KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • İstanbul semalarında alarm! Uçağın 30 metre üzerinden geçti

  Gündem, 26 Haziran 2019

  İstanbul semalarında alarm! Uçağın 30 metre üzerinden geçti

  İstanbul semalarında öğlen saatlerinde drone alarmı yaşandı. 8 bin 438 TL cezai işlem uygulanacağının duyurulması da uçuş güzergahında drone uçurulmasına engel olamadı. Öğlen saatlerinde İstanbul hava sahasında bir yolcu uçağının pilotu, 457 metre yükseklikte drone ile karşılaştı. Pilot, 30 metre üzerinden drone geçtiği bilgisini hava trafik kontrol merkezi ile paylaştı

 • Müzeden çalınmıştı, bakın nerede ortaya çıktı

  Gündem, 26 Haziran 2019

  Müzeden çalınmıştı, bakın nerede ortaya çıktı

  Şişli ve Kadıköy'de düzenlenen operasyonda, Selçuklu dönemi kuş motifli buhurdanlık ile Ankara Resim Heykel Müzesi'nden çalınmış Feyhaman Duran tablosu ele geçirildi.

 • Seçim günü 2.150 kiralama yapıldı

  Otomobil, 26 Haziran 2019

  Seçim günü 2.150 kiralama yapıldı

  Garenta'nın uygulaması MOOV'dan 23 Haziran'da 2 bin 150 araç kiralaması yapıldı. Garenta Genel Müdürü Emre Ayyıldız İstanbul'un trafik sorununun araç paylaşım sistemiyle rahatlayacağını ifade etti

  Bu şehirler cep yakıyor

  İş-Yaşam, 26 Haziran 2019

  Bu şehirler cep yakıyor

  Mercer geleneksel Yaşam Maliyeti Araştırması'nı yayımladı. Araştırmada dünya genelinde 209 şehrin yaşam maliyetleri karşılaştırıldı. Geçtiğimiz yıl aynı araştırmada 163. olan İstanbul bu yıl 154. sıraya yükseldi

  Sultangazi'de maskeli silahlı soygun

  Gündem, 26 Haziran 2019

  Sultangazi'de maskeli silahlı soygun

  İstanbul Sultangazi'de bir akaryakıt istasyonunda maskeli 3 kişi paraları alarak kaçtı

 • İstanbul için önemli uyarı: Yüzde 60'a kadar çıktı

  Gündem, 25 Haziran 2019

  İstanbul için önemli uyarı: Yüzde 60'a kadar çıktı

  İstanbul ve çevresinde mevsim normallerinin üzerinde yüksek sıcaklık ve nem oranında artış beklenirken, cumadan itibaren Karadeniz üzerinden gelecek yağışlı sistem kenti serinletecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Birinci Bölge Müdürü Ahmet Kocaman "Hafta boyunca, İstanbul ve çevresinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, 3-7 derece arasında artması bekleniyor. Sıcaklıklar, cumadan itibaren Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen serin ve yağışlı sistemle birlikte azalarak mevsim normallerine inecek" dedi. Kentte yüksek sıcaklıklarla birlikte yüksek nem de etkisini hissettirmeye başladı

 • Geldi, gördü, aldı! Kimseye fark ettirmemeye çalıştı

  Gündem, 25 Haziran 2019

  Geldi, gördü, aldı! Kimseye fark ettirmemeye çalıştı

  Mecidiyeköy metro istasyonunda bir kadın bankta unutulan cep telefonunu çaldı. Olay kameralara saniye saniye yansırken, şikayet üzerine inceleme başlatıldı. Telefonu arayan görevliler yaklaşık 1 buçuk saat boyunca telefona takılı hattın olduğu numarayı aradı. Ancak bir cevap alamadı. Sıradan bir vatandaşın bulduğu cep telefonunu sahibine ulaştırmak yerine çalması şaşkınlık yarattı

 • İlk kez hakim karşısına çıktılar!

  Gündem, 24 Haziran 2019

  İlk kez hakim karşısına çıktılar!

  Kartal'da 21 kişinin ölümü 17 kişinin de yaralandığı biri firari, biri tutuklu 3 sanıklı davaya başlandı. Davanın tek tutuklu sanığı Uğur Mısırlıoğlu, suçsuz olduğunu savunarak, "4.5 aydır tutuklu bulunmamın nedeni müteahhit Hasan Yeşilyurt'un ölmüş olmasından dolayı sorumlu tutulamamasıdır" dedi

  Yardıma koşanlar dehşete düştü!

  Gündem, 24 Haziran 2019

  Yardıma koşanlar dehşete düştü!

