KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Kuzey Kore

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya'da yer alan yüzölçümü 120.540 km2 olan ve sosyalizmle yönetilen ülkedir.

9 Eylül 1948 tarihinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ismiyle kuruldu. 1910-1945 arasında yaşanan Japon işgalinin ve İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ve ABD'nin denetimi altına girdi. 1948'te Sovyet denetimi alan bölgede sosyalist bir rejim kuruldu fakat bu gelişmenin üzerine ABD'nin Güney Kore'ye çıkarma yapması bölgede büyük bir tehlike yarattı.

1950'de Kore Savaşı başladı. Kuzey Kore Sovyetler Birliği ve Çin'den destek alırken, Güney Kore de ABD, Birlik Krallık ve bazı NATO devletlerinden destek aldı. Savaşta 1 milyon 300 bin kişi öldü ve savaş 1953 yılında sona erdi.

Günümüzde Kuzey Kore'de resmi dil olarak Korece konuşulur. Ekonomi konusunda dünyanın sayılı kapalı ekonomilerinden birisine sahiptir. Kuzey Kore'de yer alan önemli kömür madenleri ve mineral yatakları, ülke başlıca temel ihtiyaçlarını sağlayamadığı için işlenememektedir.

Son yıllarda Kuzey Kore'de, gübre yetersizliği ve soğuk havalar nedeniyle tarımsal üretimde ciddi bir düşüş yaşanmış ve kıtlık başlamıştır. Günümüzde devletin lideri Kim Jong-un'dur.

Kuzey Kore Haberleri

 • Kuzey Kore'de olay yaratan şov!

  Dünya, 13 Ekim 2021

  Kuzey Kore'de olay yaratan şov!

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un "yenilmez askeri güç" kuracağını açıklamasının ardından katıldığı 2021 Meşru Müdafaa sergisi gündem oldu. Askerlerin dayanıklılıklarını sergiledikleri şovda, seçilmiş askerler üzerlerinde beton kırılırken hiç acı çekmediklerini gösterdi. Öte yandan gösteriye katılan dar mavi kıyafetli askerde sosyal medyada gündem oldu.

 • Kuzey Kore lideri 'yenilmez bir askeri güç' kuracağını söyledi

  BBC, 12 Ekim 2021

  Kuzey Kore lideri 'yenilmez bir askeri güç' kuracağını söyledi

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD'nin tehditlerine karşı "yenilmez bir askeri güç" kuracağını söyledi.

 • Kuzey Kore lideri suikast timleri mi kuruyor?

  Dünya, 11 Ekim 2021

  Kuzey Kore lideri suikast timleri mi kuruyor?

  Eski üst düzey ajan Kim Kuk-song BBC ile yaptığı özel söyleşide, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un "muhaliflere karşı suikast timleri ile uyuşturucu laboratuvarı kurduğunu" iddia etti.

  DSÖ'den Kuzey Kore'ye yardım çalışması

  Dünya, 07 Ekim 2021

  DSÖ'den Kuzey Kore'ye yardım çalışması

  Dünya Sağlık Örgütü'nün haftalık raporunda, Kuzey Kore'ye koronavirüs tıbbi malzemelerini göndermek için çalıştığı belirtildi

  Kuzey ve Güney Kore'den iki ay sonra ilk görüşme

  Dünya, 04 Ekim 2021

  Kuzey ve Güney Kore'den iki ay sonra ilk görüşme

  Kuzey ve Güney Kore arasında temmuz sonunda kesilen iletişim kanalının yeniden açılmasıyla iki ay sonra ilk telefon görüşmesi gerçekleştirildi

 • Kuzey Kore'den tansiyonu yükseltecek adım!

  Dünya, 01 Ekim 2021

  Kuzey Kore'den tansiyonu yükseltecek adım!

  Kuzey Kore devlet medyası KCNA, Kuzey Kore'nin yeni geliştirilen uçaksavar füze sistemini test ettiğini duyurdu. ABD ile nükleer görüşmelerin kilitlendiği dönemde Kuzey Kore'nin eylül ayında gerçekleştirdiği füze denemelerinin sayısı 4'e yükseldi.

 • Kuzey Kore hipersonik füze denediğini duyurdu

  Dünya, 29 Eylül 2021

  Kuzey Kore hipersonik füze denediğini duyurdu

  Kuzey Kore dün test edilen füzenin Hwasong-8 tipi hipersonik bir füze olduğunu duyurdu.

 • Kuzey Kore'den bir ayda ikinci deneme!

  Dünya, 28 Eylül 2021

  Kuzey Kore'den bir ayda ikinci deneme!

