Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yerel Haberler İzmir Haberleri

    İZMİR (AA) - Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde hizmete giren dijital klinik sayesinde diş tedavisi süreçlerinin önemli ölçüde kısalacağı belirtildi.

    Üniversitenin Bilimsel Araştırma Fonu'ndan temin edilen dijital ağız içi tarayıcı, CAD-CAM kazıyıcı, dijital operasyon mikroskobu, doku lazer cihazı ve 3 boyutlu yazıcıyla oluşturulan klinikte tedavinin yanı sıra eğitim süreçlerine de başlandı.

    Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Ersin, yaptığı açıklamada diş hastalıklarının tedavisinde teknolojik gelişmelerin yakından takip edildiğini, dijital kliniğin de bu sürecin son halkalarından olduğunu bildirdi.

    Dijital klinik sayesinde hastaların daha hızlı ve konforlu bir hizmet alabildiğini belirten Ersin, en az dört seans süren, 10 güne ulaşan tedavi süreçlerinin dijital klinikle 2 saat gibi bir süreye kadar düşürülebildiğine işaret etti.

    Klinikte deneme amaçlı 15 hastanın diş tedavisini tamamladıklarını bildiren Ersin, sağlık çalışanlarının eğitimlerinin tamamlanmasının ardından bir ay içinde randevuları kabul etmeye başlayacaklarını bildirdi.

    Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Çömlekoğlu da ağız içi tarayıcı cihazıyla bilgisayarda tasarım yapma imkanının kullanıldığını, kaplama, dolgu gibi işlemlerin bu yolla hızla tamamlanabildiğini ifade etti.

    EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise "dijital üniversite" olma konusunda çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Sağlıkta verimlilik ve kaliteyi arttırmak için klinikleri dijitalleştirdik. Bu, zaman ve maddi anlamda tasarruf sağlıyor. Hastanemizde tele tıp uygulamamızda hastalar evlerinden görüntülü muayene oluyorlar. Diş hekimliği fakültemiz de dijital klinik uygulamasına başlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

    Tüm Yerel Haberler
    İzmir İlçeleri
    Tüm İzmir Haberleri
     İzmir

    İzmir

    Nöbetçi Eczaneler

    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    Günün Önemli Manşetleri

    Benzer Haberler

    Habertürk Anasayfa