KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • AVM'de ayağı yürüyen merdivene sıkışan çocuğun 3 parmağı koptu!

  Gündem, 02 Şubat 2023

  AVM'de ayağı yürüyen merdivene sıkışan çocuğun 3 parmağı koptu!

  İstanbul Şişli'de ailece gittikleri bir alışveriş merkezinde, yürüyen merdivene ayağı sıkışan 7 yaşındaki çocuğun üç parmağı koptu. Hastaneye götürülen çocuk ameliyata alındı. Olayla ilgili taksirle yaralama suçundan soruşturma başlatıldı

 • Büyük tepki çekmişti... Kedi düşmanı tutuklandı!

  Gündem, 02 Şubat 2023

  Büyük tepki çekmişti... Kedi düşmanı tutuklandı!

  İstanbul Küçükçekmece'de, bir sitenin girişindeki kedilere tekme atarken görüntülenen Aytuğ Koyuncu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı. Koyuncu önceki gün çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Savcılık dün karara itiraz etmişti. Tekrar gözaltına alınan Koyuncu, tutuklanarak cezaevine gönderildi

 • Konsolosluklardan peş peşe kapanma kararı

  Dünya, 02 Şubat 2023

  Konsolosluklardan peş peşe kapanma kararı

  Avrupa ülkelerinin İstanbul'da bulunan başkonsoloslukları art arda geçici süre kapanma kararı aldıklarını açıkladı. Almanya, İngiltere, Hollanda, İtalya, Belçika ve Fransa'nın ardından son olarak İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik sebebiyle ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacağını duyurdu.

  İstanbul'a kar hangi günler yağacak? Okullar tatil olacak mı?

  Gündem, 02 Şubat 2023

  İstanbul'a kar hangi günler yağacak? Okullar tatil olacak mı?

  İstanbul'a hangi günler kar yağacak? Okullar tatil olacak mı? Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel açıkladı: "Cumartesi ve pazar günü nihayet İstanbul'da kar bekleniyor. Arnavutköy'de kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşacak. Bu kar kalınlığı kaç saatte oluşacak bu önemli. Bu kar 3 saatte yağarsa çok daha fazla kişi etkilenecek. İstanbul'da pazar ve pazartesi günü de kar yağacak. Ancak pazartesi ve salı gününün toplamı 20 santimi bulacak. Pazar ve pazartesinin ilk 12 saati en çok yağışı alacak İstanbul. Okulların tatil olup olmayacağı; cuma ve cumartesi günkü hava raporlarına göre belli olacak."

  Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu kapatılıyor

  Dünya, 01 Şubat 2023

  Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu kapatılıyor

  Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik sebebiyle geçici süreliğine kapatıldı. Hollanda da İstanbul'daki konsolosluğunun geçici olarak halka kapatıldığını duyurmuştu. İngiltere ve Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu da konsolosluğun bir süre halka kapatıldığını duyurdu. Peki, buna benzer durumlar ne zaman yaşandı, 2022 yılında Türkiye'yi kaç turist ziyaret etti? Habertürk'ten Merve Elmacı'nın haberi...

 • Çocuğunun yanında erotik video çekmişti! Sıcak gelişme!

  Gündem, 01 Şubat 2023

  Çocuğunun yanında erotik video çekmişti! Sıcak gelişme!

  İstanbul Sultanbeyli'de, çocuğunun yanında sosyal medya hesabından yayın yaparak erotik görüntüler paylaşan 2 çocuk annesi H.K., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Paylaşımı sosyal medyada tepkiye neden olan H.K., yurt dışı çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı

 • Oto galeride silahlı kavga: 1 ölü, 1 ağır yaralı

  Gündem, 02 Şubat 2023

  Oto galeride silahlı kavga: 1 ölü, 1 ağır yaralı

  İstanbul Sarıyer'de oto galeride çıkan silahlı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ağır yaralandı. Jandarma ekipleri, kaçan cinayet şüphelisini yakalamak için çalışma başlattı

 • Baza içerisinde kadın cansız bedeni bulundu

  Gündem, 02 Şubat 2023

  Baza içerisinde kadın cansız bedeni bulundu

  Ataşehir'de itfaiye ekipleri, yangın ihbarı nedeniyle gittikleri evde baza içerisinde elleri ve ayakları bağlanmış, boğazı kesilmiş kadın cansız bedeni buldu

  İstanbul'da vahşet! Bebeğini 4'üncü kattan attı!

  Gündem, 01 Şubat 2023

  İstanbul'da vahşet! Bebeğini 4'üncü kattan attı!

