KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • İETT otobüsünde korkutan yangın

  Gündem, 05 Aralık 2023

  İETT otobüsünde korkutan yangın

  İstanbul Üsküdar'da seyir halindeki İETT otobüsünde yangın çıktı. Otobüsü durduran sürücü, yolcuları tahliye ederken; yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü

 • BUDO'da bazı seferler iptal

  Gündem, 02 Aralık 2023

  BUDO'da bazı seferler iptal

  Bursa Büyükşehir Belediyesince işletilen Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bazı seferi, olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamayacak

 • Oğlunun ölümünden sorumlu tuttuğu kadının annesini vurdu!

  Gündem, 30 Kasım 2023

  Oğlunun ölümünden sorumlu tuttuğu kadının annesini vurdu!

  İstanbul Arnavuktöy'de, otobüs durağında bekleyen kadın silahlı saldırıya uğradı. Başına isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan kadın, o sırada yoldan geçen bir minibüse bindirilerek hastaneye kaldırıldı. Silahlı saldırı anı ise güvenlik kameralarına yansıdı. Kanlı saldırının detayları şoke etti...

  Eyüpsultan'da toprak kayması: 1 ev tahliye edildi

  Gündem, 30 Kasım 2023

  Eyüpsultan'da toprak kayması: 1 ev tahliye edildi

  İstanbul genelinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Eyüpsultan ilçesinde meydana gelen toprak kayması sonucu, 1 gecekondu tedbir amaçlı tahliye edildi

  İstanbul'da etkili fırtına!

  Gündem, 29 Kasım 2023

  İstanbul'da etkili fırtına!

  İstanbul genelinde etkili olan fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Ortaköy'de deniz suyu taşarken Kartal'daki Dragos sahilinde tekne battı. Zeytinburnu açıklarında sürüklenen bir gemi karaya oturdu. Silivri sahilinde ise dev dalgalar oluştu

 • Seyir halindeki otomobile silahlı saldırı: 1 ölü, 1 ağır yaralı

  Gündem, 28 Kasım 2023

  Seyir halindeki otomobile silahlı saldırı: 1 ölü, 1 ağır yaralı

  İstanbul Esenler'de seyir halindeki otomobile yönelik bir araçtan açılan ateş sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı

 • Esenyurt'ta silahlı saldırı: 1 ölü

  Gündem, 28 Kasım 2023

  Esenyurt'ta silahlı saldırı: 1 ölü

  İstanbul Esenyurt'ta sokakta yürüdüğü esnada silahla vurulan kişi, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede öldü

 • Akılalmaz ölüm! El frenini çekmeyi unuttu! Aracının altında can verdi!

  Gündem, 27 Kasım 2023

  Akılalmaz ölüm! El frenini çekmeyi unuttu! Aracının altında can verdi!

  İstanbul'da, sigara içmek için aracından inen Fikret Elmas, el frenini çekmediği için indikten kısa bir süre sonra hareket eden otomobilini durdurmaya çalıştı. Aracının altında kalan Elmas, olay yerinde hayatını kaybetti. El freni çekilmeyen park halindeki otomobilin hareket ederek yokuş aşağı kaydığı anlar çevredeki bir binanın güvenlik kamerasına yansıdı

  Cadde üzerinde beklediler! 17 kurşun!

  Gündem, 27 Kasım 2023

  Cadde üzerinde beklediler! 17 kurşun!

  İstanbul'da, otomobiliyle seyir halindeyken, cadde üzerinde kendisini bekleyen 2 kişinin düzenlediği silahlı saldırıda başından vurulan ve ağır yaralanan 22 yaşındaki Fırat Öncü, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

  İnşaatın temelinde toprak kaydı, 5 katlı bina tahliye edildi

  Gündem, 27 Kasım 2023

  İnşaatın temelinde toprak kaydı, 5 katlı bina tahliye edildi

  İstanbul'un Maltepe ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilen binanın temelinde meydana gelen toprak kayması nedeniyle yan taraftaki 5 katlı bina tahliye edildi

 • El frenini çekmeden indiği otomobilin altında kalan sürücü öldü

  Gündem, 27 Kasım 2023

  El frenini çekmeden indiği otomobilin altında kalan sürücü öldü

  İstanbul Üsküdar'da sürücüsünün el frenini çekmeden park ettiği otomobil hareket etti. Önüne geçerek durdurmaya çalıştığı otomobilin altında kalan sürücü hayatını kaybetti

 • Türkiye hakkında neler yazdılar?

  Magazin, 26 Kasım 2023

  Türkiye hakkında neler yazdılar?

