KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Suriye

Suriye, tarih boyunca Kenanlılar, İbraniler, Aramiler, Asurlular, Babilliler, Persler, Yunanlar, Romalılar, Bizans, Emeviler, Abbasiler, Eyyubiler, Selçuklular, Memluklular, Haçlılar ve Osmanlı Devleti tarafından yönetilen, Akdeniz'in doğusunda bulunan bir ülkedir. Tam 403 yıl boyunca Osmanlı Devleti tarafından yönetilen Şam şehri, Suriye'nin başkentidir.

1920'deki Fransa - Suriye savaşı sonrasında Suriye bağımsızlıktan çıkmış ve 1946'ya kadar Fransız yönetimi altında kalmıştır. 1946'da bağımsızlık ilanıyla birlikte 1958'de Mısır ile Birleşik Arap Cumhuriyeti'ni kurmuşlardır ancak birliktelik sadece 3 yıl sürmüştür.

Nüfus olarak 2004 resmi rakamlarına göre 17 milyon 921 bin kişiydi. Suriye'nin en büyük şehirleri ise Halep, Lazkiye, Humus ve Şam'dır.

1963'ten bu yana Baas Partisi tarafından yönetilen Suriye'yi, 1970'den günümüze kadar Esad ailesinden biri yönetmiştir. 1970'te hayatını kaybeden Hafız Esad'ın oğlu olan Beşar Esad 2000'den beri Suriye Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Suriye'de ekonomi tarım, turizm, alışveriş ve petrol ticareti ile sağlanmaktadır. Halk giyim ve kurallar açısından özgürdür. Yöresel kıyafetler, batı tarzı kıyafetler veya Arap kıyafetleri giymek Suriye'de serbesttir. Fakat Suriye'nin çok sıcak, nemli veya çok soğuk olan bölgelerinde giysi türleri farklılık göstermektedir.

Nüfusun %74'ünü Sünniler, %12'sini Nusayriler, %10'unu Hristiyanlar, %3'ünü Durzi'ler ve %1 kadar Şii İslami hizipler, Yahudi ve Yezidiler oluşturmaktadır.

Suriye Haberleri

 • MİT'ten Suriye'de operasyon! Sözde sorumlu öldürüldü

  Gündem, 26 Eylül 2022

  MİT'ten Suriye'de operasyon! Sözde sorumlu öldürüldü

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye'nin kuzeyinde düzenlenen operasyonda, terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Ayn İsa Cephe Sorumlusu Mehmet Akyol etkisiz hale getirildi.

 • Bakan Soylu'dan 'Suriyeli seçmen' açıklaması

  Gündem, 19 Ağustos 2022

  Bakan Soylu'dan 'Suriyeli seçmen' açıklaması

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, araştırmalara göre Suriyeli sığınmacıların yüzde 70'inin ülkelerine dönmek istediklerini söyledi. Suriyeli seçmen sayısı hakkında bilgi veren Soylu, "Seçmen sayısı şu an 120 bin. 211 binini vatandaş yaptık. Bunun 91 bini, 92 bini çocuk" dedi

 • Bakan Çavuşoğlu: Suriye'de kalıcı çözüm siyasidir

  Dünya, 16 Ağustos 2022

  Bakan Çavuşoğlu: Suriye'de kalıcı çözüm siyasidir

  Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Suriye'de kalıcı çözüm siyasi çözümdür" dedi

  İsrail'den Suriye'ye hava saldırısı: 3 ölü

  Dünya, 15 Ağustos 2022

  İsrail'den Suriye'ye hava saldırısı: 3 ölü

  İsrail, Suriye'nin batısındaki Tartus ilinde rejim güçlerine yönelik hava saldırısı düzenledi. Saldırıda rejim ordusundan 3 askerin öldüğü ileri sürüldü

  MİT'ten Kamışlı'da operasyon! Sözde sorumlu öldürüldü

  Gündem, 12 Ağustos 2022

  MİT'ten Kamışlı'da operasyon! Sözde sorumlu öldürüldü

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye Kamışlı'da 6 Ağustos'ta gerçekleştirdiği operasyonla terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Amude-Derbesiye eyaleti genel sorumlusu İran asıllı "Rezan Cavit" kod adlı Yusif Mehmud Rebani'yi etkisiz hale getirdi.

 • İşte Türkiye'nin güvenlik kuşağı ve kırmızı çizgileri

  Gündem, 10 Ağustos 2022

  İşte Türkiye'nin güvenlik kuşağı ve kırmızı çizgileri

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda sarf ettiği, “Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri temizleyerek, güvenlik halkalarını yakında birleştireceğiz” sözlerinin ardından Suriye kuzeyine yönelik askeri operasyon ihtimali yeniden sıcak gündeme taşındı. Peki, yeni bir sınır ötesi operasyona niçin ihtiyaç duyuluyor? Türkiye’nin kırmızı çizgileri ve güvenlik kuşağı nereleri içeriyor? Habertürk'ten Bülent Aydemir yazdı...

