deliller neticesinde uzaklaştırılmış kişilerdir.” dedi

 • Dışişleri personeline FETÖ operasyonu!

  Gündem, 20 Mayıs 2019

  Dışişleri personeline FETÖ operasyonu!

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Dışişleri Bakanlığı'na personel temini için yapılan 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarındaki sınavlarda şüpheli 249 kişi için gözaltı kararı çıkarıldı

 • Dışişleri'nden Yunanistan'a: Kabul edilemez

  Dünya, 15 Mayıs 2019

  Dışişleri'nden Yunanistan'a: Kabul edilemez

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'da tutuklanan DHKP-C mensuplarının beraat etmesine ilişkin açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada, "DHKP/C, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri bakımından Yunanistan'ın güvenli bir sığınak haline dönüştüğünü endişeyle gözlemliyoruz. Bu örgütlere Yunanistan'da uluslararası terörizmle mücadele taahhütlerine aykırı biçimde gösterilen sempati, hoşgörü ve yardım kabul edilemez. Yunan mahkemesinin aldığı bu karar, Avrupa'da terörizmle mücadele çabalarını da açıkça sekteye uğratmıştır" ifadelerini kullandı

  Dışişleri'nden Yunanistan'a çağrı!

  Dünya, 12 Mayıs 2019

  Dışişleri'nden Yunanistan'a çağrı!

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a yapılan çağrıda, "Aramızdaki sorunların çözümü ancak karşılıklı yapıcı anlayış ve ortak gayretlerle mümkün olabileceğini tekrar hatırlatıyoruz" denildi

  Geleceğin 'avrokatları' Avrupa Koleji yolcusu

  Dünya, 10 Mayıs 2019

  Geleceğin 'avrokatları' Avrupa Koleji yolcusu

  Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın girişimleri ve Türk özel sektörünün desteğiyle dokuzuncu yılına giren Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı bu yıl da 13 gencimizin Avrupa Koleji’nde yüksek lisans eğitimi görmesini sağlayacak.

 • Dışişleri'nden ABD'ye YSK kararı yanıtı!

  Dünya, 09 Mayıs 2019

  Dışişleri'nden ABD'ye YSK kararı yanıtı!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un ve ABD Kongre üyelerinin İstanbul'da yerel seçimlerin yenilenmesine ilişkin yaptıkları açıklamalara yanıt verdi

 • Dışişleri'nden Ermenistan'a kınama!

  Dünya, 07 Mayıs 2019

  Dışişleri'nden Ermenistan'a kınama!

  Dışişleri Bakanlığınca 1973 yılında Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile muavin konsolosu Bahadır Demir'i şehit eden Ermeni terörist Gurgen Yanikian'ın, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Askeri Mezarlık'ta törenle toprağa verilmesi kınandı.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan YSK kararı sonrası açıklama

  Gündem, 07 Mayıs 2019

  Dışişleri Bakanlığı'ndan YSK kararı sonrası açıklama

  Dışişleri Bakanlığı'nca, Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçim kararına ilişkin, "Herkesin, hukuk çerçevesinde alınan bu karara saygı göstermesi gerekir. Kararla ve YSK ile ilgili bazı yabancı muhataplarca yapılan siyasi saikli eleştirileri kabul etmiyoruz." açıklamasında bulunuldu

  Türkiye'den Rusya'ya başsağlığı mesajı

  Gündem, 06 Mayıs 2019

  Türkiye'den Rusya'ya başsağlığı mesajı

  Türkiye, Moskova'da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenler için Rusya'ya başsağlığı diledi