KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da, Kuzey Denizi'nin güneyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, 81,5 milyondan fazla olan nüfusuyla Avrupa Birliği'nin en büyük nüfuslu ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlementer bir cumhuriyettir. 16 eyaletten oluşur ve başkenti Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin'dir.

GSYİH verilerine göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat yapan ülkesi olarak belirlenmiştir. Dünya gelişimi için yapılan bağışlar listesinde en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaklaşık 10 milyon Alman sivil ve asker ölmüş, Oder Nehri'nin doğusunda geniş topraklar kaybedilmiş ve Almanya sınırları dışında kalan farklı ülkelerdeki 15 milyon Alman vatandaşı, sınırdışı edilmişti.

Batı bölgeleri kontrol altında tutan Fransa, 23 Mayıs 1949'da Almanya Federal Cumhuriyeti'ni kurdu ve 7 Ekim 1949'da Sovyet bölgesi, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne dönüştürüldü. "Batı Almanya" ve "Doğu Almanya" olarak adlandırılan bölgeler ortaya çıkartıldı.

Doğu Almanya, Varşova Paktı'nı imzalayarak Sovyet kontrolü altında bir ülke haline geldi. Demokrasi haklarına karşın, politik güç yalnızca önde gelen üyeler tarafından düzenlendi. Halkın temel ihtiyaçları ucuz fiyatlara devlet tarafından karşılanıyordu ve Sovyet benzeri planlı ekonomi kurularak haklın refahı sağlanması hedeflendi. Birçok yaptıkları işlerin faydalarını anlatan komünist propagandalar yapılsa da halk yine de Batı Almanya'nın daha özgür, ekonomik ve refah içeren bir yer olduğunu düşünüyor ve gizlice Batı Almanya'ya kaçıyordu.

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçışları engellemek amacıyla 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgelerinden biri oldu.

Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek tansiyon başbakan Wily Brandt'in Ostpolitik görüşü ile azaldı; sınırdaki geçiş engelleri hafifletildi, vatandaşların Batı Almanya'ya gitmesine izin verildi ve sınırlar açıldı.

3 Ekim 1990'da ise Almanya yeniden birleşti ve Almanya tam bağımsızlığına kavuştu. İlan edilen cumhuriyette başkent en büyük şehir Berlin oldu.

Almanya Haberleri

 • Alman hükümeti Rusya'nın geliştirdiği aşıya şüpheyle bakıyor!

  Dünya, 12 Ağustos 2020

  Alman hükümeti Rusya'nın geliştirdiği aşıya şüpheyle bakıyor!

  Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Rusya’nın korona virüs aşısına ilişkin yaptığı açıklamada aşının yeterince test edilmediğini söyledi.

 • Almanya, İspanya'da iki bölgeyi daha riskli ilan etti!

  Dünya, 12 Ağustos 2020

  Almanya, İspanya'da iki bölgeyi daha riskli ilan etti!

  Almanya, İspanya’nın Madrid ve Bask bölgelerini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında riskli bölgeler listesine dahil etti.

 • Almanya, Türkiye'de seyahat uyarısını kısmen kaldırdı!

  Dünya, 04 Ağustos 2020

  Almanya, Türkiye'de seyahat uyarısını kısmen kaldırdı!

  Son dakika... Almanya, Kovid-19'dan dolayı Türkiye'ye yönelik uyguladığı seyahat uyarısını Aydın, Antalya, İzmir ve Muğla için kaldırdı. Kararın ardından paylaşımda bulunan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Almanya’nın seyahat uyarısını turizm bölgelerimiz için kaldırmasını memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı

  Almanya, Libya açıklarına firkateyn gönderdi!

  Dünya, 04 Ağustos 2020

  Almanya, Libya açıklarına firkateyn gönderdi!

  Birleşmiş Milletlerin Libya'ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği tarafından Akdeniz'de başlatılan İrini operasyonunda görev yapacak “Hamburg” adlı Alman firkateyni Libya açıklarına doğru yola çıktı.

  NATO'dan ABD'nin Almanya kararı hakkında açıklama

  Dünya, 29 Temmuz 2020

  NATO'dan ABD'nin Almanya kararı hakkında açıklama

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin Almanya'dan asker çekme ve bazı Avrupa ülkelerine tekrar konuşlandırma kararının, Washington yönetiminin Avrupa'nın güvenliğine ve ittifaka olan bağlılığını gösterdiğini belirtti.

 • Avrupa'da ikinci dalga endişesi!

  Dünya, 29 Temmuz 2020

  Avrupa'da ikinci dalga endişesi!

  Avrupa ülkelerinde koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin kaldırılmasıyla artan vakalar endişeye yol açtı. Vakaların kontrol altına alındığı düşünülürken özellikle tatil bölgelerinden dönenlerde koronavirüs tespit edilmesi Avrupa ülkelerini ek tedbirler almaya yöneltti.

