Kurban Bayramınız kutlu olsun

15 Ağustos 2016 tarihinden önce herhangi bir nedenle TSK’dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylardan istekliler, başvurularının uygun görülmesi halinde ilgili Kuvvet Komutanının teklifi ve Millî Savunma Bakanının onayı ile yeniden subay nasbedilerek TSK’da görevlendirilebileceklerdir. Peki TSK'dan ayrılan pilotların yeniden istihdamı nasıl sağlanacak? Başvuru şartları neler? Başvuru işlemleri ne zaman, nasıl yapılacak? İşte detaylar...

BAŞVURULAR NE ZAMAN BİTİYOR?

İlk başvurular 1-23 Eylül 2016 tarihleri arasında dilekçe ile yapılacaktır. Müteakip dönemde de dilekçe ile başvuru yapılabilecektir. Tüm başvurular, Hv.K.K.lığının öncelik ve ihtiyaçlarına göre değerlendirilerek karara bağlanacaktır.

Başvuruda bulunan adaylara, dilekçelerinde belirttikleri iletişim vasıtaları ile geri dönüş yapılacaktır. Bu nedenle telefon, e-posta vb. bilgilerin doğru güncel ve ulaşılabilir olması önem arz etmektedir.

BAŞVURU DİLEKÇE ÖRNEĞİ VE BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b.  Herhangi bir nedenle Hv.K.K.lığından ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subay olmak,

c.   T-41, SF-260 veya KT-1T uçak öğretmeni olarak başvuracak pilotlar için başvuru tarihi itibariyle düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 49 yaşını doldurmamış olmak (Ör: 17 Ağustos 1967 doğumlu olan 17 Ağustos 2016 tarihinde 49 yaşını doldurmuş olmaktadır.)

ç. Diğer uçak tipi (T-41, SF-260 ve KT-1T uçakları hariç ) pilotlar için;

(1)  01-23 Eylül 2016 tarihleri arası başvuruda bulunacak adaylar için en son uçtuğu uçak tipinde 01 Ocak 2012 tarihinden sonra harbe hazır olarak uçmuş olmak ve başvuru tarihi itibariyle düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 45 yaşını doldurmamış olmak (Ör: 17 Ağustos 1971 doğumlu olan 17 Ağustos 2016 tarihinde 45 yaşını doldurmuş olmaktadır.),

(2) 23 Eylül 2016 tarihinden sonra yapılacak başvurular için başvuru tarihi itibariyle en son uçtuğu uçak tipinde en geç 55 ay önce harbe hazır olarak uçmuş olmak ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 45 yaşını doldurmamış olmak,

d. Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlardan birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kapsamına girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi; Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama ile zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere yemin, suç uydurma, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, gayri tabii mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birisinden, firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat ve isyan suçlarından, 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148’inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkum olmamak,

e. Ülkemizce, Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararlarınca terör örgütü olarak kabul edilmiş, FETÖ/PDY, PKK ve DAİŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle kendisi, eşi, annesi, babası, kardeşlerinin herhangi bir irtibatı veya iltisakı bulunmamak,

f. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak,

g. Yapılacak “Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması” sonucunda uygun bulunmak,

ğ. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen “Uçucu personelin sağlık yeteneklerine” sahip olmak.

SEÇİMLER NASIL OLACAK?

Hv.K.K.lığı tarafından oluşturulacak bir kurul tarafından,;adayın yaşı, safahatı, uçuş tecrübesi, geçmişte uçulan uçak tipi, Hv.K.K.lığının uçak tiplerine göre pilot ihtiyaçları vb. hususlar değerlendirilerek uygun görülen adaylar genel sağlık muayenesine sevk edilecektir.

Başvurusu uygun görülenlere uçucu sağlık muayenesi (TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen uçucu personelin sağlık yeteneklerine sahip olup olmadığının incelenmesi, uygunsa hangi kategoriye girdiğinin tespiti) yapılacaktır. Sağlık muayenesini geçen personele Uçucu Sağlığı Araştırma ve Eğitim Merkezi (USAEM) Bşk.lığı tarafından ilgili uçak tiplerine göre uygulamalı fizyolojik eğitim verilecektir.

Güvenlik Soruşturması: Adayların başvurusundan itibaren “Güvenlik soruşturması” işlemleri de başlatılacaktır. Güvenlik soruşturması için adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adres bilgileri kullanılacaktır. Bu nedenle; adayların halen ikamet ettiği güncel adres bilgilerinin, il/ilçe nüfus müdürlüklerince kullanılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olması büyük önem arz etmektedir.

Nihai Değerlendirme ve Sonuçların Açıklanması: Güvenlik Soruşturması ve sağlık muayenesi sonucunda adayın yeniden muvazzaf subay olarak naspedilmesi işlemleri başlatılacaktır. Nasıp işlemi tamamlandıktan sonra adayın uygun bulunduğu uçak tipine göre atama ve eğitim faaliyetleri icra edilecektir.

Adayların, Hava Kuvvetleri Komutanlığına katılışları yapılıncaya kadar, her türlü harcamaları kendilerine ait olup, Hv.K.K.lığını bağlayıcı herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Başarılı olan adaylara dilekçelerinde belirttikleri iletişim bilgileri vasıtasıyla geri dönüş yapılacaktır.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!