KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İngiltere

İngiltere, Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunan ve Birleşik Krallık'ı kuran dört ülkeden biri olan ülkedir. Ülkenin büyük bölümü alçak tepelerle kaplıdır fakat kuzeyde daha dağlık bölgeler yer almaktadır. Günümüzde başkenti Londra şehridir.

Tarihte bilinen ilk yerlileri Keltlerdir. Romalılar ise, Batı Avrupa'yı istila ettikleri dönemde İngiltereyi de fethederek buraya "Britania" adını verdiler. 400 yıl boyunca Roma egemenliği sürse de, ülke bu durumdan rahatsız olmadı ve 5. yüzyıldan itibaren de Anglus ve Sakson halkarının dağlık bölgelere göç etmesi başladı.

Anglosaksonlar 6 ve 7. yüzyıllarda birbirine rakip olan küçük krallıklar kurdu ve 8. yüzyılda Roma ve İrlanda'nın etkisi altında kalarak Hristiyanlık dinini seçtiler. 795 yılında başlayan İskandinav istilası, 11. yüzyıla kadar sürdü.

Danimarkalı Büyük Knud, tüm Büyük Britanya Adası'nı fethetti ve Anglosakson hanedanından olan Edward, İngiltere'nin bağımsızlığını ilan etti.

İngiltere yüzyıllar boyunca krallık olarak yönetildi ve günümüzde de hala Kraliyet Ailesi'nin gerçek mensupları temsili olarak yönetimde bulunmaktadır. Ülke, meşruti monarşi ile yönetilmektedir.

İngiltere Haberleri

 • Avrupa seçimleri ve Truva Atları

  Dünya, 21 Mayıs 2019

  Avrupa seçimleri ve Truva Atları

  İngiltere, Brexit’i “henüz” başaramadığı için 23-26 Mayıs arasındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerine mecburi katılıyor. Üstelik, Nigel Farage’ın yeni kurduğu Brexit partisi de anketlerde birinci. Yani AP’ye güçlü girecek bu partiden olsa olsa Truva Atı olur. Bu “at” yalnız da değil. AB sathında milliyetçiliğe oynayan göçmen düşmanı bütün sağ popülist partiler müthiş bir grup sinerjisiyle doludizgin kampanya sürdürdü. Hedef, AB’nin işlerliğini baltalamak. Tek teselli; sağ popülist partilerin 751 üyeli parlamentoda çoğunluk olmaları mümkün değil. Ancak 180 kadar vekille, Avrupa kurumlarını bloke etmeleri pekala mümkün. Avusturya’da ortaya çıkan altı saatlik kaset skandalının da gösterdiği üzere AB çapındaki sağ popülist partilerin Rusya bağlantısı ve sosyal medyada sağ cenahtan yayılan dezenformasyon da yakıcı meseleler… Habertürk yazarı Ayşe Özek Karasu yazdı

 • Kaşıkçı cinayeti sonrası 1,5 milyon Sterlinlik satış!

  Dünya, 18 Mayıs 2019

  Kaşıkçı cinayeti sonrası 1,5 milyon Sterlinlik satış!

  Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini takip eden aylarda, İngiltere'nin, Suudi Arabistan'a yaklaşık 1,5 milyon Sterlin (89 milyon TL) değerinde silah ve askeri teçhizat sattığı ortaya çıktı.

 • İngiltere'de partiler arası Brexit görüşmeleri çöktü

  Dünya, 17 Mayıs 2019

  İngiltere'de partiler arası Brexit görüşmeleri çöktü

  Ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, Brexit anlaşmasına yönelik hükümetle yürüttükleri görüşmelerin çöktüğünü duyurdu.

  Boris Johnson parti liderliği için adaylığını açıkladı

  Dünya, 16 Mayıs 2019

  Boris Johnson parti liderliği için adaylığını açıkladı

  İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderliği hakkında, "Tabii ki aday olacağım. Bunun kimse için sır niteliği taşıdığını sanmıyorum." dedi.

  Şok ölüm, İngiltere'yi harekete geçirdi!

  Dünya, 16 Mayıs 2019

  Şok ölüm, İngiltere'yi harekete geçirdi!

  İngiltere Parlamentosu, bir TV programı konuğunun çekimler sonrası intihar etmesi üzerine konukların özel hayatlarına ilişkin itiraflara zorlandığı şovları araştırmaya karar verdi.

 • Kraliçe'nin davetine tepki: Utanç verici!

  Dünya, 11 Mayıs 2019

  Kraliçe'nin davetine tepki: Utanç verici!

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halifeyi Windsor Kraliyet At Gösterisine davet etmesi ülkede tepki çekti.

 • Londra'da silahlı bir kişi camiye girmeye çalıştı

  Dünya, 10 Mayıs 2019

  Londra'da silahlı bir kişi camiye girmeye çalıştı

  İngiltere'nin başkenti Londra'da silahlı bir kişi camiye girmeye çalıştı. Şüphelinin içeri girmesi cemaat tarafından engellendi ve cami güvenlik altına alındı. Polis, olayda kullanılan silahın kurusıkı olduğunun sanıldığını ve kimsenin yaralanmadığını duyurdu

 • Skandal 'şempanze' benzetmesi!

  Dünya, 09 Mayıs 2019

  Skandal 'şempanze' benzetmesi!

  Prens Harry ile Meghan Markle'ın dünyaya yeni gelen bebekleri hakkında skandal bir paylaşım yapan BBC Radio 5 programcısı Danny Baker'in kovulduğu belirtildi.