  Japonya'nın hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore'nin "balistik" füze olduğu tahmin edilen füze denemesi yaptı. Güney Kore ise Kuzey Kore'nin "tanımlanamayan" füze fırlattığını ifade etti. Kuzey Kore'nin bu ay ikinci kez "balistik" füze denediği belirtildi

  Kuzey Kore'den Güney Kore'ye çağrı!

  Dünya, 24 Eylül 2021

  Kuzey Kore'den Güney Kore'ye çağrı!

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney Kore'nin düşmanca politikalardan vazgeçmesi şartıyla müzakerelerde istekli olduğunu aktardı.

  Japonya'dan Kuzey Kore'ye tepki

  Dünya, 16 Eylül 2021

  Japonya'dan Kuzey Kore'ye tepki

  Japonya Başbakan Yoşhihide Suga, Kuzey Kore'nin füze denemelerinin, "hiçbir şekilde affedilemez" olduğunu, ülkesinin barış ve güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

 • Kuzey Kore'den Güney Kore'ye 'uyarı'

  Dünya, 15 Eylül 2021

  Kuzey Kore'den Güney Kore'ye 'uyarı'

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'i füze denemesi nedeniyle eleştirerek, "İki ülke arasındaki ilişkiler yok olur" tehdidinde bulundu. Kim Yo Jong, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği denemelerin ise rutin savunma önlemleri olduğunu savundu.

 • Kuzey Kore'den yeni füze denemesi!

  Dünya, 15 Eylül 2021

  Kuzey Kore'den yeni füze denemesi!

  ABD ve Güney Koreli diplomatların Tokyo'da gerçekleştirdiği "Kuzey Kore" konulu zirve sonrası Kuzey Kore'den dikkat çeken bir hamle geldi. Japonya, Kuzey Kore'nin yeni füze denemesinde bulunduğunu aktardı.

 • ABD'den Kuzey Kore açıklaması

  Dünya, 14 Eylül 2021

  ABD'den Kuzey Kore açıklaması

  Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD’nin Kuzey Kore ile temasa geçmeye hazır olduğu bildirildi

  Kuzey Kore'den yeni tip bir uzun menzilli füze denemesi!

  BBC, 13 Eylül 2021

  Kuzey Kore'den yeni tip bir uzun menzilli füze denemesi!

  Kuzey Kore, yeni tip bir uzun menzilli füze denemesini başarı ile gerçekleştirdiğini duyurdu. Devlet medyasında yer alan habere göre, füze denemesi Cumartesi ve Pazar günleri yapıldı ve iki denemede de füzeler, 1500 kilometreden fazla mesafe kat etti.

  Kuzey Kore'de geçit töreninde dikkat çeken görüntü!

  Dünya, 09 Eylül 2021

  Kuzey Kore'de geçit töreninde dikkat çeken görüntü!

  Kuzey Kore'nin kuruluşunun 73. yıl dönümü kapsamında düzenlenen askeri geçit töreninde, "tehlikeli madde giysisi" olarak bilinen turuncu renkli koruyucu elbiseler giyen ve gaz maskeleri takan askerler tüm dikkatleri üzerine topladı.

 • Kim Jong-un'un son hali şoke etti!

  Dünya, 02 Eylül 2021

  Kim Jong-un'un son hali şoke etti!

  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un başkent Pyongyang’daki Gençlik Günü kutlamalarındaki görüntüsü herkesi şaşırttı. Bir süredir zayıfladığı görülen Kim’in her zamankinden daha zayıf olduğu görüldü.

 • Kuzey Kore ve BM arasında kriz

  Dünya, 27 Ağustos 2021

  Kuzey Kore ve BM arasında kriz

  Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları raportörleri, Kuzey Kore'den, yeni Covid-19 salgını nedeniyle kapatılan kuzey sınırını geçen herhangi bir kişiyi gördüklerinde birliklerine ateş etme emri verip vermediği konusunda açıklama istedi.

 • Kim Yo-jong’dan ‘‘hain’’çıkışı

  Dünya, 10 Ağustos 2021

  Kim Yo-jong’dan ‘‘hain’’çıkışı

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un nüfuzlu kız kardeşi, Güney Kore’nin ABD ile ortak askerî tatbikatlar yapması nedeniyle Seul yetkililerini "hain" olarak nitelendirdi. Ortak tatbikatlar sonucunda iki müttefikin daha büyük güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulundu.

  Kuzey Kore'de şiddetli yağmur

  Dünya, 06 Ağustos 2021

  Kuzey Kore'de şiddetli yağmur

  Kuzey Kore’de etkili olan şiddetli yağış nedeniyle evleri yıkılan binlerce kişinin tahliye edildiği bildirildi.