KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Japonya

Japonya, Doğu Asya'da bulunan, parlementer monarşi ile yönetilen ve 377.944 km2'lik yüzölçümüne sahip olan ülkedir.

10 Mart 1854'te Amerikan Donanmasına ait olan Siyah Gemi'ler, Kanagawa Sözleşmesi ile Japonya'nın dış dünyaya açılmasını zorladı ve daha sonra Batı ülkeleriyle yapılan anlaşmalar sonrasında ekonomi ve siyasi krizler arrttır.

Günümüzde Japonya'nın yönetim biçimi anayasal monarşidir ancak ülkede imparatorun yetkileri çok kısıtlıdır. Anayasaya göre imparator "devletin ve halkın birliğinin sembolü" olarak tanımlanır ve herhangi bir egemenlik hakkı yoktur.

Ülkenin yaklaşık 4 trilyon dolarlık milli geliri bulunmaktadır ve bu rakamlar dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı'nda yenilse de, savaşın ardından hızlı gelişen Japonya'nın başarısı örnek olarak gösterilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından şirketler, devlet ve vatandaşlar bir güç birliği oluşturmuş ve bu sayede toparlanarak dünyanın en iyi ve en büyük ekonomileri listesine adını yazdırmıştır. Japonya'nın bu kadar hızlı toparlayarak güçlü bir ülke olması, diğer ülkeler tarafından "Japon mucizesi" olarak tanımlanır.

Nükleer santraller kurarak enerji kullanımını da doğru bir şekilde yapmak isteyen Japonya'da 2005 yılı itibariyle petrol, kömür, doğal gaz ve nükleer enerji kullanılmaktadır.

Ülkenin ortalama yaşı 44,7'dir ve bu rakamlar dünyanın en yaşlı nüfusu olarak kayıtlara geçmiştir. Japonya nüfusunun %30,1'i 60 yaşından daha yaşlı olup 60+ yaş grubuna girenlerin dünyanın en yüksek yüzde oranına sahiptir.

Japonya Haberleri

 • Japonya'daki ABD üslerinde virüs paniği

  Dünya, 12 Temmuz 2020

  Japonya'daki ABD üslerinde virüs paniği

  Japonya'nın Okinawa Adası'ndaki ABD üslerinde 61 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının doğrulanmasının ardından 2 üssün karantinaya alındığı belirtildi. Okinawa Valisi Denny Tamaki, bölge halkının kendini salgının yayılmasını önlemeye adadığı bir ortamda ABD ordusu ile bağlantılı birçok vakanın kısa sürede görülmesinin hayal kırıklığına yol açtığını söyledi.

 • Onay verildi! ABD, Japonya'ya 105 adet F-35 satıyor

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Onay verildi! ABD, Japonya'ya 105 adet F-35 satıyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya'ya 23,11 milyar dolar değerinde 105 adet F-35 tipi 5'inci nesil savaş uçağının satışına onay verdi. Satış paketinde 63 konvansiyonel kalkış ve iniş yapabilen F-35A, 42 kısa mesafe kalkış ve dikey iniş yapabilen F-35B tipi savaş uçağı bulunuyor

 • Japonya'ya taziye mesajı

  Dünya, 05 Temmuz 2020

  Japonya'ya taziye mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Japonya'da şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda hayatını kaybedenler için ülkeye başsağlığı diledi.

  Japonya’da yangın faciası: 3 itfaiyeci ve 1 polis öldü!

  Dünya, 05 Temmuz 2020

  Japonya’da yangın faciası: 3 itfaiyeci ve 1 polis öldü!

  Japonya'da bir fabrika deposunda çıkan yangına müdahale eden 3 itfaiye görevlisi ve 1 polis hayatını kaybetti

  Japonya'yı yağış vurdu: 2 ölü, 8 kayıp!

  Dünya, 04 Temmuz 2020

  Japonya'yı yağış vurdu: 2 ölü, 8 kayıp!

  Japonya'da etkisini gösteren şiddetli yağış Kumamoto ve Kagoshima eyaletlerinde sel ve toprak kaymalarına neden oldu. Nehirlerin taşmasıyla binlerce ev sular altında kalırken, 76 bini aşkın bölge sakinine yönelik tahliye emri yayınlandı.

 • Japonya'da Covid-19 aşı adayının klinik denemeleri başladı

  Sağlık, 30 Haziran 2020

  Japonya'da Covid-19 aşı adayının klinik denemeleri başladı

  Japonya’da yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ilk potansiyel aşının klinik denemelerine başlandı

 • Türk vatandaşlar karşılaştı! 'İntihar ormanı'nda korkunç manzara

  Yaşam, 13 Haziran 2020

  Türk vatandaşlar karşılaştı! 'İntihar ormanı'nda korkunç manzara

  Korku filmine konu olmuş hikayesiyle Japonya'nın intihar ormanı olarak bilinen Aokigahara'da gezintiye çıkan Türk vatandaşları, ağaca asılmış bir cansız bedenle karşılaştı. Cesedin 20 günlük erkek bir cesede ait olduğu ifade edildi

 • Japonya'da 3 yaşındaki oğlunu çamaşır makinesine kitleyen baba tutuklandı!

