KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Daha 10 yaşında: 473 suç

  Gündem, 02 Nisan 2020

  Daha 10 yaşında: 473 suç

  İstanbul Büyükçekmece'de yankesicilik olaylarının artış göstermesinin ardından ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, şüphelinin 10 yaşındaki B.G. olduğunu belirledi. Arkasından yaklaştığı kişilerin çantalarındaki eşyaları yankesicilik yöntemiyle çalan B.G.'nin tıbbi maske taktığı görüldü. B.G. ve ailesine yönelik teknik ve fiziki takibin ardından polis operasyon düzenledi. Çocuk ve ailesi ile aileye yardımcı olan 3 kişi gözaltına alındı. 10 yaşındaki B.G.'nin 473 farklı suç kaydı olduğu ortaya çıktı

 • Beyoğlu'nda silahlı çatışma: 1 yaralı

  Gündem, 02 Nisan 2020

  Beyoğlu'nda silahlı çatışma: 1 yaralı

  İstanbul Beyoğlu'nda, iki grup arasında sokakta silahlı çatışma çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, yerde karnından yaralanmış birini buldu. Yaralı Berkay G., ambulansla hastaneye kaldırıldı. Olay yerinde yapılan incelemelerde çok sayıda silah ve kalaşnikof tüfeği kovanı bulundu. Çatışmanın olduğu yere yakın sokaklarda polisi görerek kaçmaya başlayan bir kişi gözaltına alındı. Olaya karışan diğer şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı

 • THY'den Ankara ve İstanbul'dan uçacaklara uyarı

  İş-Yaşam, 29 Mart 2020

  THY'den Ankara ve İstanbul'dan uçacaklara uyarı

  THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Ankara ve İstanbul'dan yapılacak iç hat uçuşlarını açıkladı. Yolcuların seyahat belgesine sahip olmaları ve uçuştan 4 saat önce havalimanında olmaları gerektiğini belirtti

  Dışarı çıkmayın!

  Gündem, 29 Mart 2020

  Dışarı çıkmayın!

  Koronavirüs pandemisinin herkesi tehdit etmesiyle birlikte alınan önlemler de sıkılaştı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İstanbulları sahil, piknik alanları, balık tutmak, spor ve yürüyüş yapmamaları konusunda uyardı.

  İstanbul'a giriş çıkışlarda araçlara denetim

  Gündem, 28 Mart 2020

  İstanbul'a giriş çıkışlarda araçlara denetim

  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında İstanbul'un giriş ve çıkışlarında oluşturulan kontrol noktalarında seyahatlerine izin verilen otobüsler ile özel araçlarıyla seyahat edecekler için kontroller yapıldı

 • İstanbul'da Kovid-19 önlemleri uygulanmaya başladı

  Gündem, 28 Mart 2020

  İstanbul'da Kovid-19 önlemleri uygulanmaya başladı

  İstanbul'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önleme çalışmaları kapsamında alınan yeni kararların ardından bazı otobüs seferleri iptal edildi

 • İBB'den 'korona' ölümlü defin açıklaması

  Gündem, 27 Mart 2020

  İBB'den 'korona' ölümlü defin açıklaması

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüsten ölümler sonrası defin işlemleri ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Koronavirüs ölümlerinin personel ve halk sağlığını riske atmaması için titiz gerekli önlemler alındı. Kentin her iki yakasında da koronavirüs ölümleri için mezarlıklar belirlendi. Personelin koruma donanımları uygun hale getirildi" denildi.

 • İşte Megakent'in 'korona' mezarlığı!

  Gündem, 26 Mart 2020

  İşte Megakent'in 'korona' mezarlığı!

  Koronavirüs salgını nedeniyle ilk vefatlar başladığında İBB yetkililerinden defin şartlarını öğrenmiş ve yazmıştım. Ne yazık ki koronadan kaybettiğimiz canların sayısı artınca defin işlemleri ve mezarlık da merak konusu oldu. Bilim Kurulu'nun verdiği kararlar doğrultusunda İBB'de, koronavirüsten kaybettiğimiz vatandaşlar için kentin iki yakasında mezarlık belirledi. İşte o mezarlıklar ve defin yöntemi... Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan yazdı...

  Karantina bitti, yıkıma başlandı

  Gündem, 26 Mart 2020

  Karantina bitti, yıkıma başlandı

  İstanbul Adalar'da 105 atın ruam hastalığı sonucu itlaf edilmesinin ardından faytonlar durdurulmuş, kaçak ahırların yıkılmasına karar verilmişti. Ruam karantinası sürecinin bitmesiyle kaçak ahırların yıkımına başlandı. Adalar'da dün başlayan yıkım çalışmaları devam etti. Burgazada'da bulunan ve İBB'ye satılmayan atların bulunduğu 3 kaçak ahırın yıkımı ise birkaç gün sonrasına ertelendi

  İnternetten anlaştılar, gerçek şoke etti!

  Gündem, 25 Mart 2020

  İnternetten anlaştılar, gerçek şoke etti!