  Kıskanç kayınvalide internetin diline düştü

  Yaşam, 09 Mayıs 2019

  Kıskanç kayınvalide internetin diline düştü

  Düğünlerde gelinin önüne geçmemek için beyaz bile giyilmez ancak İngiltere'de bir kayınvalide tüm kuralları yıktı. İsmi açıklanmayan kayınvalide düğünde gelin ile aynı model kıyafet giyerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı...

  Dört Avrupa ülkesinden İran mesajı!

  Dünya, 09 Mayıs 2019

  Dört Avrupa ülkesinden İran mesajı!

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkmasının yıl dönümünde yaptığı konuşmada, ABD'nin yaptırımlarına karşılık, anlaşmayla sınırlanan "300 kilogram üzerindeki zenginleştirilmiş uranyumu ve ağır suyun 130 tondan fazlasının yurt dışına satılmasını" 60 gün süreyle durdurduklarını açıklamıştı. Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa'dan İran'ın kararına yönelik açıklama geldi. Son dakika haberine göre, AB, İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'a sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaparak, her türlü "ültimatomu" reddettiklerini bildirdi

 • 'Connect for Creativity' tanıtıldı

  Kültür-Sanat, 08 Mayıs 2019

  'Connect for Creativity' tanıtıldı

  Kültürlerarası Diyalog programı kapsamında, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen 'Connect for Creativity' projesinin tanıtımı Bomontiada Atölye'de gerçekleştirildi

 • Kraliyet bebeğinin ismi açıklandı!

  Dünya, 08 Mayıs 2019

  Kraliyet bebeğinin ismi açıklandı!

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in torunu ve tahtın altıncı sıradaki varisi Prens Harry ile eşi Sussex Düşesi Meghan Markle'ın ilk çocuğu 6 Mayıs'ta dünyaya geldi. Bebek, hem İngiliz hem de ABD vatandaşlığı alan ilk Kraliyet üyesi oldu. Sussex Dükü Harry ve Düşesi Meghan'ın ilk bebeği için, "Hem ABD Başkanı hem de İngiltere Kralı olabilir" yorumları yapıldı. Çift, bebeğe Archie Harrison isminin verildiğini duyurdu

 • 'Pedofil' öğretmene hapis cezası!

  Dünya, 06 Mayıs 2019

  'Pedofil' öğretmene hapis cezası!

  İnternet üzerinden çocukların uygunsuz görüntülerini canlı yayınlayan kişiye, bunu izlemek için para gönderen ve yaşadığı Tayland'dan ziyaret için geldiği İngiltere'de havalimanında gözaltına alınan sapık müzik öğretmenine 5 yıl hapis cezası ve yurtdışına çıkış yasağı verildi.

  İngiliz siyasetçiden protestocuya dayak!

  Dünya, 03 Mayıs 2019

  İngiliz siyasetçiden protestocuya dayak!

  Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için bağımsız aday olarak kampanya yürüten aşırı sağcı politikacı Tommy Robinson, yüzüne içecek fırlatan bir genci darp etti.

  Bahçede buldu, içinden çıkanlara inanamadı

  Yaşam, 02 Mayıs 2019

  Bahçede buldu, içinden çıkanlara inanamadı

  İngiltere'nin Suffolk Kontluğu'nda yaşayan bir sosyal medya kullanıcısı, evinin bahçesinde gizemli bir delik buldu. Deliğin çevresinin kolayca aşındığını gören sosyal medya kullanıcısı bir süre sonra gözlerine inanamadı.

 • Assange 16 milyon sterline mal oldu

  Dünya, 02 Mayıs 2019

  Assange 16 milyon sterline mal oldu

  İngiltere'nin başkenti Londra'da çıkarıldığı mahkeme tarafından 50 hafta hapis cezasına çarptırılan Wikileaks’in kurucusu Juian Assange'a destek için Soutwark Crown Adliyesi önünde protesto düzenlendi. Assange'ın 7 yıl boyunca sığındığı Ekvador Büyükelçiliği'ne 16 milyon sterlin (124 milyon TL) masraf olduğu açıklandı.

 • Londra'da kayıp Türk'ün cesedi bulundu

  Dünya, 01 Mayıs 2019

  Londra'da kayıp Türk'ün cesedi bulundu

  İngiltere'nin başkenti Londra'da bir dairede bulunan dondurucuda iki kadın cesedi bulundu. Polis, kadınlardan birisinin, iki çocuk annesi ve yaklaşık 1 yıldır kayıp olan Mary Jane Mustafa (38) olabileceğini düşünüyor.

 • Operada cinayet!

  Dünya, 30 Nisan 2019

  Operada cinayet!

  İngiltere'de dünyaca ünlü sanat merkezi Royal Opera House (Kraliyet Opera Binası) korkunç bir cinayet haberiyle sarsıldı. Londra'da yaşayan Amy Parsons apartmanında ölü bulundu, Royal Opera House'un grafik tasarımcısı 37 yaşındaki Roderick Deakin-White, 6 yıllık sevgilisini öldürdüğü şüphesiyle gözaltına alındı

  Yazarlar 'Sterling' dedi

  Futbol, 29 Nisan 2019

  Yazarlar 'Sterling' dedi

  Manchester City'nin yıldız isimlerinden Raheem Sterling, İngiltere Futbol Yazarları Derneği tarafından yılın futbolcusu seçildi