  Dünya, 01 Haziran 2020

  Japonya'da 3 yaşındaki oğlunu çamaşır makinesine kitleyen baba tutuklandı!

  Japonya'da 3 yaşındaki oğlunu 90 dakika boyunca çamaşır makinesinde kilitli tutan baba tutuklandı

  MotoGP'nin Japonya ayağı iptal edildi

  Motor Sporları, 01 Haziran 2020

  MotoGP'nin Japonya ayağı iptal edildi

  2020 MotoGP Dünya Şampiyonası'nın Japonya ayağı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iptal edildi

  1.1 trilyon dolarlık yeni korona paketi

  İş-Yaşam, 27 Mayıs 2020

  1.1 trilyon dolarlık yeni korona paketi

  Japonya daha önce açıkladığı 1.1 trilyon dolarlık koronavirüs önlem paketinin ardından aynı değerde yeni bir paketi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Japonya paketi fonlamak için devlet tahvili satacak

 • OHAL'in kalktığı Japonya'da 'Seyahate Çık' kampanyası

  Dünya, 26 Mayıs 2020

  OHAL'in kalktığı Japonya'da 'Seyahate Çık' kampanyası

  Japonya hükümeti, koronavirüs salgınının etkilediği turizm sektörünü canlandırmak için ülke içinde tatile çıkacaklara günlük 20 bin yen değerinde finansal destek sağlayacağını açıkladı. Japonya Başbakanı Abe Şinzo hükümeti, "Seyahate Çık" kampanyası başlattıklarını duyurdu.

 • DSÖ'den hem övgü hem uyarı

  Dünya, 26 Mayıs 2020

  DSÖ'den hem övgü hem uyarı

  Japonya'nın koronavirüs salgınını kontrol altına alma çabalarını başarılı olarak niteleyen Dünya Sağlık Örgütü, OHAL'in sona erdiği ülkede temel tedbirlerin sürmesi gerektiği konusunda uyardı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

  Gündem, 21 Mayıs 2020

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

  Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe'nin katılımıyla açıldı. Açılışta konuşan Abe, "Japonya'da geliştirilen ve koronavirüste umut olabileceği belirtilen ilacı arzu eden ülkelere bağışlayacağız. Bu kapsamda Türkiye'ye de bağışlıyoruz. Ayrıca Türkiye'nin duyduğu ihtiyaca binaen sağlık çalışanlarına tıbbi destek sağlayacağız" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. Hastanemizin çevresindeki 15 dönümlük alanı çam ve sakura (kiraz çiçeği) ağacıyla donattık. Bu bizim dostluğumuzun kalıcı olmasını sembolize eden adımlar oluyor. İstanbul'un gurur abidelerinden biri olacak eseri daha kazandırdık" dedi

  Swap G-7'den sağlanıyor

  İş-Yaşam, 19 Mayıs 2020

  Swap G-7'den sağlanıyor

  Döviz takası (swap) hattı kurmak için dört ülkeyle görüşen Türkiye'nin iki ülke ile anlaşmaya çok yakın olduğu ifade edildi. Söz konusu 4 ülkeden ikisinin İngiltere ve Japonya olduğu ifade edilirken Japonya ile yapılan anlaşmanın ise Japon Başbakanı Şinzo Abe ile perşembe günü Başakşehir'deki şehir hastanesinin açılışında açıklanması beklentiler dahilinde. Rahim Ak'ın haberi

  Herkes onu konuşuyor! 90 yaşında başardı

  Yaşam, 19 Mayıs 2020

  Herkes onu konuşuyor! 90 yaşında başardı

  Japonya’da yaşayan 90 yaşındaki Hamako Mori, 39 yıldır bilgisayar ve konsollarda oyun oynayan en yaşlı bilgisayar oyuncusu olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

 • Japonya'da 5,3 büyüklüğünde deprem

  Dünya, 19 Mayıs 2020

  Japonya'da 5,3 büyüklüğünde deprem

  Japonya'nın kuzeydoğusundaki Fukuşima eyaleti ve Miyagi eyaletinde bir saat arayla 5,3 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi

 • Japonya'da 5.2 büyüklüğünde deprem!

  Dünya, 18 Mayıs 2020

  Japonya'da 5.2 büyüklüğünde deprem!

  Japonya'nın kuzeydoğusundaki Miyagi eyaletinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 • Türkiye'nin salgın mücadelesi dünya basınında

  Dünya, 15 Mayıs 2020

  Türkiye'nin salgın mücadelesi dünya basınında

  Japonya'nın önde gelen yayın kuruluşu Fuji Haber Ağı (FNN), Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesini ekranlara taşıdı. Virüs vakalarına karşın Türkiye'deki sağlık sisteminde aksama olmadığının belirtildiği haberde, salgını önleme çabaları geniş yer buldu.

  Japonya'da virüsün yayılma hızı test edildi!

  Dünya, 14 Mayıs 2020

  Japonya'da virüsün yayılma hızı test edildi!

  Japonya'da yapılan bir "siyah ışık" deneyi koronavirüsün (Covid-19) yayılımının ne kadar hızlı olduğunu gözler önüne serdi. İlk deneme olarak bir restoranda gerçekleştirilen deneyde yarım saatin sonunda 9 kişiye virüsün bulaştığı sonucuna varıldı.