KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Annesinin yanında küçük kızı taciz etmişti! Sıcak gelişme!

  Gündem, 23 Kasım 2020

  Annesinin yanında küçük kızı taciz etmişti! Sıcak gelişme!

  İstanbul Avcılar E-5 yan yol kenarında, taksi bulmak için yürüyen Ukraynalı ailenin 12 yaşındaki kız çocuğuna yönelik tacizde bulunan 36 yaşındaki Gökmen D., polis tarafından iş yerinde yakalandı. Tacizci Gökmen D., olay anında alkollü olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını söyleyerek kendisini savundu. Büyükçekmece Adliyesi'ne sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece 'Çocuğun cinsel istismarı' suçundan tutuklandı

 • Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde korkutan yangın

  Gündem, 23 Kasım 2020

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde korkutan yangın

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü binasında çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Nörolojik Bilimler Enstitüsü binasında tedavi gören hastalar, tedbir amaçlı binadan çıkarıldı

 • Kapadokya ve İstanbul'dan etkilendiler

  Kültür-Sanat, 22 Kasım 2020

  Kapadokya ve İstanbul'dan etkilendiler

  Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde yer alan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile KM Events'in ortaklaşa gerçekleştirdikleri "Türkiye'nin Lüksleri Tanıtım Turu", İstanbul ve Kapadokya'da gerçekleştirildi. 2021- 2022 yılı planlamaları kapsamında gerçekleştirecekleri organizasyonlara Türkiye'yi dahil etmelerine yönelik turda, dünya'nın önde gelen organizatörleri Kapadokya ve İstanbul'dan ziyadesiyle etkilendi

  İstanbul’da korku dolu anlar!

  Gündem, 21 Kasım 2020

  İstanbul’da korku dolu anlar!

  Şişli’de cadde üzerinde park halinde olan iki minibüs alev alev yandı. Korku dolu anlar kameralara yansırken, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü

  İstanbul Fırıncılar Odası'ndan açıklama

  Gündem, 21 Kasım 2020

  İstanbul Fırıncılar Odası'ndan açıklama

  İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası, ekmek fiyatlarına ilişkin başka bir tarife düzenledikleri iddiasının asılsız olduğunu bildirdi

 • İstanbul sessizliğe büründü

  Gündem, 21 Kasım 2020

  İstanbul sessizliğe büründü

  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında saat 20.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasıyla İstanbul'un birçok cadde, sokak ve meydanları boş kaldı

 • İstanbul'da AVM'nin restoranında yangın!

  Gündem, 21 Kasım 2020

  İstanbul'da AVM'nin restoranında yangın!

  İstanbul Şişli’de bulunan bir AVM’nin çatı katındaki bir restoranda yangın çıktı. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmazken, çatı katı yangından dolayı kullanılamaz hale geldi. Polis, olayla ilgili inceleme başlattı

 • Vatandaşın parasını dansözlerle yemişler!

  Gündem, 21 Kasım 2020

  Vatandaşın parasını dansözlerle yemişler!

  Casus yazılımı ile vatandaşların cep telefonlarını ele geçiren ve bu sayede mobil bankacılık hesapları üzerinden vatandaşların paralarını başka hesaplara aktaran çete üyelerine İstanbul merkezli eş zamanlı operasyon düzenlendi.

  Kuzey Marmara Otoyolu'nda TIR devrildi

  Gündem, 21 Kasım 2020

  Kuzey Marmara Otoyolu'nda TIR devrildi

  İstanbul Çekmeköy'de Kuzey Marmara Otoyolu'nda sürücüsünün kontrolünü kaybettiği TIR, yol kenarındaki tel örgülere çarptıktan sonra devrilerek yan yattı. TIR'ın içinde sıkışan sürücüyü itfaiye ekipleri yaralı olarak kurtardı

  Kartal’da aileler arasında silahlı kavga

  Gündem, 21 Kasım 2020

  Kartal’da aileler arasında silahlı kavga

  İstanbul Kartal'da karı koca arasında çıkan tartışmaya aileler karışınca kavga kısa sürede büyüdü. Silah ve bıçakların çekildiği kavgada 2 kişi yaralandı

 • İstanbul’da DEAŞ operasyonu: 17 gözaltı

  Gündem, 21 Kasım 2020

  İstanbul’da DEAŞ operasyonu: 17 gözaltı

  İstanbul’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyon gerçekleştirildi. Yapılan operasyonda 17 şüpheli gözaltına alındı

 • Eğlence mekanına korona baskını: 2 yaralı

  Gündem, 19 Kasım 2020

  Eğlence mekanına korona baskını: 2 yaralı

  Ataşehir'de koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olması gereken eğlence mekanına yapılan baskında 12 kişiye toplam 37 bin 536 lira para cezası kesildi. Aynı mekana birkaç gün önce de aynı ihmalden ceza kesildiği öğrenildi. Kapatılan mekanın mesul müdürü olduğu öğrenilen Okan U. ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.

 • Yenibosna'da iş yerinde patlama ve yangın!

  Gündem, 19 Kasım 2020

  Yenibosna'da iş yerinde patlama ve yangın!

  Son dakika haberi... İstanbul Yenibosna'da 4 katlı bir iş yerinin birinci katında henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangın yaklaşık 1 saatlik çalışma sonucu söndürüldü

  İstanbul’da PKK operasyonu: Gözaltılar var

  Gündem, 18 Kasım 2020

  İstanbul’da PKK operasyonu: Gözaltılar var

  İstanbul'da PKK/KCK terör örgütüne yönelik daha önceden tespit edilen 13 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 8 şüpheli gözaltına alındı

  Kartal'da otomobil ikiye bölündü: 1 ağır yaralı

  Gündem, 17 Kasım 2020

  Kartal'da otomobil ikiye bölündü: 1 ağır yaralı

  İstanbul'da Kartal sahil yolu mevkiinde makas atarak ilerlediği iddia edilen otomobil kaza sonucu ikiye bölündü. Otomobil sürücüsü ağır yaralandı

 • Benzine indirim geldi!

  İş-Yaşam, 16 Kasım 2020

  Benzine indirim geldi!

  Benzin fiyatlarında indirim bekleniyor. İndirimin 16 17 Kasım yani Pazartesi Salı günü uygulanacağı tahmin edilirken başta araç sahipleri olmak üzere ekonomi gündemini takip edenler "Benzin fiyatları en kadar?" sorusunun cevabını araştırıyordu. Merak edilen indirim gerçekleşti.

 • Hava durumu bugün nasıl?

  Gündem, 15 Kasım 2020

  Hava durumu bugün nasıl?

  Bugün hava durumu nasıl? hafta sonu dışarıda plan yapanlar bu sorunun cevabını merak edip araştırıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 15 Kasım Pazar günü hava durumu raporu yayınlandı. Yapılan son tahminlere göre İstanbul dahil olmak üzere Marmara Bölgesi'nin kuzey kesimleri ile Karadeniz Bölgesi için yağmur uyarısı yapıldı. Peki, bugün hava durumu nasıl? İşte, merak edilen detaylar...

 • İstanbul'da DEAŞ operasyonu: 19 gözaltı

  Gündem, 14 Kasım 2020

  İstanbul'da DEAŞ operasyonu: 19 gözaltı

  İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda, yabancı uyruklu 19 şüpheli gözaltına alındı

  İstanbul'da 3 katlı binada korkutan yangın

  Gündem, 14 Kasım 2020

  İstanbul'da 3 katlı binada korkutan yangın

  Maltepe'de 3 katlı binada çıkan yangında mahsur kalan ve dumandan etkilenen 15 kişi tahliye edildi