Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Son dakika haberler: CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den, İYİ Parti'nin yerel seçim kararıyla ilgili ilk açıklama - CHP haberleri

    CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM'de, parti grup toplantısında konuştu. Özel, konuşmasında özetle şunları söyledi:

    "TOKİ'YE YOLLAR, KÖPRÜLER YAPTIRDI AMA YURT YAPTIRMADI"

    "Yurtta yaşanan olaylar ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Asansör kazaları, yemekten zehirlenmeler sürüyor. 10 vekilimizle Türkiye'nin dört bir yanındaki KYK yurtlarını denetleyecek, oradaki öğrencilerin sorunlarını dinleyecek bir komisyon oluşturduk. Gençlik kollarımızla birlikte bir gençlik hattı ilan edeceğiz.

    Konunun ilgilisi kimse onunla konuşup yurt meselesine müdahale edeceğiz. Neden yurtlarda kalite düştü? Çünkü bu iktidar pek çok yatırıma para buldu. TOKİ'ye yollar, köprüler yaptırdı ama yurt yaptırmadı. Çünkü öğrencilerimiz tarikatların kucağına düşsün, ve bunlar tarafından kindar olarak yetiştirilsin diye. CHP bunu biliyor ve bunun üzerine kararlılıkla gidiyor.

    REKLAM

    Hafta sonu Manavgat'ta, partimizin kampındaydık. Kurultay tartışmalarını geride bıraktığımız bir süreçte, bundan sonraki yerel seçim stratejimizi ve geleceği konuştuk. Elbette merak edilen konu dün yaşanan gelişmeler.

    Bugün 5 Aralık, 1934 yılında, TBMM'de yapılan düzenlemeyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bu düzenlemeden sonra 1935'te Meclis'e 18 kadın milletvekili girdi. Bu düzenlemeye liderliğiyle yol açan, bu düzenlemeye oy veren TBMM'nin rahmetli mensuplarını, ilk kadın milletvekillerimizi, bu düzenlemenin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü; saygıyla minnetle anıyoruz. Ancak maalesef hayatın yarısı kadın olmasına rağmen Meclis'in yüzde 18'i kadın ve CHP de bunun bir tık altında.

    Bunu mutlaka düzenlenmemiz gereğini yapmamız gerekiyor. Yaş ortalaması 43 olan bir parti meclisi kurduk. Gölge kabinede 18 görevlendirme yaptık ve buradaki arkadaşlarımızın yarısı kadındır. AK Parti ise sadece aile bakanlığında bir kadın bakan görevlendiriyor. Bunun anlamı kadının sadece aileden sorumlu olabileceği düşüncesidir.

    "BÜTÜN EMEKLİLERE ŞİKAYET EDİYORUM"

    Torba kanunlara karşıyız. Ancak torba kanunda öyle bir madde var ki, 7 yıl önce BDDK'yı İstanbul'a taşıdılar. Yılbaşından sonra çalışanlarına kira desteği vermek için 42 bin TL'lik ek ödeme yapılacağını söylüyorlar. Hani herkes eşitti? İstanbul'daki bütün memurlar eşit ama BDDK'cılar daha fazla eşit. Buradan AK Parti'nin genel başkanına sesleniyorum. O maddeyi düzenleyip; İstanbul'da yaşayan tüm kamu kurumunda çalışan memurlara ve işçilere kira yardımı yapmaya varsan biz buradayız, hodri meydan.

    Emeklilerin, asgari ücret kadar en az maaş alması gerektiğini söyledik. Bunu önerge olarak Meclis'e getirdik ama AK Parti ve MHP buna yanaşmıyor. Bütün emeklilere AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'ı şikayet ediyorum.

    CHP, temiz, sosyal ve yeşil belediyecilikle övünmektedir. Muğla Büyükşehir Belediye başkanımız 25 yıldır Muğla'ya hizmet ediyor. Türkiye'de bir kurumun notu en yüksek biçimde AAA'dır. O kurum Muğla Belediye Başkanlığı'dır. Çünkü yabancı kredi veren kurumlar bütün dünya kredi verdiği zaman bunu geri alacağına ikna olduğu için kredi notu böyle. Son 10 yılda sadece 642 km'lik kanalizasyon yapmışlar. 3 bin 252 km'lik de yol yapılmış Muğla'ya.

