KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da, Kuzey Denizi'nin güneyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, 81,5 milyondan fazla olan nüfusuyla Avrupa Birliği'nin en büyük nüfuslu ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlementer bir cumhuriyettir. 16 eyaletten oluşur ve başkenti Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin'dir.

GSYİH verilerine göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat yapan ülkesi olarak belirlenmiştir. Dünya gelişimi için yapılan bağışlar listesinde en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaklaşık 10 milyon Alman sivil ve asker ölmüş, Oder Nehri'nin doğusunda geniş topraklar kaybedilmiş ve Almanya sınırları dışında kalan farklı ülkelerdeki 15 milyon Alman vatandaşı, sınırdışı edilmişti.

Batı bölgeleri kontrol altında tutan Fransa, 23 Mayıs 1949'da Almanya Federal Cumhuriyeti'ni kurdu ve 7 Ekim 1949'da Sovyet bölgesi, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne dönüştürüldü. "Batı Almanya" ve "Doğu Almanya" olarak adlandırılan bölgeler ortaya çıkartıldı.

Doğu Almanya, Varşova Paktı'nı imzalayarak Sovyet kontrolü altında bir ülke haline geldi. Demokrasi haklarına karşın, politik güç yalnızca önde gelen üyeler tarafından düzenlendi. Halkın temel ihtiyaçları ucuz fiyatlara devlet tarafından karşılanıyordu ve Sovyet benzeri planlı ekonomi kurularak haklın refahı sağlanması hedeflendi. Birçok yaptıkları işlerin faydalarını anlatan komünist propagandalar yapılsa da halk yine de Batı Almanya'nın daha özgür, ekonomik ve refah içeren bir yer olduğunu düşünüyor ve gizlice Batı Almanya'ya kaçıyordu.

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçışları engellemek amacıyla 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgelerinden biri oldu.

Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek tansiyon başbakan Wily Brandt'in Ostpolitik görüşü ile azaldı; sınırdaki geçiş engelleri hafifletildi, vatandaşların Batı Almanya'ya gitmesine izin verildi ve sınırlar açıldı.

3 Ekim 1990'da ise Almanya yeniden birleşti ve Almanya tam bağımsızlığına kavuştu. İlan edilen cumhuriyette başkent en büyük şehir Berlin oldu.

Almanya Haberleri

 • "Tedbirlerinin sıkılaşmasına gerek yok"

  Dünya, 09 Nisan 2020

  "Tedbirlerinin sıkılaşmasına gerek yok"

  Almanya Başbakanı Angela Merkel koronavirüs salgınına ilişkin düzenlediği toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Merkel, ülkede yaklaşık 3 hafta önce alınan tedbirlerin sıkılaştırılmasına gerek olmadığını söyledi.

 • Almanya'da can kaybı sayısı 2 bini geçti

  Dünya, 08 Nisan 2020

  Almanya'da can kaybı sayısı 2 bini geçti

  Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçti.

 • Almanya'da biri 36 yaşında 3 Türk daha hayatını kaybetti!

  Dünya, 07 Nisan 2020

  Almanya'da biri 36 yaşında 3 Türk daha hayatını kaybetti!

  Almanya'da 3 Türk vatandaşının daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi. Hayatını kaybeden kişilerden birinin 36 yaşında olduğu belirtildi

  Merkel: Koronavirüs AB'nin en büyük sınavı

  Dünya, 06 Nisan 2020

  Merkel: Koronavirüs AB'nin en büyük sınavı

  Almanya Başbakanı Merkel Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, koronavirüsün tüm AB ülkelerini etkilediğini belirtti. Merkel, " Bana göre AB, kuruluşundan bu yana en büyük sınavla karşı karşıya" dedi.

  Almanya yurt dışından dönenlere 2 hafta karantina uygulayacak!

  Dünya, 06 Nisan 2020

  Almanya yurt dışından dönenlere 2 hafta karantina uygulayacak!

  Alman Haber Ajansı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hükümetin yurt dışından ülkeye dönen Avrupa Birliği ve Alman vatandaşları için iki haftalık karantina uygulaması başlatacağını yazdı.

 • Dışişleri'nden Miçotakis'in mektubuna tepki!

  Dünya, 03 Nisan 2020

  Dışişleri'nden Miçotakis'in mektubuna tepki!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a ve Almanya Başbakanı Merkel'e Türkiye ile ilgili gönderdiği mektupta mültecilerin sayısı üzerinden maddi destek etmesini, "ahlaksız bir anlayışın ürünü" olarak nitelendirdi.

 • Merkel'den karantina sonrası açıklamalar!

  Dünya, 03 Nisan 2020

  Merkel'den karantina sonrası açıklamalar!

  Koronavirüs şüphesiyle kendini karantinaya alan ve testlerinin negatif çıkması sonucu karatinadan çıkan Almanya Başbakanı Merkel, haftalık görüntülü mesajını paylaştı. Merkel sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirterek, "İbadethanelerde bir araya gelemeyen tüm inananlarla zihnen beraberim" ifadelerini kullandı.

 • Almanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 931'e yükseldi!

  Dünya, 02 Nisan 2020

  Almanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 931'e yükseldi!

  Almanya'da koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 931'e yükselirken; ülkedeki vaka sayısı 77 bin 981 olarak açıklandı. Ülkede son 24 saatte 156 kişi virüs nedeniyle öldü.

  Almanya'da koronavirüs önlemlerinin tarihi uzadı!

  Dünya, 01 Nisan 2020

  Almanya'da koronavirüs önlemlerinin tarihi uzadı!

  Almanya'da koronavirüs salgınına yönelik 22 Mart tarihinde alınan önlemlerin 19 Nisan'a kadar uzatıldığı bildirildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyaletlerin başkanlarıyla yaptığı toplantıda, koronavirüs önlemleri ele alındı.

  Avrupa'dan İran'a tıbbi malzeme ihracatı

  İş-Yaşam, 31 Mart 2020

  Avrupa'dan İran'a tıbbi malzeme ihracatı

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Instex ticaret mekanizması kapsamında İran'a tıbbi ürün ihracatı yapıldığını açıkladı

 • Almanya'da hayatını kaybeden Türklerin sayısı 15 oldu!

  Dünya, 31 Mart 2020

  Almanya'da hayatını kaybeden Türklerin sayısı 15 oldu!

  Almanya'da 3 Türk vatandaşının daha Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi. Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükseldi

 • Alman bakanın intiharında koronavirüs şüphesi!

  Dünya, 30 Mart 2020

  Alman bakanın intiharında koronavirüs şüphesi!

  Almanya'nın Hesse eyaletinde 10 yıldır maliye bakanı olarak görev yapan Thomas Schafer'in intihar ettiği belirtildi. Cansız bedeni hızlı tren raylarında bulunan Schafer'in koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan finansal krizden dolayı baskı altında olduğu ve halka sunulacak finansal yardımlar konusunda çaresiz hissettiği belirtildi

 • Almanya'da 5 Türk vatandaşı daha hayatını kaybetti!

  Dünya, 30 Mart 2020

  Almanya'da 5 Türk vatandaşı daha hayatını kaybetti!

  Almanya'da 5 Türk vatandaşının daha yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği bildirildi.

  Almanya'da bir Türk daha hayatını kaybetti

  Dünya, 28 Mart 2020

  Almanya'da bir Türk daha hayatını kaybetti

  Almanya'da bir Türk daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, ölen 74 yaşındaki Türk vatandaşı Y.K'nın cenazesi Almanya'da defnedilecek

  Almanya'da hedef günde iki yüz bin test yapmak!

  Dünya, 28 Mart 2020

  Almanya'da hedef günde iki yüz bin test yapmak!

  Almanya'da günde 200 bin Kovid-19 testi yapılması hedefleniyor. İçişleri Bakanlığı'nın Merkel'e sunduğu gizli raporda, Almanya'nın çok sayıda test yapan Güney Kore örneğini takip etmesi önerildi. Raporda, kamusal yaşama sıkı kısıtlamalar getirilmemesi, virüs bulaşmış kişilerin yaygın testlerle tespit edilememesi ve izole edilememesi durumunda, nüfusun yüzde 70'inin enfekte olacağı böylece en kötü durum senaryosunun gerçekleşebileceği bunun da hastanelere aşırı yüklenme ile koronavirüsten 1 milyondan fazla ölüm anlamına gelebileceği ifade edildi

 • Rammstein'ın solisti koronavirüse yakalandı

  Dünya, 27 Mart 2020

  Rammstein'ın solisti koronavirüse yakalandı

  Ünlü Alman grup Rammstein'ı da koronavirüs salgını etkiledi. Rammstein solisti Till Lindemann'ın koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda olduğu, hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

 • Merkel: Kovid-19, 2008 krizinden daha kötü

  Dünya, 27 Mart 2020

  Merkel: Kovid-19, 2008 krizinden daha kötü

  Almanya Başbakanı Angela Merkel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkeleri 2008'deki banka ve finans krizinden daha zor duruma soktuğunu belirtti

 • Almanya'da 2 Türk daha koronavirüsten hayatını kaybetti

  Dünya, 26 Mart 2020

  Almanya'da 2 Türk daha koronavirüsten hayatını kaybetti

  Almanya'da 2 Türk'ün daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

  Merkel'in ikinci koronavirüs testi açıklandı!

  Dünya, 25 Mart 2020

  Merkel'in ikinci koronavirüs testi açıklandı!

  Almanya Başbakanı Merkel'in, yeni tip koronavirüs bulaşan doktoruyla temasta bulunması üzerine yaptırdığı ikinci Kovid-19 testi de negatif çıktı. Merkel'e yapılan ilk testin de negatif çıktığı açıklanmıştı.