KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atatürk

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir ili olan Selanik’te dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra ilkokulu Selanik’te Şemsi Efendi Mektebi’nde okudu. Öğrenimini Selanik Askerî Rüştiyesi ve Manastır Askeri İdadisi’nde sürdürdü. 1899’da girdiği İstanbul Harbiye Mektebi’ni 1902 yılında piyade teğmeni rütbesiyle, Harp Akademisi’ni de 1905’te kurmay yüzbaşı olarak bitirdi.

Mustafa Kemal 1905 yılında Şam’da 5. Ordu’da, 1907’de Makedonya’daki 3. Ordu’da görevlendirildi. Manastır ve Selanik’te görevli iken 1909’da İstanbul’daki (31 Mart Vak’ası) ayaklanmayı bastıran Hareket Ordusu’nda görev yaptı. Arnavutluk isyanını bastırma harekâtına katıldı. 1911’de İtalya’nın Trablusgarp’a asker çıkarması üzerine Tobruk’a gönderildi. Tobruk ve Derne’de Türk Kuvvetlerini başarı ile yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912–1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katıldı; Edirne’yi Bulgaristan’dan geri alan kolorduda görev yaptı. 1913–1915 yıllarında Sofya’da ataşe olarak bulundu. Birinci Dünya Savaşı’nda, 1915’te, 19. Tümen Komutanı olarak Çanakkale Savaşı’na katıldı. Gelibolu’da düşman saldırılarını başarı ile durdurdu; “Anafartalar Kahramanı” olarak ün kazandı.

1916’da Doğu Cephesi’ne Kolordu Komutanı olarak atandı ve generalliğe yükseltildi. Rus saldırılarını durduran Mustafa Kemal, Bingöl ve Muş’u düşmandan geri aldı. 1917’de Filistin ve Suriye’de görevli 7. Ordu Komutanlığı’na atandı. Aynı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya gitti.

Alman Genel Karargâhı ve Alman savaş cephelerinde incelemeler yaptı. 1918’de yeniden görevlendirildiği Suriye cephesinde 7. Ordu Komutanı iken, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İstanbul’a geldi. Ülkeyi düşman işgalinden kurtarmak amacını gizli tutarak, Ordu Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Türk milletine, “Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu, azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması için Sivas’ta bir kongre toplanacağını” bildirdi. Ayrıca Osmanlı Hükûmeti’nin verdiği görevden ve askerlikten istifa ederek 23 Temmuz 1919’da Erzurum’da, 4 Eylül 1919’da Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı.

Bu kongrelerde, “Düşman işgaline karşı milletin vatanı savunacağı, bu amaçla geçici bir hükûmetin kurulacağı ve bir millî meclisin toplanacağı, manda ve himayenin kabul edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, onun çabalarıyla 23 Nisan 1920’de Ankara’da tarihî görevine başladı; Mustafa Kemal, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi. Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması’nı Türk milletinin kabul etmediğini dünyaya duyurdu.

İtilaf Devletleri’nin yardımıyla İzmir’i işgal eden Yunan Kuvvetlerinin ilerlemesi 1921’de Birinci ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. 23 Ağustos 1921’de yeniden saldıran Yunan Ordusu bozguna uğratılarak Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Türk Ordusu Sakarya Meydan Savaşı’nı zaferle sonuçlandırdı. 22 gün geceli gündüzlü süren bu savaşta Yunan Ordusu ağır kayıplara uğratıldı. Bu zafer nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal’e ‘Mareşal’ rütbesi ve 'Gazi' unvanı verildi. Türk Ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922’de karşı saldırıya başladı. Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Başkomutan Meydan Savaşı’nda (30 Ağustos 1922) Türk Ordusu Yunan Ordusu’nun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan düşman kuvvetlerini izleyen Türk Ordusu 9 Eylül 1922’de İzmir’e girdi. 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri işgal ettikleri Türk topraklarından çekildiler.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

Mustafa Kemal’e, 24 Kasım 1934 günlü, 2587 sayılı kanunla Atatürk soyadı verildi ve bu soyadının başkaları tarafından kullanılması yasaklandı.

Mustafa Kemal Atatürk, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı’nın etkilerini hafifletmek ve ülkenin kalkınmasını hızlandırmak amacı ile 1933’te Beş Yıllık Sanayi Planı’nı başlattı. Aynı dönemde dış politikada da önemli adımlar atıldı; Milletler Cemiyeti’ne girilmesi (1932), Balkan Antantı’nın imzalanması (1934), Montrö Boğazlar Sözleşmesi (1936) ve Sadabat Paktı (1937) gibi girişimler Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada etkili bir aktör olarak öne çıkmasına katkıda bulundu. Atatürk, Hatay’ın anavatana katılması için yoğun bir diplomatik çaba sarf etti ve onun bu amacı, vefatının ardından 1939 yılında gerçekleşti.

