KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da, Kuzey Denizi'nin güneyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, 81,5 milyondan fazla olan nüfusuyla Avrupa Birliği'nin en büyük nüfuslu ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlementer bir cumhuriyettir. 16 eyaletten oluşur ve başkenti Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin'dir.

GSYİH verilerine göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat yapan ülkesi olarak belirlenmiştir. Dünya gelişimi için yapılan bağışlar listesinde en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaklaşık 10 milyon Alman sivil ve asker ölmüş, Oder Nehri'nin doğusunda geniş topraklar kaybedilmiş ve Almanya sınırları dışında kalan farklı ülkelerdeki 15 milyon Alman vatandaşı, sınırdışı edilmişti.

Batı bölgeleri kontrol altında tutan Fransa, 23 Mayıs 1949'da Almanya Federal Cumhuriyeti'ni kurdu ve 7 Ekim 1949'da Sovyet bölgesi, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne dönüştürüldü. "Batı Almanya" ve "Doğu Almanya" olarak adlandırılan bölgeler ortaya çıkartıldı.

Doğu Almanya, Varşova Paktı'nı imzalayarak Sovyet kontrolü altında bir ülke haline geldi. Demokrasi haklarına karşın, politik güç yalnızca önde gelen üyeler tarafından düzenlendi. Halkın temel ihtiyaçları ucuz fiyatlara devlet tarafından karşılanıyordu ve Sovyet benzeri planlı ekonomi kurularak haklın refahı sağlanması hedeflendi. Birçok yaptıkları işlerin faydalarını anlatan komünist propagandalar yapılsa da halk yine de Batı Almanya'nın daha özgür, ekonomik ve refah içeren bir yer olduğunu düşünüyor ve gizlice Batı Almanya'ya kaçıyordu.

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçışları engellemek amacıyla 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgelerinden biri oldu.

Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek tansiyon başbakan Wily Brandt'in Ostpolitik görüşü ile azaldı; sınırdaki geçiş engelleri hafifletildi, vatandaşların Batı Almanya'ya gitmesine izin verildi ve sınırlar açıldı.

3 Ekim 1990'da ise Almanya yeniden birleşti ve Almanya tam bağımsızlığına kavuştu. İlan edilen cumhuriyette başkent en büyük şehir Berlin oldu.

Almanya Haberleri

 • Dünyanın en güzel süpermarket çalışanı ilan edildi

  Yaşam, 23 Eylül 2021

  Dünyanın en güzel süpermarket çalışanı ilan edildi

  Almanya'da ünlü bir süpermarket zincirinde çalışan Elaine Victoria, iş üniformasıyla TikTok'ta paylaşım yaptıktan sonra gündem oldu... Sosyal medya kullanıcılarının dünyanın en güzel süpermarket çalışanı ilan ettiği Victoria'nın paylaşımı 12 milyona yakın izlenme aldı

 • Almanya'nın ilk kadın şansölyesi

  Dünya, 21 Eylül 2021

  Almanya'nın ilk kadın şansölyesi

  Almanya'nın ilk kadın başbakanı Angela Merkel, çalkantılı bir dünyada pragmatik liderliğiyle birçok kişi tarafından övüldü ve bazıları tarafından feminist bir simge olarak görüldü. Associated Press'te yer alan habere göre, Merkel'in 16 yıllık iktidarında cinsiyet eşitsizliğiyle mücadelede bazı fırsatların kaçırıldığı ifade ediliyor.

 • Merkel için hatıra oyuncağı

  Dünya, 20 Eylül 2021

  Merkel için hatıra oyuncağı

  Almanya'da bir oyuncak fabrikası yakın zamanda görevi bırakmaya hazırlanan Şansölye Angela Merkel için hatıra oyuncağı üretti.

  Almanya'da başbakanlık yarışında son canlı yayın

  Dünya, 20 Eylül 2021

  Almanya'da başbakanlık yarışında son canlı yayın

  Almanya'da 26 Eylül'de gerçekleşecek genel seçimler öncesi başbakan adayları son kez canlı yayında karşı karşıya geldi. Açık oturumun ardından yapılan ankete katılanların yüzde 42'si SPD'nin başbakan adayı Olaf Scholz'u başarılı gördü. Laschet yüzde 27 ile ikinci, Baerbock da yüzde 25 ile üçüncü oldu.

  Almanya'da şansölye yarışı

  Dünya, 17 Eylül 2021

  Almanya'da şansölye yarışı

  16 yıldır Almanya Başbakanı olarak görev yapan, "Dünyanın En Güçlü Kadınları" arasında gösterilen Angela Merkel, siyasi hayatına veda etmeye hazırlanıyor. Merkel'in koltuğuna oturma ihtimali olan Armin Laschet, Annalena Baerbock ve Olaf Scholz'un yarışı devam ediyor. Almanya'nın yeni şansölye adayları hakkında bilinmesi gerekenler... Merve Elmacı'nın haberi...

 • Almanya'da makinistlerin grevi anlaşmayla sonuçlandı

  Dünya, 16 Eylül 2021

  Almanya'da makinistlerin grevi anlaşmayla sonuçlandı

  Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile Alman Makinistler Sendikası (GDL) arasında, makinistlerin bir ay içinde üçüncü kez greve gitmesinin ardından toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde siyasilerin araya girmesiyle anlaşma sağlandı.