  İstanbul Üsküdar'da Kadir K., 15 Şubat'ta internetten satışa çıkardığı telefonunu 5 bin lira karşılığında bir kadına sattı. Ancak parasını bankaya yatırmak isteyince şoke oldu. İnternetten anlaşıp buluştuğu kadının kendisine sahte para verdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güven Timleri Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Ekiplerin araştırmasında kadının Zülal K. olduğu tespit edildi. Şüphelinin, 9 kişinin internetten satışa çıkardığı cep telefonlarını sahte parayla satın aldığı belirlendi

 • İstanbul'da otobüs tramvay yoluna girdi

  Gündem, 25 Mart 2020

  İstanbul'da otobüs tramvay yoluna girdi

  İstanbul'un Fatih ilçesi Aksaray semtinde İBB'ye bağlı özel halk otobüsü şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüje çıktı. Refüjde bulunan MOBESE direğine de çarpan otobüs tramvay yoluna girdi. Kazada ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

 • Baskında ele geçti: 1 milyon adet

  Gündem, 25 Mart 2020

  Baskında ele geçti: 1 milyon adet

  İstanbul Sultanbeyli'de bir ihbar üzerine sahte maske üretimi yapan bir imalathaneye polis baskın düzenledi. Ekipler, İran'a gönderilmek üzere imal edilen yaklaşık 1 milyon adet maskeyi ele geçirirken olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı

 • Eski eşten korkunç tuzak!

  Gündem, 24 Mart 2020

  Eski eşten korkunç tuzak!

  Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını nedeniyle herkesin eve kapandığı bu zorlu günlerde bir kadın daha cinayete kurban gitti. İstanbul'da Yasin A., eski eşinin başkalarıyla birlikte olduğu gerekçesiyle korkunç bir plan yaptı. Para karşılığında tuttuğu kiralık katil arkadaşıyla eski eşi Lale Bayram'ı boğarak öldürdü. Öldürdüğü eski eşinin bileklerini keserek intihar süsü verdi. Genç kadının öldürülmeden önce son görüntüleri de bir marketin güvenlik kamerasına yansıdı

  Boşanma aşamasındaki eşini vurdu

  Gündem, 24 Mart 2020

  Boşanma aşamasındaki eşini vurdu

  İstanbul Maltepe'de Bahtiyar Ç., boşanma aşamasında olduğu eşinin evine geldi. Çıkan tartışmada Bahtiyar Ç. silahla dehşet saçtı. Bir çocuk annesi Hülya Ç.'yi iki el ateş açtı. Kadın yaralanırken, kaçan Bahtiyar Ç. aranıyor

  Ayrılmak isteyince dehşeti yaşadı!

  Gündem, 22 Mart 2020

  Ayrılmak isteyince dehşeti yaşadı!

  İstanbul Gaziosmanpaşa'da korkunç bir olay meydana geldi. 22 yaşındaki Buse Güler, sevgilisinden ayrılmak isteyince dehşeti yaşadı. Güler, üç ay önce ayrılmak istediğini söylediği C.A. bir türlü peşini bırakmadı. C.A., son olarak iş çıkışında bekleyip, tartıştığı genç kadına kurşun yağdırdı. Ağır yaralanan Güler, kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi verirken, kaçan C.A. gözaltına alındı

 • İstanbul'da "ev kal" çağrısı kısmen etkili oldu

  Ajans Haberleri, 21 Mart 2020

  İstanbul'da "ev kal" çağrısı kısmen etkili oldu

  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında vatandaşlara yapılan "evde kal" çağrısı İstanbul'da kısmen etkili oldu. Bazı İstanbullular, yetkililerin ve uzmanların uyarılarını dikkate alarak evde kalırken, bazı vatandaşlar, güzel havayı fırsat bilip dışarı çıkmayı tercih etti.

 • Zabıta kılığındaki dolandırıcıya kelepçe!

  Gündem, 17 Mart 2020

  Zabıta kılığındaki dolandırıcıya kelepçe!

  İstanbul'da akıllara durgunluk veren bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Kendisini zabıta müdürü olarak tanıtıp esnaflardan borç para isteyen dolandırıcı gözaltına alındı. Şüphelinin esnafları zabıta müdürü olduğuna inandırıp para aldığı anlar ise güvenlik kamerasına yansıdı.

 • UEFA'nın İstanbul planı!

  Futbol, 16 Mart 2020

  UEFA'nın İstanbul planı!

  EURO 2020'yi 2021 yılına ertelemesi beklenen UEFA'nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için ise planı belli oldu. İspanyol basınında çıkan haberlere göre; iki turnuvayı da bu sene tamamlamayı isteyen UEFA, Şampiyonlar Ligi için İstanbul'un ev sahipliğinde Euroleague'deki final-four sistemini getirmeyi planlıyor

  İBB çalışma başlattı

  Gündem, 15 Mart 2020

  İBB çalışma başlattı

  İstanbul'un Fatih ilçesindeki Sarayburnu sahilinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'deki ilk anıtında bakım ve onarım çalışması başlatıldı.