 • Almanya Dışişleri Bakanı, Rusya'nın G7'ye dönmesine karşı!

  Dünya, 28 Temmuz 2020

  Almanya Dışişleri Bakanı, Rusya'nın G7'ye dönmesine karşı!

  Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Rusya'nın G7 grubuna yeniden dönmesine karşı olduğunu söyledi.

 • Almanya'dan Mısır’ın Libya'ya müdahale planına eleştiri!

  Dünya, 21 Temmuz 2020

  Almanya'dan Mısır’ın Libya'ya müdahale planına eleştiri!

  Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Berlin'in Mısır'ın Libya'ya askeri müdahale planları konusundaki endişesini dile getirdi. Maas, "Askeri görevlendirmelerle ilgili kararlar gerilimi daha fazla tırmandırma tehlikesi getirdiği için memnuniyetle karşılanamaz." dedi.

  Deniz Yücel davasında karar!

  Dünya, 16 Temmuz 2020

  Deniz Yücel davasında karar!

  Son dakika! Alman Die Welt gazetesinin muhabiri Deniz Yücel'e 2 yıl 9 ay hapis cezası verildi

  Berlin Büyükelçisi Aydın'dan Almanya'ya FETÖ eleştirisi

  Dünya, 16 Temmuz 2020

  Berlin Büyükelçisi Aydın'dan Almanya'ya FETÖ eleştirisi

  Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın çok sayıda FETÖ’cünün adalet önünde hesap vermeden Almanya'da ellerini kollarını sallayarak gezmelerinin Türkiye ile olan köklü bağlar ve dostluk açısından talihsizlik olduğunu söyledi

 • Köln'de 2. Dünya Savaşı'ndan kalma patlamamış bomba bulundu

  Dünya, 14 Temmuz 2020

  Köln'de 2. Dünya Savaşı'ndan kalma patlamamış bomba bulundu

  Almanya'nın Köln kentinden inşaat çalışmaları sırasında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma patlamamış bomba bulunduğu aktarıldı. Köln Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Amerikan yapımı darbeli patlayıcıya sahip 50 kilogram ağırlığındaki bombanın yarın imha edilmesinin planlandığı belirtildi

 • Merkel'den AB'ye çağrı!

  Dünya, 13 Temmuz 2020

  Merkel'den AB'ye çağrı!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Conte ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Merkel, AB içinde koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarıyla mücadelede kullanılması planlanan kurtarma paketi için uzlaşma çağrısında bulundu.

 • Almanya ve İran'dan Ayasofya açıklaması!

  Dünya, 13 Temmuz 2020

  Almanya ve İran'dan Ayasofya açıklaması!

  Almanya Dışişleri Bakanlığı, Ayasofya'nın camiye çevrilmesi kararının üzüntü verici olduğu yönünde bir açıklama yayınladı. Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ise, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması kararından mutluluk duyduklarını ifade etti.

  Almanya ile maç yapacağız!

  Futbol, 13 Temmuz 2020

  Almanya ile maç yapacağız!

  Almanya Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, 7 Ekim’de Türkiye ile hazırlık maçında karşı karşıya geleceklerini söyledi

  Berlin'de Mısır ajanı şoku!

  Dünya, 10 Temmuz 2020

  Berlin'de Mısır ajanı şoku!

  Almanya'da Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'in ofisinde görevli bir çalışanın Mısır istihbaratına çalıştığı ortaya çıktı.

 • Almanya, ABD'nin asker çekme kararını eleştirdi

  Dünya, 08 Temmuz 2020

  Almanya, ABD'nin asker çekme kararını eleştirdi

  Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, ABD'yi ülkesindeki asker sayısını 25 bine düşürmek için 9 bin 400 askeri çekme kararından dolayı eleştirdi. Kramp-Karrenbauer, ülkesinin ABD için önemli bir üs olduğunu ifade etti.

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun telefon trafiği

  Dünya, 07 Temmuz 2020

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun telefon trafiği

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney ile telefon görüşmesi gerçekleştirildiği ifade edildi.

 • Almanya'dan 'Türkiye ile turizm' açıklaması!

  Dünya, 06 Temmuz 2020

  Almanya'dan 'Türkiye ile turizm' açıklaması!

  Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiss, Türkiye ile turizmin yakın zamanda başlayacağı konusunda emin olduğunu söyledi.

  Alman medyası: Türkiye çifte standart eleştirisinde haklı

  Dünya, 04 Temmuz 2020

  Alman medyası: Türkiye çifte standart eleştirisinde haklı

  Alman medyasında yer alan haber ve değerlendirmelerde, Türkiye'nin seyahat kısıtlamalarının kaldırılmamasıyla ilgili yaptığı eleştirilerde haklı olduğuna dikkat çekildi