 • Koş Savaş koş!

  Gündem, 16 Eylül 2021

  Koş Savaş koş!

  Savaş Çoban isimli Türk, Hamburg’dan yola çıkarak 45 gün boyunca 2 bin 250 kilometre koşarak İstanbul’a geldi. Her gün bir maraton koştuğunu söyleyen Çoban, yolculuğu esnasında sosyal medyadaki takipçilerinden Afrika’da su kuyusu açmak için bağış topladığını belirtti.

 • Almanya, Merkel sonrası döneme hazırlanıyor

  Dünya, 15 Eylül 2021

  Almanya, Merkel sonrası döneme hazırlanıyor

  Almanya'da 26 Eylül'de gerçekleşecek seçimlerle 16 yıllık Angela Merkel dönemi sona erecek. Seçimlerde Merkel'in koltuğu için Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşiller Eşbaşkanı Annalena Baerbock yarışacak.

  Alman seçim komisyonu sitesi hacklendi

  Dünya, 15 Eylül 2021

  Alman seçim komisyonu sitesi hacklendi

  Business Insider'ın aktardığı habere göre, Alman seçim komisyonu, internet sitesini birkaç dakikalığına durduran bir bilgisayar korsanlığı saldırısına uğradı. Ancak 26 Eylül seçimleri için gereken teknik sistemin etkilenmediği bildirildi.

  Almanya'da başbakan adayları canlı yayında

  Dünya, 13 Eylül 2021

  Almanya'da başbakan adayları canlı yayında

  Almanya'da 26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde yarışacak başbakan adayları, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz ve Yeşiller Partisi'nin başbakan adayı Annalena Baerbock canlı yayında karşı karşıya geldi.

 • Almanya'da 4. dalga uyarısı!

  Dünya, 09 Eylül 2021

  Almanya'da 4. dalga uyarısı!

  Almanya'da Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, koronavirüs salgınıyla mücadelede en güçlü silahın aşı olduğunu vurgulayarak, "Mevcut aşılanmayı büyük ölçüde artırmazsak, dördüncü dalga sonbaharda zirve yapabilir." dedi.

 • Alman şirketler hakkında suç duyurusu

  Dünya, 06 Eylül 2021

  Alman şirketler hakkında suç duyurusu

  Almanya'da savcılardan, Çin'de Uygurların zorla çalıştırılmasından "kazanç sağlamakla" suçlanan Alman şirketler hakkında soruşturma açmaları talep edildi.

 • Almanya'nın Pekin Büyükelçisi hayatını kaybetti

  Dünya, 06 Eylül 2021

  Almanya'nın Pekin Büyükelçisi hayatını kaybetti

  Görevine yaklaşık iki hafta önce başlayan Almanya'nın Pekin Büyükelçisi Prof. Dr. Jan Hecker'in hayatını kaybettiği açıklandı. Daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Dış Politika Danışmanı olarak çalışan Hecker'in ölüm nedenine ilişkin detay paylaşılmadı

  Almanya'da seçim anketlerinde SPD önde gidiyor

  Dünya, 03 Eylül 2021

  Almanya'da seçim anketlerinde SPD önde gidiyor

  Almanya'da 26 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD), anketlere göre oyları yüzde 4 yükselerek yüzde 25'lere ulaştı.

  Almanya'da grev durdurma talebine ret

  Dünya, 03 Eylül 2021

  Almanya'da grev durdurma talebine ret

  Frankfurt İş Mahkemesi, Alman Demiryollarının, makinistlerin 1 Eylül'de başlayan grevinin durdurulması talebine ret yanıtı verdi.

 • Almanya'da çevre örgütlerinden otomobil devlerine dava

  Dünya, 03 Eylül 2021

  Almanya'da çevre örgütlerinden otomobil devlerine dava

  Almanya'da çevre örgütleri Greenpeace ve Deutsche Umwelthilfe’nin (DUH), Alman otomobil üreticileri BMW, Daimler, Volkswagen ve enerji tedarikçisi Wintershall'a yetersiz iklimi koruma önlemleri gerekçesiyle dava açmaya hazırlandığı bildirildi

 • Almanya’da makinistler grevde

  Dünya, 02 Eylül 2021

  Almanya’da makinistler grevde

  Alman Makinistler Sendikası (GDL) Alman Demiryolları ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ülke genelinde 1 ay içinde üçüncü kez greve gitti.

 • Almanya Dışişleri Bakanı Maas Türkiye'ye geliyor!

  Dünya, 29 Ağustos 2021

  Almanya Dışişleri Bakanı Maas Türkiye'ye geliyor!

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, başta Afganistan'da yaşanan gelişmeleri ele almak üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Türkiye'ye geliyor.

  Almanya'da Kovid-19 önlemi eylemlerine müdahale

  Dünya, 28 Ağustos 2021

  Almanya'da Kovid-19 önlemi eylemlerine müdahale

  Almanya'da izinsiz gösteri yapmak isteyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri karşıtlarına biber gazıyla müdahale eden polis, 80 göstericiyi gözaltına aldı.