 • YPG/PKK'lı teröristlerden Azez'e roket saldırısı: 3 yaralı

  Dünya, 05 Ağustos 2022

  YPG/PKK'lı teröristlerden Azez'e roket saldırısı: 3 yaralı

  Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın, muhaliflerin kontrolündeki Azez'e düzenlediği roket saldırısında 3 sivil yaralandı. Teröristlerin alçak saldırıyı, Tel Rıfat üzerinden gerçekleştirdikleri bildirildi

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kimseden izin alacak değiliz

  Dünya, 27 Temmuz 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kimseden izin alacak değiliz

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Tahıl sevkiyatı hem Rusya'nın hem Ukrayna'nın menfaatine. İki hafta içerisinde ilk gemilerin çıkmasını bekleyebiliriz." dedi. F-16 tedarikine ilişkin konuşan Kalın, "Biden yönetiminin F-16'lar konusundaki tavrı olumlu, memnuniyet verici." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Suriye'de olası operasyonu hakkında "Cumhurbaşkanı'mız yeni bir askeri harekatın her an olabileceğini söyledi. Bunun için de biz kimseden izin alacak değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik açıklamalar

  Dünya, 26 Temmuz 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tahıl sevkiyatı anlaşması konusunda herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun hareket etmelerini bekliyoruz" ifadelerini kullanırken; "Yunanistan adaları silahlandırma konusunda ne yapmak istiyorsa yapsın mı diyelim? Ne gerekiyorsa vakti saati geldiğinde bunu yaparız." diye konuştu.

  15 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

  Gündem, 25 Temmuz 2022

  15 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

  Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde düzenlenen operasyonda 2'si sözde üst düzey yönetici olan 15 PKK/YPG'li terörist öldürüldü

 • "Suriye'de hava saldırısında yaralanan DEAŞ elebaşı öldü"

  Dünya, 14 Temmuz 2022

  "Suriye'de hava saldırısında yaralanan DEAŞ elebaşı öldü"

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, 12 Temmuz'da Suriye'nin kuzeybatısına düzenlenen saldırıda yaralanan terör örgütü DEAŞ'ın üst düzey elebaşlarından Mahnal al-Agal'ın öldüğünü açıkladı.

 • ABD: Suriye'deki DEAŞ liderlerinden biri öldürüldü

  Dünya, 12 Temmuz 2022

  ABD: Suriye'deki DEAŞ liderlerinden biri öldürüldü

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'deki 5 liderinden birinin hava saldırısında öldürüldüğünü duyurdu.

 • BM raporunda terör örgütü YPG/PKK detayı

  Dünya, 12 Temmuz 2022

  BM raporunda terör örgütü YPG/PKK detayı

  Terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'de yüzlerce çocuğu silah altına alması, BM Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan '2021 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar' raporunda yer aldı. Raporda Suriye, çocuk istismarının en fazla yaşandığı ülkeler arasında listelendi

  Suriye'ye insani yardımların gönderildiği Cilvegözü'nde kapanma riski

  Dünya, 08 Temmuz 2022

  Suriye'ye insani yardımların gönderildiği Cilvegözü'nde kapanma riski

  Suriye'ye insani yardımların ulaştırıldığı tek sınır kapısı olan Cilvegözü, yeniden kapanma riskiyle gündemde... BM Güvenlik Konseyi, görev süresi 10 Temmuz'da dolacak mekanizmanın devam edip etmeyeceğine dair iki rakip tasarıyı görüşecek

  Afrin katliamının failleri yakalandı

  Gündem, 30 Haziran 2022

  Afrin katliamının failleri yakalandı

  Afrin'de 2016 yılında toplam 90 ÖSO mensubunu öldüren 3 şüpheli yakalandı

 • Ukrayna'dan Suriye kararı

  Dünya, 30 Haziran 2022

  Ukrayna'dan Suriye kararı

  Suriye'nin, Ukrayna'nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti ile Luhansk Halk Cumhuriyeti'ni tanımasının ardından Ukrayna, Suriye ile olan diplomatik ilişkilerini kesti

 • Suriyeli STK'lardan, geri dönüşle ilgili ortak açıklama

  Dünya, 22 Haziran 2022

  Suriyeli STK'lardan, geri dönüşle ilgili ortak açıklama

  İstanbul'da bir araya gelen ve çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları, Türkiye'deki sığınmacıların sorunları, Suriye'deki kriz ve ülkelerine geri dönüşlerine ilişkin ortak basın açıklaması yaptı. Suriyeli STK'lar Suriye'de savaşın bittiği, genel af çıktığı ve ülkenin artık güvenli bir hale geldiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 • "Suriye'ye insani yardım bir yıl daha uzatılmalı"

  Dünya, 21 Haziran 2022

  "Suriye'ye insani yardım bir yıl daha uzatılmalı"

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'ye sınır ötesi yardımların bir yıl daha uzatılmasının hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Guterres, Suriye'de 14,6 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu belirtti.

  Kremlin'den Türkiye açıklaması

  Dünya, 15 Haziran 2022

  Kremlin'den Türkiye açıklaması

  Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye'nin Suriye'ye olası askeri harekatına ilişkin, "Türkiye'nin Suriye'deki olası askeri operasyonu Suriye'ye istikrar getirmeyecektir. Bu özel harekatın gerçekleşeceğine inanmıyoruz." dedi.