Atatürk, yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarı ile yöneten bir komutan değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimler ile de dâhi bir devlet adamı idi. 57 yıl süren yaşamının büyük kısmında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı ve mutluluğu için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrıldı.

Atatürk Haberleri

 • Atatürk'e büyük saygısızlık!

  Gündem, 11 Kasım 2012

  Atatürk'e büyük saygısızlık!

  Tuvalete giren müşteriler gördüklerine inanamadı...

 • Anıtkabir'de gece ziyaretçi akını

  Gündem, 11 Kasım 2021

  Anıtkabir'de gece ziyaretçi akını

  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83'üncü yılında Ata'nın istirahatgahı Anıtkabir, gece de ziyaretçi akınına uğradı

 • Çekimleri 9.05'te başladı

  Kültür-Sanat, 10 Kasım 2021

  Çekimleri 9.05'te başladı

  64 yıl önce kısıtlı imkanlara, engellere rağmen gökyüzüne füze göndermeyi ve tüm dünyaya bu büyük yarışta "Biz de varız" demeyi başaran Bandırmalı gençlerin hikayesini anlatan 'Bandırma Füze Kulübü'nün çekimleri bugün İstanbul Sancaktepe'de başladı

  Mesaj yayımladı

  Kültür-Sanat, 10 Kasım 2021

  Mesaj yayımladı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83'üncü yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

 • İş dünyası 10 Kasım'da Atatürk'ü andı

  İş-Yaşam, 10 Kasım 2021

  İş dünyası 10 Kasım'da Atatürk'ü andı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83'üncü yılında tüm yurtta düzenlenen törenlerle anılıyor. İş dünyası temsilcileri de yayımladıkları mesajlar ile sevgi, saygı, şükran ve minnet ile Mustafa Kemal Atatürk'ü andı. İş dünyasının 10 Kasım mesajlarında, Atatürk'ün ilke ve devrimlerine sahip çıkılmaya devam edileceği vurgulandı. Koç Holding yayınladığı videoda “#BuHasretBizim” hashtag’iyle takipçilerine duygu dolu dakikalar yaşattı.

 • Evlat nöbetindeki aileler, Atatürk'ü andı

  Gündem, 10 Kasım 2021

  Evlat nöbetindeki aileler, Atatürk'ü andı

  Diyarbakır'da, HDP il binası önünde evlat nöbeti tutan aileler, saatler 09.05´i gösterdiğinde, 83'üncü ölüm yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü andı. Ellerinde Türk bayraklarıyla saygı duruşuna geçen aileler, İstiklal Marşı'nı okudu.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atatürk paylaşımı

  Gündem, 10 Kasım 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atatürk paylaşımı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 09.05'te sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde andı.

  Çocukluğunda tanıştığı Atatürk'ü anlattı

  Yaşam, 10 Kasım 2021

  Çocukluğunda tanıştığı Atatürk'ü anlattı

  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün muhafız subaylarından Daniş Karabelen Paşa'nın kızı 92 yaşındaki Özcan Atamert, çocukluğunda birçok kez görme fırsatı bulduğu Atatürk ile ilgili anılarını unutamıyor

  Saat 09.05'te Türkiye'de hayat durdu

  Gündem, 10 Kasım 2021

  Saat 09.05'te Türkiye'de hayat durdu

  Saat 09.05'te Türkiye'de hayat durdu

 • Atatürk'ün en sevdiği şarkılar ve türküler

  Gündem, 10 Kasım 2021

  Atatürk'ün en sevdiği şarkılar ve türküler

  Mustafa Kemal Atatürk, bedenen aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde tüm yurtta çeşitli anma törenleriyle anılıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılar ve türküler 10 kasım anmaları nedeniyle en çok araştırılan konulardan biri oldu. Atatürk'ü sevdiği şarkılar ve türkülerle anmak isteyenler için Atatürk'ün sevdiği şarkıları derledik. İşte Atatürk'ün en sevdiği şarkılar ve bu şarkıların sözleri