  İstanbul Bahçelievler'de, ev temizliği yaparak geçimini sağladığı öğrenilen yabancı uyruklu bir kadın, yeni doğan bebeğini 4'üncü kattaki evinin penceresinden aşağı attı. Bebek ölürken, S.B. isimli kadın gözaltına alındı. Adliyeye çıkarılan yabancı uyruklu kadın tutuklandı

  Apartmanın çatısında çıkan yangın söndürüldü

  Gündem, 01 Şubat 2023

  Apartmanın çatısında çıkan yangın söndürüldü

  Zeytinburnu'nda, 5 katlı bir apartmanın çatısında çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü

 • İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 72

  Gündem, 01 Şubat 2023

  İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 72

  İstanbul'da haftanın üçüncü iş gününde, mesai saatinin ardından trafik yoğunluğu oluştu

 • Sevda Tepesi’ne adını veren hazin öykü

  Gündem, 09 Şubat 2020

  Sevda Tepesi’ne adını veren hazin öykü

  Cumhuriyetin ilk yıllarında İstanbul Boğaziçi’nde dillere destan olan genç teğmen Vahit Bey ile banka memuru Belkıs Hanım’ın hazin sonu. Habertürk Editörü Mehmet Şimşek’in 14 Şubat Sevgililer Günü öncesindeki ‘Güzergâh’ı Sevda Tepesi’ne ismini veren iki aşığın kaybolmaya yüz tutmuş mezarları oldu…

 • İstanbul'da Macar izleri

  Gündem, 15 Aralık 2019

  İstanbul'da Macar izleri

  Habertürk Editörü Mehmet Şimşek'in bu haftaki 'Güzergâh'ı Şerif Yenen Travel'in organizasyonu ve Macar Kültür Merkezi Müdürü/Koordinatörü akademisyen Türkolog Gabor Fodor'un rehberliğinde İstanbul'daki Macar kültürlerinin izleri sürmek oldu… İşte Saint Benoit Lisesi'nden Ayasofya'ya, Zeyrek'teki Pantakrator'dan Macar Kardeşler Caddesi'ne, Galata Mevlevihanesi'nden Feriköy'deki mezarlıklara kadar İstanbul'daki Macar izleri...

  Çocuğun yanında erotik video kaydına soruşturma ve gözaltı!

  Gündem, 31 Ocak 2023

  Çocuğun yanında erotik video kaydına soruşturma ve gözaltı!

  Sosyal paylaşım sitesi üzerinden bir çocuğun bulunduğu odada erotik video kaydı yaptığı iddia edilen kadın hakkında resen soruşturma başlatıldı. Sosyal medyada büyük tepki çeken H.K. adlı kadın gözaltına alındı

  Polis aracına otomobil çarptı: 1 kişi öldü, 1 polis yaralandı

  Gündem, 01 Şubat 2023

  Polis aracına otomobil çarptı: 1 kişi öldü, 1 polis yaralandı

  İstanbul Esenler'de trafik kazasına işlem yapan polis aracına, başka bir otomobil çarptı. TEM Otoyolu'ndaki kazada 1 kişi öldü, 1 polis memuru yaralandı, ekipler kaçan otomobil sürücüsünün yakalanması için çalışma başlattı

 • İstanbul'da kar yağışı

  Gündem, 01 Şubat 2023

  İstanbul'da kar yağışı

  İstanbul'da kar yağışı başladı. Arnavutköy, Beyoğlu, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Sultangazi, Beykoz, Çekmeköy gibi ilçelerde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için belediye ekipleri önlem aldı. Sokağa çıkan bazı vatandaşlar, beyaza bürünen araçlarının üzerine karın düştüğü tarihi not etti

 • Düğünde "Horon mu, halay mı" kavgası

  Gündem, 31 Ocak 2023

  Düğünde "Horon mu, halay mı" kavgası

  İstanbul Pendik'te bir düğünde erkek tarafı ile kız tarafı arasında horon mu, halay mı kavgası çıktı. Masa ve sandalyelerin havada uçuştuğu kavga 6 kişi yaralandı

 • İş yerindeki yangında köpek ve güvercinler can verdi

  Gündem, 31 Ocak 2023

  İş yerindeki yangında köpek ve güvercinler can verdi

  İstanbul Esenyurt'taki bir motosiklet tamirhanesinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun uğraşlarıyla söndürüldü. Yangın sonucu alevler arasında kalan bir köpek ve çok sayıda güvercinin öldüğü belirlendi

  Düğün salonunu ringe çevirdiler!

  Gündem, 30 Ocak 2023

  Düğün salonunu ringe çevirdiler!

  İstanbul Esenyurt'ta genç bir çift dünyaevine girerken yakınları düğün salonunda birbirine girdi. Tekmeli yumruklu kavga sokağa taştı. Kavgada silahlar çekildi. Akrabaların kavgasına polis ekipleri müdahale etti.