  Kurnaköy yolu üzerinde seyir halinde olan minibüs, o sırada yol üzerinde bulunan bir depoya giren TIR'a arkadan çarptı. Meydana gelen kazada minibüs sürücüsü araç içerisinde sıkışırken, minibüsün çarptığı TIR altına kalması kazanın şiddetini gözler önüne serdi. Hastaneye kaldırılan minibüs sürücüsünün durumunun ağır olduğu öğrenildi.

  Boğaz'da mest eden şov!

  Gündem, 24 Haziran 2019

  Boğaz'da mest eden şov!

  İstanbul Boğazı’nda aniden ortaya çıkan yunus balığı sürüsü, görsel şölen oluşturdu. Havadan çekilen görüntüleriyle belgesel filmlerini aratmayan yunus balıklarının şovu renkli görüntüler oluşturdu. Sevimli yunuslar, yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı oldu.

 • Köprüde feci kaza! Trafik felç

  Gündem, 24 Haziran 2019

  Köprüde feci kaza! Trafik felç

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü Avrupa yakası çıkışında bir otomobil kontrolden çıkarak takla attı. Bir kişinin yaralandığı kaza nedeniyle trafik adeta durma noktasına geldi. Kaza yapan olay yerinden kaldırılırken, trafik normale dönmeye başladı

 • 'İstanbul'un başarısı Türkiye'nin başarısıdır'

  İş-Yaşam, 24 Haziran 2019

  'İstanbul'un başarısı Türkiye'nin başarısıdır'

  TÜSİAD İstanbul seçiminin ardından yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada "Tarihsel ve kültürel mirasının yanı sıra ekonomik ve sosyal birikimi ile Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’un başarısı Türkiye’nin başarısıdır" denildi

 • Onlar kazandı!

  Enerji, 24 Haziran 2019

  Onlar kazandı!

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, Pazar günü dikkate alındığında elektrik tüketim rekorunun da kırılmasına yol açtı. Vatandaşlar, seçim sonuçlarını almak için gece geç saatlere kadar oturdu, televizyon izledi, klima kullandı; tüketim her saat arttı. 9 Haziran Pazar günü 666 milyon, 16 Haziran’da 704 milyon kilovatsaat olan günlük tüketim, seçim günü 730 milyon kilovat saate kadar fırladı. Şirketler, elektrikte ya da trafolarda herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, “Gece boyunca da kesintisiz elektrik verildi. Talep karşılandı” dedi. Olcay Aydilek'in haberi...

  Üsküdar'da trafik kazası!

  Gündem, 23 Haziran 2019

  Üsküdar'da trafik kazası!

  Üsküdar'da meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi

  İstanbul son 17 yılda kime oy verdi?

  Gündem, 23 Haziran 2019

  İstanbul son 17 yılda kime oy verdi?

  23 Haziran'da yenilenen İstanbul seçimine Millet İttifakı çatısı altında giren CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun oy oranı 17 yılda partisi adına ulaşılan en yüksek oran oldu. İmamoğlu'nun aldığı yüzde 54'lük oy aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerindeki en yüksek oran

 • Oyunu 572 bin artırdı

  Gündem, 23 Haziran 2019

  Oyunu 572 bin artırdı

  31 Mart ile 23 Haziran seçimi karşılaştırıldığında ortaya dikkat çeken farklar çıktı. CHP adayı İmamoğlu'nun oylarını 572 bin artırdığı, seçime katılım oranının yükseldiği ve geçersiz oy sayısında ise düşüş yaşandığı görüldü

 • İmamoğlu'nun sandığından kim çıktı?

  Gündem, 23 Haziran 2019

  İmamoğlu'nun sandığından kim çıktı?

  CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, oy kullandığı sandıkta birinci sırada yer aldı. Oylardan 242'sini Ekrem İmamoğlu, 62'sini AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım aldı. Oyların 3'ü ise geçersiz sayıldı

 • İmamoğlu mu, Yıldırım mı kazandı?

  Gündem, 23 Haziran 2019

  İmamoğlu mu, Yıldırım mı kazandı?

  İstanbul'da bugün tekrarlanan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonucu, tüm Türkiye tarafından merakla bekleniyordu. YSK'nın yayın yasağını kaldırmasının ardından ilk veriler geldi. Ardından Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'ndan açıklamalar geldi. Peki İstanbul'da kim kazandı? Ekrem İmamoğlu mu, Binali Yıldırım mı kazandı?

  Tartışmalı ilçelerde ne oldu?

  Gündem, 23 Haziran 2019

  Tartışmalı ilçelerde ne oldu?

  31 Mart Yerel Seçimi'nin ardından İstanbul'da Büyükçekmece ilçesi "sahte seçmen", Maltepe ise "sayım sürecinde usulsüzlük" iddialarıyla gündeme gelmişti. Bugün yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından iki ilçede ilginç sonuçlar ortaya çıktı