  Turist sayısını artırmak ve Türkiye'nin imajını güçlendirmek için yurt dışında tanıtım çalışmalarına büyük önem veriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yöndeki çalışmaları birçok başlıktan oluşuyor. Türkiye'nin tanıtımında yabancı gazetecilerin Türkiye gezilerindeki izlenimleriyle ilgili düşüncelerini ve gözlemlerini kaleme aldıkları haberleri de büyük önem taşıyor. Peki, yabancı gazeteciler Türkiye ile ilgili neler yazdı?

 • Kadıköy-Beşiktaş seferinde yolcu denize düştü!

  Gündem, 25 Kasım 2023

  Kadıköy-Beşiktaş seferinde yolcu denize düştü!

  İstanbul'da, Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan yolcu vapurundan denize düşen bir kişi, Kıyı Emniyeti ekipleri tarafından kurtarıldı. O anları çevredekiler cep telefonu ile görüntüledi

  Otomobille bahçeye uçtu! "Yine ölmedik çok şükür!"

  Gündem, 25 Kasım 2023

  Otomobille bahçeye uçtu! "Yine ölmedik çok şükür!"

  İstanbul'da, yolun kaygan olması nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, kullandığı otomobille 4 metre yükseklikten bir evin bahçesine düştü. Burnu bile kanamadan kendi imkanlarıyla araçtan çıkan sürücü, "Yine ölmedik, çok şükür" dedi

  Dehşet kameraya yansıdı! Mekâna almadılar cinayeti!

  Gündem, 24 Kasım 2023

  Dehşet kameraya yansıdı! Mekâna almadılar cinayeti!

  İstanbul'da, içeri alınmadıkları eğlence mekanına kurşun yağdırarak bir kişiyi öldürüp bir kişiyi de yaraladıkları iddia edilen 4 şüpheli polis tarafından yakalandı. Şüphelilerin eğlence mekanını kurşunlayarak cinayet işledikleri anları güvenlik kameraları kaydetti. Şüphelilerden 2´si tutuklanarak cezaevine gönderildi

 • 2.8 milyon TL değerinde altın ve döviz... Suudi vatandaşı dolandırdılar!

  Gündem, 22 Kasım 2023

  2.8 milyon TL değerinde altın ve döviz... Suudi vatandaşı dolandırdılar!

  Telefon dolandırıcılarının hedefi, bu kez Suudi Arabistan uyruklu H.Ş. oldu. H.Ş., kendilerini polis olarak tanıtan telefon dolandırıcılarına, evde bulunan 40 bin dolar, 100 bin Suudi Arabistan riyali ve 1.5 kilo ziynet eşyasını verdi. Dolandırıldığını anladıktan sonra H.Ş., soluğu poliste aldı. Güvenlik kamera görüntülerinden yola çıkan polis, dolandırıcıyı yakaladı

 • İstanbul'da anne kız öldürülmüştü! İşte cinayetin nedeni!

  Gündem, 22 Kasım 2023

  İstanbul'da anne kız öldürülmüştü! İşte cinayetin nedeni!

  İstanbul’da yaşanan olayda, alkol bağımlısı olduğu öğrenilen 46 yaşındaki Mehmet Kaya, 2 yıllık eşi 47 yaşındaki Şadumane Temuçin'i ve kadının, ilk evliliğinden olan 22 yaşındaki kızı Aleyna Dayıoğlu’nu silahla öldürdükten sonra intihar etti. Zanlının 11 suç kaydı çıktı. İşte cinayetin detayları...

 • O anlar kamerada! TIR ara sokağa girdi çarpa çarpa gitti!

  Gündem, 22 Kasım 2023

  O anlar kamerada! TIR ara sokağa girdi çarpa çarpa gitti!

  İstanbul Bağcılar'da, ara sokağa giren TIR şoförü park halindeki 7 otomobile çarparak ilerledi. TIR´ın sokağa giriş anı iş yerinin güvenlik kamerasına yansırken otomobil sahipleri TIR şoföründen şikayetçi oldu

  Tedaviyi beğenmedi! Kadın diş hekimini yaraladı!

  Gündem, 21 Kasım 2023

  Tedaviyi beğenmedi! Kadın diş hekimini yaraladı!

  İstanbul Güngören’de, uygulanan tedaviyi beğenmeyen bir kişi, kadın diş hekimini yaralayıp olay yerinden kaçtı. Polis ekipleri güvenlik kameralarından eşkâlini tespit ettiği saldırganın yakalanması için çalışma başlattı. Olay anı, kliniğin güvenlik kameralarına yansıdı