Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Ortopedi Bel fıtığı çözümsüz değil!, Lazerli epiduroskopi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ercan Armağan, bel fıtığı, bel fıtığı tedavisi

    Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ercan Armağan, bel fıtığı tedavisinde lazerli epiduroskopi yöntemi ile ilgili bilgi verdi. Dr. Armağan, ''Ucu her yöne kıvrılabilen fiberoptik endoskop ile bel bölgesindeki anatomi ayrıntılı olarak görüntülenerek video-kamera sistemi eşliğinde değerlendirilir, fıtıklara lazer (Ho:Yag Lazer) uygulanarak onların küçültülerek yok edilmesi sağlanır ve aynı zamanda epidural mesafedeki yapışıklıklar temizlenir, sinir rahatlatılır ve beraberinde ilaç enjeksiyonları yapılarak dokuların normal sağlıklarına tam olarak kavuşmaları sağlanır'' dedi.

    EPİDUROSKOPİ YÖNTEMİNİN KULLANILDIĞI DURUMLAR VE AVANTAJLARI

    Epiduroskopinin ameliyat gerektirecek kadar büyük olmayan ancak inatçı bel ve bacak ağrılarına neden olan bel fıtığı, omurga darlığı ve sinir sıkışmalarında kullanıldığını söyleyen Op. Dr. Armağan, ''Çoğunlukla fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinden fayda görmeyen hastalar için epiduroskopi günümüzde en ideal tedavi yöntemi olarak düşünülmektedir.

    Epiduroskopi ile belde üç seviyeye kadar olan fıtıklara lazer eşliğinde müdahale edilerek fıtıklar yok edilir. Ayrıca, epiduroskopi ile öncesinde bel bölgesinden ameliyat olmuş ancak şikayetleri geçmemiş hastalar da çok fayda görmektedir. Bu hastalarda özellikle ameliyat sonrası gelişen yapışıklıklar epiduroskopi ile temizlenir, yapışık olan epidural boşluk açılır ve gerekli ilaçlar tam olarak bu bölgelere enjekte edilerek ameliyatın olumsuz etkileri giderilerek hasta eski sağlığına kavuşturulur'' ifadesini kullandı.

    Epiduroskopinin 3 mm boyunda çok küçük bir açıklıktan girilerek uygulandığını belirten Dr. Armağan şunları kaydetti: ''Genel anestezi gerektirmez ve lokal anestezi altında hasta uyanıkken yapılır. Sadece bir girişimle sıkıntılı olan bel bölgesindeki fıtıklara müdahale edilebilir. Kemik ve kas yapıları zarar görmezler. Kısa süreli bir yöntemdir ve yaklaşık 20-30 dakika sürer. Sinir ve damar yaralanma riski oldukça düşüktür. Girişimden 2 saat sonra hasta yürüyebilir ve 1 gün sonrada günlük yaşamına dönebilir.''

    İHA

    Yazı Boyutu
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ
    Habertürk Anasayfa