    Muğla'da, 4 kattan yüksek binalara imar vermemiş. Bakanlıklardan bu izin verildiğinde onu durdurmak için mücadele etmiş. İhtiyaç sahiplerine HalkKart vermiş. Osman Gürün, Muğla'ya 8.5 milyar TL'lik yardım ve hizmet yapmıştır. Koca devlet ise 3 milyar TL'lik yatırım yapmış. Kendisi Muğla'da bayrağı teslim edeceğini söyledi. Ben sizlerin huzurunda kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

    Çanakkale'de Türkiye'de ilk AB destekli katı atık yönetimi 2009 yılında yapıldı. En büyük çevre yatırımlarından biri olan biyolojik arıtma tesisi hayata geçmiş durumda. Türkiye'nin ilk yeşil yönetim binası da yine Çanakkale'de. Çevreyle barışık belediyecilik nasıl olur onu göstermişler. Çanakkale'de 4 tane mavi bayraklı plaj var. O topraklar AK Parti tarafından yandaşlara vaat edilen topraklar. Allah herkese görevi böyle bırakmayı nasip etsin Ülgür Gökhan başkanım.

    Belediye başkanlarından oluşturacağımız bir heyet genel merkezimizde, belediyecilik üzerine tecrübelerini anlatacak. Bu bir ayrılık değil, ayrıca bir kavuşma var. Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan aramıza döndü, hoş geldiniz belediye başkanım. Tüm gençlere, kadınlara sesleniyorum. Belediye meclisleri için de aday olun, ben sizi destekliyorum.

    6 Şubat'ı çok acı bir şekilde yaşadı 10 kentimiz. Dün de Gemlik'te 5.1 büyüklüğünde oldu. Bir şeyler yaptılar ama son derece gereksiz. Deprem odaklı bir kentsel dönüşüme hizmet etmeyen anlayış var. İstanbul depremi yaklaşıyor. Bu konuda merkezi yönetim ne yapıyor? Hiçbir şeyden haberdar değiliz. İBB, İstanbul için 18 milyar TL'lik bir bütçe ayırdı. KİPTAŞ, 20 devasa proje yapıyor, 60 kültür varlığımız güçlendirildi. Ancak merkezi hükümet, İBB'nin elini kolunu bağlamaya çalışıyor.

    Sele, yangına, afetlere karşı dirençli kentlerimizi oluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. AK Parti anlayışını şikayet ediyoruz. 31 Mart'tan sonra CHP belediyeciliğinin daha da yayılacağının müjdesini veriyoruz.

    "ÇOK KIYMETLİ EV SAHİPLİĞİ YAPTILAR"

    TÜİK'e göre yüzde 62 enflasyon açıkladı. Doğalgaz fiyatını sıfıra indirerek TÜİK, enflasyon oranını düşürmüştür. TÜİK'in ortaya attığı 62 bir yalan olarak ortada kalsa tamam. Ancak bu rakam üzerinden yarın asgari ücret ve zam oranları hesaplanacak. Dana etinde artış yüzde 137, yiyecek içecekte bu oran yüzde 108. TÜİK'e göre yüzde 62. Gerçek enflasyon bunun üzerindeyse bunlara inanmayın. Cebinizden paranızı alanlara mart ayında oy vermeyin.

    Gelelim ittifaklar meselesine. CHP lideri olarak tüm muhalefetin bir araya gelmesini ve işbirliğini savundum. İttifak kelimesini kullanmadım o kelime yıprandı. Bunun için siyasi muhataplarımıza çağrılar yapıyoruz. 30 Kasım'da İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'i ziyaret ettik. 81 ilde aday çıkarma konusunda GİK kararının gözden geçirilip geçirilmeyeceğini önerdim. Ne teklif ediyorsunuz diye sorulduğunda, bir masa kuralım ve birbirimize kazandıralım, dedik. Çok kıymetli ev sahipliği yaptılar. Kendileri GİK'e götüreceklerini söylediler.

    Alınacak iki karara da saygılıyız demiştim. Bu saygıyı sürdürüyoruz. Gittiğimiz tüm ilçelerde ilçe başkanlarını kendi ilçe başkanlarımız gibi ziyaret ettik. İYİ Parti seçmeni Atatürk'ü, bayrağını seven çok iyi insanlar aynı bizim gibi insanlar. Eski dosttan düşman olmaz. İYİ Parti, iyi insanların partisidir. Geçmişte birçok başarı elde ettiğimiz, gelecekte de çok şeyi birlikte başaracağız bir partidir. Bundan sonra toplumsal ittifak anlayışımızı yayacağız.

    Bundan sonra İstanbul'u Katar'a pazarlamasınlar, Ankara'yı parsel parsel satmasınlar diye bütün milletimizle işbirliği yapacağız."

    ÖNERİLEN VİDEO
    Şurada Paylaş!
    Yazı Boyutu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

    Habertürk Anasayfa