KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Sancaktepe'de kümes yangını: 30 tavuk öldü

  Gündem, 15 Temmuz 2024

  Sancaktepe'de kümes yangını: 30 tavuk öldü

  İstanbul'un Sancaktepe ilçesinde ahırda çıkan yangın kısa sürede kümese sıçradı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangında 2 kişi dumandan etilendi, 30 tavuk öldü

 • D-100’ü kilitleyen zincirleme kaza

  Gündem, 14 Temmuz 2024

  D-100’ü kilitleyen zincirleme kaza

  Avcılar’da D-100 kara yolunda meydana gelen 4 aracın karıştığı zincirleme kazada 1 kişi yaralandı. Kaza nedeni ile kara yolunda trafik oluşurken aracı hasar gören sürücü, kazanın makas atan araçlar nedeniyle gerçekleştiğini iddia etti

 • Ümraniye'de korkutan yangın

  Gündem, 13 Temmuz 2024

  Ümraniye'de korkutan yangın

  İstanbul'da Ümraniye Belediyesi'ne ait Trabzon Park Millet Bahçesi'nde bulunan çardakta çıkan yangın, itfaiye ekiplerince ormanlık alana sıçramadan söndürüldü

  Maltepe'de silahlı kavga: 3 yaralı

  Gündem, 13 Temmuz 2024

  Maltepe'de silahlı kavga: 3 yaralı

  İstanbul Maltepe'de iki grup arasında çıkan tartışmanın silahlı kavgaya dönüşmesi üzerine çıkan olayda 3 kişi yaralandı

  Sancaktepe'de bir binaya silahla ateş açıldı

  Gündem, 13 Temmuz 2024

  Sancaktepe'de bir binaya silahla ateş açıldı

  Sancaktepe'deki bir binaya silahla ateş açıldı, polis saldırıyla ilgili çalışma başlattı

 • Beylikdüzü'nde korkunç cinayet!

  Gündem, 12 Temmuz 2024

  Beylikdüzü'nde korkunç cinayet!

  Olay, İstanbul'da meydana geldi. 23 yaşındaki kadın, 9 Haziran'dan beri kayıptı. Ama ne yazık ki korkunç bir vahşetin kurbanı olduğu anlaşıldı. İş bulma sevinciyle evine gittiği cani onu boğarak öldürmüş, cansız bedenini parçalara ayırıp atmıştı. Yakalanan katil cinayeti itiraf ederken geçmişinde bir kişiyi daha öldürdüğü ortaya çıktı.

 • İstanbul'da vahşet! Genç kadını 6 parçaya ayırdı!

  Gündem, 12 Temmuz 2024

  İstanbul'da vahşet! Genç kadını 6 parçaya ayırdı!

  İstanbul'da, evlere temizlikçi olarak giden ve 20 gündür kayıp olan 23 yaşındaki E.R.A.'nın polis takibi sonucu F.D. ismindeki kişi tarafından boğulduğu ve 6 parçaya ayrıldığı saptandı. Genç kadının cesedinin siyah poşete konulup inşaata atıldığı öğrenildi

 • Merve'ye kardeşi kıydı! Öldüren tartışma!

  Gündem, 11 Temmuz 2024

  Merve'ye kardeşi kıydı! Öldüren tartışma!

  İstanbul'da, Hüseyin K. ile 28 yaşındaki ablası Merve K., arasında yaşanan tartışma cinayetle bitti. Kardeşi tarafından defalarca bıçaklanan Merve K., hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. Katil zanlısı kardeşi gözaltına alındı

  Bahçelievler'de 6 katlı bina tahliye edildi

  Gündem, 12 Temmuz 2024

  Bahçelievler'de 6 katlı bina tahliye edildi

  İstanbul Bahçelievler'de yapımı devam eden bir inşaatın yanındaki 6 katlı binanın yan duvarından düşen tuğla parçaları paniğe neden oldu. Olay yerine gelen itfaiye, AFAD ve belediye ekipleri binada yaşayanları tahliye etti. Belediye ekipleri, tahliye edilen vatandaşları otele yerleştirdi

  PKK/KCK şüphelisi tutuklandı

  Gündem, 11 Temmuz 2024

  PKK/KCK şüphelisi tutuklandı

  İstanbul'da, terör örgütü PKK/KCK'nın sözde gençlik yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 7 şüpheliden 1'i tutuklandı

 • Görenler şoke oldu! Taksim'de şüpheli ölüm!

  Gündem, 11 Temmuz 2024

  Görenler şoke oldu! Taksim'de şüpheli ölüm!