 • TBMM Başkanı Şentop'tan 10 Kasım mesajı

  Gündem, 10 Kasım 2021

  TBMM Başkanı Şentop'tan 10 Kasım mesajı

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı

 • Atatürk'ün kıyafetlerini yıllar sonra tekrar dikti

  Yaşam, 09 Kasım 2021

  Atatürk'ün kıyafetlerini yıllar sonra tekrar dikti

  Ulu önder Atatürk'ün 1920'li yıllarda terzilik eğitimi alması için Paris'e gönderdiği ve daha sonra kendi tasarladığı kıyafetlerini diktirdiği Levon Usta ile aynı adı taşıyan torunu Levon Kordonciyan, o kıyafetleri asıllarına uygun olarak tekrar yaptı. Kıyafetler bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda İstanbul Valiliği'nin resepsiyonunda ve daha önce de bir çok yerde sergilendi. Kıyafetler şimdi ailenin Harbiye'deki dükkanında sergileniyor

  "Taşın üzerine çıkıp Atatürk'ü gördüm"

  Yaşam, 29 Ekim 2021

  "Taşın üzerine çıkıp Atatürk'ü gördüm"

  Gaziantep'in İslahiye ilçesinde yaşayan 111 yaşındaki Fatma Tıraş, 29 Ekim'in 98'inci yıl dönümünde eski günleri anlattı. Cumhuriyetin ilan edilmesine çok sevindiklerini belirten Tıraş "Bugünlerimizi Atatürk'e borçluyuz, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 10 yaşındaydım, Atatürk Fevzipaşa Garı'na geldi. Boyum yetmeyince bir taşın üzerine çıkıp vagonun penceresindeki Atatürk'ü gördüm" dedi.

  100. yıl filmi

  Magazin, 13 Ekim 2021

  100. yıl filmi

  Cumhuriyet'in 100. yılında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatından kesitlerin anlatılacağı bir sinema projesi için çalışmalara başlandı. Filmde Atatürk'ü, Aras Bulut İynemli'nin canlandıracağı konuşuluyor

 • 'James Bond' ölecek mi?

  Kültür-Sanat, 21 Nisan 2019

  'James Bond' ölecek mi?

  'James Bond', dünyanın en çok para kazanan filmi... Ian Fleming, 'James Bond'u Atatürk'ü takip eden hangi ajandan esinlenerek yazdı? 'James Bond', ana vatanı İngiltere'den sonra neden en çok Türkiye'de çekildi? Alternatif 'James Bond' filmleri ortaya nasıl çıktı? 'James Bond' serisi kaç milyar $ hasılat elde etti? 'James Bond'u canlandıran oyuncuların özellikleri nelerdir? Yeni filmde 'James Bond' ölecek mi? 'Bond Kızları' nereli? Habertürk'ten Mehmet Çalışkan, 'Haftanın Portresi'nde James Bond'u derledi

 • 'Âkif' beyazperdede

  Kültür-Sanat, 08 Eylül 2021

  'Âkif' beyazperdede

  Mehmet Âkif Ersoy'un İstiklâl Marşı'nı yazarken yaşadıklarını konu alan 'Âkif' adlı sinema filminin ilk fragmanı yayınlandı. Mehmet Âkif Ersoy'u Yavuz Bingöl'ün, Mustafa Kemal Atatürk'ü ise Fikret Kuşkan'ın canlandırdığı film, gösterime 24 Eylül'de girecek

 • Kaçırılarak oyuncu yapıldı

  Kültür-Sanat, 15 Ağustos 2021

  Kaçırılarak oyuncu yapıldı

  Ahmet Mekin, bir yandan 90'ıncı yaşını, diğer yandan kariyerinin 65'inci yılını kutluyor. Manifaturacılıktan iflas ettiği günlerde kendisine teklif edilen 500 liranın maddi çöküntüden kurtulmak için iyi bir fırsat olacağını düşünerek oyunculuğa başlayan Mekin, "Bir kere yaparım, bir daha yapmam" dediyse de kendi ifadesiyle yapımcı Fuat Rutkay tarafından kaçırılarak ikinci filmini çekti. O günden sonra oyunculuktan kopmayan Ahmet Mekin, önce jön, sonra karakter oyuncusu olarak günümüze kadar Türk sinemasına 168 filmle hizmet ederken 'Cemşit' karakteriyle 'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın efsane film olmasında önemli paya sahip oldu

  Atatürk'ün bastonu açık artırmaya çıkarılıyor

  Yaşam, 13 Ağustos 2021

  Atatürk'ün bastonu açık artırmaya çıkarılıyor

  Mustafa Kemal Atatürk'e ait olduğu belirtilen minyatürlü baston açık arttırmada satılıyor. Bastonun geliriyse Türk Eğitim Vakfı'na bağışlanacak. Bastonunun Atatürk'e 1932 yılında Şah Rıza Pehlevi tarafından hediye edildiği belirtildi. Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk'e ait olduğu belirtilerek satışa sunulacağı açıklanan baston kayıtlarda çıkmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı inceleme başlattı.