  İstanbul'da, Taksim Meydanı’nda kimliği belirsiz bir kişi, uzandığı banktan uzun süre kalkamadı. Vatandaşların uyarısı üzerine olay ile ilgilenen polis ekipleri, üzerinden kimlik çıkmayan kişinin öldüğünü belirledi. Soruşturma devam ediyor

 • İstanbul'da miras kavgası

  Gündem, 11 Temmuz 2024

  İstanbul'da miras kavgası

  İstanbul Kağıthane'de iki aile arasında miras anlaşmazlığı nedeniyle kavga çıktı. Bıçakların da çekildiği kavgada 3 kişi yaralandı. Mahallenin savaş alanına döndüğü kavgada çok sayıda kişi gözaltına alındı. Kavga anları ise kameralara yansıdı.

 • Dost cinayeti kamerada!

  Gündem, 10 Temmuz 2024

  Dost cinayeti kamerada!

  Olay, İstanbul'da meydana geldi. Cezaevinden bir yıl önce çıkan kişi çocukluk arkadaşları tarafında silahla vurularak öldürüldü. Ölen kişinin babası korkunç cinayete isyan etti.

  İstanbul'da silahlı saldırı! Kaldırımda yürüyordu!

  Gündem, 10 Temmuz 2024

  İstanbul'da silahlı saldırı! Kaldırımda yürüyordu!

  İstanbul Bağcılar'da, sokakta bekleyen gruba düzenlenen silahlı saldırıda, kaldırımda yürüyen 44 yaşındaki Rafet Ünsal, hayatını kaybetti. Sokakta bazı ev ve iş yerlerine kurşun isabet ederken silahlı saldırı güvenlik kameralarına yansıdı

  Köprülere Türk bayrağı asıldı

  Gündem, 10 Temmuz 2024

  Köprülere Türk bayrağı asıldı

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İstanbul Valiliği ve 15 Temmuz Derneği işbirliğinde Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne Türk bayrağı asıldı. 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 8'inci yılını geride bıraktıklarını, geçmiş yıllarda olduğu gibi şehitleri anarak, gazileri hatırlayarak milletin bekası ve devletin geleceği noktasında, Türk milleti olarak üzerlerine düşen sorumluluk neyse onu yerine getirmenin bilincinde yollarına devam ettiklerini söyledi.

 • Damat cinayetinin perde arkası!

  Gündem, 09 Temmuz 2024

  Damat cinayetinin perde arkası!

  Olay, İstanbul'da meydana geldi. İstanbul Kağıthane'de bir kayınpeder boşanmak isteyen kızını rahat bırakmayan damadını silahla vurup öldürmüştü. Show Haber öldürülen o damadın olaydan bir ay önce elinde bıçakla tehditler yağdırdığı o görüntülere ulaştı.

 • İstanbul'da deniz dolmuş dönemi

  Gündem, 09 Temmuz 2024

  İstanbul'da deniz dolmuş dönemi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Şehir Hatları, deniz taksilerin ardından deniz dolmuşları projesini de hayata geçirdi. 15 Temmuz'da ilk seferine başlayacak olan deniz dolmuşları, Şehir Hatları normal yolcu tarifesi ile ücretlendirilecek. Seferler ise ilk etapta İstinye - Küçüksu arasında olacak. Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Birçok konuda yenilikçi, vizyoner, çevreci en düşük emisyona sahip, sürdürülebilir araç takviyeleriyle İstanbul'un toplu taşımasında çok başka bir döneme yürüyüşümüzü takip edeceksiniz" dedi.

 • O anlar kamerada! Çocuğu içeri soktular!

  Gündem, 09 Temmuz 2024

  O anlar kamerada! Çocuğu içeri soktular!

  İstanbul'da, Türkiye Sakatlar Derneği'ne destek için, çeşitli noktalara yerleştirilen ters ızgarası olan giysi kumbarasından hırsızlık anı cep telefonu kamerasına yansıdı. Giysi kumbarasına giren çocuk dakikalar içinde giysileri dışarı çıkardı. Giysileri alan 4 kişi sokaktan hızla uzaklaştı

  Fenomen çift gözaltına alındı

  Gündem, 09 Temmuz 2024

  Fenomen çift gözaltına alındı

  İstanbul'da sosyal medya fenomenlerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 25 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Güzellik merkezi sahibi Neslim Güngen ile eşi Kıvanç Güngen'in de aralarında bulunduğu 54 kişi gözaltına alındı. Çift, ifadeleri alınmak üzere İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.